Igor Šestak • srijeda, 07.11.2012.

U utorak navečer u NBA ligi odigrane su tek tri utakmice, a sve su okončane pobjedama domaćina. Chicago Bullsi su zaustavili pobjednički početak sezone Orlando Magica, Oklahoma City Thunder je na poraz od Atalante odgovorio uvjerljivom pobjedom protiv Toronto Raptorsa, a prvu su pobjedu upisali igrači Denver Nuggetsa. Isto pak nije uspjelo Detroit Pistonsima koji su u sezonu ušli s četiri uzastopna poraza.

Eru bez Dwighta Howarda Orlando Magic je iznenađujuće otvorio domaćim pobjedama nad Denver Nuggetsima i Phoenix Sunsima, ali do treće uzastopne ipak nije mogao. Igrači mladog trenera Jacquea Vaughna dobro su se držali i na gostovanju u Chicagu, ali Bullsi ipak nisu dozvolili drugi uzastopni poraz u svom United Centru. U Chicagu su se u subotu pobjedom osladili New Orleans Hornetsi, no momčad Toma Thibodeaua vratila se u utorak pobjedničkim navikama i upisala svoju treću ovosezonsku pobjedu.

Bullsi su u drugoj polovici prve četvrtine vodili s osam poena prednosti, ali Magic se vratio na minimalan zaostatak serijom 7:0. Košem Smitha dvije desetinke prije isteka vremena gosti su poveli s 24:23. U drugoj i trećoj četvrtini igralo se vrlo izjednačeno, ali u vodstvu su češće bili igrači Orlanda. Imali su gosti s Floride dvaput i sedam poena prednosti, ali Bullsi nisu dozvolili značajnije odvajanje.

U posljednjih deset minuta Chicago je ušao sa zaostatkom od dva poena (68:70), ali je postigao prvih šest poena i preuzeo vodstvo. Još jednom serijom 6:0 sredinom četvrtine Bullsi su pobjegli i na plus osam, a do najveće su prednosti (91:81) stigli dvije i pol minute prije kraja nakon polaganja Robinsona. Orlando se tricama Reddicka i Afflaloa približio na četiri poena zaostatka, a utakmicu je 39 sekundi prije kraja odlučio Taj Gibson zakucavanjem i dodatnim slobodnim bacanjem.

"Pobjeđivanje je najvažnije, ali mislim da moramo igrati bolje. Ovakva igra neće biti dovoljna protiv najjačih momčadi", izjavio je nakon utakmice Joakim Noah i pohvalio momčad Magica: "Oni su podcijenjena momčad. Imaju popriličan broj napadačkih oružja, a večeras su igrali vrlo raznovrsno."

Najefikasniji igrač Bullsa bio je Luol Deng s 23 poena, osam skokova i četiri asistencije. Sličan učinak ostvario je i Noah koji je igrao gotovo 41 minutu. Ubacio je 20 poena i prikupio devet skokova i četiri asistencije. Po 12 poena zabili su Boozer i Gibson. Magic je u ovoj utakmici bio lišen usluga Turkoglua, Nelsona i Harringtona, a prvo ime kluba s Floride bio je Afflalo. Bivši igrač Denvera zabio je 28 poena (šut iz igre 10/17) uz pet skokova i pet asistencija. Moore je zabio 17 poena, a vrlo dobri bili su i visoki igrači. Davis i Vučević zabili su po 16 poena i uhvatili po deset skokova.

OKC lako protiv Kanađana

Oklahoma City Thunder poražen je u nedjelju od Atlanta Hawksa na svom parketu, a dva dana kasnije u goste su im stigli Toronto Raptorsi. Obje su momčadi u utakmicu ušle s omjerom 1-2, a momčad Scotta Brooksa još je jednom pokazala kako odlično reagira nakon poraza. Prošle je sezone imala omjer 15-3 u utakmicama igranim nakon poraza, a u ovoj je sezoni na dva poraza odgovorila s dvije pobjede.

Scott Brooks: "Odličan početak odigrao je veliku ulogu u ovoj pobjedi. Razgovarali smo uoči utakmice kako želimo pravu obrambenu predstavu i svi su u toj fazi igre odradili odličan posao. Što se napada tiče, mislim da su nam dodavanja bila izvanredna."

Već u prvoj četvrtini bilo je jasno da Raptorse očekuje teška večer. Gosti su vodili 9:6, a onda su igrači Thundera napravili seriju 9:0. U prvih 12 minuta čak tri trice je pogodio Thabo Sefolosha, a OKC je ostvario prednost od 13 poena. Momčad Toronta u drugoj se četvrtini nije uspjela spustiti na zaostatak manji od 11 poena, a u samoj završnici poluvremena situacija je za njih postala još gora jer je Kyle Lowry kod jednog skoka doskočio na stopalo Sergea Ibake i ozlijedio gležanj.

