Igor Šestak • petak, 14.06.2013.

U noći s četvrtka na petak po hrvatskom vremenu u San Antoniju je odigrana četvrta utakmica NBA finala. Nakon što je u trećoj doživio težak poraz, Miami Heat se u četvrtoj vratio u život. Njegove "udarne igle" LeBron James, Dwyane Wade i Chris Bosh odigrale su briljantnu utakmicu i zajedno postigle čak 85 poena. Spursi za takav nastup društva s Floride nisu imali "protuotrov" te su poraženi sa 109:93, a rezultat u finalnoj seriji trenutačno je 2-2.

Miami Heat je još jednom pokazao kako reagira na poraze. Od 10. siječnja igrači Miamija nisu izgubili dvije utakmice zaredom. U tom su periodu poraženi 12. puta, no nakon svakog su uspjeli pobijediti, često vrlo uvjerljivo. San Antonio Spursi su im u utorak sa 113:77 nanijeli izuzetno težak poraz, no niti to ih nije pokolebalo. Heat se u četvrtak vratio u život, u četvrtoj utakmici NBA finala svladao Spurse u San Antoniju sa 109:93 i poravnao seriju na 2-2.

Težak poraz u trećoj utakmici finala razljutio je "veliku trojku" Miami Heata - LeBrona Jamesa, Dwyanea Wadea i Chrisa Bosha. Nakon te utakmice bili su svjesni kako moraju bolje, a u četvrtak su u San Antoniju prezentirali jednu od svojih najboljih predstava. Od 109 poena Miamija oni su ubacili 85, a od 41 skoka njihovih je bilo 30.

"Odgovornost je bila na ramenima Dwyanea, Chrisa i mene. Morali smo pronaći put do naše najbolje moguće predstave kako bismo Miamiju osigurali pobjedu i uspjeli smo u tome. Kad nas trojica ovako igramo teško nas netko može pobijediti", izjavio je nakon utakmice LeBron James.

Za pobjedu protiv takvog Miamija Spursima je ponovno trebalo nešto veliko, poput briljantnog šuta za tri poena (16/32) u trećoj utakmici, no ovoga puta nisu bili na tako visokoj razini. Držali su se u igri do posljednjih osam minuta, a onda potpisali kapitulaciju i okrenuli se petoj utakmici finala koja se igra u nedjelju, također u San Antoniju.

Do početka utakmice navijači Spursa su najviše brinuli za zdravlje Tonyja Parkera koji se ozlijedio u trećoj utakmici. Francuz je zaigrao u početnoj petorci i to vrlo dobro. U prvih pet minuta zabio je šest poena, a po jednu tricu su u tom periodu ubacili Danny Green, Gary Neal i Kawhi Leonard. Spursi su poveli 15:5 i sve je "mirisalo" na ponavljanje treće utakmice.

Eric Spoelstra je reagirao pozivanjem minute predaha i uspio trgnuti svoje igrače iz sna. Uz bolju igru u obrani, James, Wade i Bosh su realizirali seriju 14:4 i vratili stvari na početak, a do kraja prve četvrtine igralo se izjednačeno. Miami je u drugih 12 minuta ušao s tri poena viška (29:26) pa se uspio odvojiti.

Parker sretan jer nije pogoršao ozljedu

"Ukupno gledajući, zadovoljan sam jer se ozljeda nije pogoršala. To mi je bio cilj jer se Greggu ionako nije svidjelo što sam odlučio tako riskirati. U prvom poluvremenu je bilo dobro, no moram priznati da sam u drugom postao prilično umoran", izjavio je Tony Parker, čiju je izjavu potvrdila i statistika. U prvom je poluvremenu iz igre šutirao 7/12, a u drugom 0/4.

Polaganjem Jamesa nakon tri minute stigao je do prednosti 37:28, a dvije minute kasnije imao je i deset poena prednosti (41:31). Međutim, Spursi nisu potonuli, već su našli snage za povratak. U posljednje tri minute drugog perioda Parker i Boris Diaw su zabili 11 poena, a Heat samo dva pa se na poluvrijeme otišlo s izjednačenim rezultatom 49:49.

Tijekom treće četvrtine nije bilo značajnijih serija ili promjena rezultata. Miami je pretežno držao malu prednost, jednom se odvojio na osam poena viška, ali Spursi su uporno pratili tempo gostiju i zadržali priključak uoči odlučujuće četvrtine. U posljednjih 12 minuta ušlo se pri rezultatu 81:76 za Miami, a početne minute nisu donijele promjene. Osam i pol minuta prije kraja utakmice Miami je i dalje imao plus pet (86:81).

