Igor Šestak • ponedjeljak, 06.05.2013.

U nedjelju navečer počela su konferencijska polufinala u NBA doigravanju. Prvu utakmicu polufinala Zapada odigrali su Oklahoma Cityju domaći Thunder i Grizzliesi iz Memphisa, a nakon pravog trilera slavio je Thunder. Briljantan je u toj utakmici bio Kevin Durant. Na Istoku se akcija odvijala u Madison Square Gardenu u New Yorku, a tamo domaćini nisu imali previše razloga za slavlje. Razigrani Pacersi odličnom su igrom stigli do gostujuće pobjede i početne prednosti u seriji.

Maestralni Durant "unakazio" obranu Grizzliesa

Nakon što su u prvom krugu doigravanja s 4-2 svladali Houston Rocketse, igrači Oklahoma City Thundera u nedjelju su u prvoj utakmici polufinala Zapada ugostili Memphis Grizzliese. U vrlo uzbudljivoj utakmici s infarktnom završnicom slavili su 93:91 i poveli u seriji koja bi po svemu sudeći mogla biti izrazito neizvjesna.

S obzirom da je Russell Westbrook ozlijeđen, Kevin Durant osuđen je sam voditi Thunder kroz ovogodišnje doigravanje, a za sada to čini odlično. Grizzliesi u prvoj utakmici polufinalne seriju nisu znali kako ga zaustaviti i ostvario je učinak od 35 poena (iz igre 13/26), 15 skokova, šest asistencija i dvije blokade.

Zaustavljen napadački skok Memphisa

U tri utakmice regularnog dijela NBA sezone Grizzliesi su protiv Thundera u prosjeku imali 17,3 napadačka skoka i postizali 18 poena iz drugih šuteva. Ovoga puta igrači Thundera su puno bolje skupljali lopte nakon promašaja svojih protivnika i Grizzliesi su upisali samo osam napadačkih skokova i četiri poena iz drugih šuteva.

Momčadi su u utakmicu ušle usporeno, kao da im je bilo potrebno vrijeme za zagrijavanje i prilagodbu na nove protivnike, pa je prva četvrtina završila sa skromnih 14:14. Domaći igrači su promašili prvih deset šuteva iz igre, ali ni Grizzliesi nisu bili mnogo precizniji i nisu to znali kazniti. OKC je u prvih 12 minuta iz igre šutirao 5/23, a Memphis 7/23. U drugom periodu proradili su i jedni i drugi. Domaćima je poticaj dao Kevin Martin s čak 15 poena u drugoj četvrtini, dok su se gosti ponajviše oslanjali na Marca Gasola i Zacha Randolpha.

Druga četvrtina nije donijela rezultatsko odvajanje bilo koje momčadi i na poluvrijeme se otišlo s minimalnim vodstvom Thundera 47:46, ali se u trećoj četvrtini odnos snaga promijenio. U prvih sedam minuta tog perioda domaćini su postigli samo šest poena. Grizzliesi su učvrstili obranu i stigli do deset poena prednosti (63:53). Dvije minute prije kraja četvrtine imali su plus 12, Thunder je prepolovio tu prednost, no sa zvukom sirene "divlju" tricu s centra je pogodio Quincy Pondexter i osigurao Grizzliesima prednost 73:64 uoči posljednjih 12 minuta.

Igrači Oklahoma Cityja odlično su krenuli u posljednji period te tricom Dereka Fishera i serijom od šest poena Martina za samo dvije minute stigli na minus dva. Do izjednačenja nisu uspjeli doći sve do ulaska u posljednje četiri minute, a u idućim se minutama igralo ravnopravno. Grizzliesi su u posljednju minutu ušli s 90:87 zahvaljujući ubačaju Gasola.

Durant u četvrtoj četvrtini sam nadmašio Grizzliese

U posljednjih 12 minuta igrači Memphisa su iz igre šutirali 6/18, a Kevin Durant je u isto vrijeme pogodio šest od svojih devet šuteva. U četvrtoj četvrtini zabio je 12 poena, uhvatio četiri lopte, tri puta asistirao, jednom blokirao, ukrao jednu i izgubio jednu loptu.

Tada je na scenu stupio Durant i s dva uzastopna ubačaja doveo Thunder do minimalne prednosti 11 sekundi prije kraja. Drugom njegovom košu prethodila je odlična obrambena reakcija igrača Thundera, a kod idućeg napada Memphisa istaknuo se Thabo Sefolosha i prisilio Mikea Conleya na pogrešku. Reggie Jackson je pogodio oba slobodna bacanja za 93:90, no priči nije bio kraj. Grizzliesi su imali tri sekunde za napad, a Jackson je pogriješio i faulirao Pondextera pri šutu za tri poena. Igrač Memphisa dobio je tri slobodna bacanja i mogao je izboriti produžetak, no promašio je prvo i potpisao poraz svoje momčadi.

Košarkaši Thundera utakmicu su završili s 41,2 posto pogođenih šuteva, nešto slabijim šutom od gostiju koji su pogodili 42,7 posto svojih pokušaja. Thunder je zato uspio dobiti skakačku bitku za dva skoka (43-41), a imao je i dvije izgubljene lopte manje (10-12). Velika razlika bila je u realizaciji slobodnih bacanja. Domaćini su pogodili 22/25, a gosti promašili čak deset svojih pokušaja (14/24).

Osim briljantnog Duranta, odličnu je utakmicu za OKC odigrao Martin i ostvario učinak od 25 poena (iz igre 8/14, trice 3/5) i sedam skokova. Jedino je još Jackson stigao do dvoznamenkastog broja poena, zabio ih je 12. Trener Scott Brooks bio je zadovoljan prezentacijom njegovih igrača: "Lijepo je dobiti prvu utakmicu. Momci su na parketu napravili mnogo dobrih stvari, ponosan sam na njih. U posljednjoj smo četvrtini obrambeno bili tamo gdje trebamo biti, no pred nama je teška serija u kojoj će se voditi bitka za svaki djelić terena."

