Igor Šestak • subota, 09.03.2013.

Bogatu NBA večer u kojoj je odigrano 12 utakmica obilježio je izrazito visoki domaći poraz San Antonio Spursa od Portland Trail Blazersa. Los Angeles Lakersi su se istaknuli još jednim velikim preokretom u utakmici protiv Toronto Raptorsa, Boston Celticsi su nastavili svoj pobjednički niz, baš kao i Miami Heat koji za poraz ne zna već 17 utakmica. Tešku pobjedu su protiv Utah Jazza upisali Chicago Bullsi, Oklahoma City Thunder je protutnjao dvoranom Charlotte Bobcatsa, a Deron Williams je srušio NBA rekord u broju trica u jednom poluvremenu.

"Razbijeni" Spursi i novi preokret Lakersa

Prvi put otkad se ozlijedio Tony Parker, San Antonio Spursi (48-15) su izgledali izgubljeno. No, teško da bi i on pomogao protiv raspoložene momčadi kakva je bila ona Portland Trail Blazersa (29-32) u petak u San Antoniju. Blazersi su iz igre šutirali 53/86 (61,6 posto), od toga trice 13/21 (61,9 posto), a slobodna bacanja 17/21 (81 posto). Zabili su čak 136 poena (46 u zadnjoj četvrtini) i svladali Spurse s 30 poena razlike. Otkad igraju u AT&T Centru Spursi nikad nisu primili toliko koševa, a usput su doživjeli drugi najveći domaći poraz u povijesti. 1997. su s 33 poena razlike izgubili od Toronta.

Zanimljivo, rezultat je na poluvremenu bio izjednačen, a u posljednju se četvrtinu ušlo s 90:82 za goste. Tada je uslijedio pravi potop Spursa, a gosti su u 12 minuta iz igre šutirali 17/26 (trice 6/8), podijelili 11 asistencija i prikupili 13 skokova. Do pobjede ih je vodio još jednom sjajni Lillard s 35 poena (iz igre 12/20), devet asistencija i nijednom izgubljenom loptom, Aldridge je zabio 26 poena i dodao pet skokova, Hickson je ostvario učinak od 23 poena i 11 skokova, a Maynor od 20 poena i šest asistencija. Kod Spursa je 18 poena i osam skokova imao Duncan, a po 16 su zabili Ginobili i Leonard.

"U ovoj je dvorani dovoljno teško uopće pobijediti, a učiniti to na ovaj način je vrijedno pažnje", izjavio je nakon utakmice trener Portlanda Stotts, dok je Popovich bio kritičan prema svojoj obrani, ali i pohvalio Lillarda: "Oni su imali odličnu šutersku večer, a ja se ne sjećam kada smo posljednji put odigrali ovako lošu obranu. Lillard je večeras bio prilično poseban. U drugom poluvremenu jednostavno nismo nalazili način kako ga zaustaviti."

Kobe Bryant je odveo Los Angeles Lakerse (32-31) do još jednog preokreta, još jedne teško izborene pobjede i do pozitivnog omjera pobjeda i poraza. U Staples Centru su gostovali Toronto Raptorsi (24-39) i dobili prvu četvrtinu s 37:25. U drugoj su četvrtini imali najvećih 15 poena viška, a svoju su prednost uspješno čuvali do same završnice. Pet minuta prije kraja vodili su s 99:92, minutu i pol prije kraja sa 107:103, a onda ih je s dvije trice u završnih 30 sekundi potopio Bryant i odveo utakmicu u produžetak.

Raptorsi su ponovno poveli i u zadnju minutu ušli s tri poena prednosti. Tada je tricu zabio Nash, a deset sekundi prije kraja Bryant zakucao za 117:115 vodstvo Lakersa. Po jedno slobodno bacanje pogodili su Anderson za Raptorse i Nash za Lakerse, a gostima je ostalo šest sekundi za zadnji napad. Pokušao je Gay, no nije pogodio.

Odličnu večer Bryant je okončao s 41 poenom, 12 asistencija i šest skokova, a statistiku je pokvario s devet izgubljenih lopti. Iz igre je šutirao 11/22, a slobodna bacanja 14/16. Važan doprinos ovoj pobjedi dali su još Howard s 24 poena i 13 skokova te Nash s 22 poena i četiri skoka. Najbolji kod Raptorsa bio je DeRozan s 28 poena, pet skokova i pet asistencija, a po 17 poena su upisali Anderson i Gay koji je iz igre šutirao katastrofalnih 7/26.

Celticsima trebao produžetak za nastavak niza

Boston Celticsi (34-27) su u svom TD Gardenu uspjeli nastaviti svoj pobjednički niz, no za to im je protiv Atlanta Hawksa (34-27) trebao produžetak. Na kraju su slavili sa 107:102 i došli do četvrte uzastopne pobjede te devete zaredom u svojoj dvorani. Najzaslužniji za to bio je Paul Pierce koji je iz igre šutirao 10/16, zabio 27 poena i pridodao tome sedam skokova, sedam asistencija, dvije ukradene i dvije izgubljene lopte.

