Ivor Krapac • srijeda, 03.04.2013.

New York Knicksi i Los Angeles Lakersi došli su do pobjeda u dva zvučna susreta u sinoćnjem NBA programu. Knicksi su u Miamiju nadjačali Heat, koji je, kao i u nedjelju protiv San Antonio Spursa, bio značajno oslabljen, dok su Los Angeles Lakersi u svojoj borbi za osmo mjesto u Zapadnoj konferenciji slavili protiv Dallas Mavericksa...

Anthony teško zaustavljiv, ozljedama pogođeni Heat bez odgovora

Carmelo Anthony se u Miamiju pojavio u svojem najboljem izdanju, domaći Heat ponovno je bio bez LeBrona Jamesa, Dwyanea Wadea i Marija Chalmersa, a epilog te dvije stvari bilo je 102:90 u korist New York Knicksa (47-26) protiv aktualnih prvaka (58-16). Knicksi su, tako, nastavili svoju uspješnu seriju, sada su na devet pobjeda zaredom, što ih drži ispred Indiana Pacersa (48-27) u borbi za drugo mjesto Istoka.

Heat sinoć nije mogao bez svojeg vodećeg dvojca i startnog razigravača, a Anthony se pobrinuo da to ne ispadne kao prije koju večer u San Antoniju, kada su branitelji naslova slavili bez obzira što ni tada nisu imali Jamesa, Wadea i Chalmersa. Najbolji strijelac Knicksa zatrpao je domaćine s 50 poena, izjednačujući najbolji učinak karijere, a na tom putu pucao je 18/26 iz igre, sve s poludistance ili iz veće udaljenosti. Za tricu je imao 7/10.

"Dobro sam se osjećao danas", opisao je Carmelo ukratko, pa dodao i nešto opširnije: "Od početka utakmice, bio je to jedan od onih dana kada imate takav osjećaj na terenu."

"Ponekad počnete utakmicu dobro, pa to prestane u nastavku, ali večeras nije bio jedan od tih slučajeva", zaključio je Anthony.

Knicksi su brzo izjurili iz startnih blokova i u ranoj fazi utakmice došli do devet poena prednosti, ali s glavnim ulogama Mikea Millera i Chrisa Bosha, domaća momčad se u nastavku prve četvrtine vratila u egal i potom bila još bolja u drugoj dionici. Miller nije posustajao, predvodeći Heat do 58:50 na poluvremenu.

Treća četvrtina donijela je povratak Knicksa, koji su u završnih 12 minuta ušli sa 78:76 na svojoj strani, dok je odluka pala u završnici utakmice. Heat je četiri i pol minute do kraja još bio blizu (90:88), no potom je stvari u svoje ruke ponovno uzeo Anthony, koji je s osam od posljednjih 12 poena svoje momčadi zaključio vlastitu odličnu večer.

Uz Carmela, Knicksi su imali još dvojicu dvoznamenkastih strijelaca. J.R. Smith ubilježio je 14 poena i šest skokova, a Raymond Felton 10 poena i devet asistencija. Chris Bosh završio je s 23 poena, šest skokova i četiri asistencije, a Mike Miller s 18 poena, osam skokova i četiri asistencije za Heat, kojem je prekinuta serija od 17 pobjeda kod kuće.

Shaq dobio svoje minute na poluvremenu, Kobe sve ostalo

Los Angeles Lakersi sinoć su imali proslavu, a da je ne zasjeni loš rezultat, pobrinuli su se s domaćih 101:81 protiv Dallas Mavericksa (36-38) u borbi za osmo mjesto i doigravanje na Zapadu. Lakersi su time popravili vlastiti omjer pobjeda i poraza na 39-36, koliko ima i Utah Jazz, ali momčad iz Salt Lake Cityja je u prednosti i trenutno osmoplasirana zbog boljeg međusobnog omjera. Mavericksi su, pak, izgubili korak i do kraja ih čeka jako težak posao.

Utakmica nije bila obilježena samo pobjedom domaće momčadi. Na poluvremenu je u središtu pozornosti bio Shaquille O'Neal, na svečanosti umirovljenja njegova dresa, koji je podignut pod svod STAPLES Centera. Osim čovjeka zbog kojeg je bila organizirana proslava, u dvorani je bio i Phil Jackson, koji je s klupe vodio Shaqa i Kobea Bryanta do tri uzastopna naslova u Lakersima (2000. - '02.), a Kobe je pred njihovim očima bio vrlo raspoložen.