Početkom treće četvrtine Durant, Westbrook i Ibaka odveli su svoju momčad na velikih 29 poena viška, a u posljednjih 12 minuta ušlo se s rezultatom 85:63. Priliku su u većoj mjeri dobili i igrači s klupe Thundera, koji su utakmicu mirno priveli kraju do konačnih 108:88.

Thunder je dominirao pod koševima. Nadskakali su Raptorse s 46-37 i iz reketa postigli osam poena više (42:34). Odlična je bila obrana domaće momčadi te su gosti u prve tri četvrtine uspjeli pogoditi tek 33,8 posto svojih šuteva, a utakmicu su završili na 35,7 posto realizacije. OKC je pogodio 47,3 posto svojih pokušaja, a nije mu smetala ni nešto slabija večer Kevina Duranta.

Prva zvijezda Thundera iz igre je šutirala 4/11 i završila utakmicu na 15 poena. Westbrook je već po običaju također potrošio dosta lopti (5/12), ali je zabio dvije trice i sedam slobodnih bacanja za konačnih 19 poena, a podijelio je i osam asistencija. Vrlo racionalan bio je Ibaka za svojih 17 poena (šuti iz igre 8/9), a 15 poena dodao je novi član svlačionice Kevin Martin. Goste je s 18 poena predvodio Valanciunas, a 16 je dodao Bargnani.

Pistonsi otvorili sezonu s 0-4

Denver Nuggetsi vratili su se s istočne turneje s tri poraza. Sezonu su s 0-4 posljednji put otvorili 1998. godine, a isto su uspjeli spriječiti u prvoj ovosezonskoj utakmici u svom Pepsi Centru. U goste su im stigli Detroit Pistonsi, također s tri poraza u džepu, a u izbjegavanju četvrtog nije im pomogla ni odlična večer Grega Monroea.

Nuggetsi su u prve tri utakmice imali velikih problema sa šutom za tri poena, ali su Pistonsima u prvih 12 minuta zabili četiri trice iz šest pokušaja. Njima su ostvarili prednost od deset poena, ali su u završnici perioda dozvolili Pistonsima povratak do izjednačenja. Dobrom igrom u prvoj polovici druge četvrtine Detroit je uspio preuzeti vodstvo, ali su sredinom iste ostali bez ubačaja iz igre pune tri minute što su Nuggetsi iskoristili za seriju 9:2, a na poluvrijeme su otišli s plus sedam.

U trećoj dionici Denver nikako nije uspijevao prelomiti utakmicu. Uporni Pistonsi stalno su se držali na dostižnom zaostatku i opasno prijetili, no u završnici četvrtine domaći su poveli s 85:76. Tricama Iguodale i Brewera Nuggetsi su pobjegli na velikih plus 16 nakon tri minute igre u posljednjoj četvrtini, a zakucavanjem i dodatnim bacanjem McGee je povisio na 99:82. Pistonsi se ni tada nisu predali. Napravili su seriju 10:0, ali se tada još jednom ukazao Iguodala i sa šest uzastopnih poena osigurao Denveru prvu pobjedu u sezoni.

Bivši igrač Philadelphije bio je prvi strijelac Nuggetsa sa 17 poena, a dodao je deset skokova i četiri asistencije. McGee je okončao utakmicu sa 16 poena, Faried je ubilježio 15 poena i osam skokova, a Lawson 15 poena i devet asistencija. Greg Monroe je za Pistonse zabio 27 poena i upisao deset skokova, ali nije imao podršku suigrača. Rodney Stuckey zabio je 17 poena, ali uz katastrofalan šut 5/17.

• Obrisan korisnik08.11.2012. u 10:45
    Brooks je solidan trener ali nisam siguran da je dostatan za titulu.OKC obrana mi je dosta upitna.Previše truda a premalo koordinacije i drskosti.A onda pati tranzicija.A tranzicija donosi titulu.
  • Obrisan korisnik07.11.2012. u 19:24
    Ma ne sviđa mi se Brooks, iman osjećaj da tek uči košarku
  • Obrisan korisnik07.11.2012. u 18:23
    nastavi li westbrook ovako silovati sut koji mu nije jaca strana okc bi mogao imati puno problema sa momcadima koji igraju bolju obranu i jaci su pod obrucom( lakersi, memphis, minnesota..), ovo je vec 3. tekma u kojoj mu je sut oko 40%. kao da nema dobrih sutera u momcadi pa on "mora"... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.11.2012. u 15:17
    Ako Thunder napadne sa većim brojem igrača (Ibaka, Sefolosha...) malo ko će ih zaustavit Drago mi je da Westbrook ima 8 asistencija, možda postane pravi PG kad uključi mozak
  • xavier07.11.2012. u 13:29
    već jesu iznenadili...najviše sami sebe realno je očekivati da se par igrača "ozljedi" u najkraćem mogućem roku jer ovo sigurno nije nešto što im je u planovima. playoff ionako neće vidjeti, a samo si kvare izglede za visoki pick...