Ivor Krapac • četvrtak, 24.01.2013.

Večer iza pobjede nad Clippersima u Los Angelesu, Oklahoma City Thunder bio je na novom gostovanju u Kaliforniji, ali ono nije završilo tako uspješno za momčad Scotta Brooksa. Thunder je doživio poraz od Golden State Warriorsa, koje je vodio Stephen Curry. Miami Heat nadoknadio je 15 poena zaostatka i slavio u produžetku protiv Toronto Raptorsa, dok su se Memphis Grizzliesi pobrinuli za nove brige za Los Angeles Lakerse, koje je, osim izgubljene utakmice, pogodila i obnova ozljede ramena Dwighta Howarda...

Warriorsi ponovno uhvatili zamah

Golden State Warriorsi (26-15), najveće ovosezonsko pozitivno iznenađenje na Zapadu, proslavili su treću pobjedu zaredom. Warriorsi su pred svojim navijačima sa 104:99 bili bolji od Oklahoma City Thundera (33-10), koji su u utorak u gostima svladali Los Angeles Clipperse, a odluka u Oaklandu pala je u završnici susreta.

Momčad Marka Jacksona napravila je važan korak prema pobjedi odlaskom do 97:94 dvije i pol minute do kraja, nakon čega se više nisu osvrtali. Poslije promašene trice Stephena Curryja kod 101:99 17,5 sekundi prije posljednje sirene, Thunder je na drugoj strani imao priliku za produžetak ili pobjedu, no Curry se iskupio presječenim dodavanjem Kevina Duranta prema Kendricku Perkinsu, pa s dva pogođena slobodna bacanja nakon što je bio fauliran.

Sa zaostatkom od 103:99 12,4 sekunde do kraja, povratak gostiju pokazao se neizvedivim.

Curry je predvodio Warriorse s 31 poenom i sedam asistencija, ali uz 11/27 iz igre, 3/14 za tricu. David Lee imao je 22 poena i 12 skokova, a Klay Thompson 19 poena. Carl Landry, domaći adut s klupe, istaknuo se s 20 poena i sedam skokova.

Kevin Durant završio je s 33 poena, devet asistencija i pet skokova za Thunder, dok je prvi u pratnji bio Kevin Martin, čovjek s klupe, koji je ubilježio 16 poena i četiri osvojene lopte. Russell Westbrook imao je lošu večer, s 10 poena (3/16 iz igre), pet skokova, četiri asistencije i šest izgubljenih lopti.

Heatov težak posao na povratku kući

Miami Heat (27-12) vratio se sa šest utakmica duge gostujuće turneje okončane prošlog četvrtka, a nakon gotovo tjedan dana bez utakmice, aktualnim prvacima nije bilo lako u ogledu s Toronto Raptorsima (15-27) na domaćem parketu. Heat je do pobjede došao u produžetku, a na putu do 123:116 nadoknadili su 15 poena zaostatka (54:39) dvije i pol minute do kraja druge četvrtine.

Raptorsi su imali priliku i u posljednjoj minuti četvrte dionice, ali DeMar DeRozan kod 109:109 nije bio ni blizu kod teškog polaganja na ulazu 20-ak sekundi do kraja, dok je produžetak započeo bolje za goste, koji su poslije prve minute imali 114:110. No, nastavak je pripao Heatu. S 11 poena zaredom, aktualni prvaci su 38 sekundi prije posljednje sirene okrenuli na 121:114 i time riješili utakmicu.

"Bila je ovo uobičajena utakmica poslije duge gostujuće turneje. Imali smo nekoliko dana pauze i trebali smo se vratiti u ritam, a čekala nas je momčad koja je napadački i brojem poena među 10 najboljih u ligi", osvrnuo se Dwyane Wade: "Trebalo je vremena da 'vratimo noge' i da nam krenu rotacije u utakmici, ali i to smo uspjeli kako je susret išao dalje."

Wade je u srijedu zabio najviše za Heat, 35 poena, a imao je i sedam asistencija. LeBron James upisao je svoj 34. triple-double u NBA karijeri, s 31 poenom, 11 asistencija i 10 skokova, dok se Ray Allen s klupe pridružio s 18 poena.

