Igor Šestak • utorak, 14.05.2013.

U noći s ponedjeljka na utorak po hrvatskom vremenu odigrane su dvije utakmice NBA doigravanja, a značajne korake prema plasmanu u konferencijska finala napravili su Miami Heat i Memphis Grizzlies. Miami je u Chicagu uvjerljivo porazio ovoga puta sasvim nemoćne Bullse i poveo s 3-1 u seriji, a do identične su prednosti stigli Grizzlies, ali im je za treću pobjedu protiv Oklahoma City Thundera trebao produžetak.

Miami i drugi put slavio u Chicagu, Bullsi bez šanse

Četvrta utakmica polufinala Istočne konferencije između Chicago Bullsa i Miami Heata bila je sve samo ne neizvjesna. Ozljedama poharani Bullsi ovoga su puta bili sasvim nemoćni i činilo se kao da su prethodne utakmice iz njih izvukle i posljednje djeliće energije. U napadu su bili izrazito neprecizni i nisu imali rješenja za čvrstu obranu Heata, a u fazi obrane nisu pokazali čvrstinu koja ih je krasila u ranijim utakmicama i na svom su parketu poraženi s golemih 88:65.

Igrači Chicaga utakmicu su završili sa samo 25,7 posto realiziranih šuteva (19/74). Pogodili su tek dvije trice iz 17 pokušaja, a jedino što su pogađali bila su slobodna bacanja (25/32). Miami je znao iskoristiti sve slabosti Bullsa, dobio je sve četiri četvrtine i poveo u seriji 3-1. Prvu meč-loptu za prolazak u finale Istoka imat će u srijedu na svom parketu.

U prvom poluvremenu Bullsi su šutirali skromnih 11/41 i postigli samo 33 poena, ali situacija za njih nije bila izgubljena. Držali su prednost u skokovima, posebno napadačkim, pa su na poluvremenu zaostajali za "samo" 11 poena, unatoč činjenici da su gosti pogodili više od 50 posto svojih šuteva (18/34).

Bullsi su se uoči nastavka imali pravo nadati preokretu, no u trećoj četvrtini su bili još slabiji nego u prvom poluvremenu i izgubili svaku šansu za poravnanje serije na 2-2. U 12 minuta postigli su samo devet poena (2/13 iz igre) i srušili negativni rekord organizacije kad su utakmice doigravanja u pitanju. U posljednje četiri minute četvrtine nisu postigli niti poen, a Miami je odjurio na velikih 61:42 i preostalo mu je tek dovršiti posao u četvrtoj četvrtini. Prednost Heata išla je i do 26 poena, a na kraju su slavili s 88:65.

Eric Spoelstra mogao je u ovakvoj utakmici priliku dati svim igračima pa ih se čak 11 upisalo u strijelce. Njegovi su igrači utakmicu završili s 48,5 posto pogođenih šuteva (33/68), a daleko najefikasniji bio je LeBron James s učinkom od 27 poena (iz igre 9/20), sedam skokova, osam asistencija, ali i pet izgubljenih lopti. Od ostalih valja izdvojiti Chrisa Bosha koji je iz igre šutirao 7/10 i postigao 14 poena uz šest skokova i četiri blokade, dok se Dwyane Wade čitavu utakmicu mučio s ozljedom i formom. Šutirao je 3/10 i postigao samo šest poena.

"Nikad ne volim reći da je utakmica bila lagana. Činilo se tako jer smo mi naporno radili na parketu. Odigrali smo odličnu obranu i bili vrlo agresivni. Imali smo više energije od naših protivnika i to se vidi po konačnom rezultatu", izjavio je nakon utakmice Chris Bosh.

Domaćini su uvjerljivo poraženi unatoč velikoj dominaciji u skokovima. Skupili su ih čak deset više od igrača Miamija (46-36), a pritom su imali 19 skokova u napadu. To im je donijelo veliki broj dodatnih šuteva, ali jednostavno nisu imali svoju večer i lopta im nije htjela u koš.

Najbolji primjer je Nate Robinson. Igrač koji je ove sezone često vukao Bullse ovoga je puta šutirao 0/12 i ostao bez poena za 32 minute u igri. Joakim Noah je šutirao 1/6 i upisao šest poena i devet skokova, Jimmy Butler je zabio 12 poena, a najbolji je bio Carlos Boozer s 14 poena i 12 skokova, iako je i on imao katastrofalan šut 3/14. Prvi put u seriji za Bullse je zaigrao Rip Hamilton, pogodio jedine dvije trice i došao do 11 poena, dok u sastavu ni ovoga puta nisu bili Deng, Hinrich i Rose.

Trener Bullsa Tom Thibodeau ne misli da je razlog poraza umor njegovih igrača. "Mislim da razlog leži u činjenici da su oni odlična momčad. Protiv njih morate svaki put igrati s golemim intenzitetom, ali morate i pogađati šuteve, a mi to večeras nismo činili. Promašaji otvorenih šuteva u prvoj četvrtini usmjerili su utakmicu, a usput su mojim igračima odnijeli dio samopouzdanja", poručio je.

