Branimir Korać • nedjelja, 16.12.2012.

Favoriti su imali uspješnu večer u NBA ligi i redom su bilježili pobjede. U susretu večeri San Antonio Spursi su bez većih problema svladali Boston Celticsi, no loša vijest je ozljeda Manua Ginobilija. Tijesne pobjede su upisali New York Knicksi i Chicago Bullsi dok je Golden State nastavio sa sjajnim partijama slavivši u Atlanti...

Spursi svladali Boston i ostali bez Ginobilija

San Antonio Spursi su uspješno odradili posao protiv Bostona i ubilježili pobjedu 103:88, međutim Gregg Popovich nije bio posebno oduševljen nakon susreta. Manu Ginobili je utakmicu napustio već u drugoj četvrtini zbog ozljede mišića nakon što je naletio na koljeno Chrisa Wilcoxa.

Spursi su pobjedu osigurali u drugom dijelu kada su dobro reagirali na povratak Bostona u utakmicu i njihovo poravnanje na 55:55. Odmah su napravili seriju 11:0 i odvojili se, a u tome su dalekometnim šutevima važnu ulogu igrali Danny Green i Gary Neal.

Kasnije je posao bio nešto lakši, prednost su uspjeli održavati i ubilježili su vrijednu pobjedu.

"Spursi su u posljednju četvrtinu ušli samo sa šest prekršaja što govori kako su obrambeno briljantna momčad. Imali su više slobodnih bacanja, a dva od naših slobodnih bacanja došla su zbog tehničkih pogrešaka. Teško je pobijediti u gostima kada nemate tih laganih koševa", rekao je nakon utakmice Doc Rivers.

Najbolji kod Spursa bili su Tony Parker s 22 poena i osam skokova, Gary Neal s 20 poena dok je Tim Duncan dodao 12 skokova. Kod gostiju Paul Pierce je upisao 18 poena i pet skokova, a 18 poena je dodao i Jason Terry.

Warriorsi uništili Atlantu u očajnoj večeri Josha Smitha

Warriorsi su nastavili s odličnim igrama, a nova žrtva je bila Atlanta koja je na svom parketu visoko poražena sa 115:93. Bila je to potpuna dominacija Golden Statea, a domaćinu nije išla u prilog niti vrlo loša igra Josha Smitha koji je ubacio tek tri poena uz šut iz igre 1/12.

Ovom pobjedom Warriorsi su još jednom najavili visoke ambicije, a istočnu turneju završavaju s briljantnih 6-1, prvim pozitivnim omjerom na Istoku u posljednjih više od 30 godina.

Susret je dobio svoj rasplet već u trećoj dionici kada je Golden State probio granicu od 20 poena viška i bez većih muka održavao tu visoku prednost do kraja susreta.

"Ovo je bila vjerojatno naša najlošija utakmica u godini gledajući na borbenost mojih igrača. Iz nekog razloga uopće nismo imali energije, uvijek smo bili korak iza i većinu stvari što smo pokušavali zaostajali smo i kasnili", objašnjavao je nakon susreta Larry Drew.

U pobjedi Warriorsa David Lee je ubacio 20 poena uz 11 skokova, Carl Landry 19 poena uz sedam skokova, a isto toliko poena dodao je Harrison Barnes. Stephen Curry je upisao 18 poena, 11 asistencija i osam skokova. Kod domaćina 17 poena i devet skokova imao je Al Horford, a 16 poena Louis Williams.

Clippersi pregazili na gostovanju Milwaukee

Los Angeles Clippersi su u velikom naletu i upisali su devetu uzastopnu pobjedu. Ona je došla na gostovanju kod Milwaukeeja od kojeg se očekivao daleko jači otpor, međutim otpor je u potpunosti izostao.

Momčad iz Los Angelesa je slavila 111:85 riješivši pitanje pobjednika već u prvom poluvremenu kada je stigla do visokih 20 poena prednosti uoči odlaska na odmor.

U tom prvom poluvremenu Bucksi su šutirali iz igre tek 26 posto dok su Clippersi bili na 53 posto što objašnjava ovako veliku razliku. U nastavku je taj postotak donekle stigao u ravnotežu, no rezultat je ostao isti.

"Oni su jako talentirana momčad, ako se želite nadigravati s njima, morate pokazati nevjerojatnu želju i volju. Mi to nismo imali, malo toga nam je išlo za rukom i samo iz reketa smo primili nedopustivih 66 poena. U više puta moji igrači su gledali loptu umjesto da su išli na nju i nismo takvi mogli parirati", rekao je trener Bucksa Scott Skiles.

Najbolji u pobjedničkom sastavu bili su Matt Barnes s 21 poenom, Blake Griffin s 18 poena i 11 skokova te DeAndre Jordan s 15 poena i 11 skokova. Chris Paul je dodao deset poena i 13 asistencija. Kod Bucksa 16 poena i pet skokova upisao je Marquis Daniels, a 13 poena Monta Ellis.

Memphis prekinuo negativnu seriju i slavio protiv Utaha

Nakon najboljeg otvaranja sezone u klupskoj povijesti, Memphis Grizzliesi su se malo "umorili". Uslijedilo je gostovanje kod Utah Jazza na kojem su očajnički željeli pobjedu kako bi prekinuli niz od tri uzastopna poraza.

Na kraju su je i upisali, slavili su 99:86.

