Spursi i Celticsi ne posustaju, Heat i Thunder bez iznenađenja kod kuće

Ivor Krapac • četvrtak, 07.02.2013.

San Antonio Spursi i Boston Celticsi nastavili su svoje pobjedničke nizove i u utakmicama bogatom NBA programu u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu. Spursi su bili uspješni u Minneapolisu, a Celticsi u Torontu. Do novih pobjeda došli su i Miami Heat i Oklahoma City Thunder, dok je New York Knicksi pretrpjeli prvi poraz u posljednjih 10-ak dana...

Spursima ide i bez Duncana i Ginobilija

Iako su im nedostajali Tim Duncan i Manu Ginobili, San Antonio Spursi (39-11) došli su do svoje 11. pobjede zaredom s gostujućih 104:94 protiv Minnesota Timberwolvesa (18-28), kojima je cijela sezona "prošarana" ozljedama. Timberwolvesi do sredine ožujka neće imati Kevina Lovea, a od glavnih aduta, protiv Spursa nije bilo Andreja Kirilenka, što čini njihove izglede da dohvate doigravanje sve bezizglednijima.

U ogledu u Minneapolisu presudila je završnica utakmice. Osam minuta do kraja rezultat je bio izjednačen, ali predvođeni Dannyjem Greenom, Spursi su ubrzo preuzeli vodstvo i više se nisu osvrtali. Green je bio jedan od glavnih gostujućih aduta, s čak osam trica i sveukupno 28 poena, najviše u karijeri, dok se Tony Parker istaknuo s 31 poenom i osam asistencija, a Kawhi Leonard s 19 poena i 10 skokova. Nikola Peković je s 21 poenom i 10 skokova vodio domaću momčad.

"Mislim da postoji razina samopouzdanja, sustav se ne mijenja kada netko nedostaje", opisao je Gregg Popovich nastup svoje momčadi bez Duncana i Ginobilija: "Da nije bilo Tonyja, igrao bi netko drugi. Jednostavno, radimo iste stvari, nećemo ništa promijeniti, a mislim da su svi već naviknuti što trebaju obaviti na parketu bez obzira tko igra. Naravno, morate pogoditi šuteve, Danny i Kawhi su to ovog puta radili prilično dobro."

"Prilično dobro" je 9/14 iz igre s 8/12 za tricu (Green), odnosno 7/13 uz 2/3 za tri poena (Leonard).

Nastavljen nalet Celticsa poslije ozljede Ronda

Boston Celticsi (25-23) još nisu izgubili utakmicu otkako je Rajon Rondo okončao sezonu zbog teške ozljede koljena. Celticsi su do pete pobjede zaredom došli u Torontu, s 99:95 protiv domaćih Raptorsa (17-32), a glavni junak bio je Kevin Garnett, kojega se ranije ovog tjedna počelo spominjati kao kandidata za odlazak iz Bostona u razmjeni s Los Angeles Clippersima.

Garnett je i dalje s bostonskim Zelenima, a protiv Raptorsa ih je vodio s 27 poena, najviše u sezoni, dodajući i 10 skokova.

Upitan o ovom slučaju, Doc Rivers rekao je da je priča o razmjeni nekoga iz njegove momčadi smiješna, a iskusni krilni centar Celticsa ostao je bez konkretnijeg komentara. Rječitije je govorio na parketu.

Celticsi su ušli u posljednju četvrtinu s dvoznamenkastim zaostatkom (79:69), a nakon što ih je prije završnih 12 minuta razbudio kratki govor Jasona Terryja, ubrzo su se vratili u egal serijom od 10:0. Poslije odlaska do 90:85 četiri minute prije posljednje sirene, gosti su u nastavku uspjeli zadržati vodstvo.

Uz Garnetta, Celticsi su imali još petoricu dvoznamenkastih strijelaca, a među njima, najviše su zabili Courtney Lee (15) i Leandro Barbosa (14). Paul Pierce imao je 12 poena, 11 skokova i šest asistencija.

Raptorsima se poslije 26 utakmica stanke zbog ozljede vratio Andrea Bargnani, koji je završio s 13 poena, ali nedostajao je Landry Fields, na prisilnoj pauzi zbog bolnih leđa. Rudy Gay istaknuo se s 25 poena i 12 skokova, Kyle Lowry sa 17 poena, osam asistencija, sedam skokova i četiri osvojene lopte, a Amir Johnson sa 16 poena i 12 skokova.

Heat i Thunder nadigrali sudionike efikasne večeri

Houston Rocketsi (27-24) i Golden State Warriorsi (30-19) su u utorak odigrali utakmicu sa sveukupno 249 poena, okončanu sa 140:109 za Rocketse, a dan kasnije i jedni i drugi bili su na gostovanjima od kojih nema puno težih. Rocketsi su sa 114:108 izgubili kod Miami Heata (32-14), dok je Warriorse sa 119:98 nadjačao Oklahoma City Thunder (37-12).

