Ivor Krapac • četvrtak, 08.11.2012.

Utakmicama bogata večer na NBA parketima donijela je i dobro i loše za momčadi iz Los Angelesa. U prvu kategoriju smjestili su se Clippersi, koji su nanijeli prvi poraz San Antonio Spursima, dok su Lakersi pali na omjer 1-4 izgubivši utakmicu u Salt Lake Cityju. Među ostalima, u akciji je bio i Miami Heat, a branitelji naslova su svoj posao obavili kako se od njih i očekuje...

Clippersi dočekali šansu protiv Spursa

U ogledu s momčadi koja ih je u proljeće nadjačala bez izgubljene utakmice u polufinalu Zapada, Los Angeles Clippersi pobrinuli su se za djelić osvete osiguravši da San Antonio Spursi ne nastave stopostotni niz na početku nove sezone, u koju su krenuli s 4-0. Ogled u STAPLES Centeru okončan je sa 106:84 za domaću momčad, koja je cijelo vrijeme držala stvari pod kontrolom, a sve dvojbe nestale su nakon bijega do 25 razlike malo manje od pet minuta do kraja.

Poslije toga, Vinny Del Negro povukao je svoje vodeće adute na klupu, a s drugom postavom razlika nije previše pala, s obzirom da je i Gregg Popovich kombinirao s minutažom glavnih igrača. Tim Duncan i Tony Parker u posljednjoj četvrtini nisu bili na parketu.

Među domaćima, ovog puta je najviše zabio dvojac pod obručima, Blake Griffin s 22 poena i 10 skokova, a DeAndre Jordan s 20 poena i 11 skokova. Eric Bledsoe pridodao je 15 poena, dok je Chris Paul imao 10 poena i 12 asistencija. Spursi su imali samo dvojicu dvoznamenkastih strijelaca, Dannyja Greena s 12 i Tima Duncana s 10 poena, a vrijedi dodati da nitko u gostujućoj momčadi nije odigrao više od 24 minute.

Novi udarac za Lakerse

Ponovno bez pomoći ozlijeđenog Stevea Nasha, LA Lakersi nastavili su svoje uigravanje koje zasad donosi uglavnom poraze. Momčad Mikea Browna pala je na omjer 1-4 u Salt Lake Cityju, s 95:86 za Utah Jazz, u ogledu u kojem je domaća momčad jako puno napravila obranom, tjerajući Lakerse da šutiraju samo 34 posto iz igre.

Jedan od ciljeva Jazza bio je usporiti Kobea Bryanta, što su i uspjeli natjeravši ga da na putu do 29 poena puca 7/17 iz igre, 0/4 za tricu. "Bilo kojem igraču je teško zaustaviti ga 'jedan na jedan'", kazao je Randy Foye, sa zahvalom Gordonu Haywardu, Marvinu i Mou Williamsu i Alecu Burksu, koji su pomagali u branjenju Bryanta: "Bilo je dobro, ali sretan sam zbog toga što utakmica nije išla dalje jer je pri kraju hvatao ritam."

Kobe je 16 od svojih 29 poena zabio u posljednjoj četvrtini, u kojoj mu je šut bio 4/7.

Jazz je prelomio utakmicu baš u toj dionici. U završnih 12 minuta ušlo se sa 65:57 za domaću momčad, a nakon što su Lakersi smanjili na -5, Utah je postupno povećavao razliku i malo više od četiri minute do kraja stigao do 85:72. Bryant je s 14 poena do kraja utakmice pokušao zadržati goste u igri, ali nije išlo bliže od pet poena zaostatka samo 12 sekundi prije posljednje sirene.

"Svi smo frustrirani", osvrnuo se Mike Brown poslije utakmice: "I ja sam frustriran, iz jednostavnog razloga što mislim da nismo odigrali onako kako smo pričali u pripremi. Željeli smo biti momčad koja će uputiti prvi udarac suparniku - ali to se nije dogodilo."

Suprotno nadama trenera Lakersa, Jazz je otvorio bolje i završio prvu četvrtinu s osam poena prednosti (25:17).

