Igor Šestak • petak, 25.01.2013.

Još od 2006. New York Knicksi nisu uspjeli slaviti u derbiju divizije Atlantic u Bostonu, no u četvrtak im je to pošlo za rukom. Predvođeni Carmelom Anthonyjem i Amareom Stoudemireom na gostovanju su svladali Celticse s 89:86, a zaustavio ih nije ni triple-double Rajona Ronda. Phoenix Sunsi od ovog tjedna imaju novog trenera i dobro im je krenulo. Na svom su parketu porazili Los Angeles Clipperse uz odličnu partiju Gorana Dragića. Kriza pak trese Orlando Magic, koji je zahvaljujući košu DeMara DeRozana sa zvukom sirene doživio svoj 15. poraz u posljednjih 17 utakmica.

Knicksi prekinuli neugodnu tradiciju i produbili krizu Celticsa

Vrlo izjednačenu i uzbudljivu utakmicu odigrali su u bostonskom TD Gardenu domaći Celticsi (20-22) i New York Knicksi (26-14). Nakon velike borbe pobjedi su se radovali gosti i produbili krizu Celticsa. Naime, momčad Doca Riversa doživjela je i peti uzastopni poraz i pritom prekinula jednu dugu seriju. Knicksi u Bostonu nisu slavili još od 2006. i nanizali su čak 13 uzastopnih poraza, a iako u posljednje vrijeme ni oni nisu u posebno dobroj formi (u posljednjih deset utakmica 5-5), uspjeli su nadigrati domaćine s 89:86.

U prve tri četvrtine nijedna momčad nije uspjela ostvariti značajniju prednost. Momčadi su se u tom periodu čak 17 puta izmijenile u vodstvu, a još je 15 puta rezultat bio izjednačen, što najbolje pokazuje koliko je dvoboj bio neizvjestan. Odlučujući trenuci dogodili su se krajem treće i početkom četvrte četvrtine. Dvije minute prije isteka trećeg period Knicksi su kod minimalnog zaostatka 66:67 započeli svoju seriju i u posljednjih 12 minuta ušli sa šest poena prednosti. S dobrom igrom nastavili su u četvrtoj dionici i osam minuta prije isteka vremena došli do vodstva 80:70.

"Bila je to prava utakmica divizijskih rivala i silno smo željeli pobjedu kako bismo uoči All-Star vikenda imali što veću prednost. Obranu smo danas odigrali odlično. Garnett nam nije zabio mnogo, a i Piercea smo uspjeli dobro zatvoriti", izjavio je nakon utakmice Amare Stoudemire.

"Zadovoljan sam kako smo danas izgledali na terenu, kako smo se borili. Ipak, moramo još popraviti igru u napadu jer nam se prečesto događa da nas napad iznevjeri u utakmicama u kojima odigramo ovako dobru obranu", smatra Paul Pierce.

Celticsi se ipak nisu predali te su pronašli svoj put do povratka u utakmicu. Raspoloženi Rajon Rondo vodio ih je do zaostatka od samo dva poena (82:84) gotovo četiri minute prije kraja utakmice. Po dva poena tada su upisali Stoudemire i Rondo, a razmak od dva poena zadržao se sve do minutu i 11 sekundi prije isteka vremena kada je do tada neraspoloženi J.R. Smith pogodio tricu preko ruke za 89:84. Rondo je smanjio na minus tri 40 sekundi prije kraja, a nakon promašaja Kidda Celticsi su dobili priliku izboriti produžetak. Imali su za to 13 sekundi, no Smith se ovoga puta istaknuo i na svojoj polovici terena. Odigrao je odličnu obranu na Pierceu i prisilio ga na pogrešku pa su domaćini ostali bez šuta za produžetak.

Smith je tako postao junak Knicksa iako je iz igre šutirao samo 3/16 te je utakmicu završio s devet poena i šest skokova. Momčad iz New Yorka ipak je u najvećoj mjeri vukao Carmelo Anthony te postigao 28 poena (iz igre 11/28) uz devet skokova. Dobrim se učinkom istaknuo i Amare Stoudemire koji je ušao s klupe, odigrao 20 minuta i upisao 15 poena i devet skokova. Knicksi su imali prilično slabu šutersku večer (38,6 posto), a zanimljivo je da su za 32 ubačaja iz igre podijelili samo 12 asistencija.

Domaćini su na kraju susreta imali bolju realizaciju (40,8 posto), ali su trice gađali samo 3/18 i za svojim su protivnicima zaostali u napadačkim skokovima (7-11). Sjajni Rajon Rondo došao je do triple-double učinka s 23 poena (iz igre 10/19), 11 asistencija i deset skokova. Paul Pierce je bio raspoložen samo u drugoj četvrtini u kojoj je postigao 15 od svoja 22 poena, a upisao je još i šest skokova. Osim njih, nijedan igrač Celticsa nije došao do dvoznamenkastog broja poena. Kevin Garnett je upisao 12 skokova, uz samo osam poena (iz igre 3/9).

