Igor Šestak • nedjelja, 23.12.2012.

Noć sa subote na nedjelju ponudila je devet NBA utakmica, a oči javnosti bile su uprte u dvoboj Warriorsa i Lakersa u kojem se nakon 24 propuštene utakmice na parket vratio Steve Nash. Učinio je to sa stilom i zabio odlučujući koš 16 sekundi prije kraja produžetka za pobjedu Lakersa 118:115. Heat je ugostio Jazz i slavio bez bolesnog Bosha, a inspirirani su bili Rocketsi protiv Grizzliesa te im zabili čak 121 poen. Bullsi su pali u Atlanti, Bobcatsi i Hornetsi su produžili gubitničke serije, a Trail Blazersi su u napetoj završnici svladali Sunse za svoju petu uzastopnu pobjedu.

D'Antoni dočekao Nasha, Kobe igrao kao da je sam na parketu

Los Angeles Lakersi (13-14) dočekali su utakmicu u kojoj su na raspolaganju imali svih pet ključnih igrača te su nakon dramatične završnice u Oaklandu slavili protiv domaćih Golden State Warriorsa (18-10) sa 118:115. Utakmica je odlučivana u produžetku, nakon što je regularni dio utakmice završio rezultatom 108:108.

Tijekom prvog poluvremena vodila se izjednačena bitka, a tek su u završnici druge četvrtine Warriorsi uspjeli ostvariti značajniju prednost i na odmor otići s osam poena prednosti. Treću su četvrtinu završili na plus 13, a najvećih 14 poena prednosti imali su deset i pol minuta prije kraja. Tada su Lakersi napravili seriju 12:0, a do izjednačenja su došli četiri i pol minute prije kraja. Momčadi su se stalno izmjenjivale u vodstvu, a u posljednju se minutu ušlo sa 105:104 za Lakerse. Lee je tada zabio za dva poena, a odgovor Lakersa bila je trica Metta World Peacea 24 sekunde prije kraja. Produžetak je domaćinima donio Jack košem 15 sekundi prije kraja, a na drugoj je strani šut za pobjedu promašio Bryant.

"Igrati 40 minuta nakon sedam tjedana izbivanja bilo je više nego što sam mogao očekivati. Osjećao sam da sam u dobrom ritmu i sretan sam zbog ove povratničke utakmice. Vidjet ćemo kako će biti u nedjelju, moram nastaviti raditi na sebi", izjavio je Steve Nash, a njegov trener Mike D'Antoni dodao: "Čovjek je pobjednik. Prije ove utakmice sve je bilo drukčije jer on mijenja cijelu perspektivu."

Bryant se iskupio sa šest poena u produžetku i donio Lakersima vodstvo 116:112, no nadu Warriorsima vratio je Curry tricom 33 sekunde prije isteka vremena. Odlučujući koš za momčad iz Los Angelesa pogodio je povratnik Nash 16 sekundi prije kraja produžetka, a Curryjeva trica za izjednačenje nije pronašla svoj cilj. Lakersi su na taj način došli do četvrte pobjede u nizu i druge ovosezonske protiv svojih divizijskih rivala.

Kobe je utakmicu završio s 34 poena, deset skokova i pet asistencija, ali je zaista pretjerao sa trošenjem lopti. Iz igre je "opalio" čak 41 loptu, a pogodio tek 16. "Svjetski mir" je zabio 20 poena i dodao pet skokova, a po 12 poena su zabili Meeks (sedam skokova) i Nash (devet asistencija). Howard i Gasol igrali su prilično "tihu" utakmicu. Howard je igrao tek 29 minuta i iz igre šutirao 4/8 za 11 poena, dok je Španjolac upisao devet poena, deset skokova i šest asistencija uz šut iz igre 4/11. Najbolji strijelac Golden Statea bio je Jack s učinkom sezone od 29 poena i 11 asistencija. Curry je dvoboj završio s 20 poena, osam skokova i sedam asistencija, a Lee s 20 poena i 11 skokova.

James i 24. put preko 20 poena, Rocketsi "demolirali" obranu Grizzliesa

Bez bolesnog Chrisa Bosha Miami Heat (18-6) nije imao većih problema protiv Utah Jazza (14-14). U svojoj dvorani slavio je sa 105:89, a najzaslužniji za to je LeBron James. I u 24. ovosezonskoj utakmici otišao je preko 20 poena te se zaustavio na 30 (šut iz igre 11/20), a tome je dodao devet skokova i sedam asistencija. Dobrog pomagača imao je u Dwyaneu Wadeu koji je utakmicu završio s 21 poenom, sedam skokova i sedam asistencija. Battier je zabio 15, a Allen 13 poena. Igrači Miamija iz igre su pogodili 52,1 posto svojih šuteva, a iako su bili bez svog najboljeg igrača pod koševima, uspjeli su nadjačati suparnike u skokovima s 39-38.

