Ivor Krapac • subota, 01.12.2012.

Mijenjanje navika Los Angeles Lakersa otkako ih je preuzeo Mike D'Antoni nije jednostavan posao, ali u sinoćnjoj pobjedi nad Denver Nuggetsima, D'Antonijeva momčad pokazala je kako to ide kada se sve odvija po trenerovim željama. S tricaškom "artiljerijom" i s efikasnim Dwightom Howardom pod obručima, Lakersi su slavili bez većih problema. Na drugim parketima, najveće iznenađenje dogodilo se u Atlanti, s prekidom po jedne dobre i loše serije...

Ako će ovakvih večeri biti puno...

Iako to treba uzeti s rezervom s obzirom da su se sreli sa suparnikom koji također voli brzu košarku, a pored toga, igrao je drugu gostujuću utakmicu u dvije večeri, Los Angeles Lakersi su protiv Denver Nuggetsa pokazali koliko opasni mogu biti s provođenjem zamisli Mikea D'Antonija na parketu. Lakersi su kod kuće slavili sa 122:103, a pritom su prijetili i iznutra i izvana, sa 17 trica i jako dobrim napadačkim i skakačkim učinkom Dwighta Howarda.

Točnije, da ne bi ispalo da je Howard bio opasan samo pod obručima, i on je zabio izdaleka, s tricom za završnih 19 poena prednosti desetak sekundi do kraja. Bila je to njegova tek druga trica u NBA karijeri.

Startni centar Lakersa završio je s 28 poena, 20 skokova i tri blokade, a na putu do pobjede, domaćima je jako pomogao i efikasni dvojac s klupe. Antawn Jamison imao je 33 poena i 12 skokova, a Jodie Meeks 21 poen, Jamison s 5/10 za tricu, a Meeks sa svim svojim ubačajima iz te udaljenosti, sa samo jednim promašajem za tri poena (7/8). Domaća trica sveukupno je bila iznad 50 posto, 17/33.

U takvom odnosu snaga, Kobe Bryant nije morao biti onaj tko će zabiti najviše. Završio je s 14 poena i osam asistencija, uz 5/15 iz igre.

Nuggetsi su se oprostili od većine nada tijekom prve 24 minute, sa zaostatkom od 71:57 na poluvremenu. Iako tih 14 razlike nije bilo puno, 71 primljeni poen dovoljno je rekao s koliko su energije zaigrali u Los Angelesu, bez mogućnosti da to preokrenu u nastavku utakmice.

Goste su vodili Danilo Gallinari (19 poena), Andre Iguodala (14 poena) i Jordan Hamilton (13 poena, osam skokova).

"Ovo je način kako želimo igrati", opisao je D'Antoni ono što nije velika tajna: "Imamo puno talenta, ali potrebno je da se svaki dio ukomponira i da lopta ide brzo."

"Puno igrača je ovog puta imalo dobru utakmicu, a i lopta je išla bolje nego dosad - dogodilo se puno dobrih stvari", zaključio je trener Lakersa.

Skok i polaganje za najveće iznenađenje večeri

Što dobijete kada se susretnu momčad s četiri uzastopna poraza i suparnik koji je u utakmicu ušao u seriji od šest pobjeda, a još je i domaćin? U većini slučajeva, nije teško predvidjeti kakav će biti rasplet, ali u petak u Atlanti ispalo je drugačije, sa 113:111 u korist Cleveland Cavaliersa, za prekid njihovog negativnog i Atlantinog pozitivnog niza.

T'wolvesi slavili, Love igrao unatoč bolesti

Bez obzira na probleme sa želučanim virusom, Kevin Love bio je na parketu u dresu Minnesota Timberwolvesa u domaćoj pobjedi nad Milwaukee Bucksima (95:85), a za 30 minuta, koliko je proveo u igri, upisao je 15 poena i 14 skokova, ali sa slabim šutom (5/19). No, ključnim se pokazao učinak Rusa Alekseja Šveda, koji je 10 od svojih 16 poena zabio u posljednjoj četvrtini, na putu do podvostručenja domaće prednosti nakon što su u završnih 12 minuta ušli s +5.

Nikola Peković ubilježio je 14 poena i 16 skokova u redovima pobjednika, dok su Brandon Jennings i Monta Ellis s po 18 poena zabili najviše za goste iz Milwaukeeja. Larry Sanders imao je triple-double kakav se ne viđa često, s 10 blokada u toj računici, čemu je dodao i 10 poena i 12 skokova.

Odluka je pala u posljednjim trenucima, kada je Alonzo Gee bio na pravom mjestu poslije sasvim neprecizne trice Diona Waitersa. Lopta je došla do Geeja, a on je zabio za konačnih +2 za Cavse, bez dovoljno vremena da domaći pripreme odgovor s obzirom da su tada već bili bez time-outa.

Gostujući strijelac odlučujućih poena je poslije pobjede komentirao da je ovakav rasplet iznenadio i njega, s obzirom da je očekivao da će Waiters zabiti tricu, a trener Cavsa Byron Scott istaknuo je da Waiters tu tricu nije trebao ni pucati: "Možda ubuduće moram biti malo precizniji i jednostavno reći da se treba ići pod koš."

Domaći Hawksi su, tako, napadačkim skokom i ubačajem Geeja propustili barem produžetak, koji su imali priliku dohvatiti nakon što je Lou Williams 13 sekundi do kraja zabio tricu za 111:111. No, skokovi su im u cijelom susretu bili ozbiljan problem, s 49-28 za goste u tom segmentu, a onaj posljednji, za koji je odgovornost preuzeo Josh Smith, pokazao se odlučujućim.

