Ivor Krapac • utorak, 30.04.2013.

Brooklyn Netsi i Houston Rocketsi i dalje su "na životu" u svojim serijama u prvom kolu NBA doigravanja. Netsi su sinoć slavili u petoj utakmici protiv Chicago Bullsa, dok su Rocketsi dobili četvrtu protiv Oklahoma City Thundera. Atlanta Hawksi nastavili su tradiciju domaćih pobjeda nad Indiana Pacersima, za dolazak na 2-2 u njihovom ogledu u prvom kolu Istočne konferencije...

Netsi bez ponavljanja krivog koraka

Nakon što su u subotu u Chicagu propustili +14 u završnici četvrte četvrtine, pa pali poslije tri produžetka, Brooklyn Netsi nisu dopustili da im se dogodi nešto slično i na domaćem parketu. Netsi su u petoj utakmici slavili sa 110:91 i time smanjili na 3-2 u prvom kolu Istoka, pobrinuvši se da se serija vrati u Chicago, gdje će se u noći s četvrtka na petak po našem vremenu igrati šesti susret.

Oslabljeni Bullsi, koji su cijele sezone bez Derricka Rosea, a sinoć je izostao i Kirk Hinrich, bili su u zaostatku najvećim dijelom utakmice. No, odluka je pala tek u završnici, nakon što su nešto više od četiri minute do kraja Netsi vodili sa samo pet razlike (95:90).

Predvođeni Brookom Lopezom, Deronom Williamsom i Geraldom Wallaceom, domaći su u preostalom razdoblju prije posljednje sirene pobjegli do velike prednosti. Za razliku od subotnje četvrte, u istom razdoblju pete utakmice nije bilo velikog povratka Bullsa.

"Od početka smo bili vrlo agresivni, kao što je bio slučaj i u prošlih nekoliko susreta. No, razlika je ovog puta bila u tome što smo to održali praktički punih 48 minuta", opisao je Brook Lopez.

Joakim Noah žalio je zbog propuštene prilike da njegova momčad napravi nešto više. "Imali smo puno mentalnih grešaka", osvrnuo se startni centar Bullsa: "Mislim da nam nije nedostajalo šansi, pobijedili smo sami sebe. Oni su igrali dobro, treba im odati priznanje na tome, a sada se trebamo vratiti kući i biti spremni za šestu utakmicu."

Brook Lopez istaknuo se s 28 poena i 10 skokova, a Deron Williams s 23 poena i 10 asistencija za Netse. Andray Blatche imao je 13 poena i pet skokova, Gerald Wallace 12, a Joe Johnson i C.J. Watson po 11 poena. Reggie Evans ubilježio je 12 skokova, uz četiri poena.

Skok je bio važan adut domaćina na putu do pobjede, s 44-33 za Netse u tom segmentu, što je trener Bullsa Tom Thibodeau izdvojio kao ključnu stvar u ovom susretu.

Nate Robinson završio je s 20 poena i osam asistencija za Bullse. Jimmy Butler imao je 18 poena i četiri osvojene lopte, Luol Deng 12 poena i osam skokova, Joakim Noah 11 poena i dvije blokade, a Carlos Boozer po 10 poena i skokova.

Rocketsi produžili seriju protiv Thundera

Vraćajući se iz minusa u koji su upali u drugoj četvrtini, Houston Rocketsi odigrali su dobro drugo poluvrijeme, a ovog puta izdržali su i u završnici i sa 105:103 smanjili na 3-1 u dvoboju s Oklahoma City Thunderom u prvom kolu Zapada. Za razliku od prošle dvije utakmice, kada su također imali vodstvo u četvrtoj četvrtini, momčad Kevina McHalea u ponedjeljak nije propustila svoju šansu.

No, Rocketsima nije išlo lako. S preokretom nakon sedam poena zaostatka (60:53) na poluvremenu, u trećoj četvrtini vodili su i s +10, a u četvrtoj su imali 105:98 nešto više od dvije minute do kraja. Bez obzira na to, nije puno nedostajalo da se gosti potpuno vrate.