Jazz se dobro držao u prve dvije četvrtine i na poluvremenu gubio sa samo četiri poena, no početak treće dionice donio je seriju domaćina 13:2 i usmjerio ih prema pobjedi. Četiri minute prije kraja treće četvrtine Heat je imao plus 20, ali su gosti odgovorili serijom 14:4 i smanjili zaostatak. Došli su i na minus sedam, ali onda se Heat uozbiljio i odjurio do vodstva 105:82 minutu i 43 sekunde prije kraja. U redovima poražene momčadi istaknuli su se Marvin Williams sa 16 te Hayward s 15 poena.

Sjajnu večer imali su u svojoj dvorani Houston Rocketsi (14-12). Koš Memphis Grizzliesa (18-7), ponajbolje obrambene momčadi lige, zatrpali su s čak 121 poenom, a još je jednom odličnu utakmicu odigrao James Harden. Rocketsi su Grizzliesima zabili 64 poena u prvom poluvremenu, a u drugom još 57 i prekinuli im niz od 23 utakmice u kojima su primili manje od 100 poena. Čak 33 poena Houstonovi su igrači zabili iz kontranapada, a ovo im je bila 13 uzastopna domaća pobjeda nad Memphisom. Obje su momčadi pogodile više od 53 posto svojih šuteva, a najveću razliku činio je šut za tri poena. Rocketsi su gađali 12/28, a Grizzliesi 2/13.

Rocketsi su na odmor otišli s deset poena prednosti, a odlučujući trenuci utakmice dogodili su se u trećoj četvrtini. Grizzliesi su zaprijetili dolaskom na minus šest, a odgovorio im je Harden sa sedam uzastopnih poena. Nakon toga prednost Houstona nije pala ispod deset poena. Harden je iz igre šutirao 9/13 (trica 3/3) i završio utakmicu s 31 poenom, a dodao je i osam asistencija. Jeremy Lin je upisao 15 poena, 11 asistencija i šest skokova, Marcus Morris je zabio 16, a Omer Asik dodao 14 poena i 12 skokova. Ključni igrači Memphisa bili su vrlo rezervirani. Gay je iz igre šutirao 3/6, Randolph 5/8, a Marc Gasol 4/7. Najviše šuteva uzeli su Conley (7/12) i Pondexter (6/13) te sa 16, odnosno 14 poena, bili najbolji strijelci svoje momčadi.

Bullsi se ispuhali u New Yorku, Pacersi nadoknadili 22 poena zaostatka

Za momčadi Atlanta Hawksa (16-9) i Chicago Bullsa (15-11) subota je bila sasvim drukčija od petka. Bullsi kao da su se ispuhali u dvoboju s New York Knicksima pa su na gostovanju kod Hawksa nakon solidne prve četvrtine u iduće dvije potonuli na minus 26, a u posljednjih su 12 minuta tek malo popravili dojam i ublažili poraz. Iz igre su šutirali 42,1 posto, a skakačku su bitku izgubili s 45-31. Hawksi su se tako na najbolji mogući način oporavili od teškog poraza u Philadelphiji. Iz igre su pogodili 49,4 posto svojih šuteva, a svaki član početne petorke došao je do dvoznamenkastog broja poena.

Najefikasniji je bio Al Horford s 20 poena i deset skokova. 16 poena zabio je Lou Williams, a 13 poena i šest skokova je protiv svog bivšeg kluba upisao Korver. Smith je bio prilično rezerviran s 12 poena, a 11 poena i osam asistencija imao je Jeff Teague, koji je igrao protiv svog mlađeg brata Marquisa (osam poena, tri asistencije). Deng s 11 i Noah s deset bili su jedini Bullsi u dvoznamenkastim poenima, a Noah je bio i najbolji skakač s devet uhvaćenih lopti.

U neobičnoj utakmici New Orleans Hornetsi (5-22) su nakon prvog poluvremena vodili s 46:29 protiv Indiana Pacersa (16-12), ali su u trećoj četvrtini uspjeli postići samo sedam poena. Serijom 17:0 Pacersi su došli do izjednačenja, a neizvjesnu četvrtu četvrtinu dobili s 28:22. Odlučujući koš postigao je West 16 sekundi prije kraja za 79:75. Slobodnim bacanjima drugu pobjedu Indiane u dva dana potvrdio je George i nanio Hornetsima 11. uzastopni poraz. S 25 poena i sedam skokova West je bio najbolji igrač utakmice, a George ga je pratio sa 17 poena i 12 skokova. Kod Hornetsa je najefikasniji bio Lopez s 24 poena, 11 skokova i šest blokada, a 14 poena i osam asistencija skupio je Vasquez.