Gasol i Randolph bili su najjače oružje Grizzliesa, kao i obično. Španjolac je upisao 20 poena (iz igre 8/14), deset skokova i dvije blokade, a Randolph je zabio 18 poena (iz igre 7/16) i također skupio deset skokova. Po 13 poena i pet skokova imali su Pondexter i Conley.

Druga utakmica na rasporedu je u utorak, također u Oklahoma Cityju.

Razigrani Pacersi trijumfirali u Madison Square Gardenu

New York Knicksi su prvi put od 2000. godine preskočili prvu stepenicu u NBA doigravanju, no na uspon prema drugoj nisu dobro krenuli. U prvoj utakmici polufinala Istoka poraženi su u svom Madison Square Gardenu od Indiana Pacersa rezultatom 102:95. Pacersi su odigrali odličnu utakmicu, dominirali i do gostujuće pobjede stigli lakše nego to sugerira konačni rezultat.

Melo u krizi

New York Knicksi su u doigravanje krenuli s tri pobjede protiv Boston Celticsa, a potom su izgubili tri od četiri utakmice. U te četiri utakmice Carmelo Anthony je iz igre šutirao 35/110, a trice tek 2/22. Nastavi li tako Knicksi će teško vidjeti konferencijsko finale.

Čak je šest igrača Indiane stiglo do dvoznamenkastog broja poena, a ukupno su iz igre pogodili 48,7 posto svojih šuteva. Glavni razlozi poraza Knicksa leže u slabom skoku (44-30 u korist Pacersa) te katastrofalnoj šuterskoj večeri glavnih igrača. Carmelo Anthony rano se opteretio osobnim pogreškama, igrao je nešto manje od 36 minuta i iz igre šutirao 10/28, a J.R. Smith, najbolji šesti igrač NBA lige, pogodio je tek četiri od 15 šuteva.

Knicksi su dobro otvorili utakmicu i zahvaljujući seriji 9:0 na kraju prve četvrtine vodili 27:22. Na krilima raspoloženog D.J. Augustina Pacersi su se početkom druge četvrtine vratili u egal, a onda u završnih pet minuta prvog poluvremena napravili seriju 13:4 i odnijeli na odmor šest poena viška (52:46).

Nakon dvije i pol minute igre u drugom poluvremenu Knicksi su gubili s deset poena razlike, a problemi za njih nastavili su se minutu i pol kasnije kad je Anthony zaradio svoju četvrtu osobnu pogrešku. Ostatak treće četvrtine prosjedio je na klupi, a Pacersi su treću četvrtinu dobili s 29:19 i u posljednjih 12 minuta ušli s golemim vodstvom 81:65.

"Napravili smo odličan posao i iskoristili našu prednost u visini. Stizali smo do napadačkih skokova i poena iz drugih pokušaja. George i ostali kreirali su dobre napade, a mi smo ih pod obručem dobro završavali", izjavio je nakon utakmice David West, dok su trener Knicksa Mike Woodson i Carmelo Anthony identično prokomentirali poraz: "Igrali su čvršće od nas i to je odlučilo ovu utakmicu."

Melo se u četvrtoj četvrtini vratio na parket i postigao 15 poena uz šut iz igre 4/11. Primaknuo je Knickse na osam poena zaostatka tri minute prije isteka vremena, no Pacersi ništa više od toga nisu dozvolili. Koš Davida Westa za 101:91 minutu i pol prije kraja uništio je sve nade New Yorkovih igrača i navijača.

Anthony je utakmicu završio kao najbolji strijelac sa 27 poena. Pridodao je i 11 skokova, ali realizacijom se baš ne može pohvaliti. Smith je usprkos katastrofalnoj večeri dogurao do 17 poena, a najučinkovitiji igrač Knicksa bio je Raymond Felton sa 18 poena uz šut iz igre 8/12. Kenyon Martin zabio je 12, Iman Shumpert 11 poena, a Tyson Chandler sasvim podbacio s četiri poena i tri skoka.

Najbolji strijelac Pacersa bio je West s 20 poena (iz igre 8/15), a jedan manje uz pet skokova i četiri asistencije upisao je Paul George iako nije imao svoju večer (iz igre 5/14). Augustin je igrao samo 13 minuta i zabio 16 poena, po 14 poena su postigli Roy Hibbert (osam skokova, pet blokada, četiri asistencije) i George Hill (sedam skokova, šest asistencija), dok se Lance Stephenson istaknuo double-double učinkom od 11 poena i 13 skokova.

Druga utakmica igra se u utorak u New Yorku.

• Obrisan korisnik06.05.2013. u 14:59
    durantulu ne mogu zaustaviti, cudo od igraca, tocno se vidjelo da pokusava razigrati i ostale a kasnije je sve uzeo u svoje ruke. memphis je odligrao odlicnu utakmicu osim u samoj zavrsnici i opet nije bilo dovoljno. indiana igra odlicnu timsku kosarku, bilo je ih milina gledat za razliku od... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.05.2013. u 13:31
    Slažem se...tak Indianu uz ovakav šut i obranu ne mogu dobit...ključno je da Knicksi dignu obranu na razinu one protiv Bostona kad su dobivali prosječno 80ak koševa...
  • gerrard06.05.2013. u 12:31
    knicksi zadnje 3 min igrali smo j.r.smith i melo bez ikakve smislene akcije.. oni uzmu loptu i soliraju, pa šta bude..tako se indijana nemože dobiti