Branimir Korać • četvrtak, 23.05.2013.

Prva finalna utakmica Istočne konferencije donijela je puno uzbuđenja i u konačnici slavlje Miami Heata. Iako je Indiana odigrala odličnu utakmicu, u zadnjem napadu produžetka LeBron James je sjajnim potezom i polaganjem izbacio cijelu obranu i donio Heatu pobjedu 103:102...

Odličnim potezom na samom kraju produžetka LeBron James je preoteo naziv igrača utakmice Paulu Georgeu. MVP lige pokazao je zašto je najbolji košarkaš današnjice, jednim potezom je izbacio jednu od najboljih obrana lige te odveo Miami do pobjede.

U 47 minuta provedenih na parketu James je skupio triple-double ubacivši 30 poena (12/24), uhvativši deset skokova i podijelivši deset asistencija. Međutim, ova utakmica će se ipak pamtiti po tom polaganju za pobjedu pri čemu je pokazao nevjerojatnu eksplozivnost.

Na drugoj strani je bio Paul George koji je odigrao fenomalnu posljednju četvrtinu i produžetak, ubacio je tri slobodna bacanja dvije sekunde prije produžetka i imao je u rukama pobjedu. Samo u tih zadnjih 17 minuta ubacio je 18 poena, većinu od svojih 27 (7/16), ali James mu je u konačnici preoteo ulogu junaka.

Od početka susreta bilo je vrlo neizvjesno i uzbudljivo. Momčadi su jako teško dolazile do neke opipljive prednosti, a Pacersi su bili ti koji su ipak dobrim dijelom susreta imali kontrolu. Krajem prvog poluvremena imali su sedam poena razlike, međutim već na startu drugog dijela Miami se posve vratio u utakmicu i tricom Jamesa preuzeo vodstvo.

U zadnjoj četvrtini se igralo praktički koš na koš do same završnice. Miami je tu imao meč loptu, 17 sekundi prije kraja Ray Allen je imao slobodna bacanja s kojima je mogao riješiti pitanje pobjednika. Ubacio je tek jedno za 92:89, Spoelstra je odlučio braniti zadnji napad Indiane, no George je sa sirenom ubacio tricu za produžetak.

U produžetku slična slika, Miami je na kraju dva puta morao dobivati utakmicu. Prvo je deset sekundi prije kraja susreta James položio za 101:99 da bi dvije sekunde prije kraja na liniju slobodnih bacanja otišao George nakon prekršaja Wadea na trici. Ubacio je sva tri bacanja, ali posljednju riječ je ipak imao LeBron James.

"Obje momčadi su se žestoko borile, ali mi smo na kraju imali priliku za tu pobjedničku akciju. Sretni smo zbog pobjede, ali morat ćemo igrati puno bolje u drugoj utakmici", rekao je James.

George je pokušao objasniti što se dogodilo u posljednjem napadu Miamija u produžetku. "Željeli smo da LeBron šutira s poludistance", međutim on je imao drugu namjeru.

U redovima Miamija osim Jamesa dobro su odigrali i Wade koji je ubacio 19 poena (9/15) uz šest skokova i pet asistencija, Bosh sa 17 poena (6/11) te Chris Andersen koji je dodao 16 poena (7/7) i pet skokova.

Indianu je predvodio već spomenuti George uz 26 poena (11/17) Davida Westa (pet skokova), 19 poena (9/18) Roya Hibberta (devet skokova te 12 skokova Lancea Stephensona.

• Obrisan korisnik24.05.2013. u 14:37
    Mislim da je ovo reko Cwebb ili netko od njih sa tnt-a...Kad bi morao birat između jamesovog polaganja ili boshevog šuta sa poludistance uvijek bi izabrao šut sa poludistance. Sve ostalo je nebitno.
  • Obrisan korisnik24.05.2013. u 12:55
    Slažem se s ovom tezom o koracima Jamesa. U NBA se gleda da li se polazak u dribling može smatrati prirodnom kretnjom kao cjelina, a ne striktno je li igrač ispustio loptu prije nego što je odlijepio stojnu nogu s parketa. A istina je i to da se svaki drugi polazak u dribling u NBA može smatrati... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.05.2013. u 09:31
    Glede Jamesovih koraka. Oni su bez sumnje postojali. Tehnička činjenica. E sad, uopće ne smatram da je Indiana time oštećena jer to suci u NBA jaaako rijetko sviraju i uvjeren sam da je isto bilo učinjeno bar 20 puta tokom utakmice u obje momčadi. Tako da to ne smatram kao previd. A ovo sa... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.05.2013. u 19:21
    ma ja sam još davno rekao da je indiana mozda jedina ekipa koja može nauditi miamiju.Pri tome stojim i sad. serija će biti paklena i navijam za indijanu.
  • Obrisan korisnik23.05.2013. u 18:55
    Nije Indiana izgubila zbog Jamesovih koraka nego zbog TUPOIDNOG trenera. Na 2 zadnja ključne obrane on vadi Hiberta, igra s onim bjelcem četvorkom KC s klupe i 4 mala i ostavlja "prazan" reket. Prvi put James probija 1. liniju i zabija kroz prazan reket,a onda 2,2 prije kraja čini istu... [više na forumu]