Lovro Štrbinić • srijeda, 13.02.2013.

LeBron James nastavio je svoj niz s preko 30 ubačenih poena, a Miami je nadigrao Blazerse, baš kao i Utah Oklahomu u Salt Lake Cityju. Lakersi su slavili uz vrlo slab učinak Bryanta, Rudy Gay je ponovno donio pobjedu Raptorsima, a uspješni su bili i Grizzliesi te Rocketsi...

Aktualni NBA prvaci upisali su 35. pobjedu sezone protiv Trail Blazersa u svojoj dvorani. James je u šestoj utakmici u nizu ubacio 30 ili više poena, ovaj put točno toliko, a postao je prvi igrač koji je to kombinirao s postotkom šuta većim od 60 posto u šest vezanih susreta. Ovaj put šut iz igre bio mu je 11/15, a podijelio je i devet asistencija te uhvatio šest lopti.

Gosti su u American Airlines Areni zaprijetili u drugoj četvrtini kad su otišli na +14, ali Heat se potom serijom 15:2 vraća u egal. Portland ponovno prijeti početkom posljednje dionice, ali na njihovu prednost domaćini odgovaraju s 10:0 i do kraja privode stvari kraju bez većih problema za pobjedu rezultatom 117:104.

Uz Jamesa u jubilarnoj 1000. pobjedi u povijesti ove franšize raspoložena su bila i preostala dva člana velike trojke. Bosh je ubacio 32 poena uz 11 skokova, dok je Wade utakmicu završio s 24 poena, devet skokova i sedam asistencija. Blazerse je predvodio, pak, Lillard ss 33 poena, Aldridge je dodao 29, a Matthews 20 poena.

Lanjski finalisti, s druge strane, nisu uspjeli doći do pobjede u Salt Lake Cityju. Oklahoma je nadigrana od strane Jazza, nakon što je u sve četiri protekle utakmice slavila s više od 20 poena prednosti. Utah je ostvarila čak 16 napadačkih skokova i imala 19 šuteva na koš više od protivnika, a Thunderu je ovo prvi poraz u sezoni u susretu u kojem im je postotak šuta bio veći od 50 posto.

Utakmica je prelomljena početkom posljednje četvrtine, serijom domaćina 18:4 i odlaskom na +21. Završilo je na kraju 109:94, pobjednike su predvodili Al Jefferson s 23 poena i sedam skokova te Paul Millsap s 18 poena, deset skokova i šest asistencija. Za Oklahomu je Durant ubacio 33 poena, a Westbrook 11 poena manje.

Domaćini, točnije Lakersi, slavili su i u Staples Centru, iako je Kobe Bryant ubacio tek četiri poena uz šut 1/8. U prvom poluvremenu uopće nije uputio šut na koš Phoenixa, izgubio je ukupno osam lopti, no podijelio je suigračima devet asistencija, a najviše su, po 19 poena, ubacili Howard i Jamison. Howard je tome dodao 18, a Jamison deset skokova.

Susret je odlučen sredinom posljednje dionice, nakon samo devet ubačenih poena u trećoj četvrtini domaćini su serijom 10:2 došli do osam poena prednosti nešto manje od četiri minute do kraja, a Sunsi se više nisu uspjeli vratiti. U njihovim redovima najraspoloženiji je bio Beasley s 18 poena, a Scola je dodao 15 uz 11 skokova.

Siguran je pred svojim navijačima bio i Memphis, pobjedom 108:101 srušili su Kingse. Ponovno je odličan bio obrambeni specijalist Tony Allen, koji je drugu utakmicu zaredom ubacio vlastiti učinak sezone. Noćas je zabio 19 poena, uz osam skokova i tri asistencija, Marc Gasol je ubacio 24 poena uz 12 skokova, dok je Conley dodao 22 poena i sedam asistencija. Utakmicu su domaćini definitivno na svoj "mlin" potjerali krajem treće četvrtine serijom 16:6, a kod gostiju su s 23, odnosno 20 poena bili solidni Cousins i Evans.

Rocketsi su ostvarili bitnu pobjedu u borbi za doigravanje, u Oaklandu su bili bolji od Warriorsa 116:107, koji nakon dolaska u zaostatak od 11 poena krajem treće dionice nisu imali odgovor na Hardena i društvo. Prvi igrač Houstona ovaj put je ubacio 27 poena uz sedam skokova i pet asistencija, unatoč izvrnutom gležnju u trećoj četvrtini. Parsons je dodao 21 poen i devet asistencija, Lin 14 poena i deset asistencija, a s druge strane je učinak Hardena po koševima izjednačio Curry. Dodao je i šest asistencija, dok su po 22 poena ubacili Klay Thompson i Jarret Jack.

Najviše neizvjesnosti bilo je u Air Canada Centru u Torontu, a drugi put u tri dvoboja šut za pobjedu bio je djelo Rudyja Gaya. On je 4,8 sekundi prije kraja poentirao za 109:108, za četvrtu pobjedu od šest susreta otkad je u redovima Raptorsa jer njegov ubačaj s druge strane nije uspio poništiti Ty Lawson. Lawson je noćas predvodio Nuggetse s 29 poena i devet asistencija, a Anthony Randolph dodao je 16 poena. U redovima domaćina Gay sa 17 poena nije bio najefikasniji, DeRozan je ubacio 22 poena. Bivši Cibos Alan Anderson bio je solidan s 10 poena za nešto više od 12 minuta na parketu.