Ivor Krapac • utorak, 26.03.2013.

Miami Heat proslavio je novu pobjedu u svojem dugom uspješnom nizu, započetom početkom veljače. Aktualni NBA prvaci su u ponedjeljak u Orlandu dobili 27. utakmicu zaredom. Denver Nuggetsi doživjeli su prekid svoje serije, druge najduže u ligi...

Heat i dalje dominira

Miami Heat (56-14) nastavio je pobjednički niz slavivši u Orlandu, sa 108:94 protiv domaćeg Magica (18-53), u utakmici u kojoj su na obje strane nedostajali važni aduti. Heat je bio bez ozlijeđenog Dwyanea Wadea, kojeg muči koljeno, a Magic bez Nikole Vučevića, koji je izostao zbog potresa mozga.

Braniteljima naslova ovo je bila 27. uzastopna pobjeda. Sve su bliže dostizanju 33 utakmica dugog pobjedničkog niza Los Angeles Lakersa iz sezone 1971./72., rekordnog u NBA ligi.

Heat je u Orlandu obavio najvažniji dio posla u trećoj i početkom četvrte četvrtine. Poslije zaostatka od 55:46 na poluvremenu, domaća momčad se tri minute do kraja treće dionice vratila u egal (68:68), no gosti iz Miamija potom su uzvratili svojom serijom od 20:2, kojom su pobjegli do 88:70 devet i pol minuta prije posljednje sirene.

"Ne uzimamo našu momčad zdravo za gotovo", opisao je LeBron James poslije nove pobjede: "Uvijek govorim da je u profesionalnom sportu teško doći do pobjede i da je momčad kao što je ova velika rijetkost. Ne prihvaćamo tek tako to što smo dio ovakve momčadi."

LeBron je i sinoć vukao Heat, završivši korak do triple-doublea, s 24 poena, 11 asistencija i devet skokova. Mario Chalmers bio je prvi u pratnji, sa 17 poena, pet asistencija i četiri skoka, a Chris Bosh priključio se s 12 poena, devet skokova i četiri asistencije.

Jameer Nelson (27 poena, 12 asistencija, pet skokova) i Tobias Harris (20 poena, pet skokova, dvije blokade) bili su bolji od ostalih u domaćoj momčadi. Osim izostanka Nikole Vučevića, za Magic je problem bila i rana ozljeda Andrewa Nicholsona, aduta s klupe, koji je zbog problema s lijevim gležnjem zaključio svoj nastup nedugo po ulasku u igru.

Kraj serije Nuggetsa

Heat je od sinoć jedina NBA momčad s aktivnom pobjedničkom serijom dužom od četiri utakmice. Denver Nuggetsi (49-23) su u New Orleans došli s 15 pobjeda zaredom, ali njihov niz prekinut je sa 110:86 u korist domaćih Hornetsa (25-46), koji su cijele sezone u donjem dijelu poretka u Zapadnoj konferenciji.

Nuggetsi su pretrpjeli poraz u još jednom, trećem uzastopnom nastupu bez Tyja Lawsona, kojeg i dalje nema zbog ozljede desne pete, dok se u domaćoj momčadi nije toliko osjetilo što su igrali bez ozlijeđenih Greivisa Vasqueza i Erica Gordona. Vasquezov učinak nadoknadio je rookie Brian Roberts, koji se istaknuo s čak 18 asistencija, a imao je i 13 poena i pet skokova, dok je Gordona nadomjestio Darius Miller, zaslužan za 16 poena, uz 4/5 za tricu.

Nuggetsi su potonuli već u prvom poluvremenu, okončanom s 59:38 za domaću momčad.

"Mi smo odigrali lošu utakmicu, a oni sjajnu", osvrnuo se Andre Miller: "Cijelo vrijeme smo primali poene i to nam je pojačavalo frustraciju. Plan nam je bio pritiskati igrača s loptom, ali njihov organizator igre pronalazio je otvorenog čovjeka. Nadigrali su nas i radili više od nas na oba kraja terena."

Ryan Anderson bio je najraspoloženiji u pobjedničkoj momčadi, s 23 poena i devet skokova, dok je Danilo Gallinari s 24 poena vodio Nuggetse.

Ozlijeđeni Curry potopio Lakerse

Los Angeles Lakersi (36-35) su u lošem nizu, s tri poraza zaredom, a treći uzastopni dogodio im se u Oaklandu, sa 109:103 u korist domaćih Golden State Warriorsa (41-31). Glavni junak domaće momčadi bio je Stephen Curry, ne samo zbog toga što je ubilježio 25 poena, 10 asistencija i sedam skokova, već i zato što je odigrao 43 minute bez obzira na ozlijeđeni desni gležanj, zbog kojega nije na 100 posto.

Warriorsi su se ovom pobjedom još malo udaljili od Lakersa u Zapadnoj konferenciji, a njihov trener Mark Jackson imao je poruku i za goste iz Los Angelesa i za svoje igrače. "Mi smo bolja momčad", osvrnuo se Jackson: "Oni su nam u retrovizoru, a ja nisam gledao u retrovizor niti to kanim."

Lakersi se sinoć nisu uspjeli vratiti iz velikog minusa rano u trećoj četvrtini, kada su gubili sa 75:50. Završnih šest poena razlike moglo bi zavarati, utakmica nije bila toliko zanimljiva.

