Igor Šestak • petak, 15.02.2013.

NBA četvrtak uoči All-Star vikenda ponudio je dva velika okršaja. Reprizu prošlogodišnjeg NBA finala, u kojoj su igrači Miami Heata šesti put zaredom očitali lekciju svojim rivalima iz Oklahoma Cityja, te veliki gradski obračun u Los Angelesu, iz kojeg su uzdignutih ruku i ovaj put izašli Clippersi i prvi put u 20 godina zavladali gradom.

James ponovno preko 30 poena, prekasno buđenje Duranta

U drugoj ovosezonskoj reprizi prošlogodišnjeg NBA finala Miami Heat (36-14) je ponovno bio bolji od Oklahoma City Thundera (39-14). Uključujući spomenuto finale aktualni prvaci imaju čak šest uzastopnih pobjeda nad Thunderom, a do posljednje u nizu stigli su na gostovanju u Chesapeake Energy Areni i to vrlo uvjerljivo. Mnogo uvjerljivije nego što to konačni rezultat od 110:100 pokazuje, a ključ pobjede momčadi s Floride i ovaj je put bio nezaustavljivi LeBron James.

Igrao je 40 minuta, iz igre šutirao 14/24 (trice 4/8) i ostvario učinak od 39 poena, 12 skokova i sedam asistencija. Sedma je to utakmica u nizu u kojoj je LeBron zabio više od 30 poena, jedino što mu ovoga puta realizacija iz igre nije bila iznad 60 posto kao u prethodnih šest utakmica. Promašena trica u završnici utakmice spustila ga je na 58,3 posto.

LeBron James: "Moja serija utakmica sa 60 posto šuta iz igre nije važna, važno je jedino da momčad pobjeđuje. U posljednjoj smo četvrtini malo spustili gard, no imali smo odličan plan za ovu utakmicu i uspješno smo ga realizirali na parketu."

Kevin Durant: "Zabavno je nadmetati se s LeBronom i svaki put kad igramo rado prihvaćam njegov izazov. On je odigrao sjajnu utakmicu, pogađao neke vrlo teške šuteve i na tome mu skidam kapu. Meni na početku utakmice nije išlo, a kasnije sam počeo pogađati. Pokušao sam nekako vratiti našu momčad u utakmicu, no ovaj put nije išlo."

Za ovaj veliki derbi, od kojeg se mnogo očekivalo, može se reći da je odlučen već u prvoj četvrtini. Sjajno otvaranje susreta donijelo je gostima s Floride prednost od 32:17 na isteku 12. minute, a James je u tom periodu ubacio 11 poena i uhvatio pet od čak 18 skokova njegove momčadi. U drugoj četvrtini prednost Miamija rasla je do 18 poena, a domaćini nisu uspijevali pronaći put povratka u susret.

U prvom poluvremenu domaćini su iz igre šutirali skromnih 12/36 (33,3 posto), a jedan od razloga njihovog velikog zaostatka bio je i slab učinak njihovog najboljeg igrača Kevina Duranta. On je u prve 24 minute zabio 14 poena, ali od toga devet iz slobodnih bacanja uz šut iz igre 2/10.

Trica Marija Chalmersa na isteku četvrte minute drugog poluvremena odvela je Miami na visokih 73:50, a domaćini su se tek u posljednje dvije minute treće četvrtine uspjeli spustiti ispod 20 poena zaostatka. U posljednju četvrtinu ušlo se s vodstvom Heata 88:69. Tada se konačno probudio Durant. U posljednjih 12 minuta iz igre je šutirao 8/10 i zabio 22 poena, no bilo je prekasno. Svaki put kad bi se Thunder približio, Heat je imao spreman odgovor. Domaćini su do jednoznamenkastog zaostatka prvi put došli tek na ulasku u posljednju minutu te su ostali bez bilo kakve šanse za preokret.

Gosti su u konačnici iz igre šutirali 46,6 posto, trice 11/29 (37,9 posto), dok je Thunder ostao na 43,8 posto iz igre, uz katastrofalnu tricu 3/13 (23,1 posto). Dojam su im prilično popravila slobodna bacanja. Šutirali su čak 34, a pogodili 33. Durant je imao 15/15, a jedini promašaj upisao je Westbrook (12/13). Skakačka bitka uvjerljivo je otišla na stranu Heata (46-35), a James i društvo su imali više asistencija (29-23) i manje izgubljenih lopti (14-16).

Osim Jamesa, sjajnu je utakmicu odigrao Chris Bosh. Iz igre je šutirao 10/14 za 20 poena, a upisao je i 12 skokova te tri blokade. Dwyane Wade i Ray Allen zabili su po 13 poena, s tim da je Wade imao i osam asistencija te pet skokova. Kod domaćina, Kevin Durant je utakmicu završio s 40 poena, osam skokova i četiri asistencije, a do dvoznamenkastog broja poena došao je još jedino Russel Westbrook (26 poena, deset asistencija, pet skokova). Njih dvojica upisali su i 11 izgubljenih lopti, od toga je šest Westbrookovih.

