Igor Šestak • srijeda, 05.12.2012.

U noći s utorka na srijedu po hrvatskom vremenu u NBA ligi odigrano je šest vrlo zanimljivih utakmica. Miami Heat je doživio iznenađujući poraz od Washington Wizardsa i prekinuo svoju pobjedničku seriju, a "pukla" je i domaća serija Brooklyn Netsa koje su u njihovoj dvorani porazili igrači iz Oklahoma Cityja. Houston Rocketsi se nisu ustručavali poslati Howarda na liniju slobodnih bacanja te su njegove promašaje pretvorili u pobjedu nad Lakersima. Jedinu uvjerljivu pobjedu večeri upisali su Timberwolvesi, a u pobjedama Pacersa i Grizzliesa sjajne su partije pružili Paul George i Zach Randolph.

Miamijeva serija pobjeda "pukla" na neočekivanoj lokaciji

Aktualni NBA prvaci, košarkaši Miami Heata, doputovali su u Washington, u goste momčadi s najslabijim omjerom pobjeda i poraza u ligi, izgubili utakmicu sa 105:101 i prekinuli svoj niz od šest uzastopnih pobjeda. Za momčad s Floride LeBron James je ubilježio svoj prvi triple-double učinak sezone, ali je u posljednjim sekundama promašio dva šuta za tri poena te propustio odvesti svoju momčad do pobjede ili produžetka.

U vrlo neočekivanom raspletu, Wizardsi su preuzeli vodstvo u posljednjih pet minuta prve četvrtine i do kraja utakmice gostima dozvolili tek jedno izjednačenje. Na poluvremenu su imali šest poena prednosti, a sredinom treće četvrtine najvećih 12. Miami je sedam minuta prije kraja utakmice izjednačio na 88:88, ali su važne poene za domaćine postigli Seraphin i Webster. Seraphin je u posljednjih sedam minuta zabio čak osam poena i minutu i pol prije kraja susreta postavio 101:97. U završnici je za domaće miran s linije slobodnih bacanja bio Crawford, a James je unutar posljednjih 18 sekundi promašio dvije trice koje su njegovoj momčadi mogle donijeti preokret ili barem produžetak.

Tek drugu ovosezonsku pobjedu u 15 utakmica Wizardsima su donijeli igrači s klupe. Crawford s 22 poena i šest asistencija, Seraphin sa 16 poena i deset skokova te Webster s 13 poena. Od igrača iz početne petorke istaknuo se tek Price s 14 poena. LeBron je utakmicu završio s 26 poena, 13 skokova i 11 asistencija, Wade je zabio 24 poena, a Bosh upisao 20 poena i 12 skokova. Ipak, sjajan učinak Miamijeve trojke nisu popratili ostali igrači. Tek su Allen i Miller zabili po 11 poena, ali su iz igre zajedno šutirali 8/22.

"Prije utakmice sam rekao igračima da jedini ljudi koji misle da u ovoj utakmici imaju šanse stoje upravo u našoj svlačionici. Da im ne vjeruju niti mediji, niti javnost te da imaju priliku poslati poruku. Očito su to uzeli k srcu", izjavio je domaći trener Randy Wittman, dok je LeBron James rekao: "Od starta nismo bili na potrebnoj razini. Znamo da svaka momčad protiv nas daje najbolje od sebe i pogađa šuteve koji joj inače ne ulaze. Dobro su se dodavali i upisali najveći broj asistencija ove sezone. Moramo biti da svi protiv nas igraju bolje nego inače."

OKC rastužio Barclays Centar

Jedna je serija prekinuta i u New Yorku u Barclays Centru. Domaći Brooklyn Netsi imali su šest uzastopnih domaćih pobjeda prije nego su njihovu dvoranu doputovali košarkaši Oklahoma City Thundera i odnijeli pobjedu sa 117:111. Netsi su igrali bez ozlijeđenog centra Lopeza, a nije im pomogao niti učinak sezone njihovog playa Williamsa.

Na pitanje je li "čisto" blokirao Duranta Kris Humphries je odgovorio: "Ako to i nije bila blokada, bilo joj je najbliže što može biti."

Nakon izjednačene prve četvrtine gosti su se rezultatski odvojili u drugoj, a u trećoj došli do prednosti od 16 poena. Netsi su postepeno smanjivali prednost te su dvije minute i 15 sekundi prije kraja utakmice došli na samo dva poena zaostatka. U idućem napadu Thundera Humphries je, činilo se, blokirao polaganje Duranta, ali suci su prosudili da je lopta bila u silaznoj putanji i priznali ubačaj za 110:106. Zakazao je tada napad Netsa pa su se gosti odvojili na 113:106 i mirno priveli susret kraju.

