Ivor Krapac • utorak, 01.01.2013.

Na NBA parketima nije bilo predaha ni na posljednji dan 2012. godine. U akciji je bilo 12 momčadi, a među pobjednicima su se očekivano našli Oklahoma City Thunder, San Antonio Spursi i Miami Heat, a iznenađujuće Charlotte Bobcatsi, koji su prekinuli 18 utakmica dugi niz poraza...

Crnogorski centar mučio prvake

Poslije razdoblja u kojem su bili blizu 50-postotnog učinka u omjeru pobjeda i poraza, igrači Orlando Magica počeli su ići u pogrešnom smjeru. Trenutno su u nizu od šest poraza, koji im je donio pad na 12-19, ali posljednju utakmicu u toj seriji izgubili su vrlo tijesno, sa 112:110 u korist Miami Heata (21-8) u produžetku.

Heat je u Orlando došao s dva poraza u nizu, a izvukli su se bez obzira na sjajan učinak crnogorskog centra Nikole Vučevića na drugoj strani, s učinicima karijere u poenima (20) i skokovima (29). Vučević je pritom srušio i skakački rekord kluba za jednu utakmicu, ali Magicu to nije previše značilo s obzirom da su aktualni prvaci uzeli pobjedu.

U završnici produžetka, "točku na i" postavilo je zakucavanje Dwyanea Wadea u kontri, poslije osvojene lopte, za 110:106 u Heatovu korist 6,2 sekunde do kraja.

"Najvažnija stvar je što smo odbili izgubiti", opisao je Wade poslije utakmice: "Držali smo svoje protiv momčadi koja je igrala jako dobro. Na parketu su imali neke igrače za koje pola lige nije čulo, ali ti dečki radili su nevjerojatan posao. Natjerali su nas da damo maksimum."

Iako nisu mogli računati na Jameera Nelsona i E'Twauna Moorea na vanjskim pozicijama i Glena Davisa pod košem, domaći su pružili jako dobru predstavu, a imali su priliku zasladiti je pobjedom bez produžetka. U nešto više od minute do kraja četvrte četvrtine Heat je nadoknadio zaostatak od 99:95, a posljednju priliku za izbjegavanje dodatnih pet minuta Magic je propustio promašajem Arrona Afflala kod 99:99 14 sekundi do kraja.

U produžetku je goste vukao LeBron James, koji je u tom razdoblju ubilježio osam poena, a poslije Wadeove osvojene lopte i zakucavanja, bilo je jasno da će se Magic teško vratiti.

LeBron je na kraju večeri imao 36 poena, 11 asistencija i osam skokova, dok se Chris Bosh pridružio s 22, a Wade s 21 poenom i šest skokova. Uz Vučevića, domaći su imali i raspoloženog Afflala (28 poena), a J.J. Redick dodao je 23 poena i pet asistencija.

Bobcatsi prekinuli više od mjesec dana "crnila"

Dva dana nakon što su propustili priliku koja je izgledala vrlo povoljno, izgubivši domaću utakmicu protiv New Orleans Hornetsa, Charlotte Bobcatsi (8-23) ipak su prekinuli seriju poraza koja je započela prije više od mjesec dana. Nakon što su 24. studenog u Washingtonu u produžetku nadjačali Wizardse, Bobcatsi su imali 18 poraza zaredom, a taj izrazito negativni niz zaustavili su u Chicagu, s 91:81 protiv domaćih Bullsa (16-13).

"Trenutno smo momčad koja je očajnički tražila pobjedu", opisao je Gerald Henderson poslije susreta: "Vrlo smo teško podnijeli gubitnički niz."

Bobcatsima bi ovo moglo donijeti barem nekavo olakšanje, a za to su se izborili protiv suparnika koji se jako mučio u napadu, sa samo 35,1 posto šuta iz igre, ali Tom Thibodeau nije bio zadovoljan ni obranom ni skokom.

Gostujuća momčad osigurala je prekid negativnog niza vraćajući se na uspješni put nakon što su u završnici treće četvrtine ispustili prednost koju je dotad najvećim dijelom bila na njihovoj strani. U završnih 12 minuta brzo su izgradili novu prednost, uz odlazak do 75:65 osam minuta do kraja, a Bullsi iza toga više nisu uhvatili priključak.

Kemba Walker ubilježio je 18 poena, osam skokova, šest asistencija i četiri osvojene lopte za Bobcatse, dok se Henderson pridružio sa 16 poena. Ben Gordon, nekadašnji igrač Bullsa, dodao je 15 poena, a isto toliko imao je i Ramon Sessions. Luol Deng završio je s 20 poena, 12 skokova i četiri asistencije, a Carlos Boozer s 19 poena i 14 skokova za domaćine.

