Ivor Krapac • utorak, 18.12.2012.

Najzvučnija utakmica NBA programa u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu, odigrana u Oklahoma Cityju, donijela je 11. uzastopnu pobjedu trenutno vodeće momčadi Zapada. Oklahoma City Thunder je na domaćem parketu nadjačao San Antonio Spurse, a u ulozi glavnog junaka ovog puta nisu bili ni Kevin Durant ni Russell Westbrook, već Serge Ibaka. Svoj uspješni niz nastavili su i Los Angeles Clippersi, dok je Jeremy Lin slavio na povratku u Madison Square Garden u dresu Houston Rocketsa...

Niz Thundera ide dalje

U utakmici koja je izazvala dosta pozornosti ne samo zato što su se susrele dvije od tri vodeće momčadi Zapadne konferencije, već i zbog nedavne prijeteće poruke Stephena Jacksona upućene Sergeu Ibaki na Twitteru, Ibaka je uzvratio Jacksonu i njegovoj momčadi predvodeći Oklahoma City Thunder na putu do domaćih 107:93 protiv San Antonio Spursa. Španjolski reprezentativni krilni centar istaknuo se i poenima (25) i skakački (17), dodajući i tri blokade, a uz takav njegov učinak, Thunderu je bilo lakše doći do 11. pobjede zaredom i popravljanja vodećeg omjera na Zapadu na 20-4.

Magic na tri zaredom

Da je danas završnica sezone, Orlando Magic bio bi u ozbiljnim kombinacijama za ulazak u doigravanje. Loša vijest za Magic je što danas nije završnica sezone, ali momčad iz Orlanda svejedno može biti vrlo zadovoljna dosadašnjim učinkom, trenutno s tri uzastopne pobjede s kojima su popravili vlastiti omjer na 11-13.

Magic je do treće pobjede u nizu došao sa sinoćnjih domaćih 102:93 protiv Minnesota Timberwolvesa, koji su prije ovog susreta imali četiri uzastopne pobjede. Momčad iz Orlanda pritom je okrenula zaostatak od 61:49 na poluvremenu, a glavni junak bio im je Glen Davis, koji je ubilježio 28 poena. Goste je s 23 poena i 15 skokova vodio Kevin Love.

U prvom ogledu Thundera i Spursa poslije prošlosezonskog finala Zapadne konferencije, kada je momčad iz Oklahoma Cityja okrenula zaostatak od 2-0 u seriji na putu do NBA finala, domaći su imali rezultatsku kontrolu najvećim dijelom utakmice. Odlučujući bijeg izveli su u trećoj četvrtini, poslije koje su vodili s 82:64, nakon što su prve 24 minute završile s 53:48 u njihovu korist.

Uz Ibaku, 20 ili više zabili su i Russell Westbrook (22 poena, devet asistencija, šest skokova) i Kevin Martin (20 poena), dok je Kevin Durant završio s 19 poena, šest skokova i četiri asistencije. Bez pomoći ozlijeđenog Manua Ginobilija, Spurse je vodio francuski dvojac, Tony Parker s 14 poena i sedam asistencija, a Nando de Colo s jednakim brojem poena, uz asistenciju manje. Tim Duncan imao je 12 poena i pet skokova.

Da se vratimo na početak ove priče, između Jacksona i Ibake je sve završilo miroljubivo, bez puno iskri u situacijama u kojima su išli jedan na drugoga na parketu. Ibaka nije želio komentirati slučaj s Twittera, dok je Jackson istaknuo da je to iza njega - i njegova džepa, koji je zbog napisanog ostao siromašniji na 25 tisuća dolara, s koliko ga je kaznilo vodstvo lige.

Linov povratak i kraj domaće pobjedničke serije Knicksa

Poslije 10 uzastopnih domaćih pobjeda, New York Knicksi su bez pomoći ozlijeđenog Carmela Anthonyja doživjeli prekid uspješnog niza u Madison Square Gardenu, a kraj serije dogodio se u ogledu s momčadi s njihovim prošlosezonskim adutom. Jeremy Lin vratio se u MSG u dresu Houston Rocketsa, koji su slavili sa 109:96, a Lin je pritom pomogao s 22 poena i osam asistencija, prvo uz pozdrave s tribina, a zatim sa sve više zvižduka dok je utakmica trajala.

"Bilo je zabavno igrati ovu utakmicu, a gledajući momčad, napravili smo korak u pravom smjeru", opisao je prošlosezonski član Knicksa: "Osobno, bilo mi je sjajno vratiti se, uživao sam što sam ponovno igrao na ovom parketu."

Nakon što je prvih 12 minuta završilo s 31:29 za domaću momčad, Rocketsi su preuzeli rezultatsku kontrolu u drugoj četvrtini, poslije koje su vodili s 56:42. Sredinom treće dionice, Knicksi su se približili na samo 60:55, da bi gosti uzvratili svojom serijom od 15:0, za odmak na 75:55, što momčad Mikea Woodsona više nije mogla stići.