Igrači Oklahoma Cityja imali su najbolju šutersku večer ove sezone. Iz igre su pogodili čak 60,6 posto svojih šuteva iz igre (trica 7/14). Predvodio ih je Durant s 32 poena, šest asistencija i pet skokova, Westbrook je zabio 25 i podijelio devet asistencija, a 18 poena je dodao Ibaka. Netsi su ostali na 42,3 posto ubačaja iz igre, a nije im pomoglo niti 16 napadačkih skokova (Thunder imao tek dva). Učinak sezone upisao je Williams s 33 poena i sedam asistencija, Blatche je bio vrlo dobar s 19 poena i 11 skokova, a po 12 poena i skokova imao je Humphries.

Hack a Howard funkcionira i za Rocketse

Drugi uzastopni i treći u posljednje četiri utakmice doživjeli su Los Angles Lakersi na gostovanju kod Houston Rocketsa, koji su svoj domaći pobjednički niz produžili na šest utakmica. Lakersi su nastupili bez ozlijeđenih Nasha, Gasola i Blakea, a pomogla im nije ni još jedna efikasna večer Bryanta. Ipak, u centru pažnje su ponovno bila slobodna bacanja Dwighta Howarda.

"Zbog čega bi me trener vadio iz igre? Neka ljudi pričaju što god žele, ali na kraju dana mi utakmicu nismo izgubili zbog mojih slobodnih bacanja, nego zbog slabe obrane u posljednjoj četvrtini", izjavio je nakon utakmice Dwight Howard.

Lakersi su u drugoj četvrtini imali 17 poena prednosti, a devet i pol minuta prije kraja utakmice vodili su s 90:77. Na krilima igrača s klupe Rocketsi su napravili seriju 11:2, a tri minute prije kraja došli su na samo dva poena zaostatka. Ni igrači Houstona nisu se sramili koristiti taktiku hack a Howard pa je centar Lakersa u četvrtoj četvrtini šutirao čak deset slobodnih bacanja i pogodio pet (ukupno u utakmici 9/18), što je Rocketsima omogućilo prelazak u vodstvo tricom Douglasa dvije i pol minute prije kraja.

U posljednju minutu i pol ušlo se s izjednačenim rezultatom 102:102. Bryant je promašio dva uzastopna napada, a na drugoj su strani slobodna bacanja pogađali Harden i Smith. Kobe je 13 sekundi prije kraja pogodio tricu za minus jedan, a Douglas je pogodio samo jedno bacanje i omogućio Lakersima napad za pobjedu. Pokušao je tricu pogoditi Bryant, ali nije uspio, a priliku za produžetak imao je Metta World Peace nakon napadačkog skoka, ali je i njegov pokušaj bio neprecizan.

Houstonu su pobjedu donijeli igrači s klupe. Douglas je završio susret s 22 poena, Smith s 21 poenom i devet skokova, a 15 je zabio Delfino. Iz početne petorke tek je Harden došao do 15 poena, deset skokova i šest asistencija, ali uz katastrofalan šut iz igre 3/19. Rocketsi su iz igre pogodili tek 37,6 (38/101) posto svojih šuteva, ali su imali čak 19 šuteva više od Lakersa (38/82) koji su pogodili 46,3 posto svojih pokušaja. Razlog tome su napadački skokovi (21-14 u korist Houstona) te 19 izgubljenih lopti Lakersa (Rocketsi deset). Bryant je završio susret s 39 poena i šest skokova (šut iz igre 14/31), 16 poena i 12 skokova upisao je Howard, a 15 poena i devet skokova Jamison.

U pobjedama Pacersa i Grizzliesa briljirali George i Randolph

U neizvjesnoj utakmici s vrlo malo poena Indiana Pacersi su odnijeli pobjedu iz United Centra u Chicagu. Bullsi su imali priliku prvi put ove sezone povezati tri pobjede u nizu, ali zbog ozljede nisu mogli računati na Hamiltona, kao ni na Rosea koji se pojavio u dvorani i šutirao prije početka utakmice. Iako su krajem trećeg perioda gubili s devet poena, domaćini su se vratili u utakmicu i poveli sa 74:70 tri i pol minute prije kraja. Serijom 8:0 Pacersi su vratili prednost, a odlučujući trenutak dogodio se šest sekundi prije kraja. Pri rezultatu 78:76 Deng je krenuo prema obruču, blokirao ga je Hibbert, a suci se nisu oglasili. Pobjedu gostiju zapečatio je slobodnim bacanjima West.