Anderson Varejao završio je s 20 poena i 18 skokova za Cavse, dok su 20 ili više zabili i Jeremy Pargo (22) i Dion Waiters (21), koji je imao i sedam asistencija. Josh Smith je s 25 poena i osam skokova vodio domaću momčad.

Thunderu treća zaredom kod kuće, četvrta ukupno

Oklahoma City Thunder došao je do četvrte uzastopne pobjede zaključivši niz od tri utakmice na domaćem parketu sa 106:94 protiv Utah Jazza. Ovog puta to nije išlo tako lako kao u posljednja dva domaća susreta, s +45 protiv Charlotte Bobcatsa i 22 poena prednosti protiv Houston Rocketsa, ali dogodilo se po uobičajenom receptu. Kevin Durant i Russell Westbrook ponovno su vodili prošlosezonske finaliste.

Durant je završio s 25 poena i po četiri skoka i blokade, dok je Westbrook imao 23 poena, 13 skokova, osam asistencija, sedam osvojenih, ali i osam izgubljenih lopti. Kevin Martin pridružio se s 19 poena, a presudnim se pokazalo završnih osam minuta, nakon što su gosti iz Salt Lake Cityja sedam i pol minuta do kraja bili na samo pet poena zaostatka (88:83).

Ubačajima svojeg vodećeg dvojca, Thunder je u narednih pola minute mini-serijom od 5:0 povisio na 10 razlike, a Jazz u nastavku više nije došao bliže od -8.

Momčad Scotta Brooksa je, tako, izbjegla veće komplikacije nakon što su u trećoj četvrtini vodili i s +18. Prije nego su se gosti približili, u posljednjih 12 minuta ušlo se s 83:67 za Thunder.

Turčin Enes Kanter ubilježio je 18 poena i sedam skokova za Jazz, a Al Jefferson imao je 16 poena i 11 skokova.

Netsi u gostima, Knicksi kod kuće

Newyorški klubovi su očekivanim pobjedama došli do omjera 11-4 i ostali poravnati na vrhu Atlantske divizije. Knicksima je to uspjelo kod kuće, sa 108:87 protiv Washington Wizardsa, koji su ranije ovog tjedna proslavili svoju prvu ovosezonsku pobjedu, dok su Brooklyn Netsi u Orlandu s 98:86 nadjačali domaći Magic.

Pacersi na krilima Davida Westa

Indiana Pacersi su u Sacramentu proslavili 97:92 protiv domaćih Kingsa, a vodio ih je David West, koji je zabio 31 poen, najviše u sezoni, dodajući i 11 skokova. George Hill pridružio se s 25 poena, osam asistencija i šest skokova, uz pogođena dva slobodna bacanja za potvrdu gostujuće pobjede u završnici utakmice, nakon što je Marcus Thornton kod zaostatka od 95:92 pet sekundi do kraja promašio tricu za izjednačenje Kingsa.

DeMarcus Cousins upisao je 19 poena i 16 skokova za domaćine, ali sa slabih 5/17 iz igre, a Thornton je završio s 15 poena.

Wizardsi u posljednjih 10 međusobnih susreta nisu svladali Knickse, a 10. poraz zaredom u tom odmjeravanju ubilježili su bez jačeg otpora momčadi Mikea Woodsona, koja je poslije tri četvrtine vodila s 86:65. Carmelo Anthony i J.R. Smith su s po 20 poena vodili Njujorčane, Smith i sa šest asistencija, dok je Jordan Crawford ubilježio 17 poena i četiri asistencije za goste iz glavnog grada SAD-a.

Netsi su i bez pomoći lakše ozlijeđenog Brooka Lopeza uzeli očekivano u Orlandu, proslavivši svoju petu pobjedu zaredom. Odlučujućom se pokazala treća četvrtina, u kojoj su, nakon zaostatka od 50:48, gosti u narednih šest minuta izveli preokret na 69:56. U 15 i pol minuta do kraja utakmice Magic više nije bio bliže od -9.

Joe Johnson upisao je 22 poena i pet asistencija, a Gerald Wallace 20 poena za pobjedničku momčad, dok je Glen Davis zabio najviše, 16, za domaći Magic. Orlando je također bio oslabljen, s izostankom ozlijeđenog Jameera Nelsona.

Grizzliesi i Celticsi bez iznenađenja

Memphis Grizzliesi proslavili su četvrtu pobjedu zaredom, a devetu u posljednjih 10 utakmica, s domaćih 90:78 protiv Detroit Pistonsa. Iako napadački nisu bili blistavi, s točno 40 posto šuta iz igre, Grizzliesi su obrambeno napravili dovoljno da ne bi upali u veće probleme, a vodili su ih Rudy Gay s 18 i Marc Gasol i Mike Conley s po 17 poena. Gasol je imao i 11 skokova, a Conley pet asistencija i šest osvojenih lopti.

Greg Monroe upisao je 17 poena i devet skokova, ali i sedam izgubljenih lopti za Pistonse.

Boston Celticsi su u prvoj od dvije utakmice bez suspendiranog Rajona Ronda slavili s 96:78 protiv gostujućih Portland Trail Blazersa. U susretu u kojem momčad Doca Riversa nijednom nije bila u minusu, Jeff Green istaknuo se s 19, a Jason Terry sa 17 poena. LaMarcus Aldridge završio je s 23 poena i osam skokova za goste iz Portlanda.

• maxi01.12.2012. u 12:39
    iako nisam bas neki obozavatelj lakersa ovo danas ujutro je bila sjajna predstava i za to im svaka cast i iako je denver izgubio uzivao sam u toj kosarci. na poluvremenu i je bila velika razlika najvise zahvaljujuci meeksu i jamisonu koji nisu mogli promasit i naravno howarda ne moram ni spominjat... [više na forumu]