Igor Šestak • srijeda, 22.05.2013.

U noći s utorka na srijedu po hrvatskom vremenu odigrana je druga utakmica finala Zapadne konferencije NBA lige. San Antonio Spursi ugostili su Memphis Grizzliesi i svladali ih rezultatom 93:89. Za to im je trebao produžetak, iako su u trećoj četvrtini imali čak 18 poena prednosti. Važnu ulogu u ovoj pobjedi odigrao je Tim Duncan, a Tony Parker je stigao do rekordnog broja asistencija u svojoj karijeri.

San Antonio Spursi maksimalno su iskoristili prednost domaćeg parketa na početku finalne serije Zapadne konferencije. I u drugoj utakmici finala svladali su Grizzliese i poveli 2-0 seriji prije selidbe u Memphis. Za razliku od prve utakmice u kojoj su slavili s uvjerljivih 105:83, u drugoj su do trijumfa stigli u produžetku i to nakon što su prokockali prednost od 18 poena. U dodatnih pet minuta imali su dovoljno snage i koncentracije te odnijeli pobjedu rezultatom 93:89.

Domaća je momčad u utakmicu krenula serijom 7:0, nakon osam minuta igre vodila je 15:7, a onda do kraja prve dionice ostala bez poena. Obje su momčadi u prvih 12 minuta bile vrlo neprecizne pa se u drugu četvrtinu ušlo s rezultatom 15:13 za Spurse. Pet minuta prije poluvremena na semaforu je stajalo 33:30, a onda su Grizzliesi upali u veliku krizu.

Do odlaska na odmor postigli su tek jedan poen. Promašili su čak 14 uzastopnih šuteva, a Spursi su to odlično iskoristili i do poluvremena izgradili prednost od 46:31. U toj za njih kritičnoj drugoj četvrtini, Grizzliesi su iz igre šutirali 7/29 (24,1 posto), a Zach Randolph (0/7) i Tony Allen (0/4) ostali su bez poena. Na drugoj strani zabijali su svi redom. Spursi su trice gađali 4/8, a Tony Parker je u deset minuta druge četvrtine podijelio šest asistencija.

San Antonio je dobro krenuo i u treću četvrtinu, a nakon četiri i pol minute igre došao je do najveće prednosti na utakmici od 18 poena (59:41). Tri minute prije kraja trećeg perioda Grizzliesi su i dalje bili na minus 18 (72:54), ali su se do ulaska u posljednju četvrtinu uspjeli približiti na 76:64.

Osam minuta prije kraja utakmice Parker je zabio tricu za 83:70 i činilo se kako utakmica ide prema svom rješenju, no Spursi su neočekivano upali u veliku napadačku krizu, začinili su to s nekoliko početničkih pogrešaka i otvorili Grizzliesima povratak u utakmicu. U završnih osam minuta domaća je momčad postigla samo dva poena, a promašili su zadnjih osam šuteva zaredom.

Marc Gasol: "U prvom poluvremenu su nas nadtrčali što im je omogućilo mnogo laganih poena. Bili su vrući. U drugom dijelu smo uspjeli nametnuti naš stil košarke i mislim da je to bilo puno bolje. Napali smo, ali sve funkcionira daleko bolje kad pogađate svoje šuteve."

Trener Memphisa Lionel Hollins pronašao je "pravu" petorku i njegova se momčad na krilima "probuđenog" Randolpha i Quincyja Pondextera vratila u igru. Pomogli su joj i nepotrebni prekršaji Matta Bonnera i Manua Ginobilija u zadnjoj minuti, a šut za izjednačenje na 85:85 pogodio je Mike Conley 18 sekundi prije kraja. Šut za pobjedu Spursa uzeo je Tim Duncan, ali iz teške pozicije nije pogodio i utakmica je otišla u produžetak.

Za promašaj se iskupio u dodatnih pet minuta. Pogodio je tri od svojih pet šuteva i odveo Spurse do prednosti 91:87. Nadu gostima vratio je Jarryd Bayless košem 17 sekundi prije kraja, a Parker je na drugoj strani pogodio jedno od dva bacanja. Do isteka vremena bilo je 11 sekundi kad se Bayless digao na šut za tri poena, no upisao je veliki promašaj, a pobjedu Spursa potvrdio je Cory Joseph slobodnim bacanjem.

"Jako me razljutilo što smo uspjeli izgubiti onako veliku prednost, ali bili smo dovoljno dobri u produžetku i nismo dozvolili da nas gubitak vodstva poljulja. Važno da smo zgrabili i drugu pobjedu", izjavio je nakon utakmice Tim Duncan koji je upisao učinak od 17 poena (iz igre 6/14), devet skokova i tri asistencije. Prikupio je i četiri blokade pa postao prvi NBA igrač koji je u utakmicama doigravanja skupio 500 blokada.

Veliki dio posla za Spurse je obavio Tony Parker, iako ga šut u ovoj utakmici nije služio (6/20). Zabio je 15 poena i podijelio nevjerojatnih 18 asistencija, što mu je ujedno i rekord karijere. Imao je još pet skokova, tri osvojene i dvije izgubljene lopte. Svi članovi početne petorke Spursa postigli su dvoznamenkasti broj poena pa je Thiago Splitter utakmicu završio s 14 poena, Kawhi Leonard s 12 poena i devet skokova, a Danny Green s 11 poena.

Grizzliesi su tijekom utakmice prikupili čak 16 skokova više od svojih domaćina (60-46), no šut iz igre od 34 posto naprosto nije bio dostatan za pobjedu. Pritom je čitava momčad Memphisa upisala samo 19 asistencija, jednu više od Parkera.

Zachu Randolphu San Antonio očito ne leži pa je iz igre šutirao slabih 6/18, a utakmicu je završio s 15 poena i odličnih 18 skokova. Šuterski raspoložen nije bio ni Marc Gasol (iz igre 4/12) te je stigao do učinka od 12 poena i 14 skokova. Najbolji strijelci Grizzliesa bili su Mike Conley i Jarryd Bayless s 18 postignutih poena.

Treća utakmica na rasporedu je u subotu u Memphisu.