Ivor Krapac • četvrtak, 31.01.2013.

U bogatom NBA programu u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu, Miami Heat nastavio je uspješnu seriju u dvobojima s Brooklyn Netsima, protiv kojih je dohvatio 13. pobjedu zaredom. Los Angeles Lakersi prekinuli su svoj pozitivni niz porazom u Phoenixu, dok su San Antonio Spursi, New York Knicksi i Boston Celticsi slavili bez previše poteškoća...

Prvaci se iskazali u prvom nastupu u Brooklynu

Nakon što su u dosadašnja dva ovosezonska međusobna susreta slavili kod kuće, košarkaši Miami Heata (29-13) sinoć su odigrali prvu utakmicu u Brooklynu i još jednom nadjačali momčad koju su proteklih godina redovito pobjeđivali i dok je bila u New Jerseyju. Heat je do svoje 13. uzastopne pobjede protiv Netsa (27-19) došao sa 105:85, a presudilo je drugo poluvrijeme, koje su dobili s 56:36.

LeBron James o Reggieju Evansu: "Ne možeš reći nešto takvo o momčadi koja je prvak. Netko tko nikad nije osvojio naslov ne može znati što je potrebno napraviti da biste do toga došli i ne može suditi o tome ukoliko i sam nije bio prvak. Evans nikad nije otišao do kraja."

"Da bacim oko što je napravio ovog puta - nije imao nijedan skok u napadu, pa mi se čini da smo obavili svoje protiv njega."

Glavni adut aktualnih prvaka bio je LeBron James, koji je s 24 poena, devet skokova i sedam asistencija odgovorio Reggieju Evansu, krilnom centru Netsa, na javno prozivanje da je Heatov naslov manje vrijedan zbog toga što se dogodio u lockoutom skraćenoj NBA sezoni i da LeBron nije baš toliko dobar. "Više volim da govori moja igra", osvrnuo se James na Evansove riječi.

"Kada igramo na visokom nivou, u stanju smo imati ovakvu večer", dodao je najbolji igrač Heata: "Ovog puta smo pokazali za što smo sposobni, bilo obrambeno ili napadački. Ove večeri išlo je sve, imali smo cjelokupni paket."

Dwyane Wade pridružio se s 21, a Chris Bosh sa 16 poena, dok je Netse s 21 poenom i sedam skokova vodio Brook Lopez. Centar domaće momčadi je još jednom dobrom predstavom proslavio odlazak na All-Star utakmicu kao pričuvna varijanta, nakon što je Rajon Rondo otpao zbog teške ozljede koljena.

Lakersi izgubili, Howarda ponovno muči rame

Poslije niza od tri pobjede, Los Angeles Lakersi (20-26) doživjeli su razočaranje u Phoenixu, s 92:86 u korist domaćih Sunsa (16-30). Osim što su izgubili utakmicu, loša vijest za Lakerse bila je i obnovljena ozljeda desnog ramena Dwighta Howarda nešto manje od sedam minuta do kraja, zbog koje ga nije bilo u završnici susreta.

Momčad iz Los Angelesa ušla je u posljednju četvrtinu s 10 poena prednosti, a 10 minuta do kraja vodili su sa 78:65, ali to se nije pokazalo dovoljnim. Sunsi su se postupno vraćali u egal, da bi dvije i pol minute do kraja prešli u vodstvo (84:82), a stvar su riješili s četiri uzastopna poena u posljednjoj minuti. Michael Beasley prvo je zabio za 88:86, a nakon promašaja Kobea Bryanta na drugoj strani, Luis Scola je s dva pogođena slobodna bacanja povisio na 90:86 17 sekundi do kraja.

Beasley je završio s 27 poena, najviše u sezoni, dok se Marcin Gortat istaknuo s 14 poena i 12 skokova u dresu Sunsa. Kobe Bryant imao je 17 poena i devet asistencija za Lakerse, vraćajući se na svoju uobičajenu igru u posljednjoj četvrtini, u kojoj je uglavnom pucao, a ne dodavao za poene suigrača. Metta World Peace ubilježio je 15, a Pau Gasol 14 poena, dok je Howard prije ozljede došao do devet poena i 14 skokova.

Steve Nash doživio je ovacije s tribina u svojem prvom nastupu u Phoenixu otkako je napustio Sunse, a završio je s 11 poena i dvije asistencije.

