Ivor Krapac • srijeda, 24.04.2013.

Golden State Warriorsi u gostima, a Miami Heat i New York Knicksi pred svojim navijačima bili su uspješni u sinoćnjim utakmicama prvog kola NBA doigravanja. Warriorsi su došli do 1-1 u seriji protiv Denver Nuggetsa slavljem u efikasnoj predstavi, u kojoj su zabili 131 poen, dok je Heat pobjegao svojim suparnicima u četvrtoj, a Knicksi u trećoj četvrtini...

Warriorsi prekinuli domaći niz Nuggetsa

Poslije 24 uzastopne pobjede, s početkom tog niza duboko u regularnom dijelu sezone, Denver Nuggetsi sinoć su doživjeli prvi domaći poraz u više od tri mjeseca, od 112:108 u korist Washington Wizardsa sredinom siječnja. S 38-3 pred svojim navijačima prije početka doigravanja, Nuggetsi su bili izrazito dominantni - no, krivi korak dogodio im se u lošem trenutku.

U drugoj utakmici prvog kola doigravanja na Zapadu, Golden State Warriorsi pobrinuli su se da im izostanak ozlijeđenog Davida Leeja ne bude prevelik minus i sa 131:117 došli do 1-1 u seriji, osiguravši egal uoči dvije utakmice na domaćem parketu.

Bez pomoći Leeja, kojeg zbog teške ozljede kuka neće biti do kraja sezone, Mark Jackson odlučio se za forsiranje niže postave, s ulaskom Jarretta Jacka u početnu petorku, što se barem ovog puta pokazalo kao dobar odabir. Bila je to utakmica u skladu s najavama prije početka ove serije, obostrano napadački efikasna, a Warriorsi su se pritom snašli puno bolje.

Stephen Curry: "Mi smo momčad koja se ne predaje lako, to govorim cijele sezone. Kada nam netko nedostaje, ostali igrači daju još više."

"To smo pokazali i ovog puta. Ovo je velika gostujuća pobjede za nas, a sada nas čeka put kući, moramo obraniti naš domaći teren."

Gosti iz Oaklanda su prvu veću prednost izgradili u drugoj polovici druge četvrtine, kada su otišli do 10 razlike, a u trećoj dionici imali su i 17 poena prednosti. U posljednjih 12 minuta ušlo se s 96:80 za Warriorse, koji su imali dovoljno napadačkog streljiva i u završnoj dionici.

Kada primite po 35 poena u tri četvrtine, što se ovog puta dogodilo Nuggetsima u drugoj, trećoj i četvrtoj, teško se možete nadati dobrim vijestima u utakmici doigravanja. Tijekom posljednjih 12 minuta, domaća momčad nije bila bliže od osam poena zaostatka, bez prave prijetnje da će se uspjeti vratiti u susret.

"Nismo napravili gotovo ništa dobro", osvrnuo se domaći trener George Karl poslije poraza: "Mislim da možda nikad u karijeri nisam vodio utakmicu u kojoj je suparnička momčad imala tri četvrtine s po 35 poena. Nikad."

U dolasku do konačnih +14, najviše je pokazao Stephen Curry, prvi strijelac i glavni adut Warriorsa, koji se istaknuo s 30 poena i 13 asistencija. Šut iz igre bio mu je jako dobar, 13/23, uz 4/10 za tricu. Jarrett Jack završio je s 26 poena (10/15 iz igre) i sedam asistencija, Klay Thompson dodao je 21 poen (8/11 iz igre, 5/6 za tricu), a Harrison Barnes 24 poena i šest skokova, uz 9/14 iz igre, 2/5 za tricu.

Sveukupno, tricaški učinak gostiju bio je jako dobar, čak 56 posto, s 14/25 u dalekometnom šutu.

Ty Lawson i Corey Brewer zabili su po 19 poena za domaću momčad, a Lawson je imao i 12 asistencija. Andre Iguodala i Andre Miller, čovjek odluke u prvoj utakmici, dodali su po 18 poena, Iguodala sa sedam asistencija, a Miller s po pet skokova i asistencija.

Vrijedi dodati da je George Karl u drugoj utakmici koristio i Kennetha Farieda, koji je propustio prvi susret zbog ozljede gležnja. Faried je započeo na klupi Nuggetsa, a odigrao je 21 minutu, bez značajnijeg učinka, s četiri poena i dva skoka.

Treća utakmica serije na rasporedu je u noći s petka na subotu po našem vremenu u Oaklandu.

Knicksi po dobro uhodanom receptu

Boston Celticsi zabili su samo 25 poena u drugom poluvremenu i time otišli u za njih krivom smjeru, u poraz. Tako bi izgledao vrlo kratki opis raspleta prve utakmice u ogledu Celticsa i New York Knicksa u prvom kolu Istoka, a nije bilo puno drugačije ni u sinoćnjem drugom susretu, ponovno u newyorškom Madison Square Gardenu.

U novom slučaju, momčad iz Bostona je u druge dvije četvrtine zabila još manje, samo 23 poena, a tako nije mogla izbjeći uvjerljiv poraz, s 87:71 u korist domaćih Knicksa.

"Znamo kakva smo momčad", opisao je Carmelo Anthony poslije dolaska do 2-0 u seriji, što su Knicksi posljednji put u doigravanju imali još 2000. godine: "Kada stisnemo u obrani, suparnicima je uvijek jako teško."

Spomenutih 2-0 Knicksi su držali u svojim rukama prije 13 godina u prvom kolu protiv Toronto Raptorsa, na putu do završnih 3-0, a te godine došli su i do svoje posljednje pobjede u nekoj seriji doigravanja, u polufinalu Istoka protiv Miami Heata (4-3).

