Igor Šestak • srijeda, 17.04.2013.

U noći s utorka na srijedu po hrvatskom vremenu u NBA ligi su odigrane samo dvije utakmice. Budući da je susret Celticsa i Pacersa otkazan, akcija se odvijala tek u Los Angelesu i Atlanti. Clippersi su ugostili Blazerse i uvjerljivo ih svladali za svoju šestu uzastopnu pobjedu, kojom su stigli na korak do osiguranja prednosti domaćeg terena u prvom krugu doigravanja. Hawksima su u Atlantu stigli Raptorsi i nanijeli im težak poraz rezultatom 113:96 te ih udaljili od petog mjesta Istoka. Koliko se može zaključiti iz njihovog nastupa, Hawksi nisu imali ništa protiv.

Clippersi slavili šesti put zaredom, Blazersi ostali bez šanse

Los Angeles Clippersi su u utorak ugostili desetkovane Portland Trail Blazerse (33-48) i svladali ih s 93:77 u utakmici u kojoj nijednom nisu gubili. Stigli su tako do svoje šeste uzastopne pobjede i imaju najdužu aktivnu pobjedničku seriju Zapadne konferencije. Blazersi su pak izgubili 12 utakmicu zaredom i imaju uvjerljivo najduži aktivni gubitnički niz u NBA ligi.

Ovom pobjedom Clippersi su nastavili svoj put prema osiguranju prednosti domaćeg terena u prvom krugu doigravanja. Trenutno su četvrti na Zapadu i imaju omjer 55-26, baš kao i peti Memphis Grizzliesi, pa će im za prednost domaćeg terena trebati i pobjeda u Sacramentu u srijedu. Clippersi kao prvaci divizije Pacific imaju zagarantirano mjesto među prve četiri momčadi, ali ako bi njihovi suparnici u doigravanju imali bolji omjer u regularnom dijelu sezone, imali bi i prednost domaćeg terena. Clippersi još mogu i do trećeg mjesta, u slučaju da Denver Nuggetsi (56-25) u srijedu izgube od Phoenix Sunsa. Memphis će u srijedu igrati protiv Utah Jazza, koji se još uvijek bori za osmo mjesto.

Da će utakmica Clippersa i Blazersa biti jednosmjerna utakmica bilo je jasno čim su gosti doputovali bez Aldridgea, Matthewsa i Batuma. Tako oslabljeni nisu mogli parirati širokoj klupi domaćina, koji su do velike prednosti stigli u drugoj četvrtini. Napravili su seriju 15:0, četvrtinu dobili s 26:13 i na poluvremenu vodili s 54:37. Njihova prednost u nastavku je rasla i do 27 poena. Dvije i pol minute prije isteka treće četvrtine Clippersi su vodili 82:55, no Blazersi su u posljednjoj četvrtini uspjeli ublažiti poraz.

Čak se 12 domaćih igrača upisalo u strijelce, a najefikasniji od njih bio je Caron Butler s 22 poena. Iz igre je šutirao 9/14 i pridodao četiri skoka. Blake Griffin je upisao 16 poena, šest skokova i četiri asistencije, a DeAndre Jordan deset poena i devet skokova. Clippersi su podijelili 30 asistencija za 37 ubačaja iz igre, a prednjačio je Chris Paul s 11 dodavanja. Valja još istaknuti da je u početnoj petorci Clippersa zaigrao povratnik Chauncey Billups i upisao četiri poena i pet asistencija za 17 minuta. Blazerse je predvodio Will Barton sa 17 poena, šest skokova i pet asistencija.

Hawksi izgubili od Raptorsa i prepustili peto mjesto Bullsima

Toronto Raptorsi (33-48) su u završnici sezone pronašli formu s kojom su mogli i do doigravanja, da su tako igrali čitave sezone. Otkad im je stigao Rudy Gay imaju omjer 16-16. Dobili su šest od posljednjih sedam utakmica, a u utorak su upisali četvrtu uzastopnu pobjedu protiv momčadi koje su osigurale svoje mjesto u doigravanju. Nakon dvije pobjede nad Bullsima i jedne nad Bucksima, s vrlo uvjerljivih 113:96 slavili su na gostovanju U Atlanti.

Domaćim Hawksima (44-37) to je trebala biti važna utakmica jer bi eventualnom pobjedom zadržali peto mjesto ispred Chicago Bullsa. Porazom su stigli na isti omjer, a ostane li tako nakon posljednje večeri regularnog dijela NBA sezone, peti će biti Bullsi zbog boljeg međusobnog omjera. Peto mjesto u prvom krugu doigravanja vodi na Brooklyn Netse, a u drugom na Miami Heat, dok osvajanje šestog mjesta vodi na Indiana Pacerse pa New York Knickse. Možda su uAtlanti zaključili da im je put sa šestog mjesta jednostavniji.

Kako drukčije objasniti činjenicu da su njihovi članove startne petorke igrali manje od 20 minuta, s izuzetkom Johana Petra koji je nastupio umjesto umornog i načetog Ala Horforda. Od četvorke Korver, Teague, Harris, Smith samo je prvo navedeni stigao do dvoznamenkastog broja poena (13). S klupe su dobar učinak ostvarili Mike Scott (12 poena, 12 skokova) i Ivan Johnson (12 poena, deset skokova), no to nije bilo dovoljno protiv raspoloženih Raptorsa.

"Kanađani" su u potpunosti dominirali utakmicom. U prvom su poluvremenu zabili 68 koševa, a najveću prednost imali su početkom posljednje četvrtine kada je na semaforu stajalo 75:98. Trice su gađali 10/27, utakmicu završili s 51,3 posto šuta iz igre, a od domaćina su imali više skokova, više asistencija i više blokada (10-1). Najraspoloženiji igrači Toronta bili su DeMar DeRozan s 30 poena (iz igre 11/17) za 28 minuta i Rudy Gay s 22 poena i pet asistencija za 27 minuta. Amir Johnson je upisao 11 poena, osam skokova i šest blokada, a Jonas Valanciunas 13 poena i osam skokova.

Rasplet borbe za peto mjesto bit će poznat u četvrtak ujutro po hrvatskom vremenu. U posljednjoj večeri regularnog dijela ove sezone Hawksi gostuju kod Knicksa, dok će Chicago dočekati Washington.

Utakmica Celticsa i Pacersa otkazana

U utorak je trebala biti odigrana još jedna utakmica, ali je otkazana. Riječ je o dvoboju Boston Celticsa i Indiana Pacersa koji je trebao biti održan u TD Gardenu, no spriječio ga je bombaški napad koji se dogodio u ponedjeljak za vrijeme bostonskog maratona. NBA liga je potvrdila kako ta utakmica neće biti naknadno odigrana jer su momčadi sigurne na svojim pozicijama za doigravanje pa rezultat te utakmice ne bi bio važan za poredak Istočne konferencije.

Pacersi će u doigravanje s trećeg mjesta, a regularni dio sezone završit će domaćom utakmicom protiv Philadelphia 76ersa. Celticsi su ranije osigurali sedmu poziciju, a u srijedu će gostovati u Torontu kod Raptorsa.

• Obrisan korisnik17.04.2013. u 20:54
    lob city je za danasnje lakerse izmislio kosarku !!!
  • Obrisan korisnik17.04.2013. u 17:28
    Od svih 30 ekipa Clipperse mrzim i navijam da ispadnu u prvom krugu. A divizijski naslov koji su osvojii ove godine će im biti i zadnji. Lakersi sa dwightom i kobeom i gasolom će biti uigraniji iduće sezone (već se to vidjelo u zadnjih 2 mjeseca) i bit će u vrhu zapada