Ivor Krapac • srijeda, 26.12.2012.

Miami Heat došao je do pobjede nad Oklahoma City Thunderom u njihovom prvom ogledu nakon prošlosezonskog NBA finala. Aktualni prvaci su na Božić slavili u napetoj završnici, uz odluku nakon što su gosti iz Oklahome u svojem posljednjem napadu dvaput pucali tricu za mogući produžetak. Los Angeles Lakersi nadjačali su New York Knickse i time nastavili svoju uspješnu seriju, dok su Boston Celticsi bez većih poteškoća slavili u Brooklynu...

Napeta i kontroverzna završnica za pobjedu Heata

Kao i u prošlosezonskom NBA finalu, Miami Heat je i u njihovom prvom ogledu u aktualnoj sezoni došao do pobjede nad Oklahoma City Thunderom. Božićni ogled u Miamiju okončan je sa 103:97 za branitelje naslova, koji su osigurali slavlje tek u posljednjim trenucima, poslije sudačke odluke o kojoj će se raspravljati barem malo.

Nakon što je Ray Allen s dva pogođena slobodna bacanja donio Heatu 100:97 15 sekundi do kraja, gostujuća momčad je u svojem posljednjem napadu imala dva pokušaja za poravnanje, prvo s promašenom tricom Kevina Duranta kojega je čvrsto i dobro branio LeBron James, a poslije skoka u napadu, i s promašenom tricom Russella Westbrooka. No, ta situacija bila je manje čista. Nakon što se prethodno poskliznuo i nakratko bio na parketu, Dwyane Wade podigao se i s barem malim kontaktom izbacio Westbrooka iz ravnoteže, činilo se da suci tu ne bi pogriješili da su svirali prekršaj, ali zvižduka nije bilo, a lopta je potom pripala Heatu.

Ne skrivajući frustraciju, Westbrook je nakon toga zbog prosvjeda zbog nedosuđenog prekršaja zaradio i tehničku, a domaća momčad to je naplatila za dolazak do završnih šest poena prednosti.

Utakmica kojoj nije nedostajalo "vatre" ni prije toga tako je dobila zanimljiv, a iz kuta gledanja Thundera, i kontroverzan kraj. U ranijem dijelu susreta, gosti su se vratili u igru nakon što je Heat otvorio bolje, a stvari su potom najvećim dijelom bile izjednačene, s dosta izmjena u vodstvu. Rano u posljednjoj četvrtini, bilo je i iskrenja nakon što je Shane Battier zaustavio Westbrooka čvrstim prekršajem u kontri, nakon čega su Wade i Serge Ibaka zaradili obostranu tehničku zbog međusobnog naguravanja.

Ako se nije baš igralo s intenzitetom utakmice doigravanja, u posljednjoj četvrtini nije bilo daleko od toga.

Na putu do Heatove pobjede, LeBron James istaknuo se s 29 poena, devet asistencija i osam skokova. Dwyane Wade imao je 21 poen, a Mario Chalmers 20 poena. Chris Bosh ubilježio je 16 poena i šest skokova.

Kevin Durant završio je s 33 poena i sedam skokova za Thunder, dok je Russell Westbrook dodao 21 poen i 11 asistencija, a Serge Ibaka i Kevin Martin po 15 poena. Ibaka je upisao i šest skokova.

Lakersi na krilima Bryanta i Nasha do pete u nizu

S povratkom Stevea Nasha poslije ozljede, Los Angeles Lakersi dobili su dodatni impuls u pobjedničkoj seriji u kojoj se trenutno nalaze, a taj pozitivni niz na Božić su nastavili sa 100:94 protiv New York Knicksa na domaćem parketu. Lakersima je to bila peta pobjeda zaredom, a s njom su uzvratili Knicksima za poraz prije nepuna dva tjedna u New Yorku, kada su bez Nasha i Paua Gasola pali sa 116:107.

Novi dvoboj bio je vrlo napet, ali i s dosta pogrešaka na obje strane. Lakersi su došli na svoje u posljednjih 12 minuta, nakon što su u trećoj četvrtini nekoliko puta gubili s devet razlike, što je bila najveća prednost za bilo koju momčad. Odluka je pala tek u završnici, a prije toga, momčad Mikea D'Antonija preuzela je rezultatsku kontrolu serijom od 8:0 za dolazak do 87:82 sedam minuta do kraja.

U tom nizu, Lakerse je sa šest poena vukao Kobe Bryant, dok su u posljednjim minutama važne ubačaje imali i Steve Nash i Pau Gasol. Nash je malo manje od dvije minute do kraja dalekom dvicom iz reketa odveo domaće na 96:91, a Gasol je zabio poene poslije kojih Knicksima više nije bilo povratka, zakucavanjem na ulazu za 99:94 12 sekundi prije posljednje sirene.

