Igor Šestak • srijeda, 13.03.2013.

U noći s utorka na srijedu u NBA ligi je odigrano osam utakmica. Ništa novo ne događa se u redovima aktualnih prvaka. Bez puno muke su svladali Hawkse i došli do 19. uzastopne pobjede. Pozitivan niz nastavili su još Lakersi i Grizzliesi, dok su prava iznenađenja priredili Bobcatsi pobjedom nad Celticsima i Timberwolvesi pobjedom nad Spursima. Pritom je u Minnesoti zablistao Ricky Rubio i upisao svoj prvi triple-double u NBA karijeri.

Seriji Miamija ne nazire se kraj

Na krilima Dwyanea Wadea i odlične obrane Miami Heat (48-14) je upisao i 19. uzastopnu pobjedu. Nova žrtva bila je momčad Atlanta Hawksa (34-29) kojoj je to bio četvrti ovosezonski poraz od aktualnih prvaka. Drugu utakmicu zaredom nije briljirao LeBron James, ali Miami je unatoč tome imao dovoljno rješenja te je slavio s 98:81, a pritom u cijeloj utakmici nijednom nije gubio.

LeBron James: "Ova serija pobjeda je zaista nevjerojatna i ne možemo reći da to nije nešto posebno. Igramo odličnu košarku. Pobjeđujemo u različitim fazama utakmica, igramo različitim stilovima. Svejedno nam je igramo li kod kuće ili u gostima, odlučuje li se o pobjedniku u dvostrukom produžetku ili u završnici regularnog dijela."

Već u prvoj četvrtini Heat je imao dvoznamenkastu prednost, no Hawksi su se početkom druge primaknuli na samo poen zaostatka. Tada su nastupili odlučujući trenuci utakmice. U završnih pet minuta prvog poluvremena domaćini su napravili seriju 16:4 i osigurali si mirniji nastavak. Do kraja utakmice Hawksi su zaprijetili tek jednom. U trećoj četvrtini došli su na sedam poena zaostatka, ali nešto više od toga Heat im nije dozvolio.

Igrači Miamija nisu imali posebno dobru šutersku večer (iz igre 42,7 posto), a ovoga ih je puta predvodio Wade s 23 poena, šest asistencija i pet ukradenih lopti. Po 14 poena zabili su Bosh i Chalmers, 12 Allen, dok je James iz igre šutirao skromnih 3/11 i utakmicu završio s 15 poena (slobodna bacanja 9/12), sedam skokova i sedam asistencija. Gosti su imali sličan postotak šuta iz igre (42,3 posto), ali su nakupili čak 24 izgubljene lopte. S 15 poena i šest skokova predvodio ih je Smith, a po 12 su zabili Horford i Teague.

Za iznenađenja se pobrinuli Timberwolvesi i Bobcatsi

U noći s utorka na srijedu viđena su i dva velika iznenađenja. Samo dan nakon što su odličnom igrom svladali Oklahoma City Thunder, jednu od najboljih momčadi u ligi, San Antonio Spursi (49-16) su si dopustili poraz od jedne od najslabijih momčadi u ligi - Minnesota Timberwolvesa (22-39). Bez Parkera, ali i bez Duncana i Leonarda koje je trener Popovich odlučio odmoriti, Spursi su "naletjeli na volej" raspoloženom Rubiju i njegovim suigračima te stradali s uvjerljivih 107:83.

Manu Ginobili: "odigrali smo užasnu utakmicu. Ušli smo u zadnjih 20 utakmica regularnog dijela sezone i ne bismo si trebali ovakvo što dopuštati."