Thunder za pobjedu prolio i malo krvi

Odmaknuvši gostima iz Arizone u završnici utakmice, Oklahoma City Thunder (24-6) proslavio je 114:96 protiv Phoenix Sunsa (11-21), a na putu do pobjede, Russell Westbrook postao je "bogatiji" za osam šavova iznad desnog oka, poslije primljenog lakta Luisa Scole u glavu u gužvi pod košem u završnici druge četvrtine. Dogodilo se sasvim slučajno, bez potrebe da bude sviran i prekršaj, no posljedice su bile takve da je iznad Westbrookova oka bilo i krvi, morao je u svlačionicu, a vratio se u igru sredinom treće četvrtine, kada je Thunder već bio u pristojnom vodstvu (68:58).

"Kada vidiš krv, ne znaš kako reagirati", opisao je Kevin Durant ozljedu suigrača: "Drago mi je što se vratio nakon šivanja i da je mogao nastaviti igrati. Nakon što je ponovno ušao, bio je ljut i to se osjetilo na oba kraja parketa, pomogao je da prelomimo ovu utakmicu."

Poslije ulaska u posljednju četvrtinu s 84:78 na svojoj strani, Thunder je rano u završnih 12 minuta bio na samo 85:83, ali s vodećim napadačkim ulogama prvo Nicka Collisona, a zatim i Duranta prednost je počela rasti, sve do 104:89 tri minute do kraja. Sunsi u preostalom razdoblju više nisu mogli puno, bilo je jasno da ih čeka šesti poraz u nizu.

Durant je upisao 30 poena, a Westbrook 24 poena, devet asistencija i sedam skokova za pobjedničku momčad. Luis Scola je s 24 poena i šest skokova vodio goste, dok je Goran Dragić bio prvi u pratnji, sa 16 poena i osam asistencija.

Spursi šetnjom nanijeli prvi poraz Carlesimu

Otkako je P.J. Carlesimo na klupi naslijedio Averyja Johnsona, Brooklyn Netsi (16-15) obavili su ono što se očekivalo, proslavivši domaće pobjede nad Charlotte Bobcatsima i Cleveland Cavaliersima, ali gostovanje kod San Antonio Spursa (25-8) bilo je nešto sasvim drugačije. Spursi su vrlo uvjerljivo nanijeli Netsima prvi poraz s Carlesimom na klupi, sa 104:73 na kraju susreta, uz izrazito jednosmjernu treću četvrtinu na putu do završnog 31 poena prednosti.

Momčad Gregga Popovicha je u tih 12 minuta nadjačala goste s 30:5, za bijeg do 85:52 na kraju četvrtine, s gotovo rekordno malim primljenim brojem poena. S ubačenih pet, Netsi su u povijesti lige bili slabiji od samo dvije momčadi, ali barem mogu pronaći utjehu u tome da su rekorderi i dalje Dallas Mavericksi iz 1997. godine, sa samo dva poena u jednoj četvrtini protiv Los Angeles Lakersa.

S druge strane, Spursi su srušili rekord kluba po broju dopuštenih poena suparnika u jednoj četvrtini, a na putu do toga, zadržali su Netse na samo 10 posto šuta iz igre (2/20).

"Zapravo, iznenađen sam da nije bilo i gore", kazao je Carlesimo o tom podatku, dok je Deron Williams opisao što sve nije bilo dobro u igri Netsa u trećoj četvrtini.

"Ništa nije bilo kako treba, išlo je loše i u napadu i obrambeno", osvrnuo se razigravač gostiju, koji je ubilježio osam poena i samo jednu asistenciju: "Jednostavno nismo mogli ubaciti loptu u koš, a nismo mogli ništa ni obraniti. Imali smo i previše izgubljenih lopti."

Tony Parker istaknuo se s 20 poena i šest asistencija za Spurse, koji su imali šestoricu dvoznamenkastih strijelaca. Tim Duncan bio je prvi u pratnji, s 15 poena. MarShon Brooks je sa 16 poena vodio Netse.

Vrijedne domaće pobjede Pacersa i Rocketsa

Posljednji dan godine su sebi i svojim navijačima uljepšali i Indiana Pacersi (18-13) i Houston Rocketsi (17-14). I jedni i drugi slavili su kod kuće, Pacersi s 88:83 protiv Memphis Grizzliesa (19-9), a Rocketsi sa 123:104 protiv Atlanta Hawksa (19-10).

Indiana je do svoje pobjede došla vraćajući se poslije 11 poena zaostatka iz treće četvrtine. Glavni junak utakmice pritom im je bio Paul George (21 poen, šest skokova, pet asistencija), dok je D.J. Augustin dodao 17 poena i šest asistencija. Zach Randolph je s 21 poenom i 15 skokova vodio goste iz Memphisa.

Rocketsi su na putu do +19 protiv Hawksa obavili najvažniji dio posla u drugoj četvrtini, u kojoj su serijom od 16:0 odmaknuli do 15 poena prednosti (46:31) šest minuta do kraja prvog poluvremena. James Harden istaknuo se s 28 poena i pet asistencija, a Carlos Delfino s 22 poena i osam asistencija u domaćoj momčadi, dok su goste vodili Lou Williams (21 poen) i Al Horford (18 poena, 13 skokova).