Kevin Durant je s pet uzastopnih poena u pretposljednjoj minuti smanjio na 105:103 za domaću momčad, a James Harden potom je s dva promašaja omogućio novu šansu za Thunder, s napadom za pobjedu ili produžetak 12 sekundi do kraja. Kako je Francisco Garcia obavio dobar posao u obrani na Durantu, glavni adut gostiju nije pucao posljednji šut, već je ta odgovornost pripala Reggieju Jacksonu, koji je promašio dvicu na ulazu u reket. Nakon skoka u napadu, Serge Ibaka nije bio uspješan pod košem, čime je propala posljednja nada momčadi Scotta Brooksa u ovom susretu.

"Ova pobjeda dat će nam samopouzdanje prije povratka u Oklahoma City. Sve je moguće", opisao je Harden.

Kevin Durant imao je drugačije mišljenje. "Bit ćemo u redu", rekao je najbolji igrač Thundera: "Imamo 3-1 i čeka nas dobra prilika da kod kuće završimo seriju. Nismo mogli tražiti bolje od toga, nadam se da ćemo uspjeti obaviti posao."

Durant je sinoć svoj posao obavio s 38 poena uz 12/16 iz igre i 13/15 iz slobodnih bacanja, dodajući i osam skokova i šest asistencija, ali i sedam izgubljenih lopti, još jednom s dodatnim opterećenjem s obzirom na izostanak ozlijeđenoga Russella Westbrooka. Reggie Jackson pridružio se s 18, Kevin Martin sa 16, a Derek Fisher s 12 poena.

Niti Rocketsi nisu bili kompletni. Njima je također nedostajao startni razigravač, Jeremy Lin, koji je izvan stroja zbog ozljede prsnog mišića, a u dolasku do pobjede najviše je pokazao Chandler Parsons (27 poena, 10 skokova, osam asistencija). Omer Asik ubilježio je 17 poena i 14 skokova, dok se Patrick Beverley pridružio sa 16, a Carlos Delfino s 13 poena.

Mučeći se s prekršajima, s boravkom na klupi s pet osobnih u dijelu četvrte četvrtine, James Harden nije uspio uhvatiti ritam. Završio je s 15 poena uz 4/12 iz igre, a imao je čak 10 izgubljenih lopti, dodajući i pet osvojenih.

Peta utakmica igra se u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu u Oklahoma Cityju.

Hawksi se vraćaju u Indianapolis u egalu

Atlanta Hawksi su i 13. utakmicu zaredom kod kuće bili bolji od Indiana Pacersa, u nizu koji je započeo još 2006. godine. Hawksi su sinoć pred svojim navijačima slavili sa 102:91, izdržavši nalet gostujuće momčadi u četvrtoj četvrtini, kada se činilo da bi se Pacersi mogli vratiti u egal.

Poslije 57:40 na poluvremenu, stvari su izgledale vrlo povoljno za domaću momčad, ali nastavak je donio nalet gostiju iz Indianapolisa. Pacersi su se uoči posljednje četvrtine približili na 69:62, a tijekom posljednjih 12 minuta su nekoliko puta bili na pet poena zaostatka.

Posljednja nada momčadi Franka Vogela nestala je nedugo nakon što je Paul George minutu i 46 sekundi do kraja zabio za približavanje na 92:87. Poenima Ala Horforda i Josha Smitha, Hawksi su na ulasku u posljednju minutu povećali na devet razlike, a preostalih 60 sekundi nije donijelo dodatne komplikacije za domaće.

Josh Smith ubilježio je 29 poena, najviše u karijeri u doigravanju, a imao je i 11 skokova i četiri asistencije. Kyle Korver bio je prvi u pratnji u dresu Hawksa, s 19 poena i pet skokova, dok je Al Horford završio s 18 poena, pet skokova i četiri asistencije. Jeff Teague upisao je 13 poena i šest asistencija.

Gosti su se mučili u napadu, sa samo 38 posto šuta iz igre, a najviše je zabio Paul George, koji je imao 21 poen, 12 skokova i četiri osvojene lopte. David West pridružio se s 15 poena i šest skokova, Roy Hibbert s 14 poena, sedam skokova i dvije blokade, a George Hill s 12 poena, šest asistencija i tri osvojene lopte. Lance Stephenson bio je raznovrstan, s 10 poena, devet skokova i osam asistencija.

S 2-2 nakon prve četiri utakmice, slijedi povratak u Indianapolis. Idući susret na rasporedu je u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu.