Ivor Krapac • nedjelja, 02.12.2012.

Dva dana nakon odmaranja glavnih aduta, kojih nije bilo u Miamiju, San Antonio Spursi su sa svima njima na raspolaganju došli do domaće pobjede nad divizijskim rivalima Memphis Grizzliesima, s odlukom u produžetku. Aktualni prvaci zaustavili su pobjedničku seriju Brooklyn Netsa i nastavili tri svoje, a među ostalima, pobjede su slavili i Oklahoma City Thunder, Los Angeles Clippersi, Chicago Bullsi i Golden State Warriorsi...

Spursi ponovno kompletni, jači od Grizzliesa

Odluka Gregga Popovicha da u četvrtak u Miamiju ne budu Tim Duncan, Tony Parker, Manu Ginobili i Danny Green je neko vrijeme bila u središtu pozornosti, pričalo se i o kazni od 250 tisuća dolara koju su zbog toga dobili San Antonio Spursi, no subota je bila vrijeme za povratak ozbiljnom poslu. Popovich se osvrnuo i na taj slučaj, spominjući da je razočaran kaznom, ali bitnije za trenersa Spursa, kompletna momčad mu je u novom nastupu stigla do pobjede, s 99:95 protiv gostujućih Memphis Grizzliesa, u produžetku.

Spursi su nešto manje od 10 minuta do kraja četvrte četvrtine gubili sa 76:62, ali bilo je dovoljno energije za povratak, zaključen Ginobilijevom tricom za 87:87 u posljednjoj minuti regularnog vremena. Prije produžetka, posljednju priliku za drugačiji ishod je za goste iz Memphisa propustio Jerryd Bayless, promašivši tricu sa sirenom, dok u dodatnih pet minuta Grizzliesi nisu dobili tako dobru šansu.

Tim Duncan i Tony Parker zabili su sve poene Spursa u tih pet minuta, na putu do završnih četiri razlike.

Duncan je uspješnu večer zaključio s 27 poena, 15 skokova i četiri asistencije, a Parker je imao 30 poena i šest asistencija. Gostujuću momčad vodili su Marc Gasol (20 poena, osam skokova), Mike Conley Jr. (18 poena, 12 asistencija, četiri osvojene lopte) i Zach Randolph (17 poena, 15 skokova).

No, da se vratimo na "slučaj Miami", Popovich se time pozabavio na susretu s novinarima prije utakmice. "Ono što ja odlučim iz svoje perspektive napravljeno je iz trenerske perspektive", pojasnio je govoreći o svojem potezu i zarađenoj kazni: "U ligi funkcioniraju iz poslovne perspektive, što se odražava i na odluku koju su donijeli."

Trener Spursa dodao je i da ne isključuje da će svoje glavne zvijezde odmarati i u budućnosti.

Netsi bolji nego prošli puta, ali ne dovoljno

Za razliku od prvog ovosezonskog međusobnog susreta, koji je završio s 30 razlike za Miami Heat, braniteljima naslova nije bilo tako lako u novom ogledu s Brooklyn Netsima. Gosti iz New Yorka su na Floridu doputovali poslije pet uzastopnih pobjeda, dok je, s druge strane, Heat branio tri svoje uspješne serije - sa 102:89 na kraju susreta, momčad Erika Spoelstre stigla je do šeste pobjede zaredom, 12. uzastopne dobivene utakmice protiv Netsa i popravljanja ovosezonskog domaćeg omjera na 8-0.

Celticsi otvorili sa 17:0, Bucksi se smijali posljednji

Iako su utakmicu otvorili jako loše, sa zaostatkom od 17:0 u prvih pet i pol minuta, Milwaukee Bucksi uspjeli su se oporaviti i doći do 91:88 protiv gostujućih Boston Celticsa. Zeleni iz Bostona nisu imali samo ranih +17, već i vodstvo minutu i pol do kraja, nakon što je Paul Pierce zabio tricu za 88:85, ali susret je završio domaćom mini-serijom od 6:0, uz tricu Brandona Jenningsa kojom su Bucksi 24 sekunde prije posljednje sirene došli u vodstvo (90:88).