Heat je protiv Rocketsa izdržao s vodstvom u posljednjoj minuti utakmice, u kojoj se prvo Mario Chalmers prvo postavio na vrijeme za prekršaj u napadu Jamesa Hardena, potom je Udonis Haslem napravio isto Jamesu Andersonu, dok je za kraj Dwyane Wade blokirao Hardena na trici. Ta blokada dogodila se kod 110:106 za Heat 11 sekundi do kraja, a nakon nje gostima više nije bilo povratka.

LeBron James je s 32 poena, šest skokova i pet asistencija vodio aktualne prvake, dok je Wade imao poen manje, a dodao je osam asistencija, pet skokova i četiri osvojene lopte. Izostao je Chris Bosh, kojeg nije bilo zbog viroze, a umjesto njega startao je Udonis Haslem, koji se istaknuo s devet poena i 13 skokova.

James Harden bio je daleko najistaknutiji u gostujućoj petorci dvoznamenkastih strijelaca. Ubilježio je 36 poena, 12 skokova i sedam asistencija.

Utakmica u Oklahoma Cityju nije donijela toliko uzbuđenja kao ona u Miamiju, riješena u posljednjoj minuti. Thunder je poslije prve četvrtine vodio s 34:22, a na poluvremenu sa 67:49, što je učinilo povratak ponovno obrambeno slabih Warriorsa teško izvedivim.

Kevin Durant je s 25 poena, sedam skokova i četiri asistencije vodio pobjedničku momčad. Russell Westbrook pridružio se s 22 poena, pet asistencija i četiri osvojene lopte, Kevin Martin s 21 poenom i četiri asistencije, a Serge Ibaka s 15 poena, devet skokova i šest blokada.

Klay Thompson i Harrison Barnes zabili su po 19 poena za Warriorse. Stephen Curry upisao je 14 poena, 11 asistencija i osam skokova, a David Lee 12 poena, 11 skokova i šest asistencija. Andrew Bogut, s kojim je momčad iz Oaklanda oprezna nakon što se tek vratio poslije duge stanke zbog ozljede gležnja, propustio je ovu utakmicu, dok Jarretta Jacka nije bilo zbog ozlijeđenog ramena.

Knicksi pognutih glava u Washingtonu

Otkako im se vratio John Wall, Washington Wizardsi (13-35) više nisu neopisivo užasna NBA momčad, a u novom nastupu na domaćem parketu to su pokazali New York Knicksima (31-16). Wizardsi su sa 106:96 prekinuli niz Knicksa od pet pobjeda, a njihov organizator igre vodio ih je s 21 poenom, devet asistencija i pet skokova.

Wall je vlastitu dobru večer imao igrajući pred svojim sveučilišnim trenerom Johnom Caliparijem, koji ga je vodio u jednoj sezoni na Kentuckyju, ali i pred Magicom Johnsonom, koji je također na licu mjesta pratio ovu utakmicu. Osim Walla, Magic je u domaćoj momčadi mogao primijetiti i Trevora Arizu (20 poena), Martella Webstera (19 poena) i Nenea (13 poena, 10 skokova).

Goste je s 31 poenom i devet skokova vodio Carmelo Anthony, dok je prvi u pratnji bio Amar'e Stoudemire, ovog puta s 19 poena i šest skokova. Raymond Felton dodao je 17 poena i četiri asistencije.

Knicksi su uoči posljednjih 12 minuta vodili sa 73:70, ali na početku završne četvrtine Ariza je tricom i pogođenim dodatnim bacanjem doveo domaću momčad do +1 (74:73). Osam i pol minuta do kraja Ariza je zabio još jednu tricu, za 88:80, a Knicksi u nastavku više nisu bili bliže od četiri poena zaostatka, koliko su imali sedam minuta prije posljednje sirene (88:84).

• Obrisan korisnik07.02.2013. u 19:57
    Kada igra Real Madrid - Barcelona u nekoj livoj ligi zatrpaju nas člancima i idu toliko daleko da objavljuju koji tariguz Messi i Ronaldo upotrebljavaju tokom jutra. Onda dobiješ članak o nekom El Clasicu polovnih invalida u košarci.O Bostonu i LA Lakersima niti članka valjda zbog toga što su neki... [više na forumu]
  • nido07.02.2013. u 14:47
    "Mislim da postoji razina samopouzdanja, sustav se ne mijenja kada netko nedostaje", opisao je Gregg Popovich nastup svoje momčadi bez Duncana i Ginobilija: "Da nije bilo Tonyja, igrao bi netko drugi. Jednostavno, radimo iste stvari, nećemo ništa promijeniti, a mislim da su svi već... [više na forumu]
    nido
  • Obrisan korisnik07.02.2013. u 12:00
    a sta ce drugo napisat nego"uzasna"za likove koji su dobili 13 utakmica jedva...
  • Master Yoda07.02.2013. u 10:24
    nema veze što imam ispit sutra u 10, ali celticsi i lakersi se noćas obavezno gledaju