Bez puno predaha na klupi, s odigranih 47 minuta, Bryant se istaknuo svojim 19. triple-doubleom u karijeri, s 23 poena, po 11 skokova i asistencija. Dwight Howard ubilježio je 24 poena i 12 skokova, a predvođeni njima dvojicom, Lakersi su se pobrinuli da izostanak ozlijeđenih Stevea Nasha i Mette World Peacea ne bude toliki minus.

Kako je u prvom planu bio lov na pobjedu, domaći igrači bavili su se samo time.

"Volio bih da sam mogao to vidjeti, ali ovo je bila velika utakmica za nas", rekao je Kobe o umirovljenju dresa Shaquillea O'Neala: "Morao sam se pripremiti za drugo poluvrijeme. No, popričali smo kada sam izašao na parket prije druge 24 minute."

Lakersi su u te druge dvije četvrtine ušli s 15 poena prednosti (55:40), ali u završnoj dionici stvari su ponovno bile zanimljive nakon što su se Mavericksi približili na 85:78 četiri i pol minuta do kraja. Gosti su potom krenuli sa serijom prekršaja na Dwightu Howardu, kojeg su slali na crtu slobodnih, a s Howardovih 7/12 s crte u tom razdoblju, Lakersi su uzvratili serijom od 16:3 kojom su riješili sve dvojbe.

Earl Clark pridružio se Bryantu i Howardu sa 17 poena i 12 skokova, a Pau Gasol s 14 poena, 10 skokova i šest asistencija. Chris Kaman ubilježio je 14 poena i šest skokova, a O.J. Mayo 12 poena, pet skokova i četiri asistencije za Maverickse. Dirk Nowitzki ovog puta nije bio raspoložen. Završio je sa samo 11 poena, s 4/13 iz igre i 2/6 iz slobodnih bacanja, a tome je dodao šest asistencija i pet skokova.

Wizardsi nastavili niz domaćih pobjeda

Washington Wizardsi (28-46) postali su jako opasni kod kuće, a sinoć su to pokazali s 90:86 protiv Chicago Bullsa (40-33), šestoplasiranih na Istoku. Wizardsima je to bila osma uzastopna pobjeda na domaćem parketu.

Gosti iz Chicaga dominirali su prvim poluvremenom, koje su završili sa sedam poena prednosti (49:42), dok je ostatak pripao momčadi koju vodi Randy Wittman. Wizardsi su u drugoj polovici treće četvrtine nadoknadili zaostatak i u posljednjih 12 minuta ušli s malim vodstvom (70:69), a bez većeg odvajanja u završnoj dionici, odluka je pala u posljednjih 60 sekundi.

Poslije dvice Nazra Mohammeda za 86:86 56 sekundi do kraja, Wizardsi su osigurali pobjedu zakucavanjem Emeke Okafora i s dva pogođena slobodna bacanja Trevora Arize za konačnih +4 osam sekundi prije posljednje sirene. S druge strane, Bullsi su u svoja završna dva napada imali dva promašaja, Jimmy Butler za dvicu kod zaostatka od 88:86, a Nate Robinson za tricu kod 90:86 za Wizardse u posljednjim trenucima utakmice.

John Wall pokazao je najviše u pobjedničkoj momčadi, s 27 poena, devet asistencija, osam skokova i tri blokade.

Carlos Boozer (19 poena, 12 skokova, pet asistencija) i Nate Robinson (17 poena) vodili su Bullse, koji su i dalje oslabljeni, bez Derricka Rosea, Joakima Noaha, Richarda Hamiltona i Marca Belinellija, a kao da to nije bilo dovoljno, sinoć ih je pogodila i obnovljena ozljeda lijevog koljena Taja Gibsona, zbog koje je završio nastup u drugoj četvrtini. Pored toga, kraj utakmice na parketu nije dočekao ni Kirk Hinrich, sa zarađene dvije tehničke zbog prigovora nešto više od tri minute prije posljednje sirene.