Dan nakon što je ubilježio triple-double i s 10 blokada izjednačio klupski rekord Kareema Abdul-Jabbara, Larry Sanders se u domaćoj momčadi istaknuo s 18 poena, 16 skokova i pet blokada. Monta Ellis upisao je 17 poena i sedam asistencija, a u drugoj od dvije utakmice bez suspendiranog Rajona Ronda, goste su vodili Pierce (19 poena, šest asistencija, pet skokova) i Kevin Garnett (17 poena, sedam skokova).

Heatu je to uspjelo s okretanjem neugodnog minusa rano u drugoj četvrtini, u kojoj su gubili s 35:21. U drugom poluvremenu su, međutim, došli na svoje prvenstveno obranom, okrenuvši utakmicu s 52:30 u te 24 minute, a osobito zadovoljni mogli su biti posljednjom četvrtinom. U jednom razdoblju, natjerali su goste iz Brooklyna na samo jedan ubačaj iz igre iz 11 pokušaja, u rezultatskom bijegu koji je prelomio utakmicu.

Aktualne prvake je ovog puta vodio Dwyane Wade, koji je u subotu došao u dvoranu ranije kako bi se dobro zagrijao, a to zagrijavanje urodilo je plodom s 34 poena i sedam asistencija, uz 14/20 iz igre. Vrijedi dodati da Wade pritom nije izgubio nijednu loptu, a i suigrači su jako dobro kontrolirali stvari u tom segmentu, s ukupno tek 10 u ovom susretu.

"Znao sam da će ovo biti važna utakmica za nas, sreli smo se sa suparnikom koji je bio u jako dobroj seriji i igrao dobro", osvrnuo se u subotu najraspoloženiji igrač Heata, objašnjavajući zbog čega je u dvorani bio jako rano, trenirajući šut više od četiri sata prije utakmice: "Želio sam biti siguran da ću biti spreman. Cilj je bio da s ranijim dolaskom napravim sve što mogu da ispadne tako."

LeBron James pridružio se Wadeu s 21 poenom, devet skokova i šest asistencija, dok je najefikasniji igrač gostiju bio Andray Blatche (20 poena, osam skokova). Ozlijeđenog Brooka Lopeza ni ovog puta nije bilo u sastavu Netsa.

Warriorsi dobili treću zaredom

Među svim momčadima na Zapadu, zasad su najveće ugodno iznenađenje Golden State Warriorsi, koji su, u drugoj sezoni s Markom Jacksonom na klupi, trenutno na omjeru 10-6 i na vrhu Pacifičke divizije, u kojoj su i momčadi iz Los Angelesa. Warriorsi su u subotu na domaćem parketu stigli do treće pobjede zaredom, sa 103:92 protiv Indiana Pacersa, koji su im priprijetili povratkom u početnoj fazi posljednje četvrtine.

Nakon što su u trećoj dionici domaći vodili sa 16 razlike, momčad iz Indianapolisa se rano u četvrtoj približila na šest poena zaostatka (82:76). Ipak, Warriorsi su ubrzo ponovno bili na dvoznamenkastoj prednosti, kontrolirajući utakmicu do kraja.

Stephen Curry ubilježio je 20 poena i 11 asistencija, a Klay Thompson 22 poena i sedam skokova za Golden State, dok je goste s 23 poena, osam skokova i četiri asistencije vodio David West.