Samo tri dana nakon što nije ubacio niti poen protiv Warriorsa, George je priredio pravi show protiv Bullsa. Za 41 minutu na parketu zabio je 34 poena (šut iz igre 14/25), a dodao je i devet skokova. Po deset poena upisali su za Pacerse West (devet skokova, pet asistencija) i Hibbert (11 skokova). Bullse je predvodio Robinson, igrač s klupe, s 19 poena za 25 minuta. Deng je ubacio 17, a Boozer 14 poena i dodao deset skokova. Valja još istaknuti kako su obje momčadi iz igre šutirale ispod 40 posto te da su Bullsi izgubili čak 19 lopti, sedam više od Pacersa.

Uvjerljivom su se pobjedom u Philadelphiji osladili Minnesota Timberwolvesi, iako je njihov najbolji igrač, Kevin Love, ostao na učinku od šest poena i deset skokova i iako su igrali bez Rubija, Kiriljenka, Roya i Budingera. Gosti su u prvih 20 minuta utakmice izgradili prednost od 23 poena te ju uspješno čuvali do samog kraja. Njihov šut iz igre bio je odličnih 53,2 posto, a trice su gađali 13/25. Sixersi do kraja dvoboja nisu uspjeli doći na zaostatak manji od 14 poena, ponajprije zahvaljujući lošoj šuterskoj večeri (šut iz igre 35/83, za tricu 5/20).

Wolvesi su pokazali napadačku raznovrsnost pa je čak sedam igrača upisalo dvoznamenkasti broj poena. Najbolji su bili Šved sa 17 poena, Howard sa 16 poena i deset skokova, Cunningham s 13 poena te Barea s 11 poena i deset asistencija. Philadelphiju je predvodio Turner s 19 poena, 14 je zabio Richardson, a po 13 Young i Holiday.

O pobjedniku utakmice između Memphis Grizzliesa i Phoenix Sunsa odlučivalo se u produžetku. Gosti iz Arizone stigli su u Memphis s četiri uzastopna poraza na kontu, ali su veći dio utakmice proveli u vodstvu. Imali su i 16 poena prednosti, a Grizzliesi su tek u završnici uspjeli doći do izjednačenja. 94:94 postavio je 16 sekundi prije kraja Gay, a na drugoj strani pobjedu Sunsima nije uspio donijeti O' Neal. No, u produžetku se pojavila samo jedna momčad, ona domaća predvođena sjajnim Randolphom i odnijela pobjedu sa 108:98.

Randolph je ostvario učinak sezone s čak 38 poena i 22 skoka. Iz igre je šutirao 15/22, s linije slobodnih bacanja 8/8, a o njegovom skakačkom učinku dovoljno je reći kako je cijela momčad Sunsa skupila 32 skoka. Njegov učinak karijere je 43 poena, a datira još iz 2007. godine dok je igrao u Portlandu. Ove sezone dvaput je upisao 20 poena. O njegovoj igri Marc Gasol je rekao: "Podsjetio me na Zacha od prije dvije godine. Bio je agresivan, bio je vrlo dobar. Mogli ste vidjeti u njegovim očima da se sprema nešto veliko."

Grizzliese trica nije služila 4/19 pa su čak 60 poena zabili iz reketa (Sunsi 38), a ukupno su prikupili čak 50 skokova. Dobar učinak s klupe Memphisa je upisao Pondexter (16 poena), a po 14 poena su zabili Gay i Gasol, koji je skupio i devet skokova. Najbolji kod Sunsa bio je Dragić s 19 poena i sedam asistencija, Scola je upisao 16 poena i osam skokova, a 13 poena dodao je Dudley.

• Obrisan korisnik05.12.2012. u 13:28
    Kakve partije Z-Boa i Duranta,šteta što mu ono zakucavanje nije ušlo!
  • Obrisan korisnik05.12.2012. u 12:54
    o boze, ljudi vec otpisuju Lakerse a igrali bez Gaola i Nasha..., ako sam nesto naucio prateci NBA to je da se Lakersi i Celticsi NIKAD ne otpisuju!
  • Obrisan korisnik05.12.2012. u 12:26
    a to nikoo ne moze znat sta ce bit u buducnosti..mozda se westbrook i durant posvađaju pa ce jedan otic iz kluba,ja sam isto uvjeren da ce love otic iz minnesote ako ce redovito ispadat u 1 krugu doigravanja,ako uopce izbore dogravanje jer zapad je brutalan.
  • nebeska udica05.12.2012. u 12:02