Igor Šestak • nedjelja, 17.03.2013.

U noći sa subote na nedjelju po hrvatskom vremenu u NBA ligi je odigrano šest utakmica, a bila je to noć domaćina koji su odnijeli svih šest pobjeda. Celticsi su uspjeli uzvratiti Bobcatsima za dva ovosezonska poraza, a Spursi su uz raspoloženog Duncana tijesno dobili Cavalierse. Sixersi su u svojoj dvorani nadigrali Pacerse, a vrlo važnu pobjedu ubilježili su igrači Jazza protiv Grizzliesa. Slavili su još Portland Trail Blazersi i Washington Wizardsi.

Duncan vukao Spurse protiv Cavsa

U AT&T Centru u San Antoniju sastale su se momčadi koje trenutno nastupaju bez svojih prvih razigravača. Domaći Spursi bez Tonyja Parkera i Cleveland Cavaliersi bez Kyriea Irvinga. No, i bez njih momčadi su odigrale odličnu napadačku utakmicu iz koje su kao pobjednici sa 119:113 izašli domaći košarkaši.

Bila je to izjednačena utakmica u kojoj nijedna momčad nije imala dvoznamenkasto vodstvo. Čak 13 puta je vodstvo mijenjalo vlasnika, a rezultat je još 11 puta bio izjednačen. Obje su momčadi pogodile više od pola svojih šuteva iz igre (Spursi 57,7 posto, Cavsi 50,6 posto), a dvoboj je odlučen serijom Spursa od 9:0 koja im je tri minute prije kraja osigurala vodstvo 111:103. Gosti nakon toga nisu uspjeli doći do zaostatka manjeg od četiri poena.

Spursi su odnijeli uvjerljivu pobjedu u skokovima (43-29) i asistencijama (32-22), ali su imali i sedam izgubljenih lopti više od Cavaliersa (18-11). Sjajnu je partiju pružio Tim Duncan. Iz igre je šutirao 13/19 i zabio 30 poena, a tome je pridodao 12 skokova, četiri asistencije, pet blokada i pet izgubljenih lopti. Kawhi Leonard je također bio raspoložen s 24 poena i 13 skokova, dok je Manu Ginobili zabio 14 poena i podijelio deset asistencija. Prvi strijelac Clevelanda bio je Wayne Ellington s 21 poenom, 19 je zabio Marreese Speights, a 16 Shaun Livingston.

Celticsi u TD Gardenu dobili i 11. zaredom

Iako su nastupili bez Kevina Garnetta, Boston Celticsi (36-29) su uspjeli pobijediti Charlotte Bobcatse (14-52) i izjednačiti njihovu međusobnu seriju na 2:2. Bobcatsi su ranije ovoga tjedna svladali Celticse sa 100:74, ali tako nešto nisu uspjeli ponoviti. Čak je šest igrača Bostona došlo do dvoznamenkastog broja poena, šut iz igre bio im je 41/79 (51,9 posto), a trice su gađali odličnih 10/15 i u konačnici slavili sa 105:88.

Celticsi su na poluvremenu imali sedam poena prednosti, no u trećoj su četvrtini iz igre pogodili 11 od svojih 17 šuteva, uključujući i sve četiri trice, te su taj period igre dobili s 33:22. Serija od 9:0 na početku posljednjeg perioda odvela ih je do prednosti 92:66 i pobjednik utakmice već je bio poznat. Celticsima je to bila 11. uzastopna pobjeda u TD Gardenu.

Najbolji strijelac Bostona bio je Jason Terry s 15 poena (trice 3/3). Paul Pierce je zabio jedan manje i pridodao osam asistencija, šest skokova i tri blokade. 13 poena zabio je Avery Bradley, 12 Courtney Lee, a po deset su ubacili Brandon Bass i Jeff Green koji je nakon utakmice izjavio: "Željeli smo im uzvratiti za onaj poraz. Zato smo na parket izašli agresivni i poslali im poruku."

Kod Bobcatsa je najefikasniji bio Jannero Pargo s 18 poena, Gerald Henderson je zabio 16, a Kemba Walker 14.

Sixersi iznenadili Pacerse, važna pobjeda Jazzera

Serijom 19:4 u prvih šest minuta posljednje četvrtine Philadelphia 76ersi (25-40) su na svoju stranu odveli do tada izjednačenu utakmicu protiv Indiana Pacersa (40-26) u Wells Fargo Centru u Philadelphiji. Na ulasku u posljednjih 12 minuta Sixersi su gubili sa 72:71, a onda spomenutom serijom stigli do vodstva 90:76 i osigurali si mirnu završnicu. Gosti iz Indianapolisa do kraja utakmice nisu uspjeli dostići to vodstvo i te su s 98:91 doživjeli svoj drugi uzastopni poraz.

