Ivor Krapac • srijeda, 12.06.2013.

San Antonio Spursi su drugi put došli u vodstvo u dvoboju s Miami Heatom u finalu NBA lige. Spursi su pred svojim navijačima učinili aktualne prvake potpuno nemoćnima, s velikim rezultatskim bijegom i rješenjem utakmice u drugom poluvremenu. Momčad Gregga Popovicha pritom je bila šuterski izrazito raspoložena, a osobito su se istaknuli Danny Green i Gary Neal...

S 1-1 nakon prve dvije utakmice, San Antonio Spursi mogli su biti zadovoljni obavljenim na gostujućem parketu u finalu NBA lige, a još više razloga za zadovoljstvo donio im je prvi domaći nastup u ogledu s Miami Heatom. Spursi su slomili aktualne prvake sa 113:77 i poveli s 2-1 u seriji, a pritom su srušili i rekord NBA finala u broju ubačenih trica u jednoj utakmici.

Momčad Gregga Popovicha potopila je suparnike s juga Floride sa 16 dalekometnih ubačaja iz 32 pokušaja, a s tih 16 trica Spursi su bili za dvije bolji od dosadašnjeg rekorda, koji su držale tri momčadi.

U dalekometnoj "paljbi" domaćina najviše su pokazali Danny Green i Gary Neal. Green je završio s 27 poena sa 7/9, a Neal s 24 poena sa 6/10 za tricu. I jedan i drugi imali su po četiri skoka, Green uz dvije blokade, a Neal s tri asistencije.

Na gostujućoj strani, bez previše raspoloženih, ovog je puta daleko ispod svojeg najboljeg bio i LeBron James, koji je bljesnuo tek s devet uzastopnih poena u završnici treće četvrtine. No, u ostatku susreta bio je previše pasivan, uglavnom se oslanjajući na šuteve s poludistance, bez većeg učinka.

Spursi bolji u skoku, tranziciji i reketu

U građenju uvjerljive pobjede, Spursi se nisu oslanjali samo na vrlo kvalitetni vanjski šut. Radili su jako dobar posao i u skoku, s prednošću od 52-36, osobito u skoku u napadu, s 19 uhvaćenih lopti na tom kraju terena.

Pored toga, Spursi su natjerali Heat na 16 izgubljenih lopti, a to im je pomoglo da dođu do 20 poena u tranziciji. Imali su prednost i u poenima u reketu, nadjačavši goste s Floride s 40:32.

Bila je to zasad najslabija Jamesova utakmica u ovom finalu, okončana s 15 poena sa slabih 7/21 iz igre, 1/5 za tricu, uz 11 skokova i pet asistencija. Bez prave igre svojeg glavnog aduta, Heat se u utorak teško mogao nadati dobrim vijestima.

"Svi suigrači i Pop obavili su sjajan posao pružajući mi podršku", osvrnuo se Danny Green poslije utakmice: "Stalno mi govore da pucam i da se ne smijem ustezati kada sam otvoren."

"Ovo je ostvarenje sna", opisao je Gary Neal: "Danny i ja smo puno toga prošli zajedno. Bili smo dečki koji dolaze na trening dva sata ranije kako bismo šutirali i pokazali trenerskom stožeru da ovdje pripadamo, da ćemo napraviti sve što treba kako bismo dobili minute."

"Danny i ja smo danas uspjeli odigrati sjajno", sažeo je Neal.

Spursi su već na početku susreta preuzeli stvari u svoje ruke, bez ijednog vodstva gostiju s Floride tijekom utakmice. No, u prve dvije četvrtine utakmica je još bila otvorena, s 50:44 za domaću momčad nakon 24 minute košarke. Spursi su nekoliko puta bježali do veće prednosti, najviše s 11 razlike tri i pol minute do poluvremena, no Heat se u tom razdoblju svaki put vraćao i ponovno hvatao priključak.

Gostujuća momčad se u prvom poluvremenu ponajprije mogla osloniti na napadački učinak Dwyanea Wadea i Chrisa Bosha. No, sve do Jamesove serije poena u završnici treće četvrtine, u nastavku nije bio raspoložen baš nitko od igrača Heata, pri čemu je važnu ulogu imala i obrana Spursa, koja je sasvim usporila aktualne prvake.