James Harden bio je najefikasniji u dresu Rocketsa, ubilježivši 28 poena i 10 skokova, dok je, bez Anthonyja, Knickse vodio njihov 28-godišnji novak Chris Copeland, koji se istaknuo s 29 poena, najviše u kratkoj NBA karijeri. Imao je i pet skokova. J.R. Smith pridružio se sa 17 poena, a Tyson Chandler upisao je osam poena i 18 skokova.

Klupa podignula Grizzliese protiv Bullsa

Memphis Grizzliesi su pred svojim navijačima pokazali previše za u posljednje vrijeme raspoložene Chicago Bullse, koje su slomili s 80:71. Domaća momčad došla je na svoje poslije slabih prvih 12 minuta, sa zaostatkom od 20:11 na kraju prve četvrtine, a pritom su ih podignuli njihovi aduti s klupe - u prvom redu Wayne Ellington, koji je u jednom trenutku imao 11 poena zaredom, tri trice, na putu do domaćeg preokreta na 31:28 u drugoj četvrtini.

I Sunsi u pozitivnoj seriji

Među momčadima koje su u manjem ili većem pobjedničkom nizu trenutno su i Phoenix Sunsi, koji su dobili svoju treću utakmicu zaredom. Sunsi su kod kuće sa 101:90 nadjačali Sacramento Kingse, vraćajući se poslije čak 19 poena zaostatka, 52:33 za suparničku momčad, iz završnice druge četvrtine.

Shannon Brown (22) i Jared Dudley (20) zabili su najviše za Sunse, koji su se mogli osloniti i na 14 poena i 10 asistencija Luisa Scole i 14 poena, 13 skokova i šest blokada Marcina Gortata. Jimmer Fredette imao je 22 poena za Kingse.

Poslije 39:34 na poluvremenu, domaći su i u ostatku utakmice držali prednost na svojoj strani, a poslije susreta, organizator igre Mike Conley u prvi je plan stavio učinak igrača s klupe.

"Sasvim su promijenili tijek stvari po ulasku na parket, tempo je bio drugačiji, ubrzali su igru i s njima smo dobili protok lopte kakav i trebamo imati", opisao je Conley, koji je završio sa 17 poena, po četiri skoka i asistencije: "Dali su ideju i nama starterima što trebamo raditi po povratku na parket."

Zach Randolph završio je s 10 poena i 15 skokova za Grizzliese, a Ellington je ostao na 11 poena iz druge četvrtine. Rudy Gay ubilježio je 12 poena, s 5/13 iz igre. Goste iz Chicaga vodio je Carlos Boozer (16 poena, 13 skokova), a Marco Belinelli pridodao je 13 poena. Luol Deng i Joakim Noah imali su po 11 poena, Noah uz devet skokova. Richard Hamilton propustio je i ovu utakmicu, a Tom Thibodeau je prije susreta otkrio da nema novosti o povratku Derricka Rosea. Glavni adut Bullsa nastavlja svoj program oporavka poslije teške ozljede lijevog koljena, bez određivanja datuma kada bi se mogao vratiti.

Clippersi na dvoznamenkastom nizu pobjeda

Uz Oklahoma City Thunder, u velikom su naletu i Los Angeles Clippersi, koji su s 88:76 na gostovanju kod Detroit Pistonsa uzeli svoju 10. pobjedu zaredom. Poslije samo 63:60 na ulasku u posljednjih 12 minuta, Clippersi su sve riješili u završnoj četvrtini, a najvažnije stvari pritom su napravili njihovi aduti s klupe, u prvom redu Jamal Crawford, na putu do 81:71 na ulasku u zadnje tri minute.

Crawford je završio s 15 poena, a isto toliko imao je i Blake Griffin. Chris Paul dodao je 14 poena i sedam asistencija. Domaće je sa 16 poena, po pet skokova i asistencija vodio Brandon Knight, dok se Tayshaun Prince pridružio s 15 poena i sedam skokova.

Clippersi su sada na omjeru 18-6, na drugom mjestu na Zapadu, a za njih je dobra vijest i što im slijedi još nekoliko susreta s jako dobrim izgledima za nastavak pobjedničkog niza. Do kraja godine, kod kuće će se sresti s New Orleans Hornetsima, Sacramento Kingsima, Denver Nuggetsima i Boston Celticsima, a na gostujućem parketu s Phoenix Sunsima, dok će 2012. zaključiti s po jednim gostovanjem i domaćim ogledom s Utah Jazzom.

• Obrisan korisnik18.12.2012. u 13:41
    Ma samo molim Boga da Amare prihvati ulogu 6 igraca ako mu tako trener ponudi jer Carmelo igra izvanredno na poziciji 4..a ako je Woodson uvjerio Carmela da igra obranu jer obrane donose naslove onda ne vidim razlog zasto nebi i Amarea..pogotovo su to jos senatori poput Kidda i Sheeda koji ce pomoc... [više na forumu]
  • balaspo18.12.2012. u 12:55
    Steta za Knickse al s povratkon Carmela schumperta I amarea mislin da imaju sigurno finale istoka a onda ko ziv ko mrtav