Grizzliesi kroz produžetak do treće pobjede, Thunder prosuo 17 poena prednosti

Druga utakmica večeri ponudila je daleko više uzbuđenja. Grizzliesi su u Memphisu ugostili Oklahoma City Thunder, a odluka o pobjedniku pala je u produžetku. Domaćini su u ranijoj fazi utakmice imali golemi zaostatak, ali su se vratili u igru. Imali su priliku sve riješiti u završnici četvrte četvrtine, ali dvoboj je otišao u dodatnih pet minuta. Grizzliesi su tada zaigrali još bolje i odjurili do pobjede 103:97.

Tom su pobjedom zadržali stopostotni učinak da domaćem parketu u ovogodišnjem doigravanju. Upisali su treću uzastopnu pobjedu i sedmu u posljednjih osam utakmica. U seriji protiv Thundera vode 3-1, a iduća je utakmica na rasporedu u srijedu u Oklahoma Cityju.

Thunder je imao odlično otvaranje utakmice. Dobio je prvu četvrtinu s 29:18, a posebno raspoložen bio je Serge Ibaka s devet poena i sedam skokova u prvih 12 minuta. U drugoj četvrtini dodatno je povukao Kevin Martin i postigao osam poena, Kevin Durant je ukupno u prvom poluvremenu zabio 14, a Thunder je četiri i pol minute prije kraja poluvremena vodio s najvećih 17 poena razlike. Dvije trice Jareda Baylessa u posljednjoj minuti poluvremena približile su Memphis na 48:56 i dovele ga u bolju poziciju uoči nastavka.

Na početku treće četvrtine Grizzliesi su došli na minus četiri, ali Durant je odgovorio s dvije trice, a Kendrick Perkins pogodio za 64:52. Tada su ozbiljno krenuli domaćini i u idućih sedam minuta na krilima raspoloženih Marca Gasola i Mikea Conleya napravili seriju 20:8 te izjednačili rezultat. U posljednjih 12 minuta ušlo se sa 76:76, a tijekom četvrte četvrtine vodila se izjednačena bitka. Na ulasku u posljednjih 60 sekundi na semaforu je stajalo 92:92, a prednost domaćinima donijeli su Gasol i Zach Randolph, svaki jednim slobodnim bacanjem. OKC je punih pet minuta bio bez ubačaja iz igre, no sušu je prekinuo Durant ubačajem za 94:94 šest sekundi prije kraja.

Grizzliesi su imali priliku za pobjedu, no Perkins je blokirao Randolpha i utakmica je otišla u produžetak. Prvi napad Grizzliesa realizirao je Tony Allen polaganjem, a u drugom je Randolph uhvatio napadački skok i pogodio za 98:94. Gosti su nizali promašaje dok ih u igru tricom nije vratio Derek Fisher. Nažalost po njih, bili su to jedini poeni za Oklahomu u dodatnih pet minuta. Durant se propisno ispromašivao, dok je na drugoj strani Gasol odveo Memphis na 101:97. Pobjedu Grizzliesa zapečatio je Tayshaun Prince slobodnim bacanjima za konačnih 103:97.

Domaći igrači iz igre su šutirali 36/89 (40,4 posto), a ključ njihove pobjede bio je u odličnom čuvanju lopte. Na čitavoj utakmici izgubili su samo sedam lopti, dok su gosti izgubili 15. Igrači Thundera pogodili su 43 posto svojih šuteva (34/79), imali su i malu prednost u skoku (44-41), ali to im nije bilo dovoljno za poravnanje serije na 2-2 uoči povratka u Oklahoma City.

Prvi strijelac Grizzliesa bio je Conley s 24 poena. Iz igre je šutirao 7/21, od toga trice 4/10, a tome je pridodao pet asistencija i četiri ukradene lopte. Ipak, najveći su posao i ovoga puta odradili visoki igrači Memphisa. Randolph je zabio 23 poena (iz igre 8/17) i dodao 12 skokova i tri asistencije, a Gasol je imao učinak od 23 poena (iz igre 8/18), 11 skokova i šest blokada.

OKC je i ovoga puta predvodio Durant. Imao je učinak od 27 poena (iz igre 10/27), sedam skokova i sedam asistencija, ali je zakazao u završnici. U posljednjoj četvrtini i produžetku iz igre je šutirao 2/13. Ovoga puta nije morao igrati sam jer je imao odličnu podršku od Martina (18 poena, pet skokova), Ibake (17 poena, 14 skokova) i Reggieja Jacksona (15 poena, osam asistencija), no pokazalo se kako Thunderu ni to nije bilo dovoljno za trijumf. Aktualni prvaci Zapada nalaze se samo korak od eliminacije.

• nido14.05.2013. u 19:24
    Sada se vidi koliko je tesko pala ozljeda Wstbrk-a jer mora i Durantula zastekat nekad malo a onda bi ga ovaj pokrio da nije ozljeden...no drago mi je radi Memphisa :-D
    nido
  • Obrisan korisnik14.05.2013. u 17:28
    Možda se i može Oklahoma vratiti,ali Miami će uvjerljivo obraniti naslov!Sumnjam da će više od 2 utakmice izgubiti do kraja ove sezone!!
  • The Phantom14.05.2013. u 10:19
    Losa zavrsnica KD-a je kostala okc, mozzda san u manjini ali tija bi da ovo nekako okrene