Denverovih 78 iz reketa, Lillard odveo Portland do novog slavlja

Denver Nuggetsi (15-13) nisu imali poteškoća u nanošenju 15. uzastopnog poraza Charlotte Bobcatsima (7-20). Već u prve dvije četvrtine došli su do 18 poena prednosti, a utakmicu su završili na 110:88. Iz igre su pogodili 51,1 posto šuteva, podijelili čak 36 asistencija, a 78 poena su postigli iz reketa. No, ovaj su put uspjeli pogoditi i šest trica, za razliku od prošle utakmice u kojoj su trice šutirali 0/22. Iguodala je ostvario učinak od 15 poena, osam skokova i osam asistencija, 15 poena i devet skokova imao je Faried, a najbolji strijelac bio je Koufos sa 16 poena. U momčadi Bobcatsa istaknuli su se Sessions s 23 poena za 29 minuta u igri te Mullens sa 16 poena i 14 skokova.

Petorka večeri

J. Harden (Houston): 31 p, 8 as
M. Ellis (Milwaukee): 37 p, 3 as
L. James (Miami): 30 p, 9 sk, 7 as
D. West (Indiana): 25 p, 7 sk
R. Lopez (New Orleans): 24 p, 11 sk, 6 bl

Milwaukee Bucksi (14-12) su u petak slavili nakon produžetaka u Bostonu, no dobru igru nisu uspjeli ponoviti u svojoj dvorani protiv Cleveland Cavaliersa (6-23) 24 sata kasnije. Pobjedom 94:82 Cavsi su prekinuli čak tri negativne serije. Do ove utakmice imali su 17 uzastopnih poraza protiv klubova iz divizije Central, devet uzastopnih poraza od Bucksa i šest poraza u posljednjih šest utakmica. U trećoj četvrtini igrači Clevelanda su izgradili prednost od 20 poena, no većinu su uspjeli prosuti u samo tri i pol minute. Ipak, sa završnom sirenom treće četvrtine Irving je pogodio za 71:63 vodstvo gostiju, a u posljednjih 12 minuta nije bilo previše neizvjesnosti. Kod Cavaliersa su se istaknuli Waiters (18 poena, pet skokova), Irving (15 poena, pet skokova) i Thompson (14 poena, 14 skokova), dok je jedini raspoloženi igrač domaćina bio Ellis s 37 poena. On je iz igre šutirao 15/27, a svi ostali Bucksi 16/52.

Detroit Pistonsi (9-21) su u petak "razbili" Washington Wizardse (3-22) u svojoj dvorani (100:68), a svoj drugi susret ove sezone odigrali su samo dan kasnije, ovaj put u Washingtonu. Iako se promijenila lokacija i iako su se Wizardsima vratili Beal i Nene, ishod se nije promijenio. Rezultatom 96:87 Pistonsi su povezali dvije pobjede i usput produžili seriju Washingtonovih poraza na sedam utakmica. Imali su Pistonsi tijekom utakmice i prednost od 22 poena, a svojim domaćinima nisu dozvolili nijedno vodstvo na utakmici. U odličnoj skakačkoj večeri za Detroit (58 skokova, 19 napadačkih) najbolji učinak imao je Villanueva s 19 poena i sedam skokova, a 18 poena i osam asistencija upisao je Stuckey. Najefikasniji igrač Wizardsa bio je Crawford s 21 poenom i šest asistencija, a Okafor je imao po 14 poena i skokova.

Portland Trail Blazersi (13-12) i Phoenix Sunsi (11-16) ušli su u svoj prvi međusobni okršaj ove sezone s pozitivnim serijama od četiri uzastopne pobjede, a svoju su nakon neizvjesne završnice uspjeli produžiti domaćini pobjedom 96:93. Lillard je zabio važan koš za vodstvo 96:91 42 sekunde prije kraja, a samo tri sekunde kasnije Dudley je smanjio zaostatak Sunsa na tri poena. Uspjeli su Sunsi obraniti idući napad domaćina, a Dragić je povukao kontru tri protiv tri, ali njegova trica za produžetak nije ušla. Lillard je zabio 25 poena i podijelio sedam asistencija, 19 poena i 15 skokova upisao je Hickson, a 17 poena i devet skokova Aldridge. Sunse je predvodio Gortat s 18 poena i devet skokova, a 15 poena je postigao Brown.

• Obrisan korisnik23.12.2012. u 18:35
    d'antoni je kreten.. 38godisnjaka odmah u prvoj tekmi stavit da igra 40 minuta.. mudro..
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 16:07
    za rosea govore poslje all-star tekme..dakle krajem veljače.
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 15:26
    hahah Kobe uzme 41 loptu a Howard dobije 8..izgleda pristojno da..sto se tice Rosea cuo sam da je poceo nesto trenirat s ekipom..a i kad gledam prijenose utakmica bullsa komentatori stalno znaju rec da bi se Rose mogo vratit u proljece kasno..tamo za playoff da zakuha situaciju.
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 15:21
    na proljeće tek irilove. bryantu je krajnje vrijeme da shvati da više nije igrač iz sredine prošlog desetljeća
  • irilov23.12.2012. u 14:48