Ivor Krapac • četvrtak, 14.02.2013.

Boston Celticsi su u sinoćnjem NBA programu proslavili osmu pobjedu u svojih posljednjih devet utakmica. Celticsi su na domaćem parketu bili jači od Chicago Bullsa u utakmici u kojoj je postignuto sveukupno 140 poena. Toronto Raptorsi priredili su neugodno iznenađenje New York Knicksima i time produžili svoju uspješnu seriju, koja je sada na četiri uzastopne pobjede...

Celticsi brzo zaboravili Charlotte

Dva dana nakon što su im Charlotte Bobcatsi prekinuli niz od sedam pobjeda, Boston Celticsi (28-24) vratili su se na uspješniji put pobjedom na domaćem parketu, sa 71:69 protiv Chicago Bullsa (30-22). U susretu u kojem su se i jedni i drugi mučili sa šutom iz igre, Celticsi s 36,8, a Bullsi s 36,5 posto, presudnom se pokazala jedina obostrano efikasna četvrtina, ona posljednja, koju su domaći dobili s osam poena prednosti (28:20) i time riješili utakmicu u svoju korist.

Spursi slavili tricom Leonarda

San Antonio Spursi (42-12) su ponovno na raspolaganju imali Tonyja Parkera, Tima Duncana i Manua Ginobilija, ali u dolasku do gostujućih 96:95 protiv Cleveland Cavaliersa (16-37) glavni junak nije bio nijedan od njih trojice, već Kawhi Leonard. Ubačajem za tri poena 2,9 sekundi do kraja, Leonard je osigurao pobjedu momčadi Gregga Popovicha, koja je mogla početi slaviti nakon što je na drugoj strani Kyrie Irving promašio teški šut sa sirenom.

Parker je s 24 poena, sedam asistencija i šest skokova vodio Spurse, dok je Dion Waiters ubilježio 20 poena, šest skokova i četiri asistencije za Cavse. Irving ovog puta nije došao do izražaja, imao je šest poena sa samo 2/15 iz igre, a plus mu je bilo sedam asistencija.

U tom razdoblju istaknuo se Kevin Garnett, koji je zabio osam od svojih 12 poena u posljednjih 12 minuta, a važnu ulogu imao je i Paul Pierce. Iako dotad nije bio raspoložen, Pierce je tri minute do kraja zabio tricu za 65:60, koja se pokazala vrlo važnom u dvoboju s tako malo postignutih poena.

U preostalom vremenu prije završne sirene, Bullsi su u posljednjoj minuti stigli na samo -1, a u posljednjim trenucima imali su dva šuta za tricu za pobjedu kod zaostatka od 71:69. Nakon što je Nate Robinson 6,2 sekunde do kraja ubacio prvo i promašio drugo slobodno bacanje, Marco Belinelli uhvatio je napadački skok i probao tricu koju je blokirao Jason Terry, a do odbijene lopte došao je Taj Gibson, također pokušao za tri poena, ali taj šut bio je prekratak.

Brandon Bass zabio je najviše za Celticse, ubilježivši 14 poena i devet skokova, dok je Garnett završio s 12 poena i 11 skokova, a Terry s 12 poena. Belinelli je imao 12 poena za Bullse, Carlos Boozer pridružio se s po 11 poena i skokova, a Joakim Noah s 10 poena i 16 skokova. Jimmy Butler upisao je 11 poena i šest skokova.

Raptorsi nastavili pobjednički niz

Alan Anderson, nekadašnji igrač Cibone, ove sezone ima važnu ulogu u dresu Toronto Raptorsa (21-32), a posebno raspoložen bio je u sinoćnjem nastupu svoje momčadi u newyorškom Madison Square Gardenu. Raptorsi su u gostima s 92:88 nadjačali New York Knickse (32-18) i time došli do svoje četvrte pobjede zaredom, uz Andersonovih 26 poena s odličnih 10/16 iz igre na tom putu.

Blazersi izrazito blijedi u New Orleansu

Portland Trail Blazersi (25-28) još uvijek su u utrci za osmo mjesto u Zapadnoj konferenciji, posljednje koje vodi u doigravanje, ali unatrag sedam dana igraju jako slabo. Blazersi su sinoć pretrpjeli peti poraz u nizu, i to vrlo težak, s 99:63 na gostovanju kod New Orleans Hornetsa (19-34).

Anthony Davis, prvi izbor prošloljetnog NBA Drafta, sinoć je bio vrlo raspoložen, ubilježivši 21 poen s 10/17 iz igre, uz 11 skokova. Damian Lillard završio je s 12, a Victor Claver s 11 poena za Blazerse, koji su poslije samo minute i pol ostali bez Wesleyja Matthewsa zbog ozljede desnog gležnja.

Kako su se gosti mogli osloniti na još nekoliko aduta, prije svega DeMara DeRozana (20 poena), u drugi plan pala je loša večer Rudyja Gaya, koji je imao 11 poena, osam skokova i četiri asistencije, ali sa slabih 4/21 iz igre.

Knicksima je najviše nedostajao pravi Carmelo Anthony, koji je ubilježio po 12 poena i skokova, no šut iz igre bio mu je samo 5/24. Za 19 promašaja bi LeBronu Jamesu trebalo otprilike pet-šest utakmica, no osim što on nije LeBron, Carmelo ima opravdanje i u boli u ruci na koju se požalio poslije primljenog udarca u sudaru s DeRozanom u ranoj fazi susreta. Anthony je dodao da još ne zna hoće li ovaj problem utjecati na njegov nastup na nedjeljnoj All-Star utakmici u Houstonu.