Pobjedničku momčad vodili su Al Jefferson (18 poena, 10 skokova, četiri osvojene lopte), Mo Williams (16 poena, sedam asistencija) i Randy Foye (17 poena). Uz Bryanta, za Lakerse su više od 10 zabili i Dwight Howard (19 poena, devet skokova) i Metta World Peace (15 poena, sedam skokova).

Heat učinio Netse nemoćnima

Miami Heat nastavio je uspješnu seriju na domaćem parketu na početku sezone, proslavivši i četvrtu pobjedu u isto toliko utakmica, što je najbolji učinak u 25 godina postojanja kluba. Aktualni prvaci su sa 103:73 nadigrali Brooklyn Netse, uz definitivno rješenje svih briga u trećoj četvrtini, koju su završili s 23 poena prednosti (79:56).

Prvo poluvrijeme bilo je izjednačenije. U posljednjoj minuti druge četvrtine gosti su bili na samo pet poena zaostatka (46:41), da bi Heat zaključio taj dio utakmice s vodstvom od 50:41.

Erik Spoelstra, koji je u završnoj četvrtini dobio priliku malo odmoriti svoje najjače adute, bio je najviše zadovoljan obranom. "Bilo je lijepo vidjeti još jednu utakmicu u kojoj smo sveli protivnika ispod 40 posto", osvrnuo se trener Heata poslije utakmice koju su Netsi završili s 38 posto šuta iz igre: "U najvećem dijelu, moji igrači uložili su trud kako bi nešto napravili na tom kraju parketa."

Momčad iz Miamija su svojim poenima vodili Dwyane Wade (22) i LeBron James (20), LeBron i s 12 skokova i osam asistencija. Rashard Lewis imao je 13 poena. Najefikasniji gosti bili su Deron Williams (14 poena, tri asistencije, sedam izgubljenih lopti), Kris Humphries (po 11 poena i skokova) i MarShon Brooks (12 poena).

Celticsi se izvukli u produžetku

Uz Los Angeles Lakerse, koji se muče na Zapadu, niti Boston Celticsi zasad ne mogu biti previše zadovoljni svojom igrom. No, Celticsi mogu pronaći utjehu u tome da su na 50-postotnom učinku, s po dvije pobjede i poraza, nakon što su kod kuće u dodatnih pet minuta stigli do 100:94 protiv Washington Wizardsa.

Momčad iz glavnog grada SAD-a je, tako, ostala na nuli, njihov omjer sada je 0-3.

Wizardsi su mogli biti zadovoljni nakon što su nadoknadili ranih 11 poena zaostatka u četvrtoj četvrtini (71:60), pa zakucavanjem Chrisa Singletona izborili dodatnih pet minuta - no, manje razloga za zadovoljstvo imali su produžetkom, u kojem su se držali dvije i pol minute, da bi ih Celticsi potom potopili serijom od 8:0 za odmak do 100:92.

Prije toga, momčad Doca Riversa imala je šansu riješiti susret i u regularnom vremenu. Poslije Singletonovog zakucavanja za 88:88, Rajon Rondo je sa sirenom pucao tricu za pobjedu, ali kada ispadne tako da Rondo puca tricu za pobjedu, to ne može biti najbolji izbor za Celticse.

Iza teško izborene pobjede, Rivers se našalio s time što će njegova momčad u četvrtak imati dan odmora. "Zbog toga što smo odigrali ovako dobro, odlučili smo nagraditi igrače time da ne moraju doći na posao", osvrnuo se Bostonov trener, pa nastavio ozbiljnije: "Dobili smo utakmicu i trenutno je to sve što treba reći o našoj momčadi, ne igramo sjajno."

Kevin Garnett ubilježio je 20 poena i 13 skokova, a Rajon Rondo 18 poena i 14 asistencija za Celticse. Paul Pierce imao je 15 poena i 10 skokova, šutirajući samo 2/12 iz igre, dok se Jason Terry, čovjek s klupe, pridružio sa 16 poena.