Kevin Garnett: "Zaista smo naporno radili na parketu. Mljeli smo suparnika i pokazivali karakter. Ne očekujemo da će nam itko išta pokloniti, niti očekujemo simpatije. Jednostavno nakon izlaska na parket naporno radimo i uzimamo sve što nam je dostupno."

Prve tri četvrtine bile su vrlo izjednačene, a početkom četvrte Celticsi su zabili deset uzastopnih poena i stigli do 12 poena prednosti. To im ipak nije bilo dovoljno za pobjedu jer su uporni Hawksi izjednačili rezultat tricom Korvera minutu i pol prije kraja. Poene su tada za 94:94 razmijenili Pierce i Horford, a u posljednjih 55 sekundi nije bilo koševa. Priliku za pobjedu imali su i jedni i drugi, no Garnett i Smith nisu bili precizni.

U produžetku su prvi do prednosti došli gosti i 2:14 prije kraja vodili sa 101:99. Prednost je Bostonu vratio Pierce tricom, a onda 35 sekundi prije kraja sjajno poslužio Terryja koji je još jednom tricom postavio 105:102. Deset sekundi prije isteka vremena Terry je zapečatio pobjedu Celticsa koševima iz slobodnih bacanja, a utakmicu je završio s 19 poena (trice 3/4), pet asistencija i četiri skoka, Garnett je upisao 17 poena i osam skokova, a 12 poena je zabio Green. Kod gostiju se s 32 poena, devet asistencija i osam skokova istaknuo Smith (iz igre 13/27), 26 poena i devet asistencija upisao je Teague (iz igre 10/20), a 22 poena i 13 skokova imao je Horford.

Miami 17. put zaredom, Belinelli za pobjedu Bullsa

Momčad Miami Heata (46-14) došla je i do 17. uzastopne pobjede. U svojoj je dvorani sa 102:93 nadigrala Philadelphia 76erse (23-38), produžila najduži pobjednički niz organizacije i izjednačila najduži pobjednički niz ove sezone, onaj Los Angeles Clippersa. Iako su Sixersi u zadnje vrijeme u slaboj formi, uspjeli su namučiti aktualne prvake, ali ne i prekinuti niz od sada već 12 gostujućih poraza zaredom. Tijekom druge četvrtine imali su devet poena prednosti, a na početku posljednje četvrtine vodili sa 77:76. Tada su igrači Miamija nanizali deset uzastopnih poena i odveli utakmicu u mirnije vode.

Ponovno je najbolji igrač utakmice bio LeBron James. Ovoga je puta zabio 25 poena (iz igre 10/17) te dodao deset skokova i pet asistencija. Wade je u pobjedu ugradio 22 poena, Bosh 16, a Allen 12. Philadelphiju je s 25 poena predvodio Young, 14 je zabio Wright, a 13 poena i deset skokova upisao Hawes.

"Nismo baš navikli da nam u prvom poluvremenu napad zapinje, a to nam se sada dogodilo treću utakmicu zaredom", prokomentirao je trener Miamija Spoelstra, koji će 18. uzastopnu pobjedu tražiti u nedjelju protiv Pacersa, momčadi koja je Heatu nanijela posljednji poraz i koja protiv njega ima 2-0 ove sezone.

Lošu formu Utah Jazza (32-30) uspjeli su iskoristiti i desetkovani Chicago Bullsi (35-27). Bez Rosea, Hamiltona, Gibsona i Hinricha u svom su United Centru slavili s 89:88 zahvaljujući trici Belinellija (22 poena, četiri skoka, iz igre 7/14) šest sekundi prije kraja. Na drugoj je strani zadnji šut promašio Hayward i momčad iz Salt Lake Cityja je poražena je treći put zaredom i šesti put u zadnjih sedam utakmica. Bullsi su do pobjede došli iako su iz igre šutirali slabih 37 posto, ali su imali mnogo slobodnih bacanja (25/30) i odličnu skakačku večer (50 skokova, 21 napadački).

Baš kao i Belinelli, 22 poena je zabio i Boozer, a dodao je još i deset skokova. Robinson je upisao 14 poena, sedam asistencija i šest skokova, a Noah devet poena i 13 skokova.

"Ne znam zašto gubimo. Zadovoljan sam kako igramo i čini mi se da smo vrlo lako mogli imati i tri uzastopne pobjede", izjavio je centar Jazza Jefferson, njihov najefikasniji igrač na ovoj utakmici s 23 poena i šest skokova. 14 poena i deset skokova upisao je Marvin Williams, a s 11 poena, deset skokova i šest blokada se istaknuo Favors.