Bio je to susret u kojem je svakoj momčadi pripalo jedno poluvrijeme. Prvo je proteklo u dominaciji domaćina, no u drugom su gosti bili bolji i uspjeli napraviti preokret. Nakon što su zaostajali na poluvremenu deset poena razlike, Grizzliesi su odradili sjajnu treću dionicu i preokrenuli rezultat u svoju korist te potpuno zavladali parketom.

"Bili su izuzetno težak protivnik, posebno ispod koša. Z-Bo je bio nevjerojatan, nikada ne odustaje i stvorio nam je velike probleme. U obrani su nas tjerali iza linije tri poena, nikako nismo mogli uspostaviti normalnu igru. Ako se tako mučite protiv tako dobre momčadi, to ćete na kraju i platiti porazom", rekao je Paul Millsap.

Randolph je s 25 poena i 16 skokova bio prvo ime utakmice, a 16 poena i osam skokova dodao je Marc Gasol. Kod Jazzera 21 poen i osam skokova upisao je Al Jefferson, a 12 poena Paul Millsap.

Knicksi slavili i bez Anthonyja

Charlotte Bobcatsi su trenutno u onoj fazi u kojoj su bili tijekom cijele prošle sezone. Upisali su i 11. uzastopni poraz, ovaj put ih je svladao Orlando Magic koji je bio bolji sa 107:98. Pobjednika su s po 20 poena predvodili Glen Davis i Arron Afflalo, a 13 poena i 13 skokova dodao je Nikola Vučević. Kod gubitničkog domaćina istaknuo se Kemba Walker s 32 poena i sedam dodavanja, a 16 poena je upisao povratnik u startnu petorku Gerald Henderson.

New York Knicksi su jedina NBA momčad koja je još bez poraza na domaćem terenu, no u susretu protiv Clevelanda su opasno hodali po rubu. Gosti na krilima Kyriea Irvinga su dugo prijetili, imali i priliku za produžetak, međutim na kraju su poraženi 103:102. Sekundu prije kraja susreta Anderson Varejao je promašio drugo slobodno bacanje i New York je i bez Carmela Anthonyja stigao do pobjede. U odsustvu Anthonyja odgovornost je najčešće preuzimao Raymond Felton koji je ubacio 25 poena uz sedam asistencija i pet skokova, a veliku pomoć mu je predstavljao Tyson Chandler s 23 poena i deset skokova. S druge strane briljirao je Irving s 41 poenom, pet skokova i pet dodavanja, a 17 poena i osam skokova ubilježio je C.J. Miles.

Miami nije imao problema protiv najlošije momčadi lige Washington Wizardsa. Heat je potpuno dominirao i osvetio se Wizardsima za porazu Washingtonu 105:101. Ovaj put su Wizardsi teško stradali 102:72. Iako je bio pod upitnikom za nastup, LeBron James je bio na parketu i to u uobičajenom izdanju s 23 poena, deset skokova i pet asistencija, a osim njega dobri su bili i Udonis Haslem s 13 poena i sedam skokova te Dwyane Wade s 13 poena i šest asistencija. Kod slabih Wizardsa 19 poena je upisao rookie Bradley Beal, a 18 poena i šest skokova Cartier Martin.

Indiana Pacersi su u gostima nadigrali Detroit Pistonse 88:77 unatoč gubitku Roya Hibberta zbog ozljede u prvom poluvremenu. Pacersi su pritisnuli u obrani i odradili u toj fazi odličan posao u drugih 24 minute te na kraju slavili. S 23 poena i pet skokova predvodio ih je David West, a 18 poena i sedam asistencija upisao je George Hill. Kod poraženih 18 poena i osam skokova upisao je Greg Monroe dok je 15 poena, sedam asistencija i pet skokova dodao Rodney Stuckey.

Chicago Bullsi su uspješno odradili posao protiv Brooklyn Netsa i slavili su 83:82. Imali su Netsi prilika doći do pobjede, međutim odlična obrana Chicaga u posljednjoj dionici spriječila je goste u ostvarivanju nauma. Vodili su Netsi 77:71 da bi Bullsi napravili seriju 10:2 do posljednjih 20 sekundi. Tada su opet Netsi imali priliku barem za produžetak, no težak šut Derona Williamsa nije ušao i domaćin je ubačajima vrlo dobrog Marca Belinellija s linije slobodnih bacanja završio posao. Williams je sa sirenom tricom samo smanjio na konačnih 83:82. Belinelli je s 19 poena predvodio strijelce Bullsa, 17 poena i sedam skokova dodao je Luol Deng, a 12 poena i deset skokova Joakim Noah. Kod Netsa 24 poena i pet asistencija imao je Williams, a 18 poena i deset skokova Brook Lopez.

Minnesota Timberwolvesi su dočekali povratak Rickyja Rubija koji je odigrao prvu utakmicu nakon teške ozljede u ožujku prošle godine. Iako su im ovaj put nedostajali Kevin Love i Malcolm Lee, Wolvesi su slavili protiv Dallasa 114:106, a Rubio je za povratnika nakon tako duge pauze i tako teške ozljede odigrao odličnih 18 minuta. Ubacio je osam poena uz devet asistencija, četiri skoka i tri ukradene lopte, a prva imena kod Wolvesa su bili Nikola Peković s 21 poenom i devet skokova te Aleksej Šved s 18 poena i šest asistencija. U Dallasu su po 20 poena ubacili Derek Fisher i O.J. Mayo dok je Shawn Marion imao 14 poena i deset skokova.