S kvalitetnijom obranom i priključivanjem Dannyja Greena Garyju Nealu, koji je bio šuterski izrazito raspoložen u prve dvije četvrtine, razlika u korist domaćina postupno je rasla. Malo manje od tri minute do kraja treće dionice Spursi su prvi put došli na više od +20 (73:52), a nakon što su sredinom posljednje četvrtine povećali na više od +30 (102:71), bio je to znak da Popovich i Erik Spoelstra isprazne obje klupe i pruže priliku igračima koji nisu članovi rotacije.

U završnici susreta zabijao je DeJuan Blair, a predvođeni njegovim napadačkim učinkom, Spursi su u posljednjoj minuti imali najvećih 37 razlike (113:76). Završilo je s malo manje od toga.

Uz Greena i Neala, domaći su na putu do visoke pobjede imali i raspoloženog Kawhija Leonarda, koji je ponovno imao pune ruke posla u obrani protiv LeBrona Jamesa i taj posao obavio dobro, dok se u statistiku upisao s 14 poena, 12 skokova i četiri osvojene lopte. Dvoznamenkasti broj poena imao je i Tim Duncan, koji je ubacio 12, s 5/11 iz igre, dodajući i 14 skokova i dvije blokade.

Gregg Popovich: "Ovo ne bi smjelo biti iznenađenje. Igraju posljednje dvije momčadi koje su ostale 'na nogama', ne mislim da će bilo koja spustiti glavu niti nakon što im se dogodi slaba večer."

Tony Parker je za samo 27 minuta upisao šest poena (2/5 iz igre) i osam asistencija, a poslije odlaska na klupu, liječnička ekipa Spursa morala se pozabaviti ozljedom zadnje lože koju je pretrpio tijekom utakmice, što će biti jedna od većih briga za Popovichevu momčad uoči četvrtog susreta. Više o stanju francuskog razigravača znat će se nakon dodatnog pregleda.

Manu Ginobili je ovog puta imao sedam poena (šut 3/7, 0/4 za tricu) i šest asistencija, dok su goste vodili Dwyane Wade (16 poena, 7/15 iz igre, pet asistencija, četiri osvojene lopte) i Mike Miller (15 poena, 5/5 za tricu). Chris Bosh pridružio se s 12 poena (šut 4/10), 10 skokova, četiri asistencije i tri blokade.

Mario Chalmers, koji je zabio najviše za Heat u pobjedi u drugoj utakmici, u utorak je ostao bez poena, s pet promašaja iz igre, a tome je dodao i četiri izgubljene lopte, najviše u momčadi.

"Iskreno, jednostavno moram odigrati bolje", zaokružio je LeBron James dojam vlastite slabe večeri: "Ne mogu imati predstavu kakva je bila ovog puta i očekivati pobjedu."

Erik Spoelstra bio je jednako razočaran. "Dobili smo ono što smo zaslužili", komentirao je trener Heata: "Nisam čak ni prepoznao momčad koja je u ovoj utakmici bila na parketu."

Četvrta utakmica igra se u noći s četvrtka na petak po našem vremenu, u tri ujutro, ponovno u San Antoniju.

• Obrisan korisnik12.06.2013. u 23:44
    točno tako - i protiv Medvjeda i Lakersa su imali utakmice s fenomenalnim šutom. no čak i kada im postotak nije maximalan treba vidjeti organizaciju napada. jedan od dokaza: pogledajte koliko puta Spursi šutiraju s distance potpuno sami, ili: već poznata stvar da se pozicioniraju u kuteve pa lopta... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.06.2013. u 23:37
    da, ti prečesto govoriš da bi se sumnja uopće stvorila - kao što rekoh moja kvalifikacija se može odnositi i na apsolutni broj i na relativni - pored toga što sam ostavio rezervu. ništa od toga ne možeš shvatiti jer pričaš/pišeš sporo a misliš tako sporo da se to službeno zove amnezija...od sada te... [više na forumu]
  • irilov12.06.2013. u 23:15
    ja bih stvari pogledao malo drukčije- ne samo u 1. i 3. utakmici, već i u drugoj (koju su spursi izgubili) su spursi 3 četvrtine jako dobro šutirali izvana. ako na to nadovežemo kako inače izgledaju(pa i šutiraju) u plejofu ne samo ove sezone(lani su ih okc dobili isljučivo na fizikalije) onda taj... [više na forumu]