Thunder i Clippersi uvjerljivi, Bullsi s +5

Oklahoma City Thunder je do pete pobjede u nizu i popravljanja omjera na 14-4 došao u New Orleansu, sa 100:79 protiv domaćih Hornetsa. Prošlosezonski finalisti su u svojoj drugoj utakmici u dvije večeri slavili bez puno problema, a vodili su ih Kevin Durant (20 poena, osam skokova), Russell Westbrook (18 poena, 10 asistencija) i Kevin Martin (19 poena). Hornetsi su i dalje bez ozlijeđenog Anthonyja Davisa, a u subotu je u njihovim redovima najefikasniji bio Ryan Anderson (21 poen, 10 skokova).

Blazersima pobjeda poslije dva produžetka

Najnapetija utakmica večeri dogodila se u Clevelandu, gdje su gostujući Portland Trail Blazersi slavili sa 118:117 poslije dva produžetka, s odlučujućom tricom Nicolasa Batuma dvije desetinke sekunde do kraja drugog dodatnog perioda. Koliko je utakmica bila rezultatski zanimljiva, dovoljno će opisati podatak o 16 izmjena u vodstvu i 20 izjednačenja.

Batum je završio s 22 poena i sedam skokova, Damian Lillard s 24 poena, 11 asistencija i šest skokova, a LaMarcus Aldridge s 21 poenom i devet skokova za Blazerse. Domaće su vodili Anderson Varejao (19 poena, 17 skokova, pet asistencija) i Alonzo Gee (22 poena).

Los Angeles Clippersi imali su još veću prednost na kraju utakmice, ubilježivši 116:81 protiv gostujućih Sacramento Kingsa. Na putu do 35 razlike, važne uloge imali su igrači s klupe domaće momčadi, sa 17 poena i šest asistencija Jamala Crawforda, 14 poena, po četiri asistencije i osvojene lopte Erica Bledsoea i 12 poena Matta Barnesa. Među starterima, Chris Paul i Blake Griffin upisali su po 14 poena, Paul s po pet skokova i asistencija, a Griffin s devet skokova, dok je među Kingsima najviše zabio Marcus Thornton (20).

Momčad iz Los Angelesa imala je svega pet izgubljenih lopti.

Chicago Bullsi su kod kuće proslavili 93:88 protiv Philadelphia 76ersa i stigli iznad 50-postotnog omjera (8-7), a na putu do osiguranja pobjede u završnici susreta, morali su se osloniti i na ozlijeđenog Richarda Hamiltona, koji je u ranijoj fazi utakmice, u trećoj četvrtini, morao iz igre zbog problema s lijevim gležnjem. No, kada se odlučivalo, ponovno je bio u akciji, s ubačena tri od četiri slobodna bacanja u posljednjih 15 sekundi, u dolasku do završnih +5.

Koliko je ozljeda ozbiljna, saznat će se naknadno.

Najefikasniji igrač pobjedničke momčadi bio je Luol Deng (25 poena, po sedam skokova i asistencija), dok je Hamilton završio s 15 poena. Joakim Noah imao je 12 poena, 13 skokova i sedam asistencija, a Carlos Boozer po 12 poena i skokova. Sixerse su vodili Jrue Holiday (23 poena, sedam asistencija) i Thaddeus Young (22 poena, sedam skokova, po četiri osvojene lopte i blokade).

• Obrisan korisnik02.12.2012. u 13:43
    Budimo realni,Houston ima jako male sanse izborit doigravanje.Ispred njih ce sigurno bit San Antonio,Memphis,Oklahoma,Lakersi i Clippersi,Denver,Minnesota. a za 8 mjesto predviđam borbu između Houstona,Dallasa i Portlanda..i to mozdaa..jer kad se Nowitzki vrati i Dallas ce krenut nizat pobjede tako... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.12.2012. u 12:51
    Koliko se sjećam oklahoma ima pravo na pickove houstona i toronta ove godine,mogli bi se na kraju balade dobro omastit iz ovog tradea sa hardenom
  • balaspo02.12.2012. u 11:30
    a pa netriba in harden trpat 35 ako drugi solidno igraju. neka izbore playoff ove godine i mislin da je harden isplatija dolazak