Utakmicu u Minnesoti Spursi su otvorili dobro i nakon sedam minuta igre vodili s 21:9, no Wolvesi su se brzo trgnuli, do kraja prvog perioda smanjili zaostatak, a serijom trica (Šved dvije, Barea dvije) početkom druge četvrtine prešli u vodstvo. U zadnje četiri minute prvog dijela Spursi su zabili samo poen, a igrači Minnesote to su iskoristili za bijeg na 53:38. Prednost domaćina nastavila je rasti i u drugom dijelu, a do najviše točke stigla je početkom četvrte četvrtine nakon nove serije trica (Barea tri, Šved jedna), kada je na semaforu stajalo 89:60.

Protiv inače dobre obrane Spursa Timberwolvesi su uspjeli pogoditi čak 53,7 posto svojih šuteva, a trice su gađali 12/20. Njihov junak bio je Ricky Rubio koji je s 21 poenom, 13 skokova i 12 asistencija stigao do svog prvog triple-double učinka u karijeri. Barea je zabio 17 poena, šved 16, a zajedno su trice gađali 8/11. Spurse je u ovoj utakmici trebao voditi Ginobili no iz igre je šutirao slabih 2/10. Spursi su ostali na 35,4 posto šuta iz igre, a s 15 poena ih je predvodio Cory Joseph.

Za drugo iznenađenje večeri pobrinuli su se Charlotte Bobcatsi (14-50). Momčad koja je nanizala deset uzastopnih poraza u kojima je prosječno gubila s 21,5 poena razbila je u svojoj dvorani Boston Celticse (34-29) sa 100:74. U posljednjih 13 utakmica Bobcatsi imaju omjer 2-11, a obje su pobjede upisali baš protiv Celticsa. Trener Celticsa Rivers odlučio je odmoriti Piercea, a unutar momčadi nije imao nijednog raspoloženog pojedinca. Tek su po 14 poena uspjeli zabiti Green i Crawford.

"Ušli smo u utakmicu s pogrešnim mentalitetom i nikako se nismo uspijevali pokrenuti. Oni su igrali vrlo čvrsto, a mi iz nekog razloga nismo uspjeli pratiti. Ja sam odgovoran i razočaran sam što iz igrača nisam uspio izvući više", izjavio je Rivers nakon utakmice.

Bobcatsi su pitanje pobjednika riješili u drugom poluvremenu. Na ulasku u treću četvrtinu vodili su s 49:46, no taj su period igre otvorili serijom 12:3. U zadnjih 12 minuta ušli su s 15 poena prednosti, a onda zadržali Celticse na samo 13 postignutih poena i odjurili do uvjerljive pobjede. Iz igre su pogodili 45,5 posto šuteva, a najveću su prednost nad Celticsima ostvarili u skoku (48-29). S učinkom karijere predvodio ih je Gerald Henderson. Iz igre je šutirao 11/19, slobodna bacanja 12/12 i završio utakmicu na 35 poena. Ben Gordon je zabio 17, a McRoberts došao do double-double učinka s 13 poena i deset skokova.

Howardovih 39 Magicu, Mavsi slavili na Carterov pogon

Očekivanu pobjedu upisali su Los Angeles Lakersi (34-31) i ponovno stvorili malo prednost pred Utah Jazzom (33-31) na osmom mjestu Zapadne konferencije. Gostovali su kod Magica (18-47) u Orlandu i slavili sa 106:97, a posebno inspiriran protiv svog bivšeg kluba bio je Dwight Howard. U svojoj prvoj utakmici u Amway Centru nakon odlaska iz Magica zabio je čak 39 poena. Domaća momčad forsirala je Hack-a-Howard taktiku do te mjere da je centar Lakersa šutirao 39 slobodnih bacanja, ali im se taktika nije posebno isplatila jer ih je pogodio 25. Iz igre je šutirao 7/13, a prikupio je i 16 skokova.

