Ivor Krapac • nedjelja, 03.03.2013.

Subotnji program na NBA parketima donio je predah za vodeće momčadi Istoka i Zapada. U najzvučnijoj utakmici večeri, Chicago Bullsi su na domaćem parketu bili bolji od Brooklyn Netsa, dok su pobjede proslavili i Milwaukee Bucksi, Portland Trail Blazersi i Philadelphia 76ersi...

Noah ponovno odličan u pobjedi Bullsa

Dva dana nakon što je na putu do 93:82 protiv Philadelphia 76ersa imao 23 poena, 21 skok i 11 blokada, Joakim Noah ponovno je bio vrlo raspoložen u pobjedi Chicago Bullsa (34-25). U dolasku do domaćih 96:85 protiv Brooklyn Netsa (34-26), startni centar Bullsa predvodio je svoju momčad s 21 poenom, 10 skokova, pet asistencija i četiri blokade, dok su mu jedini pravi minus bile izgubljene lopte, kojih je prikupio pet.

Bullsi su slomili goste serijom od 19:0 između druge i treće četvrtine. Nakon što su četiri i pol minute do kraja prvog poluvremena zaostajali s 39:38, domaći su 10 minuta prije završetka treće dionice to okrenuli na 57:39, a poslije toga se više nisu osvrtali. Završnih -11 bilo je najbliže što su Netsi uspjeli stići.

Noah je bio glavni, a dobro ga je pratio Carlos Boozer, koji je imao 20 poena, osam skokova i pet osvojenih lopti. U gostujućim redovima istaknuo se Brook Lopez, koji je završio s 22 poena.

Ilyasova vodio, Ellis povukao u produžetku

Predvođeni s 29 poena i 11 skokova Ersana Ilyasove i uz važnu ulogu Monte Ellisa u produžetku, Milwaukee Bucksi (29-28) ostali su na dobrom putu prema doigravanju na Istoku sa 122:114 protiv Toronto Raptorsa (23-37) u utakmici riješenoj u dodatnom periodu. Nakon što su dobro otvorili produžetak, u koji se ušlo sa 104:104, Bucksi više nisu ispuštali prednost iz ruku, a Ellis ih je pritom vodio sa šest od svojih 23 poena u tom razdoblju.

"Igrali smo čvrsto i našli način da završimo utakmicu", osvrnuo se Ellis poslije susreta u kojem je imao i po pet skokova i asistencija: "U posljednjim nastupima uzimam ono što mi obrana pruža."

Adut Bucksa na vanjskim pozicijama spomenuo je i pomoć J.J.-a Redicka, koji je po dolasku iz Orlando Magica rasteretio njega i Brandona Jenningsa: "Dodavanje J.J.-a u momčad širi obranu i otvara puno stvari za Brandona i mene."

Brandonu Jenningsu sinoć su stvari bile toliko otvorene da je završio s 19 asistencija, najviše u karijeri, uz 11 poena sa slabim šutom iz igre (3/12). J.J. Redick imao je 16 poena, a Larry Sanders istaknuo se s 13 poena, 12 skokova i pet blokada.

Gostima iz Toronta je glavni minus bio izostanak Rudyja Gaya, kojeg nije bilo zbog grčeva u leđima. Kyle Lowry bljesnuo je triple-doubleom, s po 10 poena, skokova i asistencija, uz pet osvojenih i šest izgubljenih lopti, dok je bivši Cibonin igrač Alan Anderson završio s 21 poenom. U pratnji su bili Amir Johnson (19 poena, devet skokova) i DeMar DeRozan (18 poena, devet asistencija).

Završetak crnog niza 76ersa

U potrazi za prekidom serije od sedam poraza, Philadelphia 76ersi (23-34) uspjeli su zaustaviti crnilo s domaćih 104:97 protiv Golden State Warriorsa (33-27). Momčad iz Kalifornije time je pretrpjela četvrti uzastopni poraz na pet utakmica dugoj gostujućoj turneji, a nakon takvog raspleta, sada im ni Los Angeles Lakersi, devetoplasirani na Zapadu, više nisu tako daleko. Lakersi imaju omjer 29-30.