Tada su Wade i Bosh preuzeli konce igre u svoje ruke i u iduće tri minute postigli 14 poena. Spursi na to nisu imali odgovor. Tek je Tim Duncan u te tri minute zabio četiri poena, dok je podrška ostalih suigrača izostala i Heat je odjurio do goleme prednosti 100:85. U preostalih pet minuta igrači San Antonija nisu uspjeli povezati nikakvu konkretniju seriju niti smanjiti svoj zaostatak na manje od 12 poena. To im nije dozvolio James koji je zabio posljednjih sedam poena Miamija te tricom postavio konačnih 109:93.

"Kad Bosh, Wade i James igraju i pogađaju šuteve kako su to činili danas, protivnik će se naći u velikim problemima, baš kao što smo se mi našli. Za pobjedu protiv ovakvog Miamija treba vam savršena utakmica, a mi ju danas nismo odigrali. Svojom smo igrom pomogli Miamiju da bude ovako dobar", prokomentirao je trener Spursa Gregg Popovich.

Tim koševima LeBron James je postao i najbolji strijelac utakmice s 33 poena. Iz igre je šutirao 15/25, a pridodao je tome 11 skokova, četiri asistencije, dvije blokade i dvije ukradene lopte. Dwyane Wade je odigrao utakmicu kao iz svojih najboljih dana te ostvario učinak od 32 poena (iz igre 14/25), šest skokova, četiri asistencije i čak šest osvojenih lopti, dok nije izgubio nijednu. Chris Bosh je iz igre šutirao 8/14 i stigao do učinka od 20 poena, 13 skokova, dvije blokade i dvije ukradene lopte. Pored njih do svog prostora je uspio doći tek Ray Allen i zabiti 14 poena, dok su ostali igrači Miamija postigli tek deset.

Momčad s Floride imala je fantastičnu šutersku večer koju je zaključila s 52,9 posto pogođenih šuteva (45/85), uspjela je pritom "nadskakati" svoje domaćine s 41-36, a veliki faktor u ovoj utakmici bile su izgubljene lopte. Gosti su ih izgubili samo devet, dok su odličnom obranom prisilili Spurse na čak 19 izgubljenih lopti, nakon kojih su im uspjeli zabiti 23 poena.

Spursi su iz igre šutirali 31/70 (44,3 posto), a bolji od Heata bili su tek u šutu za tri poena. Zabili su osam trica iz 16 pokušaja, dok je momčad s Floride iz daljine gađala 4/12. Najbolji strijelac San Antonija bio je Tim Duncan s 20 poena (iz igre 6/10) i pet skokova. Tony Parker je igrao 31 i pol minutu i upisao 15 poena (iz igre 7/16), devet asistencija i četiri skoka, dok su Gary Neal (13 poena) i Danny Green (deset poena) ostali daleko od učinka iz treće utakmice.

Svoju posljednju domaću utakmicu u ovogodišnjem NBA finalu San Antonio Spursi će igrati u nedjelju, a odluka o prvaku NBA lige za sezonu 2012./2013. past će na Floridi. Šesta utakmica finala igrat će se u utorak, a eventualna sedma u četvrtak.

• Obrisan korisnik14.06.2013. u 14:20
    eto kaj se dogodi kad se razgoropadi velika trojka...
  • Obrisan korisnik14.06.2013. u 12:31
    Gledao sam samo zadnju četvrtinu. Po meni, Miami je prelomio utakmicu odličnom obranom (jako dobra udvajanja i rotacije)...
  • Obrisan korisnik14.06.2013. u 09:59
    Navijam da spursi dobiju sljedeću pa da kroz sljedeće dvije meč lopte probaju uzet prsten.. Veseli me da parker nije pogoršao ozljedu, prevažan je u koncepciji popa
  • Obrisan korisnik14.06.2013. u 09:27
    Koliko god ja volim LeBrona, sinoć je Wade bio igrač odluke! A i Bosh se probudio... Moja je prognoza da SA dobiva slijedeći i Miami osvaja s 4:3!
  • Obrisan korisnik14.06.2013. u 09:14
    logično da SAS ne moze ponoviti trecu. ono je bija pucački show, nikad onako nesto vidija nisam. a Miami sinoc odigra onako kako se očekuje od velike trojke. čak i iznad svih očekivanja. barem imamo zanimljivu seriju opet. i da, trojka je sad usutkala kritičare koju su skočili odma nakon dvi lose... [više na forumu]