Za dolazak korak bliže prekidu te suše, momčad koju vodi Mike Woodson sinoć je obavila najvažniji dio posla u trećoj četvrtini. Poslije -6 na poluvremenu (48:42), Knicksi su u tih 12 minuta zadržali Celticse na samo 11 ubačenih poena, dobili tu dionicu s čak 32:11 i pobjegli na ugodnih 74:59 uoči posljednje četvrtine.

Završnih 12 minuta bilo je napadački obostrano neefikasno, s 13:12 za newyoršku momčad.

Carmelo Anthony je još jednom pokazao zbog čega je najbolji strijelac lige, ovog puta s 34 poena uz 11/24 iz igre, dok je J.R. Smith proslavio svoju titulu najboljeg šestog igrača sezone s 19 poena s klupe. Raymond Felton dodao je 16 poena i sedam skokova.

Celticsi su u svojoj napadački neefikasnoj predstavi zadržani na samo 37 posto šuta iz igre, 26 posto za tricu, a najviše je zabio Paul Pierce, 18 poena, s 8/19 iz igre. Imao je i po šest skokova i asistencija, ali i pet izgubljenih lopti. Kevin Garnett dodao je 12 poena i 11 skokova, dok nitko drugi nije imao više od 10 poena, koliko su ubilježili Jeff Green i Jordan Crawford.

Kako u prvoj utakmici nije dobio puno s klupe, Doc Rivers je u utorak skratio rotaciju, sa samo sedmoricom igrača koji su igrali više od šest minuta. S takvim pristupom, nije bilo puno bolje u konačnom rezultatu, ali uz učinak Crawforda, s klupe je ovog puta dobio nešto i od Jasona Terryja, koji je ubacio tri trice i završio s devet poena.

No, Celticsima će trebati još puno više na domaćem parketu. Treća utakmica igra se u noći s petka na subotu po našem vremenu u Bostonu.

Heat slomio Buckse u posljednjoj četvrtini

Miami Heat opravdao je ulogu izrazitog favorita protiv Milwaukee Bucksa i u drugoj utakmici na domaćem parketu. Aktualni prvaci su u utorak slavili s 98:86, a presudnom se pokazala četvrta četvrtina, u koju su ušli sa samo tri poena prednosti (68:65).

S dobrim napadačkim učinkom nekoliko igrača, ponajprije Chrisa Andersena, koji je imao osam poena u prve četiri minute četvrte dionice, Heat se pobrinuo da Bucksi ne budu prevelika prijetnja. Predvođeni Andersenom, domaći su rano u četvrtoj pobjegli do 16 poena prednosti, a nakon što je Ray Allen s dvije trice u nešto više od minutu i pol pomogao u povećanju na +18, sve je bilo jasno.

Sa zaostatkom od 94:76 tri i pol minute do kraja, gosti iz Milwaukeeja se više nisu mogli nadati povratku.

"Nismo igrali kako smo željeli u trećoj četvrtini", opisao je LeBron James: "No, ušli smo u posljednjih 12 minuta s vodstvom i uspjeli smo ih pritisnuti nakon toga."

Dwyane Wade istaknuo je da ovo nije bio lak posao. "U doigravanju morate pronaći različite načine za dolazak do pobjede", rekao je: "Bez obzira što govorili ljudi koji ovo prate sa strane, oni su dobra momčad. Jako su se dobro nosili s nama."

Wade je završio s 21 poenom i sedam skokova, a James s 19 poena, osam skokova i šest asistencija za branitelje naslova. Chris Bosh, Chris Andersen i Shane Battier pridružili su se s po 10 poena, Bosh i Andersen i s po šest skokova.

Iz domaćeg kuta gledanja, dobra je vijest bila i što su, kao i u prvoj utakmici, ponovno nadskakali Buckse, ovog puta s 43-33.

Ersan Ilyasova ubilježio je 21 poen i šest skokova za goste iz Milwaukeeja. Mike Dunleavy imao je 16 poena, šest skokova i pet asistencija, a Larry Sanders 14 poena i šest skokova, uz pet izgubljenih lopti. No, nije se previše vidjelo Montu Ellisa i Brandona Jenningsa, što je najviše nedostajalo Bucksima.

Jennings je završio s osam poena i pet asistencija, uz jako slabih 3/15 iz igre, 0/7 za tricu. Ellis je imao sedam poena, pet asistencija i četiri skoka, s 2/7 iz igre, 0/3 za tricu.

S 2-0 u korist Heata, serija seli u Milwaukee. Treća utakmica na rasporedu je u noći s četvrtka na petak po našem vremenu.

• renimus24.04.2013. u 16:48
    bravo warriorsi! velika steta sta se lee ozljedio, al se ipak nadam prolazu u drugi krug!
    renimus
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 09:48
    Bravo za Knickse i posebno Mela...nadam se da ovaj puta nitko neće pisat o lošem Bostonu već o dobrom NY...nadam se samo finalu istoka protiv Miamija...to će bit krešendo
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 09:47
    curry je nevjerojatan, njegovi gleznjevi takodjer.
  • Master Yoda24.04.2013. u 09:45
    stephen curry je čudo od igrača, što sve taj čovjek može pogodit pa to je strašno, bostonu jednostavno fali snage, stalno su blizu i uvijek padnu u drugom poluvremenu a što se tiče miamija, uz dužno poštovanje bucksima i svim ostalima ovo je bilo odrađivanje posla u 2. ili eventualno 3.brzini
    Master Yoda
  • Obrisan korisnik24.04.2013. u 09:41
    Bucksi će im uzeti dvije pobjede, konačni rezultat 4:2. Mislim da bi im indiana mogla zadati probleme ali neće ih zaustaviti