Spursi nezaustavljivi kod kuće, uspješni i Knicksi i Celticsi

San Antonio Spursi (37-11) proslavili su devetu pobjedu zaredom ukupno, a 17. uzastopnu na domaćem parketu. Na povratku Gregga Popovicha na klupu nakon što je propustio tri utakmice zbog bolesti, Spursi su sa 102:78 nadigrali gostujuće Charlotte Bobcatse (11-34), držeći vodstvo na svojoj strani od početka do kraja utakmice.

Momčad iz San Antonija ponovno je bila bez ozlijeđenog Tima Duncana, izostao je i DeJuan Blair, a na putu do pobjede, glavni junaci bili su Tony Parker (22 poena, sedam asistencija), Kawhi Leonard (18 poena) i Danny Green (17 poena). Ramon Sessions imao je 20 poena, a Kemba Walker 16 poena i šest skokova za Bobcatse.

New York Knicksi (28-15) su pred svojim navijačima došli do 113:97 protiv Orlando Magica (14-31), s odlukom u drugom poluvremenu, nakon što je prvo okončano s 51:51. Bila je to večer koju je obilježio Carmelo Anthony, došavši do klupskog rekorda po broju utakmica s najmanje 20 poena. Anthony je sinoć završio s 20, što mu je bio 30. uzastopni susret da je zabio barem toliko, a dodao je i sedam skokova i pet asistencija.

Tyson Chandler upisao je 21 poen, sedam skokova i pet asistencija, Raymond Felton 15 poena i devet asistencija, a Amar'e Stoudemire 14 poena. J.J. Redick istaknuo se s 29 poena, a Jameer Nelson s 21 poenom i devet asistencija u gostujućoj momčadi.

Boston Celticsi (22-23) riješili su u svoju korist i drugu utakmicu bez Rajona Ronda, kojeg neće biti do kraja sezone. Celticsi su kod kuće s 99:81 nadjačali Sacramento Kingse (17-30), a presudnom se pokazala druga četvrtina, koju su dobili s 37:14 i otišli do 59:38 na poluvremenu.

Momčad Doca Riversa imala je šestoricu igrača s najmanje 11 poena, a najviše je zabio Paul Pierce, 16, dodajući i 10 skokova. Tyreke Evans je s 19 poena i 11 skokova vodio Kingse.

Clippersi i Bullsi slavili u gostima, Nuggetsi u pozitivnom nizu

Los Angeles Clippersi (34-13) produbili su krizu Minnesota Timberwolvesa (17-25), koji su doživjeli peti poraz u nizu, a deveti u posljednjih 10 utakmica. Clippersi su na gostujućem parketu nadjačali Timberwolvese s 96:90, izdržavši novi nastup bez ozlijeđenog Chrisa Paula, ali i isključenje Matta Barnesa, jednog od nekoliko aduta s klupe, koji je rano u drugoj četvrtini morao iz igre poslije sudara s Gregom Stiemsmom.

Blake Griffin bio je najraspoloženiji u pobjedničkoj momčadi, s 26 poena i 13 skokova, dok je Nikola Peković imao 17 poena i 12 skokova kod domaćina. Timberwolvesi su ostali praznih ruku bez obzira što se na klupu vratio prvi trener Rick Adelman, kojeg nije bilo od 5. siječnja zbog brige za bolesnu suprugu.

U očekivanju povratka Derricka Rosea, koji je napravio novi korak početkom treniranja uz kontakte sa suigračima, Chicago Bullsi (28-17) proslavili su gostujućih 104:88 protiv Milwaukee Bucksa (24-20). Glavni junak bio je Nate Robinson, koji je završio s 24 poena, 16 u drugoj četvrtini, dok se Jimmy Butler pridružio s 18 poena i šest skokova.

Luol Deng imao je 12 poena, 13 skokova i pet asistencija, a Joakim Noah po 12 poena i skokova, uz četiri asistencije. Carlos Boozer propustio je utakmicu zbog ozljede desne zadnje lože. Najefikasniji igrač Bucksa bio je Ersan Ilyasova (18 poena, sedam skokova).

Denver Nuggetsi (29-18) došli su do pete pobjede zaredom s domaćih 118:110 protiv Houston Rocketsa (25-23). Danilo Gallinari istaknuo se s 27 poena i četiri blokade, a Kenneth Faried s 19 poena i devet skokova, dok je goste iz Houstona s 22 poena i pet asistencija vodio Jeremy Lin. James Harden i Chandler Parsons ubilježili su po 21 poen, a Omer Asik 10 poena i 18 skokova.