Sixersima je to tek treća pobjeda u posljednjih 16 utakmica, a do nje ih je sjajnim učinkom odveo Spencer Hawes. Zabio je 18 poena (iz igre 7/14) te skupio 16 skokova, osam asistencija i sedam blokada, a pritom je u skokovima i blokadama ostvario učinak karijere. Domaćini su ukupno imali 14 blokada, a Pacerse su odličnom obranom limitirali na 38,6 posto šuta iz igre.

Igrači Philadelphije pogodili su 49,4 posto svojih šuteva, a osim Hawesa, odličnu je partiju pružio i Jrue Holiday te zabio 27 poena (iz igre 12/25) i 12 puta asistirao. Po 13 poena dodali su Thaddeus Young i Dorell Wright. Kod gostiju je učinak od 25 poena i deset skokova upisao Roy Hibbert, ali se nije istaknuo preciznošću (9/26). Po 18 poena zabili su David West i Paul George koji je imao i 14 skokova.

Vrlo važnu pobjedu u borbi za plasman u doigravanje osigurali su u svojoj dvorani igrači Utah Jazza (34-32) i zadržali priključak s Los Angeles Lakersima (35-32) koji trenutno drže osmu poziciju. Rezultatom 90:84 bili su bolji od Memphis Grizzliesa (44-21) i nanijeli im drugi poraz u samo dvije večeri. Za pobjedu je odlučujuća bila treća četvrtina u kojoj su Jazzeri svojim protivnicima dozvolili samo devet postignutih poena i u završnih 12 minuta ušli s vodstvom 69:59. Memphis je zaprijetio dolaskom na minus dva šest minuta prije kraja, no serija 8:0 Paula Millsapa i Gordona Haywarda za vodstvo 87:76 zapečatila je pobjedu Utaha.

Hayward je utakmicu završio sa 17 poena (trice 3/6) i osam skokova, Al Jefferson je zabio 14, a Millsap (osam skokova) i Mo Williams (šest asistencija) po 13 poena. Prvi strijelac utakmice bio je Memphisov Jared Bayless s 24 poena (iz igre 9/14), istaknuli su se još Zach Randolph s 19 poena i devet skokova te Mike Conley s 13 poena, četiri skoka i četiri asistencije.

Velikim preokretom u drugom poluvremenu do pobjede su na svom parketu stigli Portland Trail Blazersi (31-34). Detroit Pistonsi (23-45) su tijekom prvog poluvremena imali 11 poena prednosti, a na odmor su odnijeli pet poena viška. Tu prednost nisu uspjeli zadržati i Blazersi su sredinom posljednjeg perioda došli do 12 poena viška (99:87). Serijom 10:0 Pistonsi su opasno zaprijetili novim preokretom, ali se on ipak nije dogodio. LaMarcus Aldridge i društvo slavili su sa 112:101.

Krilni centar Blazersa iz igre je šutirao 13/21 i utakmicu završio s 31 poenom, 12 skokova i tri asistencije. J.J. Hickson je zabio 18 poena i ugrabio 15 skokova, a po 17 poena su dodali Nicolas Batum i Wesley Matthews. Kako bi čitava petorka imala dvoznamenkasti broj poena pobrinuo se Damian Lillard s 14 poena i sedam asistencija. Kod gostiju je briljirao Rodney Stuckey s 32 poena (iz igre 12/23), a 23 poena zabio je Will Bynum (iz igre 10/14).

Odlična tricaška večer donijela je Washington Wizardsima (23-42) domaću pobjedu nad Phoenix Sunsima (22-45) i rekordan broj poena ove sezone. Slavili su sa 127:105, a utakmicu su riješili u trećoj četvrtini koju su dobili s 36:24. Wizardsi su ukupno iz igre pogodili 51,6 posto šuteva, trice su gađali 14/21, a predvodio ih je Martell Webster s 34 poena (trice 7/10). Odlični su bili i John Wall (iz igre 8/11) sa 17 poena i 11 asistencija te Emeka Okafor (iz igre 7/12) sa 17 poena i deset skokova. U četvrtom uzastopnom porazu Sunsa najviše se istaknuo Michael Beasley s 21 poenom, Jared Dudley je zabio 16, a Goran Dragić je upisao 12 poena i 11 asistencija.

• Obrisan korisnik17.03.2013. u 14:19
    je majstor ovaj sta je sinocnje utakmice rezimira priko nba.com,svaka in cast di su ga nasli...koji glas u covika to je cudo,a ne onaj mutavi od jucer..
  • Obrisan korisnik17.03.2013. u 12:46
    baš je zvijer. mislim igrati na ovoj razini već 15 godina... ma svaka čast majstoru. treba spomenuti i spencera hawesa, igrača za kojeg iskreno nikad čuo nisam, uništio mi je pacerse. drago mi je da utah i portland pušu za vrat lakersima...
  • nido17.03.2013. u 10:21