Branimir Korać • ponedjeljak, 20.05.2013.

Prva utakmica finala Zapadne konferencije između San Antonio Spursa i Memphis Grizzliesa nije donijela nikakvu rezultatsku neizvjesnost. Spursi su upisali glatku i visoku pobjedu 105:83 i tako poveli u seriji s 1-0...

Oni koji su očekivali neizvjesniji otvarajući dvoboj finala Zapada između Spursa i Grizzliesa, ostali su malo razočarani. Spursi su imali potpunu kontrolu nad utakmicom i Grizzliesi bez dovoljno raspoloženih igrača nisu mogli do nekog velikog preokreta.

Toliko hvaljena obrana Memphisa otključana je kvalitetnim protokom lopte i vanjskim šutom. Spursi su znali da nije lako Memphis dobiti igrom u reketu već da će morati kvalitetnim protokom tražiti otvorene pozicije i to su sjajno radili. Izvrstan posao tu su radili Tony Parker i Manu Ginobili koji su nakon prodora pronalazili otvorene suigrače, a ovi su u dobrom broju slučajeva kaznili skupljanje obrane gostiju.

Od samog početka susreta sve je krenulo krivim putem za Hollinsovu momčad. Spursi su se odmah odvojili, pobjegli na dvoznamenkastu prednost i bilo je jasno da će se Memphis teško izvući iz te situacije. Već nakon prve četvrtine San Antonio je vodio 31:14 i gosti su bili u velikim problemima.

Kako Grizzliesi nisu šuterski opasna momčad, bilo je jasno da će morati obrambeno jako puno raditi kako bi zaustavili napade Spursa, nametnuli svoj lagani ritam utakmice s fizičkom košarkom i tako se vratili u utakmicu.

Početkom drugog poluvremena u tome su i uspjeli i to zahvaljujući Quincyju Pondexteru koji je podosta promijenio situaciju na parketu, u kratkom roku ubacio je 12 poena i Memphis je uspio smanjiti na obećavajućih 62:56.

Bilo je to tri i pol minute prije kraja treće dionice, otvorila se prilika gostima za kompliciranje utakmice, ali nakon toga su stali. Spursi su do kraja četvrtine napravili seriju čak 11:1, u istom ritmu nastavili su i u posljednjoj četvrtini te su na devet minuta do kraja susreta stigli do više od 20 poena prednosti.

Ostatak je bilo tek rutinsko odrađivanje, ubrzo su starteri preselili na klupu i San Antonio je u ležernoj završnici glatko slavio 105:83.

Odličnu utakmicu odradio je Tony Parker koji je ubacio 20 poena (9/14) uz devet asistencija, Kawhi Leonard je dodao 18 poena (7/10), a Danny Green 16 poena (6/9).

Treba istaknuti i doprinos Tima Duncana koji je uhvatio deset skokova, ubacio tek šest poena, ali je u obrani potpuno uništio Zacha Randolpha koji je odigrao kriminalnu utakmicu.

Na putu do pobjede Spursima je od velikog značaja bio sjajan šut za tricu 14/29 uz po četiri ubačene trice Leonarda i Bonnera te tri Greena.

Kod Memphisa Pondexter je stao na 17 poena (6/11), Marc Gasol je ubacio 15 (7/16) uz sedam skokova, a Mike Conley 14 (5/12) uz osam dodavanja.

• Obrisan korisnik21.05.2013. u 01:29
    ma ne treba to previše idealizirat - Spursi razvalili šutem. čim im se šut svede na za NBA normalnu razinu bit će gusto...
  • Obrisan korisnik20.05.2013. u 13:29
    Ubili su ih s tricama... A Z-Bo prvi koš (tip-in) ako se dobro sjećam negdje u 3. četvrtini. Pop je stvarno čudo od trenera, SAS igra danas dosta drukčije nego prije 7-8 godina, lik jednostavno ima talent i viziju da od slagalica (igrača) koje mu daš, posloži najbolji sistem za te slagalice. Za... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.05.2013. u 11:17