Wizardsi su i dalje ozbiljno oslabljeni, bez Johna Walla i Nenea, a u takvom sastavu ovog su ih puta vodili Bradley Beal, Kevin Seraphin i Martell Webster, s po 16 poena, Seraphin uz devet skokova. A.J. Price upisao je 15 poena i sedam asistencija, ali i šest izgubljenih lopti.

Nuggetsi i Mavsi u pozitivnom nizu, Hawksi okrenuli 14 razlike

Poslije početka s tri poraza, Denver Nuggetsi dobili su i drugu zaredom slavivši u Houstonu, s 93:87 protiv Rocketsa, predvođeni Tyjem Lawsonom (21 poen, osam asistencija) i Kennethom Fariedom (po 16 poena i skokova). Faried se s nekoliko dobrih reakcija na oba kraja parketa pokazao ključnim u zadržavanju prednosti nakon što su domaći pet minuta do kraja gubili s devet razlike, a potom najbliže stigli na četiri poena zaostatka.

Rocketsima je ovog puta nedostajao veći učinak Jamesa Hardena, koji je završio s 15 poena uz 5/15 iz igre, 0/5 za tricu. Najviše su zabili Carlos Delfino (19) i Patrick Patterson (18), dok je Omer Asik imao 10 poena i 13 skokova. Jeremy Lin ubilježio je šest poena (2/9 iz igre, trica 0/4), dodajući pet skokova i po šest asistencija i osvojenih lopti.

Iako i dalje nema Dirka Nowitzkog, a ovog puta izostali su i Shawn Marion i Elton Brand, Dallas Mavericksi proslavili su treću uzastopnu pobjedu, domaćih 109:104 protiv Toronto Raptorsa, popravljajući omjer na 4-1 poslije prvih pet utakmica u sezoni. S obzirom na sastav u kojem igraju, Mavse se zasad može svrstati među ugodna iznenađenja, a na tom putu najviše pokazuje O.J. Mayo, koji se istaknuo i protiv Raptorsa, ubilježivši 22 poena, pet skokova i šest asistencija.

Jednaki broj poena zabio je Chris Kaman, koji je imao i osam skokova, dok su goste iz Toronta vodili Andrea Bargnani (25 poena, devet skokova) i DeMar DeRozan (24 poena, šest skokova, sedam asistencija).

Atlanta Hawksi su na nesvakidašnji način stigli do druge ovosezonske pobjede i iznad 50-postotnog učinka (2-1). Na putu do 89:86 protiv Indiana Pacersa, Hawksi su na domaćem parketu šest i pol minuta do kraja gubili s 83:69 - pa sve okrenuli serijom od 18:0 s kojom su došli do 87:83 u posljednjoj minuti utakmice. U velikom nizu osobito su se istaknuli Jeff Teague i Kyle Korver, koji su bili među vodećim strijelcima momčadi iz Atlante, Teague s 15 poena uz po šest skokova i asistencija, a Korver s 13 poena i pet skokova.

Hawkse je sa 16 poena i devet skokova predvodio Al Horford, dok su David West i George Hill zabili po 20 za Pacerse.

• xavier08.11.2012. u 12:48
    i nako prvog tjedna Knicksi su jedina neporažena ekipa u ligi...tek je početak, ali lijepo je za vidjeti
    xavier
  • Obrisan korisnik08.11.2012. u 11:09
    Trebalo bi malo nadopunit članak sa dvije zanimljive informacije: 1. Hornetsi najmanje postignutih koševa u povijesti franšize i 2. Monroe triple double za Pistonse (čini mi se prvi nakon 8 godina). Inače pratim tog Monroea neko vrijeme i odličan je igrač, šteta kaj u detroitu nema one kemije i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.11.2012. u 10:48
    Tko jos drzi ovog Browna u LA-u? Nadam se da ne zaradjuje vise od Mirandovih 1600kn mjesecno, makar mu je i to previse. Cak bi i Joke Vrankovic mozda uhvatio 2-3 na startu s ovakvom ekipom.
  • Marsonia08.11.2012. u 09:56