Deron Williams srušio rekord lige, Thunder "prošetao" do pobjede

Veliku večer imao je u petak razigravač Brooklyn Netsa (36-26) Deron Williams. U prve dvije četvrtine utakmice protiv Washington Wizardsa (19-41) zabio je devet trica i srušio NBA rekord. Zabio je pritom 33 poena, koliko i cijela gostujuća momčad. U drugom poluvremenu je dodao još dvije, utakmicu je završio na 42 poena (iz igre 15/24, trice 11/16) i pet asistencija i odveo svoju momčad do uvjerljive pobjede 95:78. Netsi su već u prvih 12 minuta došli do prednosti od 24 poena i do kraja utakmice njihova pobjeda nije došla u pitanje. Osim Williamsa, odlična je bio i Evans s nevjerojatna 24 skoka i 11 poena. Najbolji strijelac neraspoloženih Wizardsa bio je Wall sa 16 poena, a dodao je i šest skokova i tri asistencije.

Oklahoma City Thunder (46-16) je bez većih poteškoća na gostovanju svladao Charlotte Bobcatse (13-49). Utakmica je praktički riješena već u drugoj četvrtini koju su gosti otvorili serijom 19:0. Njihova najveća prednost na utakmici iznosila je 29 poena, a utakmicu su završili na 116:94. Budući da Thunder trenutno ima prilično gust raspored, ova je utakmica došla u pravi čas za trenera Brooksa koji je uspio odmoriti udarne igle svog sastava. Nitko nije igrao više od 25 minuta, a šest je igrača došlo do dvoznamenkastog broja poena. Najefikasniji je bio Durant s 19 poena, sedam asistencija i šest skokova, po 13 su zabili Sefolosha i Fisher, a 12 poena i sedam skokova imao je Ibaka. Kod Bobcatsa su se istaknuli Henderson s 21 poenom, pet skokova i pet asistencija te Gordon s 19 poena, četiri skoka i tri asistencije.

Uspješni su na gostovanju bili i Houston Rocketsi (34-29). U Oaklandu su s 94:88 nadigrali domaće Golden State Warriorse (35-28) i približili im se na ljestvici klubova Zapadne konferencije. Bio je to dvoboj neraspoloženih napada pa su obje momčadi utakmicu završile sa šutom iz igre slabijim od 38 posto. Rocketse nije služila dvica (12/39) pa su se okrenuli tricama i bili prilično uspješni (15/35), a utakmicu su u svoju korist okrenuli u posljednjoj četvrtini koju su dobili s 21:12. Ovoga ih puta u poenima nije predvodio Harden (20 poena, 11 asistencija, šest skokova), već Parsons sa 26 poena (trice 6/8). Prvi strijelac Warriorsa bio je Curry s 24 poena (iz igre 8/21), a imao je i osam asistencija.

Svoju treću uzastopnu i 11. pobjedu u zadnjih 12 utakmica upisali su Memphis Grizzliesi (41-19) na gostovanju u Clevelandu. Domaće Cavalierse (21-41) su svladali sa 103:92, a predvodili su ih Gasol s 22 poena, osam skokova i pet asistencija te Conley sa 17 poena i 11 asistencija. 24 poena za Cavse zabio je Irving. Raspoloženi Indiana Pacersi (39-23) "prošetali" su se Orlandom i domaći Magic (17-46) svladali sa 115:86 uz 25 poena Georgea i 18 poena Hansbrougha, a mnogo neizvjesnija utakmica odigrana je u Detroitu gdje su Dallas Mavericksi (28-33) sa 102:99 nadigrali domaće Pistonse. Do pobjede ih je s 22 poena vodio O.J. Mayo, dok je za domaće jedan manje zabio Knight. U dvoboju klubova sa začelja Zapadne konferencije Sacramento Kingsi (22-42) su sa 121:112 svladali Phoenix Sunse (21-41), uz 27 poena Thomasa i 25 Evansa.

• Obrisan korisnik09.03.2013. u 15:54
    Lakersi čitavu sezonu isti, a samo se Bryant diže.
  • Obrisan korisnik09.03.2013. u 13:58
    Samo neka podcjenjuju, pa ce bit lagano metla :)
  • Obrisan korisnik09.03.2013. u 13:26
    kobe amazing
  • Obrisan korisnik09.03.2013. u 13:09
    Da s ovakvom obranom će se stvarno proslaviti protiv Spursa. Nikako mi nije jasno zašto ljudi podcjenjuju Spurse. Po meni bi ove godine, ako ih zdravlje posluži mogli do kraja.
  • Obrisan korisnik09.03.2013. u 11:44
    ovo sto je Bryant odigrao veceras je cista poezija...ovako je mogao samo jedan jedini MJ...ona trica kada je bio okruzen sa igracem i 2 ruke na licu, strava...crna mamba opet ujeda kao u najboljim danima...