Ivor Krapac • četvrtak, 06.12.2012.

NBA program u noći sa srijede na četvrtak prošao je bez neočekivanih rezultata. Među ostalima, slavile su obje momčadi iz Los Angelesa i New York Knicksi, a Kobe Bryant je u pobjedi Lakersa u New Orleansu postao dio društva od samo petorice s 30 tisuća poena u karijeri. Knicksi su u Charlotteu riješili stvar tek u posljednjim trenucima, uz glavnu ulogu J.R.-a Smitha...

Carmela izbacio prst, Smith dobra zamjena

Iako u završnici utakmice na parketu nije bio Carmelo Anthony, koji je propustio posljednje dvije minute zbog ozljede prsta na lijevoj ruci, New York Knicksi su i bez svoje glavne napadačke opcije u posljednjim trenucima slomili Charlotte Bobcatse. Bez Carmela, glavni junak bio je J.R. Smith, koji je iskoristio šansu da lopta odluke bude u njegovim rukama i sa sirenom zabio za gostujuću pobjedu sa 100:98.

Prije toga, kod 98:98, Smith je bio aktivan i na drugom kraju terena. Sedam sekundi do kraja presjekao je dodavanje Michaela Kidd-Gilchrista i time osigurao napad za pobjedu.

Smith je odlučujući šut ubacio upravo preko Kidd-Gilchrista, zaključivši utakmicu s 13 poena i četiri asistencije. Carmelo Anthony, koji je pod upitnikom za ogled u Miamiju u četvrtak, imao je 23 poena uz 8/22 iz igre, Tyson Chandler istaknuo se s 18 poena i 17 skokova, a Raymond Felton sa 17 poena i devet asistencija. Kemba Walker imao je 25 poena i 11 asistencija za Bobcatse.

Bryant zasladio pobjedu Lakersa

Tražeći olakšanje poslije dva uzastopna poraza na početku prosinca, Los Angeles Lakersi uzeli su uvjerljivu pobjedu u New Orleansu, sa 103:87 protiv domaćih Hornetsa, a večer je obilježio Kobe Bryant. U potrazi za barem 13 poena s kojima bi ušao u klub strijelaca 30 tisuća poena u karijeri, Kobe je to uspio napraviti već u prvom poluvremenu, koje je završio sa 17, a na kraju susreta imao je 29, dodajući i šest skokova, četiri asistencije i tri osvojene lopte.

Bryant je ušao u društvo u kojem su otprije bili Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Michael Jordan i Wilt Chamberlain, a do svojih 30 tisuća došao je kao 34-godišnjak, mlađi od svih njih - no, pritom mu je pomoglo i što je u NBA stigao izravno iz srednje škole, još s 18 godina.

"Ovo je fantastično", osvrnuo se Kobe poslije utakmice, dodajući da mu je čast biti u društvu u koje se probio: "Sve igrače koji su ovo napravili prije mene izuzetno poštujem. Odrastao sam gledajući ih, bili su mi idoli i od njih sam puno naučio."

Novi član "kluba 30 tisuća" već je dobio i čestitku prvog čovjeka lige Davida Sterna, a zanimljivo, ta čestitka stigla je prije utakmice. Stern je bio toliko siguran da je potrebnih 13 poena samo formalnost, što se i ostvarilo.

Na putu do pobjede, Lakersi su obavili najvažniji dio posla u trećoj četvrtini, koju su dobili s 30:16 i u završnih 12 minuta ušli sa 77:64. Bryantu su se pridružili Dwight Howard (18 poena, osam skokova, pet blokada), Antawn Jamison (15 poena) i Metta World Peace (11 poena, devet skokova), dok je domaće s 31 poenom i devet skokova vodio Ryan Anderson.

Hornetsi ponovno nisu mogli računati na Anthonyja Davisa, a Lakersi su drugu utakmicu u nizu bili bez Paua Gasola.

Clippersi nastavili pozitivnu seriju

Nakon što su u drugoj polovici studenog imali četiri poraza zaredom, Los Angeles Clippersi vratili su se na uspješnije staze i sada su u nizu od četiri pobjede. Četvrtu uzastopnu su u srijedu ostvarili na domaćem parketu, sa 112:90 protiv Dallas Mavericksa, koji ni u jednom trenutku nisu bili jako ozbiljna prijetnja. Poslije svake od četiri četvrtine, Clippersi su imali najmanje 11 poena prednosti.