D'Antonijevu momčad je s 34 poena i pet skokova vodio Kobe Bryant. Metta World Peace, koji je na početku ponovno bio na klupi, imao je 20 poena i sedam skokova, a Steve Nash pokazao je koliko je bitan Lakersima sa 16 poena, 11 asistencija i šest skokova. Dwight Howard upisao je 14 poena i 12 skokova, a Pau Gasol 13 poena, osam skokova i šest asistencija.

U gostujućim redovima istaknuli su se Carmelo Anthony (34 poena, sedam skokova) i J.R. Smith (25 poena, pet skokova).

Svojom petom uzastopnom pobjedom, Lakersi su došli na 50-postotni učinak (14-14), dok je omjer Knicksa sada 20-8.

Celticsi projurili Brooklynom, odlučujuća druga četvrtina

U trećem od njihova četiri susreta u regularnoj sezoni, Boston Celticsi su se s 93:76 iskupili za dva ranija poraza od Brooklyn Netsa. Ogled u Barclays Centeru u Brooklynu nije donio jako puno rezultatskih uzbuđenja, uz odlučujuće minute u drugoj četvrtini, koju su Celticsi dobili s 34:18 i time pobjegli do 56:42 na poluvremenu.

Celticsi su u trećoj četvrtini bili i na 20 razlike, a iako se domaća momčad u jednom trenutku približila na -8, Netsi nisu mogli do potpunog povratka. U posljednju četvrtinu ušlo se sa 73:58, a tih završnih 12 minuta bilo je zanimljivo zbog drugih stvari.

Nakon što je prošli ogled ove dvije momčadi obilježilo naguravanje Rajona Ronda i Krisa Humphriesa, na Božić su se "zakačili" Gerald Wallace i Kevin Garnett zbog toga što se Wallace prilikom pada poslije jednog prekršaja pridržao za Garnettov dres, ali i za njegove hlače - što je potrajalo malo predugo za ukus iskusnog člana Celticsa. Wallace i Garnett su se zbog toga krenuli naguravati, a epilog su bile tehničke za obojicu, ali i za Andrayja Blatchea i Courtneyja Leeja, koji su također bili u toj gužvi.

"Ne znam gdje to u ovoj zemlji imate pravo na to da nekome skinete hlače ili kratke hlače. Stvarno ne znam kako opisati što se, kvragu, tu događalo", osvrnuo se Garnett poslije utakmice.

No, za Celticse je jedino bitno bilo ono što su pokazali ranije, u bijegu do velike prednosti. "Lopta nam je išla dobro, bili smo dobri i u skoku", kazao je Rajon Rondo: "Ranije su dobivali skakačku bitku protiv nas, pa smo ovog puta na to stavili naglasak, osobito na obrambeni skok, imali smo razloga biti zadovoljni kako smo ih zaustavili."

Rondo je bio najefikasniji u pobjedničkoj momčadi, s 19 poena, šest skokova i pet asistencija, dok je prvi u pratnji bio dvojac s klupe, Jared Sullinger sa 16 poena i sedam skokova, a Jeff Green s 15 poena. Garnett je imao osam poena i 10 skokova, a Paul Pierce osam poena i 10 asistencija.

Domaće su s po 15 poena vodili Wallace i Brook Lopez, Wallace sa šest, a Lopez s osam skokova. Joe Johnson imao je 12 poena s 4/14 iz igre, a Deron Williams ubilježio je 10 poena i šest asistencija.

• Obrisan korisnik26.12.2012. u 16:29
    kakve odlicne tekme..milina..drago mi je zbog Bostona, taj metta world piece..ma sta glumi..ron jebeni artest..opet je prljav igrac kak god igro obranu..opet mu je lakat radio i pogodio je novaka u lice..isto tako suci su malo zeznuli tekmu..kad je bilo par poena razlike za lakerske..svirali su... [više na forumu]
  • balaspo26.12.2012. u 16:02
    Je u pravu si za feltona. On I jrs trosu skoro ko Carmelo a ni blizu mu nisu kvalitetom
    balaspo
  • Obrisan korisnik26.12.2012. u 14:47
    nisam vjerovao u ove cliperse al poćimaju stvarno igrat momčadski i mislim da mogu jako daleko dogurat. Westbrok ove godine igrač manje za OKC i ako nesto bitno ne promjene do doigravanja kani ih pokopat. kod NYK mi nije jasan felton.,tko njemu dozvoljava da opali 20 lopti po tekmi a šut mu je... [više na forumu]
  • balaspo26.12.2012. u 13:57
    Koliko je glup Westbrook toliko je I Jr smith kreten. Na -3 30 sekundi do kraja uzima nemoguc sut za 3 iz okreta a pocetak napada. Plus toga trosi vise od Carmela
    balaspo
  • Obrisan korisnik26.12.2012. u 11:49
    pogledao sam sinoc kronoloski prve tri utakmice. ukratko, KG je jos uvijek tata mata, igra strasnu obranu, to se na statistici toliko ni ne vidi, on je pola bostonove ekipe. nyk i lal odlicna utakmica, lakersi se dizu iako nisu uštimani kao nyk, ali bit ce faktor u playoffu. jako su tanki s ovim... [više na forumu]