Clippersi sa 16 trica potopili sugrađane i nakon 20 godina zavladali Los Angelesom

U drugom velikom okršaju večeri sastali su kalifornijski gradski rivali, Lakersi (25-29) i Clippersi (39-17), no ni ova utakmice nije ponudila previše drame. Clippersi, ovoga puta formalno gosti u Staples Centru, poveli su nakon 33 sekunde igre i do kraja susreta svojim "domaćinima" nisu dozvolili niti izjednačenje. Bio je to treći ovosezonski derbi Los Angelesa i treća pobjeda Clippersa, koji su ovim slavljem prvi put nakon 20 godina nadmašili svoje rivale u međusobnoj seriji unutar regularnog dijela sezone. Usput su došli do četvrte uzastopne pobjede i u dobroj formi odlaze na All-Star pauzu, dok Lakersima i dalje ostaju brige oko ulaska u doigravanje.

Clippersi su utakmicu otvorili serijom 15:0, a obrana Lakersa nije uspijevala pronaći rješenje za Blakea Griffina koji je u tu seriju ugradio čak 12 poena. Prvi koš za Lakerse zabio je Steve Nash nakon pet minuta i deset sekundi igre, a u preostalih sedam minuta igralo se uglavnom izjednačeno i Clippersi su prvu četvrtinu okončali u plusu od 14 poena. Drugi period igre Lakersi su otvorili serijom 14:3 i došli na samo tri poena zaostatka. No, to je bila granica koju nisu uspjeli prijeći. Četiri su puta bili na minus 3, da bi Clippersi dvije i pol minute prije kraja poluvremena napravili seriju od 11 uzastopnih poena i nakon trice Matta Barnesa na poluvrijeme otišli s 64:52.

Drugo poluvrijeme Clippersi su otvorili s 9:2 tricama Carona Butlera i Chaunceya Billupsa, a nakon tri i pol minute igre Billups je još jednom pogodio iz daljine za visokih 78:58. Taj period igre kasnije se pokazao ključnim jer se Lakersi do kraja susreta više nisu uspjeli oporaviti. Prednost Clippersa u trećoj je dionici rasla do 22 poena, a najviših 28 poena viška imali su četiri minute prije isteka vremena (118:90). Vinny Del Negro mogao je u završnici odmarati svoje najbolje igrače, a gradski dvoboj okončan je pobjedom "gostiju" 125:101.

Glavna priča ove utakmice bio je šut za tri poena. Clippersi su imali fantastičnu večer koju su okončali sa 16 trica iz 30 pokušaja (53,3 posto). Sjajan je bio Billups i šutirao 5/7, Chris Paul 3/5, Barnes 3/6, a Butler 3/7. Lakersi su ispalili 20 trica, ali su pogodili samo šest (30 posto). U promašajima je prednjačio Nash s 0/4, Metta World Peace je gađao 2/6, a zanimljivo je da Kobe Bryant na cijeloj utakmici nije imao nijedan pokušaj za tri poena.

Ukupni šut iz igre bio je vrlo izjednačen (Clippersi 51,7 posto, Lakersi 50,7 posto), no Clippersi su prikupili čak deset skokova više (47-37) i izgubili loptu manje (15-16). Lakerse se pak mora pohvaliti zbog 30 asistencija za 38 ubačaja iz igre. Clippersi su ih imali 25 za 46 ubačaja.

Iako je sjajno otvorio susret, Griffin nije bio prvi strijelac Clippersa. Utakmicu je završio s 22 poena (iz igre 11/15) i deset skokova, no nadmašio ga je Paul s 24 poena i 13 asistencija. Billups je zabio 21 poen, Butler uz 13 poena imao i osam skokova, a po 11 poena su zabili Barnes i DeAndre Jordan, koji je dodao i 12 skokova. Kobe je bio prvi strijelac Lakersa s 20 poena (iz igre 7/13), a predvodio je momčad i u asistencijama (11) i u izgubljenim loptama (šest). Dwight Howard je zabio 18 poena (iz igre 7/10) i dodao osam skokova, 17 poena je zabio Antawn Jamison, a 13 Jodie Meeks.

U NBA ligi slijedi stanka zbog All-Star vikenda, a klubovi će ponovno u akciju u utorak.

• Obrisan korisnik16.02.2013. u 16:31
    Heat je vrhunska momčad sa vrhunskim trenerom i tu je razlika a ne u Jamesu.Wade je treća dvojka u povijesti košarke i najbolji defanzivac ikada po meni.Bosh je vodeći ili jedan od tri vodeća centra lige koji kontrolira reket najbolje uz Garneta a u napadu vrhunskim šutom sa poludistance... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.02.2013. u 16:02
    Durant je prvo poluvrijeme ograničen na 2 od 10 šut,Heat je napravio 15 razlike i održavali to do kraja,Durant je igračina i nema šanse da ga itko zaustavi 1 na 1 kao i većinu igrača u NBA,Duranta su udvajali čak su i nekad igrali 3 igrača na njemu i forsirali druge na šuteve.Kasnije je Heat... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.02.2013. u 15:12
    dobro neko kaže gore. heat je katastrofa u skoku,a nadskakali su okc bez beda. baš me mučila neka nesanica pa sam pogledo cliperse i lakers. pa ti lakersi su katastrofa. 15-0 start u prvoj četvrtini di je blake imo 6/6 šut. howrad kao da nema želje ni gledat košarku a kamoli je igrat
  • Obrisan korisnik15.02.2013. u 13:42
    Šta je James pokazao,Durant ga je prolazio 1 na 1 kao da ga nema.Čovjek ima mašineriju i vrhunskog trenera,a Durant je izdignuo provincijsku ekipu do finala i tu je sva istina.
  • Obrisan korisnik15.02.2013. u 13:23
    jasno je da je james ipak bolji od duranta...iako je i ovaj fantastičan igrač i više 'šmeker' od jamesa.