"Najvažnija stvar za našu momčad je da dobro uđemo u utakmicu, a pritom je puno odgovornosti na meni", kazao je Chris Paul, koji je ovog puta imao 14 poena, 13 asistencija i pet osvojenih lopti: "Puno suigrača reklo mi je da moram biti agresivniji i da prečesto puštam suparnike da se izvuku olako."

Clippersi su imali šestoricu dvoznamenkastih strijelaca, a među njima, najviše su zabili Jamal Crawford (20 poena, četiri asistencije) i Blake Griffin (19 poena, 13 skokova, pet asistencija). I dalje bez Dirka Nowitzkog, goste iz Dallasa vodili su Vince Carter (16 poena, sedam skokova) i tek pristigli veteran Derek Fisher (15 poena). Shawn Marion i Chris Kaman imali su po 14 poena, Marion s pet, a Kaman sa šest skokova.

Celticsi slavili na povratku Ronda

U prvom nastupu Rajona Ronda nakon odrađene dvije utakmice suspenzije, Boston Celticsi su na domaćem parketu sa 104:94 pobijedili Minnesota Timberwolvese, s odlučujućom serijom od 11:3 rano u posljednjoj četvrtini, s kojom su otišli do 15 poena prednosti (90:75) nešto manje od osam minuta do kraja. Celticsi su, tako, došli do 10-0 protiv Timberwolvesa otkako je Kevin Garnett u ljeto 2007. promijenio strane i postao njihov član, a sveukupno imaju 11. pobjeda zaredom protiv momčadi iz Minneapolisa.

Garnett je protiv svojeg bivšeg kluba ovog puta imao 18 poena, 10 skokova i četiri asistencije, a 18 je zabio i Paul Pierce. Rajon Rondo i Jason Terry dodali su po 17 poena, Rondo s 11 asistencija, dok je goste s 19 poena, 13 skokova i četiri asistencije vodio Kevin Love.

San Antonio Spursi su uz veliku prednost u skoku (53-36) izašli na kraj s gostujućim Milwaukee Bucksima, slomivši ih sa 110:99. Odluka je pala u završnoj četvrtini, koju su Spursi dobili s 34:23, uz bijeg do 14 poena prednosti (92:78) osam minuta do kraja.

Tony Parker i Gary Neal ubilježili su po 22 poena za pobjednike, Parker s 10 asistencija i četiri skoka, ali i sedam izgubljenih lopti, a Neal sa šest skokova. Tim Duncan imao je 17 poena i 10 skokova, a Tiago Splitter 15 poena i pet skokova. Goste iz Milwaukeeja je s 21 poenom, 11 asistencija i sedam skokova predvodio Monta Ellis.

Josh Smith je u srijedu proslavio 27. rođendan, a obilježio ga je ključnim poenima na putu do domaće pobjede Atlanta Hawksa nad Denver Nuggetsima (108:104). Pola minute do kraja, kod 103:101 za svoju momčad, Smith je uhvatio izgubljenu loptu Tyja Lawsona, pobjegao u kontru i zakucao uz prekršaj Coreyja Brewera, dodajući i slobodno bacanje za pet poena prednosti za Hawkse. Poslije trice Andrea Iguodale, gosti su još imali nadu, ali nestala je s dva pogođena slobodna Loua Williamsa za završnih četiri razlike.

Al Horford ubilježio je 25 poena, 12 skokova, po četiri asistencije i osvojene lopte za pobjedničku momčad, dok su Smith i Williams imali po 16 poena, Smith s 13 skokova, a Williams sa šest asistencija. Lawson je s 32 poena, sedam asistencija i pet osvojenih lopti vodio Nuggetse, a prvi u pratnji bili su Brewer s 19 i Danilo Gallinari sa 16 poena.

• nikola121206.12.2012. u 23:03
    nisam navijac spursa ali kako ti ljudi igraju!!!
    nikola1212
  • Obrisan korisnik06.12.2012. u 18:14
    Jordan ima 32 292 poena
  • The Phantom06.12.2012. u 17:05
    Ja ga nikad nisan volija,ali reć da ne spada u sami vrh košarkaša NBA ikad mogu samo oni slijepi.
    The Phantom
  • Obrisan korisnik06.12.2012. u 17:00
    hejteri kobea bryanta koji lupate minuse, pametnije bi vam bilo da budete sretni sto imate priliku gledat jednog od najboljih kosarkasa ikad. bit ce to tuzan dan u svijetu sporta kad kobe napusti parkete
  • fantom1706.12.2012. u 12:35
    40 000 sigurno nece zabit al bi mozda mogo do jordana(koji ima negdje oko 35 000 ako se nevaram) dogurat ali to je jako tesko al opet nikad se nezna