Crnogorci remizirali s Bugarskom

Josip Piršljin • subota, 04.06.2011.

Nogometna reprezentacija Crne Gore je u jednoj od odlučujućih utakmica za odlazak na EURO 2012. odigrala neriješeno s Bugarskom i tako propustila preuzeti vodeće mjesto u skupini ispred Engleske. Danska je na Islandu očekivano slavila, a pobjedu su ostvarili i Slovaci, premda su se dugo mučili s Andorom.

Reprezentativci Crne Gore bili su blizu pobjede nad Bugarskom kojom bi pobjegli Englezima na dva boda na vrhu skupine G. Ipak, završilo je podjelom bodova čime sastav Zlatka Kranjčara i dalje ima ugodnu prednost ispred Švicarske i Bugarske. Kranjčar je susret u Podgorici odlučio započeti s Vučinićem i Đalovićem u napadu, dok je Jovetića i Bećiraja ostavio na klupi.

Crna Gora je od samog početka bila bolji suparnik. Domaći nogometaši su držali loptu u svojim nogama i u prvih 45 minuta su stvorili više opasnih situacija pred vratima Nikolaja Mihajlova. Bugari su se uglavnom koncentrirali na obranu i prijetili su iz kontranapada. Pred kraj prvog poluvremena izabranici Zlatka Kranjčara imali su dvije odlične šanse za vodstvo. Najprije je u 40. minuti Savo Pavićević dalekometnim udarcem pogodio vratnicu, a tri minute kasnije i Marko Baša pogađa okvir gola.

Crnogorci su i u nastavku zadržali isti tempo, a u 52. minuti dolaze do vodstva. Vladimir Božović je ubacio u sredinu šesnaesterca gdje je lijepim udarcem za 1:0 pogodio Radomir Đalović. Igrači Lothara Matthäusa su nakon primljenog gola zaigrali bolje i ubrzo izjednačili. U 66. minuti Ivelin Popov zabija za 1:1 nakon dobre akcije i ubačaja Petra Zaneva. Poslije toga uslijedila je otvorena igra u kojoj su se prilike nizale na obje strane, no mreže se više nisu tresle.

Danska je na Islandu tražila nove bodove kako bi ostala u igri za prva dva mjesta u skupini H. Danski napadači proradili su u drugom poluvremenu utakmice i tako došli do desetog boda čime su zadržali priključak s Norveškom i Portugalom. Islandu je ovo bio četvrti poraz u pet susreta.

Danci su krenuli napadački u potrazi za ranim pogotkom, ali u prvom dijelu nije bilo golova niti na jednoj strani. Gosti su više prijetili i bili bliže vodstvu, no pokušaji Nicklasa Bendtnera nisu bili dovoljno precizni. Islanđani su uzvratili preko Eidura Gudjohnsena, ali na predah se otišlo s rezultatom 0:0.

Danska nastavlja s napadima i u drugom dijelu, a mrežu domaćih uspijevaju pogoditi u 60. minuti susreta kada je snažnim i preciznim udarcem iskosa zabio Lasse Schöne koji je u igru ušao na poluvremenu. 15 minuta prije kraja konačnih 2:0 postavlja Christian Eriksen na asistenciju Dennisa Rommedahla.

U Bratislavi je reprezentacija Slovačke imala naizgled lagan posao protiv slabašne Andore, no teško je bilo probiti gostujući bunker. Domaći su na kraju minimalno slavili i time zadržali priključak za Rusijom i Republikom Irskom u skupini B.

Slovačka je očekivano preuzela inicijativu na terenu, te su igrači Vladimira Weissa željeli što prije doći do vodećeg pogotka. Ipak, unatoč nekoliko dobrih pokušaja, domaći nisu uspjeli probiti gustu obranu Andore u prvom poluvremenu.

Slovaci su se mučili i početkom drugog dijela, no u 63. minuti konačno dolaze do toliko željenog vodstva kada je Robert Vittek odmjerenim udarcem zabio za 1:0. Do kraja utakmice moglo je biti još golova u mreži gostiju, no završilo je za njih podnošljivim porazom.

• Obrisan korisnik05.06.2011. u 00:15
    Bravo Cico ove kvalifikacije odradujes vrhunski! Steta za ovaj bod Engleza, trebali su spusit!!
  • randy marsh05.06.2011. u 00:01
    da su ovo dobili, vjerovatno bi im bio dovoljan i remi sa Englezima za 1. mjesto