Raptorsi su obavili važan dio posla u trećoj četvrtini, okrenuvši zaostatak od 42:37 s poluvremena u vodstvo sa 65:60 uoči posljednjih 12 minuta. U završnoj dionici gosti su imali i +9, a ubačajem Johna Lucasa stigli su do 86:80 54,8 sekundi prije kraja, pa zadržali prednost bez previše komplikacija. Lucas je važnim poenima začinio vlastiti nastup s velikom minutažom u drugom poluvremenu, nakon što su gosti tri minute do završetka treće četvrtine ostali bez Kylea Lowryja, koji je tada zaradio isključenje zbog druge tehničke pogreške.

Anderson i DeRozan bili su najraspoloženiji među Raptorsima, dok je J.R. Smith s 26 poena vodio Knickse. Raymond Felton ubilježio je 16 poena, pet asistencija, po četiri skoka i osvojene i izgubljene lopte.

Clippersi uspješni na povratku kući, Netsi slomili Nuggetse

Vince Carter pretekao Birda

Za razliku od Larryja Birda, Vince Carter neće biti upamćen kao jedan od najboljih košarkaša ikada, već kao igrač koji je, iako je ostvario dosta, možda mogao napraviti i više u karijeri - no, Carter se od srijede može pohvaliti da je izbio ispred legende Boston Celticsa na ljestvici najboljih NBA strijelaca svih vremena.

S 26 poena u pobjedi njegovih Dallas Mavericksa (23-29) sa 123:100 protiv gostujućih Sacramento Kingsa (19-35), Carter je došao do sveukupno 21.796 poena u karijeri, na 29. mjesto vječne ljestvice najboljih, korak ispred Birda. Pored toga, 36-godišnjak u dresu Mavericksa u srijedu je postao i 11. igrač u NBA povijesti s najmanje 1.600 trica u karijeri. Protiv Kingsa je pucao 6/9 za tri poena.

Poslije završetka osam utakmica duge gostujuće turneje, Los Angeles Clippersi (38-17) su na povratku u STAPLES Center proslavili 106:96 protiv Houston Rocketsa (29-26), kojima je nedostajao James Harden.

Najboljeg igrača Rocketsa nije bilo zbog problema s desnim gležnjem i lijevim koljenom, a bez njegove pomoći, gosti nisu izdržali ni 12 minuta da ne potonu u veliki minus.

Na kraju prve četvrtine Clippersi su vodili s 46:28, a poslije prvog poluvremena to su povećali na 69:49 i već tada praktički riješili utakmicu. Rocketsi u trećoj četvrtini nisu bili bliže od -14, dok im je najmanji zaostatak u posljednjoj dionici bio završnih 10 razlike.

Blake Griffin završio je s 20 poena, 11 skokova, pet asistencija i četiri osvojene lopte za Clipperse, a Chauncey Billups i Caron Butler pratili su ga s po 19 poena. Chandler Parsons je sa 17 poena, šest skokova i četiri asistencije bio najefikasniji među Rocketsima.

Ubacivši najveći broj poena u sezoni, Brooklyn Netsi (31-22) pokazali su previše za Denver Nuggetse (33-21), sa 119:108 na domaćem parketu. Netsi su na putu do pobjede iskoristili izostanak dvojice važnih članova početne petorke gostiju, ozlijeđenog Andrea Iguodale i bolesnog Danila Gallinarija, a pritom su poravnali svoj najbolji ovosezonski tricaški učinak, sa 16 ubačaja za tri poena.

Triple-double Paula Georgea

Indiana Pacersi (32-21) su na domaćem parketu sa 101:77 nadigrali Charlotte Bobcatse (12-40), a glavni junak visoke pobjede momčadi iz Indianapolisa bio je Paul George, koji je ubilježio prvi triple-double u karijeri. Završio je s 23 poena, po 12 skokova i asistencija.

Byron Mullens je s 19 poena vodio goste iz Charlottea.

S 95:81 na svojoj strani na ulasku u posljednju četvrtinu, Netsi do kraja utakmice nisu dali Nuggetsima da im stignu bliže od šest razlike, koliko je bilo nešto više od sedam minuta prije posljednje sirene (104:98).

Joe Johnson istaknuo se s 26 poena i devet asistencija, C.J. Watson s 25 poena i šest asistencija, a Brook Lopez s 25 poena i osam skokova za domaću momčad, koja je bila bez ozlijeđenoga Derona Williamsa. Ty Lawson je s 26 poena i devet asistencija vodio goste iz Denvera.

Nakon što su bili u nizu od devet pobjeda, Nuggetsima je ovo bio treći poraz zaredom, a vjerojatno im je bila i jedna utakmica previše. Igrali su drugi put u dvije večeri, a četvrti puta u posljednjih pet.

• Obrisan korisnik14.02.2013. u 14:55
    a jesmo i mi nešto pametni,kad nam se anderson nudio mi smo ga odbili s obrazloženjem da nećemo aamere u repki,a godinu dana kasnije uzemo drapera. da se razumijemo,ja sam protiv amerikanaca u našoj repki,ali ako smo već morali uzet nekog onda smo trebali andersona koji je šuter i pravi igrač i... [više na forumu]
  • nikola121214.02.2013. u 14:46
    dali smo drzavljanstvo krivom amerikancu :D
    nikola1212
  • gerrard14.02.2013. u 14:36
    gledao sam sinoć LAC-huston...tako ludu ekupi poput hustona dugo nikad nisam geldo..to je prava jurnjava..njima kao da je neko rekao da napad traje 10-sek..zaista užitak za gledanje, pogotovo 1.čet