Igor Šestak • nedjelja, 14.04.2013.

Subotnja NBA večer ponudila je samo četiri dvoboja, a najvažniji od njih bio je onaj Grizzliesa i Clippersa u Memphisu, iz kojeg je kao pobjednik izašla momčad iz Los Angelesa. U utakmici važnoj za konačni poredak Zapadne konferencije Clippersi su slavili s 91:87 i prekinuli domaći pobjednički niz Grizzliesa od 13 utakmica. Celticsi su gostovali u Orlandu i domaći Magic "isprašili" sa 120:88, a time su osigurali sedmu poziciju Istoka. Bucksi su nastavili s lošim igrama uoči doigravanja i poraženi su od Bobcatsa, dok su u susretu odavno otpisanih Timberwolvesi svladali Sunse.

Utvrda Grizzliesa pala nakon više od dva mjeseca

Prvi put od 5. veljače Memphis Grizzliesi (54-26) su pognutih glava napustili parket svog FedEx Foruma. Nakon 13 uzastopnih domaćih pobjeda svladali su ih Los Angeles Clippersi (54-26) u utakmici važnoj za plasman od trećeg do petog mjesta Zapadne konferencije. Clippersi i Grizzliesi trenutno su četvrti i peti s identičnim omjerom, a do kraja regularnog dijela sezone imaju po dvije utakmice. Prednost ima momčad iz Los Angelesa zbog osvajanja svoje divizije, ali i zbog 3-1 u međusobnim okršajima ove sezone. Treće mjesto drže Denver Nuggetsi s omjerom 54-25.

Momčadi su u subotu u Memphisu vodile vrlo izjednačenu bitku. Tijekom utakmice nijedna nije imala dvoznamenkastu prednost, rezultat je bio izjednačen čak 15 puta, a vodstvo je vlasnika mijenjalo deset puta. Grizzliesi su nakon prve tri četvrtine vodili sa 73:68, a prednost od pet poena imali su i nakon dvije i pol minute igre u posljednjoj četvrtini. Uslijedile su odlučujuće tri i pol minute u kojima su Grizzliesi ostali bez poena, a Clippersi napravili seriju 14:0 i stigli do svoje najveće prednosti na utakmici (86:77).

Nakon perioda odlične igre i Clippersi su upali u krizu. Tri minute nisu postigli poen, a domaćini su to iskoristili za dolazak na minus jedan. Sušu gostiju prekinuo je Chris Paul tri minute prije kraja, a u preostalom vremenu i jedni i drugi su se borili s postizanjem poena. Grizzliesi su uspjeli postići tek jedan koš preko Zacha Randolpha, a Clippersi su slobodnim bacanjima Paula i Jamala Crawforda stigli do pobjede s 91:87.

Clippersi su iz igre šutirali 37/80 (46,2 posto), a veliku ulogu u njihovoj pobjedi odigrali su igrači s klupe. Iako nijedan nije došao do dvoznamenkastog broja poena, ukupno su ih postigli čak 40, dok je klupa domaćih ubacila 21 poen. Najefikasniji kod gostiju bio je DeAndre Jordan sa 16 poena i 12 skokova, Blake Griffin je upisao 12 poena i devet skokova, a Paul 13 poena i pet asistencija. Grizzliesi su se prilično mučili s realizacijom (41 posto), a posebno u četvrtoj četvrtini kada su iz igre šutirali 6/21. Njihovi najefikasniji igrači bili su Marc Gasol s 18 poena, 15 skokova i sedam asistencija te Randolph sa 16 poena i 12 skokova.

Celticsi napunili koš Magica, pobjede Bobcatsa i Wolvesa

Boston Celticsi (41-39) su u subotu na gostovanju u Orlandu demolirali obranu domaćeg Magica (20-60) i slavili sa 120:88. Celticsi su utakmicu otvorili serijom 9:0 i domaćinima nisu dozvolili niti jedno vodstvo. Početkom druge četvrtine napravili su seriju 15:0, odvojili se na 39:21 i do kraja utakmice bez ikakvih poteškoća održavali golemu prednost. Najveće vodstvo od 37 poena imali su tri i pol minute prije kraja kada je na semaforu stajalo 78:115. Igrači Bostona iz igre su pogodili čak 59,3 posto svojih šuteva, a ovom su pobjedom osigurali sedmo mjesto Istočne konferencije te će u doigravanju najvjerojatnije igrati protiv New York Knicksa.

