Branimir Korać • ponedjeljak, 24.12.2012.

Šest nedjeljnih dvoboja NBA lige protekli su u znaku povratka Dirka Nowitzkog i još jedne velike predstave Carmela Anthonyja. Anthony je u završnici pokopao upornu Minnesotu, a Nowitzki nema prevelikih razloga za slavlje jer je njegov Dallas upisao iznimno visok poraz u San Antoniju...

Anthony najbolji kad je bilo najpotrebnije

New York Knicksi su upisali jubilarnu 20. ovosezonsku pobjedu svladavši na svom parketu dobru Minnesotu 94:91. Odlični gosti su svih 48 minuta držali Knickse u neizvjesnosti, ali nisu imali odgovora na sjajnu igru Carmela Anthonyja u posljednjoj četvrtini.

Anthony je u tom razdoblju ubacio 19 od svojih 33 poena i najzaslužniji je što Knicksi iz ovog susreta izlaze neporaženi. U posljednje dvije minute je napravio veliki posao, njegovom tricom su se Knicksi približili na samo poen zaostatka da bi u sljedećem napadu zabio uz slobodno bacanje i donio Knicksima prvo vodstvo nakon rane faze utakmice.

Bilo je to za 88:86 i nakon toga Knicksi više nisu ispuštali vodstvo. Carmelo je do kraja susreta imao mirnu ruku s linije slobodnih bacanja, ubacio je svih šest i odveo Knickse do pobjede. U posljednjem napadu Aleksej Šved je pokušao tricom donijeti produžetak, ali nije bio precizan.

"Bilo je samo pitanje vremena kada ćemo se pokrenuti. U prvom poluvremenu nismo bili dobri, noge nas nisu slušale, nismo imali dovoljno energije. Uvalili smo se u probleme, ali smo se znali izvući. Ovo je bila jedna od onih utakmica koje nipošto nismo željeli izgubiti i to smo pokazali", rekao je nakon susreta Anthony.

Gosti su u New Yorku pružili odličan otpor unatoč neigranju Kevina Lovea koji je protiv Oklahome dobio udarac u oko i nije niti doputovao s momčadi. U njegovom odsustvu Timberwolvese su predvodili Nikola Peković s 21 poenom i 17 skokova, Aleksej Šved s 18 poena i pet skokova te Dante Cunningham s 12 poena i deset skokova.

Anthony je ipak bio prvo ime utakmice s 33 poena i sedam skokova, a treba istaknuti i J.R. Smitha koji je susret završio s 19 poena, sedam asistencija i pet skokova.

Vratio se Nowitzki, Dallas razbijen u San Antoniju

San Antonio Spursi su odigrali fenomenalnu utakmicu na svom parketu protiv Dallas Mavericksa i upisali su vrlo visoku pobjedu 129:91. Mavericksima nije pomogao niti povratak Dirka Nowitzkog koji je odigrao prvih 20 minuta ove sezone i pokazao kako će vrlo brzo imati veliki utjecaj na igru Mavsa. "Pokušao sam, morao sam vidjeti gdje sam. Znam da će neko vrijeme moja minutaža biti limitirana, ali moram se polako vraćati", rekao je nakon susreta Nowitzki.

Susret se tako rasplitao da je Gregg Popovich mogao biti iznimno zadovoljan i neočekivano dati "slobodno" svojim najvećim zvijezdama u dobrom dijelu susreta. Najviše je igrao Tony Parker koji je odradio 29 minuta dok je tek Kawhi Leonard uz Parkera iz petorke imao više od 25 minuta provedenih na parketu.

Bila je to igra "mačke i miša", posebno u drugom poluvremenu kada su se Spursi odmah u trećoj četvrtini odvojili i nastavili stvarati visoku prednost. Presudio je briljantan šut za tricu Spursa (čak 20/30) i vrlo loša obrana Mavsa na perimetru.

Posebno je to koristio Danny Green koji je odigrao najbolju utakmicu u NBA karijeri ubacivši 25 poena uz tricu 7/8. 18 poena i šest asistencija dodao je Parker.

Dirk Nowitzki je na povratku ubacio osam poena (3/4 za dva, 1/1 za tri) i uhvatio šest skokova. Kod Dallasa najbolji su bili Darren Collison s 15 poena i Vince Carter s 13 poena i pet skokova.

Sunsi bez šanse protiv Clippersa

Los Angeles Clippersi su produžili klupski rekord po broju uzastopnih pobjeda na 13 visokim slavljem u gostima kod Phoenix Sunsa. Slavili su 103:77 u susretu koji je bio u potpunosti lišen neizvjesnosti.

Sunsi se nisu mogli nositi sa zvijezdama Clippersa koje su bile na visokoj razini i najzaslužnije su za ovu pobjedu. Prvu četvrtinu su domaćini još kako-tako izgledali i nisu dozvolili Clippersima da se odvoje, ali vrlo brzo je uslijedilo neizbježno.

U drugih 12 minuta dodatni hendikep za Sunse bilo je isključenje trenera Alvina Gentryja koji je dvije i pol minute prije poluvremena zaradio dvije tehničke pogreške.

