Repriza finala u Teksasu pripala Miamiju

Dino Brumec • ponedjeljak, 26.12.2011.

U drugoj utakmici ove skraćene NBA sezone Dallas je u Teksasu dočekao Miami u dvoboju koji je bio svojevrsna repriza prošlosezonskog finala doigravanja. Iako je momčad Heata slovila kao favorit u ovoj utakmici, nije baš bilo za očekivati da će na ovakav način "razbiti" Dallas. Premda konačnih 11 koševa razlike u korist gostiju (105:94) zavarava, pobjeda Miamija praktički ni u jednom trenutku nije došla u pitanje, o čemu svjedoči i podatak da je Heat u jednom trenutku imao prednost od 35 koševa.

Dallas je od početka utakmice zaostajao za Heatom, a nakon slobodnih bacanja LeBrona Jamesa u osmoj minuti Miami je došao do vodstva 20:11. U tih 20 koševa James i Wade ugradili su ukupno 15, a nakon toga Heat je s još četiri koša zaključio svoju seriju 13:0. Prva je četvrtina završena 32:17, uz dojam da Dallasu nedostaje onog žara i motivacije pomoću kojih je osvojio prsten prošle godine.

U drugu četvrtinu bolje su ušli domaći igrači koji u prve tri minute nisu dopustili protivniku da postigne koš, sve dok se nije pojavio Wade i s dva uzastopna realizirana napada probudio svoju momčad. Odmah nakon toga James Jones postigao je dvije trice zaredom i odveo svoju momčad na visokih +16 (42:26). Isti igrač postigao je novu tricu za vrlo visokih 51:27, a prvo poluvrijeme završeno je vodstvom Miamija 62:41.

U treću dionicu Miami je ušao novom serijom od 16:2, a na trenutke je izgledalo da se gostujuća momčad želi "osvetiti" Mavericksima za poraz u finalu. Dirk Nowitzki je u tim trenucima s nekoliko uzastopnih koševa spašavao svoju momčad od pravog raspada, ali ni veliki Nijemac nije mogao spriječiti razigrane rivale. Miami je letio parketom, a Dallas ih promatrao, pa je treća dionica završena golemom prednošću Heata od 97:65 i bilo je jasno da je utakmica riješena.

U posljednjoj četvrtini Dallas je konačno pokazao zube gostujućoj momčadi i uspio značajno smanjiti razliku pa se poraz teksaške momčadi, na prvi pogled, i ne čini tako uvjerljiv. Konačan rezultat bio je 105:94, a paradoksalno je da Teksašani mogu biti dosta sretni s rezultatom jer je na trenutke mirisalo na pravu katastrofu Dallasa.

LeBron James odigrao je odličnu utakmicu i predvodio Miami s 37 poena, deset skokova i šest asistencija. Odličan je bio i Wade s 26 koševa, osam skokova i šest asistencija, dok je Udonis Haslem pridodao 14 skokova i tako dao odličan doprinos pobjedi svoje momčadi. Chris Bosh jedini je sa samo četiri koša podbacio kod gostiju. Prvi strijelac Dallasa bio je Jason Terry s 23 poena, dok je Nowitzki ubacio 21, ali uz slab šut iz igre (6/15).