Doc Rivers dozirao je minutažu svojih igrača pa ih je čak sedam stiglo do dvoznamenkastog broja poena. Prvi strijelac bio je Courtney Lee s 20 poena, Jeff Green je upisao 17 poena i šest skokova, a Jordan Crawford 16 poena. Po 14 poena postigli su Brandon Bass, Avery Bradley i Kevin Garnet, koji je upisao i devet skokova za samo 18 i pol minuta, dok je Paul Pierce igrao 27 minuta i ostvario učinak od 12 poena, osam asistencija i šest skokova. U redovima Magica istaknuli su se Tobias Harris s 22 poena i šest skokova te Nikola Vučević sa 16 poena i 12 skokova.

Bostonova pobjeda zacementirala je Milwaukee Buckse (37-43) na osmom mjestu Istoka, no oni su se u zadnje vrijeme i sami trudili osvojiti to mjesto. Od posljednjih 14 utakmica izgubili su čak 11, a subotnji poraz od Charlotte Bobcatsa (19-61) bio im je četvrti u nizu. Bobcatsi su u svojoj dvorani na poluvremenu vodili s 49:44, a odlično su odigrali treću četvrtinu i dobili ju rezultatom 27:15. Bucksi su zaprijetili dolaskom na minus sedam četiri i pol minute prije kraja, no nakon toga nisu postigli poen pune tri minute, a domaćini su to iskoristili za dolazak do konačnih 95:85.

Bobcatsi su imali odličnu skakačku večer i goste "nadskakali" s 52-36. Prednjačio je Bismack Biyombo sa 17 skokova, a dodao je i 13 poena. Prvi strijelac domaćih bio je Kemba Walker s 21 poenom, a odlično je odigrao Josh McRoberts i ostvario učinak od 18 poena (iz igre 7/9), devet skokova i devet asistencija. Bucksi su nastupili bez važnih Brandona Jenningsa i Larryja Sandersa. Iz igre su šutirali skromnih 39,1 posto, a njihov jedini raspoloženi igrač bio je Mike Dunleavy s 19 poena. Tri manje je postigao Monta Ellis uz šut iz igre 7/18.

U utakmici klubova čiji su snovi o doigravanju davno završili, Minnesota Timberwolvesi (30-50) su sa 105:93 na svom parketu nadigrali Phoenix Sunse (24-56). Gosti su vodili tijekom velikog dijela prvog poluvremena, a Wolvesi su kontrolu preuzeli tek u završnici trećeg perioda. U posljednjih 12 minuta ušli su sa 77:73, a onda nakon četiri minute igre stigli do deset poena prednosti (90:80). To su vodstvo uspješno čuvali, a Sunsi se nisu uspjeli približiti na zaostatak manji od šest poena. Priča utakmice bile su izgubljene lopte igrača Phoenixa, skupili su ih čak 28, deset više od svojih domaćina. Zbog toga im nije pomoglo niti što su imali 50 posto ubačaja iz igre, niti što su nadskakali Wolvese s 45-39.

Svi članovi početne petorke Minnesotine momčadi upisali su dvoznamenkasti broj poena, a predvodio ih je Ricky Rubio. Iz igre je šutirao 8/18 i postigao 24 poena, a tome je dodao deset asistencija, pet skokova i pet ukradenih lopti. 15 poena i šest skokova imao je Derrick Williams, 14 poena i sedam skokova Andrej Kiriljenko, a 13 poena i osam skokova Dante Cunningham. J.J. Barea ušao je s klupe i ubacio 16 poena. U redovima Phoenixa najbolji su bili Markieff Morris s 20 poena i devet skokova te Jared Dudley sa 16 poena.

• Obrisan korisnik14.04.2013. u 11:39
    clippersi i denver po meni imaju najvišđe šansi na zapadu, čak bi dao i veće šanse denveru, pogotovo sad kad im se i lawson vraća. jednostavno najbolje su posloženi, imaju nadeblji roster u nba, evo bez 2 prva strijelca gaze sve redom.. nemaju ''zvjezda'' ali imaju lawsona, mcgee-ja, farieda... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.04.2013. u 10:33
    Sve upućuje da ćemo opet gledat fantastičnu seriju u prvoj rundi Lac vs griz i čini mi se da će opet memphis ostat malo kratak.....