Uz Curryja, kojem je glavni problem bio šut iz igre (9/24), domaći su se sinoć mogli osloniti i na Davida Leeja (23 poena, 12 skokova) i Klaya Thompsona (22 poena). Kobe Bryant je s 36 poena i osam skokova vodio Lakerse, šutirajući 11/27 iz igre, 2/10 za tricu, dok je Steve Nash ubilježio 21 poen, devet skokova i sedam asistencija.

Momčad Mikea D'Antonija, osmoplasirana na Zapadu, sada ima samo pobjedu prednosti pred Utah Jazzom (35-36) u borbi za doigravanje, a u pratnji su i Dallas Mavericksi (34-36) i Portland Trail Blazersi (33-37).

Jazz prekinuo loš niz, Pacersi bolji od Hawksa

Utah Jazz približio se LA Lakersima na samo pobjedu zaostatka prekinuvši niz od sveukupno četiri poraza. Jazz je pred svojim navijačima sa 107:91 nadigrao Philadelphia 76erse (27-43), a presudnim se pokazalo prvo poluvrijeme, koje su domaći završili s 58:42 na svojoj strani.

Randy Foye završio je sa 17 poena, a Gordon Hayward s 15 poena i četiri asistencije za momčad iz Salt Lake Cityja. Dorell Wright je s 19 poena, četiri asistencije i tri osvojene lopte vodio Sixerse.

Iako nisu mogli računati na Davida Westa, Georgea Hilla i Lancea Stephensona, a već dugo nema ni Dannyja Grangera, Indiana Pacersi (44-27) su i tako oslabljeni proslavili domaćih 100:94 protiv Atlanta Hawksa (39-32). Izuzetno bitnim pritom se pokazao učinak Geralda Greena, koji se istaknuo s 19 poena i šest skokova, uz pogođenu važnu tricu u završnici utakmice.

S obzirom da su Pacersi rano u četvrtoj četvrtini imali 22 poena prednosti, malo toga sugeriralo je da se utakmica može zakomplicirati, no gosti iz Atlante su se na ulasku u posljednju minutu uspjeli približiti na samo četiri poena zaostatka (94:90). Kod tog minusa imali su i napad, okončan izgubljenom loptom Johna Jenkinsa 38 sekundi do kraja, a nakon što je Green tricom povisio na 97:90 34 sekundi prije posljednje sirene, domaći su mogli odahnuti.

Roy Hibbert imao je 17 poena, 13 skokova i tri blokade za Pacerse, dok je Josh Smith s 20 poena, dvije blokade, po četiri asistencije i osvojene lopte vodio Hawkse.

Fantastična predstava Johna Walla

Uz ono koje su izveli New Orleans Hornetsi, za još jedno iznenađenje večeri pobrinuli su se Washington Wizardsi (26-44), koji su pred svojim navijačima sa 107:94 nadigrali Memphis Grizzliese (47-23). Glavna priča pritom je bio John Wall, koji je ubilježio 47 poena, najviše u karijeri, a 17 je zabio u odlučujućoj četvrtoj četvrtini, u koju su Wizardsi ušli sa samo dva poena prednosti (76:74).

Wall je na putu do učinka karijere pucao 13/22 iz igre i 19/24 iz slobodnih bacanja, a imao je i osam asistencija i sedam skokova. Kako je njihov najbolji igrač bio toliko raspoložen, Wizardsi su uspjeli nadoknaditi brojne izostanke, bez pomoći Bradleyja Beala, A.J.-a Pricea, Trevora Arize, Nenea i Martella Webstera u ovom susretu, dok je gostima nedostajao Marc Gasol, koji je izvan stroja zbog ozljede trbušnih mišića.

Emeka Okafor upisao je 21 poen i devet skokova za Wizardse, dok je najefikasniji igrač gostiju bio Mike Conley, koji je završio s 23 poena, sedam asistencija i četiri skoka, ali i sa šest izgubljenih lopti.

• balaspo26.03.2013. u 17:18
    svaka ast na odgovoru, al meni se tako cinilo. ugl, veliki su favoriti al se nadan da neće osvojit. lani san avija za njih jer su svi srali o lbj al sad kad imaju naslov volio bi da neko novi osvoji, npr new york s istoka ili gsw s zapada
    balaspo
  • renimus26.03.2013. u 17:02
    kako bi volio da lakers ne vide playoff sa ovom "mega ekipom". ovaj mike d'antoni je kanta od trenera bez imalo autoriteta, zasrao je di je god dosao. osim jedne super sezonu u phenixu (imao strasnu ekipu), sve ostalo uzas
    renimus
  • Obrisan korisnik26.03.2013. u 16:41
    Heat je u ovom nizu pobjedio 12 momčadi koje trenutno idu u playoff, kao npr. OKC u gostima, Knickse u gostima, Bullse u gostima, Celticse u gostima, Memphis kod kuće, Indianu kod kuće, od timova sa Zapada u ovoj sezoni izgubili su samo od Memphisa, Clippersa, Utaha, i Portlanda, a pomeli su OKC... [više na forumu]
  • bubici26.03.2013. u 09:54
    LBJ nije normalan, svaku tekmu na korak do TD-a, stvarno svaka čast!
    bubici
  • balaspo26.03.2013. u 09:29
    ma sve je super s ovin heatom ali opet mi se nekako cini da su po pobjeda u seriji ostvarili protiv orlanda, washingtona, toronta i sl. oce li ikako igrat s najjacima na zapadu, jer ocito istok je truba