Iza sveukupno 10 poraza u posljednjih 13 nastupa, dobra vijest za Warriorse je da se sada vraćaju kući, gdje će odigrati narednih sedam utakmica.

Na putu do pobjede, 76ersi su se vratili poslije 16 poena zaostatka u drugoj četvrtini i +11 za Warriorse sedam minuta do kraja treće dionice. Odluka je pala u završnici utakmice, a ključnom se pokazala mini-serija domaćina od 6:0, kojom su otišli do 100:94 dvije minute prije posljednje sirene.

Momčad iz Philadelphije vodio je Evan Turner, koji je završio s 22 poena, 10 skokova i devet asistencija, korak do triple-doublea, ali za time nije žalio. "Nisam kanio ništa forsirati kako bih imao triple-double", osvrnuo se poslije utakmice: "Ispalo je u redu, sjajna je stvar uzeti pobjedu. Borili smo se i uložili puno truda."

Jrue Holiday zabio je najviše za domaće, završivši s 27 poena i sedam asistencija, ali i osam izgubljenih lopti, dok su goste vukli Stephen Curry (30 poena, osam asistencija) i Klay Thompson (29 poena). David Lee imao je 13 poena, 16 skokova i sedam asistencija.

Blazersi prejaki za Timberwolvese

Portland Trail Blazersi (27-31) neće pamtiti veljaču po dobrom, u tom mjesecu imali su niz od sedam poraza, no srećom za njih - više nije veljača. U prvoj utakmici u ožujku Blazersi su bili uspješni kod kuće, sa 109:94 protiv Minnesota Timberwolvesa (20-36), kojima su sezonu obilježile ozljede. Tako je bilo i ovog puta, s obzirom da već dugo nema Kevina Lovea, a izostali su i Andrej Kirilenko i Nikola Peković. Izvan stroja je još uvijek i Brandon Roy, koji je sinoć bio posebna priča.

U civilu na klupi, bivši najbolji igrač Trail Blazersa posjetio je Rose Garden u Portlandu prvi puta otkako je proglasio umirovljenje zbog bolnih koljena, da bi se ipak vratio u dresu Timberwolvesa, pa ponovno morao na operaciju koljena, na kojoj je bio u studenom. Dok su ga pokazali na velikom semaforu u dvorani u drugoj četvrtini, Roya su u Portlandu pozdravili ovacijama s tribina, a prije utakmice, njegove su riječi bile da mu je drago ponovno vidjeti ljude koji su godinama navijali za njega.

Blazersi su najavili oslabljenim T'wolvesima što ih čeka već u prvih 12 minuta, poslije kojih su vodili s 31:19. Na ulasku u posljednju četvrtinu prednost domaćina je bila još malo veća, 85:71, što momčadi iz Minneapolisa nije ostavljalo preveliku nadu.

Damian Lillard dodao je još jednu preporuku u svojoj kandidaturi za rookieja godine s 24 poena, šest skokova i četiri asistencije, bez izgubljenih lopti. J.J. Hickson priključio se s 18 poena i 16 skokova, a LaMarcus Aldridge sa 17 poena, osam skokova i četiri asistencije za Blazerse.

Derrick Williams je s 23 poena i osam skokova vodio goste, dok je Luke Ridnour dodao 18 poena i šest asistencija. Ricky Rubio nije bio daleko od triple-doublea, s 12 poena, po devet skokova i asistencija, uz tri osvojene i pet izgubljenih lopti.

• Obrisan korisnik03.03.2013. u 16:01
    Netsi prije all stara bili 3 na istoku,a sad su 6, s ovakvom igrom mislim da nemaju ni šanse ući u drugi krug playoffa