Alan Anderson, bivši igrač Cibone, još je jednom bio jak adut s klupe Raptorsa, ovog puta s 20 poena, a Terrence Ross, koji također nije član startne petorke, ubilježio je 16 poena. Jose Calderon imao je 17 poena.

Grizzliesi zadali novi udarac Lakersima

Los Angeles Lakersima (17-25) ne ide dobro ni u njihovoj novoj sezoni, kako je Mike D'Antoni opisao razdoblje započeto poslije poraza od Oklahoma City Thundera 11. siječnja. U međuvremenu, Lakersi su ušli u novu negativnu seriju, pretrpjevši četvrti uzastopni poraz na gostovanju u Memphisu, sa 106:93 u korist domaćih Grizzliesa (27-14).

Bila je to utakmica u kojoj se D'Antonijeva momčad trudila ostati u igri nakon što su četiri i pol minute do kraja druge četvrtine pali u zaostatak od 15 poena (50:35). U nastavku su Lakersi uspjeli uhvatiti priključak i dugo držali nadu na životu, ali nakon što su se Grizzliesi rano u četvrtoj dionici vratili na 15 razlike, nade je bilo sve manje. Domaći su kasnije vodili i s +21, a popustili su tek u završnici susreta.

Uz poraz, Lakersima problem predstavlja i što je Dwight Howard pogoršao ozljedu ramena i zbog toga propustio drugo poluvrijeme, a koliko je stvar ozbiljna, otkrit će liječnički pregled.

U Memphisu je malo toga bilo po željama D'Antonija i njegovih igrača, a iako su se tome nadali, pozitivni impuls nije donio ni momčadski sastanak poslije jutarnjeg šuterskog treninga u srijedu, na kojem su svi rekli sve što ih trenutno muči.

"Vjerujem da je trud najbolji što može biti, a taj dio najviše plaši", osvrnuo se trener Lakersa poslije novog poraza: "Ne znam kako bismo mogli igrati s više želje ili kako razlog pronaći u nečem drugom. Jednostavno nismo igrali dobro."

Darrell Arthur, čovjek s klupe, ubilježio je 20 poena i devet skokova, a Mike Conley imao je 19 poena i šest asistencija za Grizzliese. Kobe Bryant je s 29 poena vodio Lakerse, dok je prvi u pratnji bio Metta World Peace, koji se pridružio s 15 poena. Pau Gasol ponovno je počeo na klupi, a završio je s 13 poena i osam skokova.

Prije ozljede, Howard je za 14 minuta u igri bio vrlo blijed, s po dva poena i skoka, uz 0/4 iz igre i 2/4 iz slobodnih bacanja.

Spursi se mučili bez Popovicha i Duncana

San Antonio Spursi (34-11) nastavili su dvije pozitivne serije došavši do šeste uzastopne pobjede ukupno, a 15. u nizu na domaćem parketu. Spursi su pred svojim navijačima sa 106:102 bili bolji od New Orleans Hornetsa (14-28), u utakmici u kojoj su bili bez Tima Duncana, kojeg muči koljeno, ali i bez bolesnog Gregga Popovicha na klupi.

Hornetsi su u ranoj fazi utakmice dobro koristili probleme Spursa, s odlaskom do 10 poena prednosti (31:21) u prvoj četvrtini, a 64:60 na poluvremenu, sa 63 posto šuta iz igre u prve 24 minute. U nastavku su Spursi obavili bolji posao u obrani, a nakon što su nešto manje od dvije minute do kraja otišli do 101:89, izdržali su u završnici utakmice.

U dolasku do pobjede, momčadi iz San Antonija nedostajao je još jedan ozlijeđeni starter, Kawhi Leonard, a glavni junaci bili su im Tiago Splitter (25 poena, sedam skokova) i Tony Parker (24 poena, 13 asistencija). Manu Ginobili vratio se brže od očekivanja poslije pretrpljene ozljede zadnje lože, a u prvom nastupu iza četiri propuštene utakmice imao je devet poena, pet asistencija i tri osvojene lopte.

Eric Gordon ubilježio je 17 poena, Ryan Anderson 16 poena i šest skokova, a Greivis Vasquez 15 poena i 11 asistencija za Hornetse.

