Dynamo Kijev deklasirao Bešiktaš

Mario Glasnović • četvrtak, 17.02.2011.

Vrlo zanimljive utakmice odigrale su se u šesnaestini finala Europske lige. Dynamo Kijev je, predvođen našim Vukojevićem, slavio s visokih 4:1 u gostima protiv Bešiktaša. BATE Borisov je kod kuće remizirao s PSG-om, dok su domaće pobjede ostvarili Lech iz Poznana i Benfica koja je slavila protiv Stuttgarta.

BATE Borisov – PSG 2:2
(Renan 16', Gordejčuk 81' / Erdinc 30', Luyindula 81')

BATE je poveo u 17. minuti preko brazilskog veznjaka Renana. 22-godišnja "desetka" zatresla je mrežu Parižana nakon akcije domaćih igrača. PSG se nije predao te je materijalizirao svoju prednost, na 1:1 su izjednačili u 30. minuti preko napadača Edrinca, asistent pri pogotku bio je francuski napadač Luyindula. Na odmor se otišlo s rezultatom od 1:1.

U nastavku su obje momčadi bile podjednake, Parižani su imali posjed lopte dok su domaćini također bili opasni i prijetili preko Vodionova i Volodka. U zadnjih deset minuta vidjeli smo dva pogotka, prednost oduševljenim domaćinima donio je Gordejčuk u 81. minuti, a kada se mislio da će BATE slaviti nad kvalitetnijim PSG-om, spomenuti Luyindula je minutu prije kraja postavio konačnih 2:2.

Benfica –Stuttgart 2:1
(Cardozo 70', Jara 80' / Harnik 21')

Benfica je na svome stadionu ugostila Stuttgart koji ima velikih problema. Osim brojnih ozljeda koje su pogodile Nijemce, u prvenstvu stoje jako loše, nalaze se u zoni ispadanja. No, "Švabe " nisu došle s "bijelom zastavom " već su, kako su i najavili, došli postići pogodak. To im je i pošlo za rukom kada su poveli preko austrijskog reprezentativca Martina Harnika. Harnik je prekrasnim pogotkom u 21. minuti doveo goste u vodstvo. S tim rezultatom se i otišlo na odmor.

Benfica je u drugome dijelu počela bolje igrati, a dobra igra i dominacija isplatila im se u 70. minuti kada je Cardozo ljevicom pogodio za 1:1. Deset minuta prije kraja Benfica je postigla još jedan pogodak, a precizan je bio 22-godišnji argentinski napadač Franco Jara.

Bešiktaš – Dynamo Kijev 1:4
(Quaresma 37' / Vukojević 27', Ševčenko 50', Yussuf 56', Gusev 90')

Zanimljiv susret igrao se u Istanbulu gdje je domaći Bešiktaš dočekao Dynamo Kijev našeg Ognjena Vukojevića. Obje ekipe očekuju veliki rezultat u Europi, posebno turska momčad koja je dovela vrlo dobre igrače, kao što su Guti, Quaresma, Hugo Almeida...

Odlično su počeli Ukrajinci, nakon kornera Ševčenko je glavom spustio loptu za Ognjena Vukojevića koji je pogodio za 0:1, igrala se 27. minuta utakmice. Deset minuta kasnije izjednačio je portugalski reprezentativac Ricardo Quaresma. Bivši igrač Intera, Barcelone i Chelsea sjajnim udarcem iz voleja je pogodio za 1:1.

U drugome dijelu Dynamo je s još tri pogotka sebi osigurao miran uzvrat. Najprije je Ševčenko u 50. minuti glavom pogodio za 2:1, a šest minuta poslije veliku prednost gostima je osigurao Nigerijac Ayila Yussuf koji je također glavom svladao gostujućeg vratara Arikana. U samoj završnici utakmice Dynamo je postigao još jedan pogodak, iz jedanaesterca je bio precizan Gusev. Quaresma je na kraju utakmice dobio i drugi žuti karton te je isključen.

Lech Poznan – Braga 1:0
(Rudnevs 72')

Poljski Lech iz Poznana minimalno je slavio protiv sudionika Lige prvaka, portugalske Brage. U dosta nezanimljivoj utakmici domaćin je upisao važnu pobjedu. Pobjedonosni pogodak postigao je latvijski napadač Artjoms Rudnevs u 72. minuti utakmice.