Hunter na omjeru 2-0, probudio se Dragić

Čini se kako i u Phoenixu "nova metla bolje mete". Nakon što su otpustili Alvina Gentryja Sunsi (15-28) su s novim (privremenim) trenerom Lindseyem Hunterom upisali dvije pobjede u dvije večeri i pobjegli s dna Zapadne konferencije. U srijedu navečer su iznenadili Kingse u Sacramentu, a još veće iznenađenje napravili su u četvrtak kada su u svojoj dvorani porazili Los Angeles Clipperse (32-12) s 93:88. Gosti su i ovu utakmicu igrali bez ozlijeđenog Chrisa Paula, a trećim uzastopnim porazom pali su na treće mjesto Zapada.

Sunsi su odigrali vrlo dobro prvo poluvrijeme i većinu vremena proveli u vodstvu. Njihova prednost najviše je iznosila 11 poena, no u završnici druge četvrtine Clippersi su čak i poveli, da bi na veliki odmor otišli s četiri poena zaostatka nakon šest uzastopnih poena Gorana Dragića. u trećoj i većem dijelu četvrte četvrtine igralo se vrlo izjednačeno, a domaćini su do nove značajnije prednosti došli tri minute prije kraja utakmice kada je Marcin Gortat položio za 86:79.

Clippersi su tada napravili seriju 7:0 koju je tricom zaključio Jamal Crawford 27 sekundi prije kraja. Uslijedila je prava revija slobodnih bacanja, a upravo je Crawford promašio jedno od svoja dva bacanja kod rezultata 88:85 za Phoenix. Na drugoj strani pogađali su Brown, Morris i Dragić te osigurali Sunsima pobjedu.

Slovenac je bio prvo ime Sunsa s 24 poena (iz igre 5/12, slobodna bacanja 11/14), osam asistencija i pet skokova, a njegovu je igru nakon utakmice prokomentirao Lindsey Hunter: "Drago mi je kad vidim da je Goran ponovno nasmiješen i da je ponovno onaj stari. Dajem mu jako puno slobode, ali i odgovornosti." Dragić je nedavno izrazio veliko nezadovoljstvo igrom momčadi, no nakon ove pobjede popravilo mu se raspoloženje: "Ovo je za nas luda sezona. Moramo sada ići korak po korak i pokušati popraviti sliku. Odličan je osjećaj pobijediti Clipperse."

Osim njega, u redovima Phoenixa su se istaknuli visoki igrači. Gortat je zabio 15 poena i dodao osam skokova, Scola je zabio 14 uz devet skokova i četiri asistencije, a Morris je upisao 14 poena i osam skokova. Sunsi su iz igre pogodili 42,3 posto šuteva, dok su Clippersi ostali nešto ispod 40 posto. Predvodio ih je Crawford s 21 poenom, 15 je zabio Bledsoe uz sedam skokova, 12 poena i osam skokova zabilježio je Griffin, a 11 skokova Odom.

DeRozan sa sirenom za 15. poraz Magica u 17 utakmica

Ubačajem DeMara DeRozana sa zvukom sirene Toronto Raptorsi (16-27) su i četvrti put ove sezone pobijedili Orlando Magic (14-28). Na gostovanju u Orlandu Raptorsi su vodili veći dio susreta, najviše s 11 poena na početku posljednje četvrtine, ali se o pobjedniku utakmice odlučivalo u neizvjesnoj završnici. Minutu i pol prije kraja gosti su imali šest poena viška, no tu je prednost u samo 40 sekundi poništio J.J. Redick. DeRozan je zabio za 95:93, Moore izjednačio 20 sekundi prije kraja, a posljednji napad je unatoč vrlo dobroj obrani Davisa uspio realizirati DeRozan i donijeti pobjedu Kanađanima. Da njegov šut nije ušao, Raptorsi bi četvrti put u pet utakmica igrali produžetak, no ovaj su put izbjegli taj scenarij.

Vrlo dobru šutersku večer Raptorsa (iz igre 50 posto) DeRozan je okončao s 22 poena, sedam asistencija i četiri skoka. Amir Johnson je zabio 21 poen i dodao 10 skokova, 12 poena i osam skokova upisao je Ed Davis, a 13 poena Alan Anderson. Magic je imao čak šest igrača s dvoznamenkastim brojem poena, a najviše se istaknuo Nikola Vučević s 19 poena i 14 skokova. Arron Afflalo je zabio 16 poena, Glen Davis 15 uz sedam skokova, a po 14 su postigli J.J.Redick i Jameer Nelson, koji je podijelio i 11 asistencija. To ipak nije spasilo Orlando novog poraza, 15. u posljednjih 17 utakmica.