Iako su u trećoj četvrtini gubili sa 17 razlike, Chicago Bullsi (25-16) stigli su se vratiti na uspješniji put i doći do 85:82 protiv Detroit Pistonsa (16-26). Bez ozlijeđenog Luola Denga i u očekivanju povratka Derricka Rosea, glavni junak povratka Bullsa bio je Nate Robinson, koji je rano u četvrtoj četvrtini s devet poena u nizu predvodio nadoknađivanje dvoznamenkastog zaostatka, a završio je s 11 poena i sedam asistencija.

U ranoj fazi posljednje dionice je glavni junak bio jedan, a u posljednjoj minuti istaknuo se drugi adut s klupe domaće momčadi. Talijan Marco Belinelli je sedam sekundi do kraja zabio odlučujuće poene, s košem i pogođenim dodatnim bacanjem za 85:82, nakon čega su Tayshaun Prince i Rodney Stuckey promašili trice za odlazak u produžetak.

Jimmy Butler imao je 18 poena, devet skokova i četiri asistencije, Carlos Boozer 16 poena i šest skokova, Richard Hamilton 11 poena, a Joakim Noah 10 poena i 18 skokova za Bullse. Taj Gibson se s klupe pridružio s 14 poena. Najefikasniji igrač gostiju iz Detroita bio je Brandon Knight (13 poena, sedam asistencija).

Nuggetsi uspješni u Houstonu, Netsi u Minneapolisu

Denver Nuggetsi (26-18) nanijeli su Houston Rocketsima (22-22) peti poraz u njihovim međusobnim susretima, a osmi ukupno u posljednjih devet utakmica momčadi Kevina McHalea. Ogled u Houstonu okončan je sa 105:95 za gostujuće Nuggetse, koje su vodili Ty Lawson (21 poen, sedam asistencija), Wilson Chandler (20 poena, šest skokova) i Danilo Gallinari (18 poena, šest skokova). James Harden završio je s 23 poena i sedam asistencija, ali i sedam izgubljenih lopti za Rocketse.

Brooklyn Netsima (26-16) ide odlično otkako je P.J. Carlesimo postao glavni trener i Brook Lopez zaliječio ozljedu stopala, a ništa se nije promijenilo ni na gostovanju kod Minnesota Timberwolvesa (17-22). Netsi su slavili s 91:83, uz Lopezovih 22 poena i sedam skokova i pratnju Derona Williamsa i Joea Johnsona, koji su dodali po 18 poena. Williams je imao i osam asistencija, šest skokova i tri osvojene lopte. Domaću momčad je s 15 poena, šest skokova i četiri asistencije vodio Andrej Kirilenko.

Portland Trail Blazersi (21-21) prekinuli su šest utakmica dugi niz poraza dolaskom do 100:80 protiv Indiana Pacersa (26-17) na domaćem parketu. LaMarcus Aldridge ubilježio je 27 poena i šest skokova, Damian Lillard 20 poena i osam asistencija, a J.J. Hickson 14 poena i 13 skokova za Blazerse, dok su Paul George (22 poena, sedam skokova) i David West (21 poen, pet skokova) vodili Pacerse.

• Obrisan korisnik24.01.2013. u 14:54
    meni je zao gledat lakerse..toliko dobrih igraca na okupu a tako losa igra..
  • Obrisan korisnik24.01.2013. u 14:05
    Curry je sjajan,on i Irving su od playeva u najboljoj formi trenutno,bilo bi šteta ne vidjeti ih na all staru,i da curryja zaobiđu ozljede,Wes jbg,loša utakmica,ne treba ga krivit puno zbog toga,ove sezone ima manje ispada nego prošlihLebron strašan! Uz Wadea i Smitha koji su super odigrali,jedva... [više na forumu]
  • fantom1724.01.2013. u 13:23
    a. anderson odigrao vrlo dobru utakmicu,svaka mu cast samo neka tako nastavi
    fantom17
  • Obrisan korisnik24.01.2013. u 11:41
    Čudna odluka Raptorsa kod 109-109, braniti zadnjih 19 sekundi, nekako bi bilo ločinije napraviti faul i ići na pobjedu, a ne braniti produžetak skoro puni napad. James je mogao i izgubiti utakmicu, najprije izgubio loptu(ničim izazvan) 30ak sekundi do kraja, o onda i držao loptu tih zadnjih 19... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.01.2013. u 11:01