Dogodilo se to u jeku serije Clippersa 15:3 koja je ujedno odvela goste na visokih 58:43 nakon čega više nije bilo povratka za Sunse. "Moram bolje čuvati hladnu glavu u tim situacijama. Sudac je procijenio da sam zaslužio dvije tehničke i onda sam valjda zasluženo isključen. To je tako", komentirao je Gentry.

Najbolji u redovima pobjednika bili su Blake Griffin s 23 poena i 11 skokova, Jamal Crawford s 22 poena te Chris Paul sa 17 poena, 13 asistencija i pet ukradenih lopti. Kod Sunsa Jared Dudley je ubacio 19 poena uz sedam skokova, 11 poena je dodao Luis Scola, a 12 skokova Marcin Gortat.

Netsima dvoboj momčadi van prave forme

Niti Netsi, a niti 76ersi u zadnje vrijeme ne pokazuju igre kakve su prikazivali na početku sezone stoga je to bio vrlo važan dvoboj za obje momčadi kako bi došli do pobjede za povratak na prave staze.

Uspješniji su bili Netsi slavivši 95:92 u tijesnom dvoboju koji je najvećim dijelom i protekao u vodstvu Brooklyna.

Netsi su 40 sekundi prije kraja imali 91:83 i činilo se da su tu riješili pitanje pobjednika, međutim Philadelphia se nije odmah predala, uspjela je smanjiti zaostatak na samo dva poena razlike, no vremena za preokret nije bilo. Joe Johnson je s linije slobodnih bacanja zaključio priču.

"Jako smo željeli ovu pobjedu, bila nam je potrebna da bi se vratili na pobjedničke staze, posebno u našoj dvorani. Koristili smo neke akcije koje smo ranijih sezona koristili znatno više, no ove sezone ih nismo imali prilike prakticirati. Pokazalo se uspješnim i na kraju možemo biti zadovoljni", govorio je nakon susreta Deron Williams.

Najbolji u pobjedničkom sastavu bili su Joe Johnson s 22 poena i sedam skokova te Deron Williams sa 16 poena, šest skokova i pet dodavanja. Kod 76ersa Jrue Holiday je ubacio 24 poena uz devet asistencija i šest skokova, a Thaddeus Young je dodao 18 poena i deset skokova.

Orlando pao u završnici, Kingsi prekinuli niz Blazersa

Neizvjesno je bilo u Orlandu gdje je Magic ugostio Utah Jazz i upisao poraz 97:93. Dugo je domaćin vodio, imao je i 16 poena prednosti, ali već početkom posljednje dionice Jazzeri su preuzeli rezultat u svoje ruke. Posljednje vodstvo domaćin je imao nakon ubačaja Redicka za 87:85 nakon čega slijede brze trice Tinsleyja i Foyea za 92:87 gostiju. U završnici je kod 95:93 za goste Gustavo Ayon promašio oba bacanja i tako propustio priliku donijeti domaćinu barem produžetak. Kod Utaha najbolji su bili Paul Millsap s 18 poena i sedam skokova te Gordon Hayward sa 17 poena. Kod domaćina Arron Afflalo je ubacio 20 poena, Nikola Vučević 16 uz 16 skokova dok je Gustavo Ayon uhvatio 12 skokova.

Portland je na gostovanje u Sacramento stigao nakon pet uzastopnih pobjeda, ali i bez Wesleyja Matthewsa koji i dalje ima problema s ozljedom kuka i pitanje je koliko će dugo pauzirati. Međutim i domaćin je bio oslabljen neigranjem DeMarcusa Cousinsa, no to se na njegovoj igri nije osjetilo. Portland je dobro otvorio utakmicu, odradio dobrih prvih 12 minuta i - nestao. U nastavku susreta domaćin je potpuno dominirao, slavio 108:96, a ta je pobjeda u konačnici mogla biti i izraženija. Sacramento su predvodili Thornton s 22 poena te Salmons s 15 poena, sedam skokova i sedam asistencija dok su kod Blazersa dobri bili Aldridge s 22 poena i 11 skokova, Batum sa 17 poena i osam asistencija i Hickson s 14 poena i 11 skokova.

• mantula24.12.2012. u 19:59
    amare će se vratiti na all star razini,čak i ako bude 6.igrač,bit će najbolji 6.igrač.kad se svi oporave ekipa će biti strašna,najšira u nba,svako mjesto poduplano,jedino će nekoga morati otpustiti
    mantula
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 19:26
    svala cast ,peku, al duncan sa svojih previse godina i dalje dominira.a bome i gasol jr bolji centar, al to je vec subjektivno.
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 15:58
    carmelo mvp
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 13:42
    zanimljiva je ova euro minnesota, komentatori na espn su se pokušavali sjetit boljeg centra na zapadu od pekovića, izbacili su samo 1 ime - howard, i to na kredit.
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 12:45
    Nalov sve kaze..Carmelo najbolji kad je to najpotrebnije..Mr.Clutch..stvarno je majstor..a molim vas..Amare..jedan all star igrac da ne moze pomoc..on je sam izjavio da mu ne smeta bit na klupi..kaze da ce radit sta god je potrebno za pobjedu i podredit se timu..s njim i j.r smithom s... [više na forumu]