Lakersi su vodili u najvećem dijelu utakmice. U četvrtu četvrtinu donijeli su osam poena prednosti, a utakmicu su prelomili bijegom na plus 16 početkom četvrte četvrtine. Lošu večer imao je Bryant (iz igre 4/14, 11 poena, osam asistencija i sedam skokova), a Howardu je najviše pomagao Metta World Peace koji je zabio 14 poena. Kod domaćih 21 poen i sedam asistencija upisao je Nelson, a po 17 poena su zabili Harris (15 skokova) i Afflalo.

Svoje mišljenje o taktici domaće ekipe dao je trener Lakersa Mike D'Antoni: "Ne volim ovo zbog navijača. Oni mogu doći na naš trening i gledati Howarda kako puca 40 ili 50 slobodnih bacanja. Ne moraju kupovati karte, ja ću ih pozvati."

Na gostovanju u Portlandu u momčad Memphis Grizzliesa (42-19) se nakon ozljede gležnja vratio Zach Randolph i ostvario učinak od 19 poena i deset skokova. U pobjedi sa 102:97 nad domaćim Trail Blazersima (29-34) odlični su bili Marc Gasol (20 poena, pet asistencija), Mike Conley (14 poena, 15 asistencija) i Ed Davis (14 poena, devet skokova). Grizzliesi su iz igre šutirali 39/76, a podijelili su čak 31 asistenciju. Bila im je to peta uzastopna pobjeda i 13. u posljednjih 14 utakmica.

Prvu osjetniju prednost gosti su ostvarili u drugoj četvrtini, a najvećih 15 poena viška imali su u trećem periodu igre. U završnih 12 minuta Portland je zaprijetio dolaskom na pet poena zaostatka četiri minute prije kraja, no gosti su u završnici imali dovoljno snage i kvalitete za obranu svog vodstva. Najbolji igrači Portlanda bili su LaMarcus Aldridge s 28 poena (iz igre 10/19) i deset skokova te Damian Lillard s 27 poena (iz igre 8/17) i sedam asistencija.

Odlična igra Vincea Cartera odvela je Dallas Maverickse (30-33) do pobjede sa 115:108 na gostovanju kod Milwaukee Bucksa (32-30). Carter je ušao s klupe i odigrao 22 minute, no uspio je zabiti 23 poena. Iz igre je šutirao 6/10, od toga trice 4/6, a savršen je bio s linije slobodnih bacanja (7/7). Čak 13 poena zabio je u četvrtoj četvrtini, uključujući i tri trice u ključnim trenucima kada se lomio rezultat. Nowitzki je zabio 19 poena i dodao 11 skokova, po 14 poena su zabili Crowder i Mayo, a 13 poena, sedam asistencija i šest skokova imao je Mike James. Buckse je s 32 poena i devet asistencija predvodio Ellis, 18 poena zabio je Dunleavy, 17 Redick, a 13 poena, 12 skokova i četiri blokade upisao je Sanders.

Brook Lopez (26 poena, pet skokova) je nadigrao svoga brata blizanca Robina (15 poena, osam skokova) i odveo svoje Brooklyn Netse (38-27) do pobjede nad New Orleans Hornetsima (22-43) sa 108:98. U redovima Netsa raspoložen je bio i Williams s 21 poenom i 13 asistencija, dok se kod Hornetsa s 24 poena istaknuo Eric Gordon. Iako su ostali bez Irvinga, Cleveland Cavaliersi (22-42) su u svojoj dvorani s 95:90 nadigrali Washington Wizardse (20-42). Najbolji strijelac Cavsa bio je Waiters s 20 poena, a 17 je dodao Gee. Gostima nije pomogla ni odlična partija Walla koji je utakmicu završio s 27 poena, 14 asistencija i sedam skokova.

• johnny00813.03.2013. u 20:02
    bas mi je drago da rubio ovako rastura u nba-u i da dokazuje da ne mora sve samo na misice ici
    johnny008
  • nido13.03.2013. u 13:19
    Ovo je jedna od onih Gregovih unaprijed upisanih poraza ;-) Mora se malo odmoriti haha bitno je da se Thundera dobilo...