Ivor Krapac • utorak, 23.04.2013.

Chicago Bullsi su gostujućom pobjedom došli u egal protiv Brooklyn Netsa, a Los Angeles Clippersi su i drugi put slomili Memphis Grizzliese u njihovim dvobojima u prvom kolu NBA doigravanja. Na putu do slavlja u Brooklynu, Bullsi su dominirali na svoj uobičajeni način, obranom, dok su Clippersi osigurali novo slavlje protiv Grizzliesa ubačajem Chrisa Paula u posljednjim trenucima susreta...

Domaće momčadi više nisu stopostotne

Ako vjerujete u izreku da serija počinje tek kada jedna momčad bude uspješna u gostima, pravo NBA doigravanje započelo je tek u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu. Za to su se pobrinuli Chicago Bullsi, koji su, poslije 8-0 za domaćine u prvim utakmicama, došli do prve ovosezonske gostujuće pobjede u doigravanju. Momčad Toma Thibodeaua to je učinila s 90:82 protiv Brooklyn Netsa, za poravnanje na 1-1 u njihovom ogledu u prvom kolu Istočne konferencije.

Ključ puno boljeg nastupa Bullsa u usporedbi s rezultatski jednosmjernom prvom utakmicom bio je u njihovoj obrani. Na tom putu, jako je pomoglo što je Joakim Noah, koji se i dalje muči s ozlijeđenim stopalom, sinoć mogao igrati puno više nego u prvom susretu, a odigrao je i bolje nego tijekom vikenda. Za 25 i pol minuta na parketu, startni centar Bullsa imao je 11 poena i 10 skokova, s važnom ulogom na oba kraja parketa.

Deron Williams: "Nismo obavili dobar posao u obrani, što je bilo ključno jer nismo mogli trčati u kontru onako kako smo željeli."

"Morat ćemo biti obrambeno bolji u sljedećoj utakmici. Ja ću morati napraviti bolji posao u svemu, ovog sam puta bio loš."

Gosti iz Chicaga obavili su najvažniji dio posla u trećoj četvrtini, u kojoj su zadržali Netse na samo dva ubačaja iz igre, dobili tu dionicu s 22:11 i time otišli do 69:57 uoči završnih 12 minuta. Poslije povećanja na 14 razlike rano u četvrtoj četvrtini, domaća momčad učinila je stvari nešto zanimljivijima približavanjem do 80:76 malo više od četiri minute do kraja, međutim, dva pogođena slobodna bacanja Kirka Hinricha i važni koševi Luola Denga i Joakima Noaha donijeli su Bullsima povratak na veću razliku.

S 86:78 na svojoj strani dvije minute prije posljednje sirene, gostujuća momčad došla je do prednosti koju više neće ispustiti.

"Ovog smo puta igrali s puno strasti, što je bio plus, u prvoj utakmici to je izgledalo ružno", komentirao je Noah poslije utakmice, a trener Tom Thibodeau osvrnuo se na njegovu predstavu.

"Jo nije bio pravi u prvoj utakmici, osjetilo se da je pauzirao, ali pokazao je volju, a tako je bilo i ovog puta. Trebalo nam je sve što nam je dao", rekao je trener Bullsa o francuskom centru: "Meni je očigledno da smo puno bolja momčad kada je on na parketu."

Luol Deng zabio je najviše za goste iz Chicaga, 15 poena, a imao je i 10 skokova i četiri asistencije. Carlos Boozer i Kirk Hinrich dodali su po 13 poena, Boozer s 12 skokova, a Hinrich s pet asistencija. Nate Robinson ubilježio je 11 poena.

Domaća momčad zadržana je na samo 35 posto šuta iz igre (29/82), 19 posto za tricu (4/21). Na pravoj razini bio je jedino Brook Lopez, koji je završio s 21 poenom, pet skokova i tri blokade, dok je Joe Johnson dodao 17 poena, po četiri skoka i asistencije, ali bez puno preciznosti iz igre (6/18). Zakazao je Deron Williams, kojem je plus bilo 10 asistencija, no ostao je na samo osam poena s 1/9 iz igre, 1/4 za dvicu i 0/5 za tricu.

S po jednom pobjedom na svakoj strani, serija sada seli u Chicago. Treća utakmica na rasporedu je u noći s četvrtka na petak po našem vremenu.

Clippersi slavili teže, ali ponovno slatko

Za razliku od prve utakmice, koju su u subotu dobili sa 112:91, Los Angeles Clippersi sinoć su imali puno teži posao protiv Memphis Grizzliesa. No, i druga utakmica otišla je na stranu momčadi Vinnyja Del Negra, koja je do 2-0 pred svojim navijačima došla s 93:91, uz odlučujući ubačaj Chrisa Paula poslije prolaska kraj Tonyja Allena u završnim trenucima.

Nakon što je Paul zabio za +2 za Clipperse, slijedio je pregled snimke kako ne bi bilo dvojbe je li razigravač Clippersa ispustio loptu prije isteka vremena. Pokazalo se da jest, pa su domaći došli do ključne prednosti, koju su i zadržali nakon što Grizzliesi više nisu stigli izvesti smisleni šut prije nego se oglasila završna sirena.

"Tony je obrambeno odigrao najbolje što se u tim trenucima može", osvrnuo se Paul na odlučujuće poene, u situaciji kada ga je čuvao Allen: "Pogledao sam na semafor i vidio da je vrijeme da uputim šut."

"Cilj je bio da ga usmjerim na lijevu stranu. No, krenuo je prema desno, to je ono što obično radi u izjednačenim utakmicama", opisao je Tony Allen: "Definitivno sam iznevjerio svoju momčad jer ga nisam uspio natjerati da puca slabijom rukom."

"Čovjek je zabio na sjajan način, jedino što u takvom trenutku možeš je nositi se s rezultatom", zaključio je važni obrambeni adut Grizzliesa.

Druga utakmica bila je najvećim dijelom u egalu, bez veće prednosti na bilo kojoj strani sve do početnog razdoblja četvrte četvrtine. Tijekom prve tri dionice, nijedna momčad nije imala dvoznamenkastu prednost, ali to se promijenilo odlaskom domaćina do 83:71 nešto manje od 10 minuta do kraja.

S glavnim ulogama Mikea Conleyja i Darrella Arthura, gosti iz Memphisa vratili su se u egal (89:89) malo više od minutu i pol prije završetka, dok se na drugoj strani dotad već sasvim razigrao Chris Paul. Glavni adut Clippersa je u posljednje četiri minute zabio svih osam poena svoje momčadi, dovršivši posao košem za pobjedu.

Prije tog sretnog kraja za domaćine, Grizzliesi su izborili priliku za ulazak u produžetak zakucavanjem Marca Gasola 13 sekundi prije posljednje sirene.

Chris Paul zaključio je vlastitu uspješnu večer s 24 poena i devet asistencija. Blake Griffin istaknuo se s 21 poenom, osam skokova i četiri asistencije, a Jamal Crawford dodao je 15 poena i tri osvojene lopte.

Mike Conley zabio je 28 poena za Grizzliese, najviše u karijeri u doigravanju, a dodao je i devet asistencija. Marc Gasol završio je sa 17 poena, sedam skokova i tri blokade, Tony Allen sa 16 poena i 10 skokova, a Zach Randolph s 13 poena i osam skokova.

Treća utakmica odigrat će se u noći s četvrtka na petak po našem vremenu u Memphisu.