Igor Šestak • četvrtak, 31.05.2012.

Niti u četvrtoj utakmici ovogodišnjih konferencijskih finala NBA lige gosti nisu uspjeli doći do pobjede. Poput San Antonija, s 2-0 su u finalu Istoka poveli i igrači Miamija. Do pobjede su došli nakon produžetka, a Celticsima nije pomogla ni utakmica karijere njihovog razigravača.

Miami Heat u stopu prati San Antonio Spurse. Večer nakon što su do 2-0 u konferencijskom finalu stigli košarkaši iz Texasa, isto je uspjelo i košarkašima s Floride, ali su morali nešto težim putem.

Heat je do pobjede stigao kroz produžetak, a u osnovnom dijelu utakmice je morao stizati zaostatak od 15 poena. Tim su preokretom igrači Miamija srušili rekord organizacije u dostizanju najvećeg zaostatka u jednoj utakmici doigravanja. Miami su u poenima još jednom predvodili LeBron James i Dwyane Wade, ali je veliki doprinos u ovoj pobjedi dao i Mario Chalmers.

Probleme je igračima Miamija stvorio Rajon Rondo. Razigravač Bostona je odigrao svoju utakmicu karijere, ali to na kraju nije bilo dovoljno za pobjedu Celticsa. Nakon dva poraza u American Airlines Areni Boston će sreću morati potražiti u svom TD Gardenu i tamo pokušati zakomplicirati finale Istočne konferencije.

Dobar potez Spoelstre

Domaći trener Erik Spoelstra napravio je dobar potez početkom drugog poluvremena kada je zadužio Jamesa za čuvanje Ronda. Playmaker Bostona je u prvom poluvremenu iz igre šutirao 7/11, slobodna bacanja 8/10 i završio prve 24 minute s 22 poena. U drugom dijelu je iz igre šutirao 5/8, nije se našao na liniji slobodnih bacanja i ostao je na deset poena, što je omogućilo Miamiju povratak u utakmicu.

Nakon prilično uvjerljivog poraza u prvoj utakmici, Boston je u drugu krenuo vrlo odlučno. Na krilima Ronda i Paula Piercea Celticsi su prvu četvrtinu dobili rezultatom 24:18. Igrači Miamija su se u tom periodu mučili sa šutom i pogodili su iz igre tek 27,3 posto svojih pokušaja. LeBron je bio na 1/6, a Wade na 0/4.

Gosti su drugu četvrtinu otvorili serijom 12:3 i stigli do prednosti od 15 poena, koju su uspješno čuvali do završnice prvog poluvremena. U posljednje dvije i pol minute Miami je uspio smanjiti zaostatak na prihvatljivih 7 poena. Bostonov šut iz igre je u prvom poluvremenu bio 54,1 posto, a pravi show je priredio Rondo s 22 poena i sedam asistencija.

Miami je u igri zadržao Chalmers s 12 poena u drugoj četvrtini, dok je Wade poluvrijeme završio sa samo dva poena. Jedini segment igre u kojem su domaći imali prednost bio je šut za tri poena. Miami je nakon prvog dijela bio na 6/14, a Boston na 0/2.

Još je dvije trice na početku drugog poluvremena pogodio James, ali mu je koševima na drugoj strani odgovarao Pierce i Miami nikako nije uspijevao uhvatiti potpuni priključak. To se ipak dogodilo u završne četiri minute treće četvrtine. Heat je napravio seriju 12:0 i stigao do vodstva 78:71, a u posljednju četvrtinu ušao s vodstvom od šest poena.

Celticsi se nisu predali. već su uzvratili serijom 9:0 i ponovno prešli u vodstvo. Na ulasku u posljednje četiri minute imali su pet poena prednosti, ali se nakon trice Battiera ušlo u potpuno izjednačenu završnicu. Utakmicu je u korist Miamija mogao riješiti Wade slobodnim bacanjima 47 sekundi prije kraja, ali je pogodio tek jedno za 99:96. Za izjednačenje se pobrinuo Ray Allen svojom drugom tricom na utakmici. Dva pokušaja za pobjedu imao je James, ali je bio neprecizan i susret je otišao u produžetak.

"Nisam prije utakmice odlučio da će Rondo večeras igrati sve minute, tako nešto vam jednostavno dođe u utakmici. Igrao je na visokom nivou i nije mi se činilo da mu treba odmor. Bio je zaista fenomenalan večeras. U nekim trenucima je nosio čitavu momčad na svojim ramenima i zaista je teško prihvatiti činjenicu da je on odigrao tako dobro, a mi smo izgubili utakmicu."

Doc Rivers, trener Boston Celticsa

U prve tri minute produžetka vodila se izjednačena bitka, a Boston je vodio 105:103. Tada su igrači Miamija napravili seriju 9:0 u koju je važnih pet poena ugradio Wade, a po dva su dodali James i Haslem. Domaći su završnicu utakmice proveli na liniji slobodnih bacanja, a gostima za povratak nisu bile dovoljne ni dvije trice Ronda.

Bostonov razigravač ni u jednom trenutku nije sjeo na klupu. Odigrao je 53 minute, iz igre šutirao 16/24, zabio 44 poena, podijelio deset asistencija te dodao osam skokova, tri izgubljene i tri osvojene lopte. Rondo je zabio svih 12 Bostonovih poena u produžetku. Bila je to najbolja večer u karijeri 26-godišnjeg playa, ali na njegovu žalost to nije bilo dovoljno za pobjedu Celticsa.

Pierce je zabio 21 poen, ali je iz igre šutirao 8/19, za tricu 0/5. Kevin Garnett je također bio dosta neprecizan (iz igre 6/18), ali je utakmicu završio s 18 poena i osam skokova. Allen je završio na 13, Bass na osam, a klupa Celticsa na samo sedam poena.

LeBron James je imao lošu šutersku večer (7/20), ali je gađao slobodna bacanja 18/24 i završio utakmicu s 34 poena. Prikupio je još deset skokova i sedam asistencija. Wade je u drugom poluvremenu i produžetku zabio 21 poen, a Chalmers je susret završio s 22 poena i šest asistencija. Istaknuo se još i Udonis Haslem s 13 poena i 11 skokova.

Celticse bi posebno trebala brinuti činjenica da Miami nije odigrao posebno dobru utakmicu, a ipak je pobijedio. Igrači Erika Spoelstre su iz igre šutirali 44,6 posto, u skokovima je bilo 42-42, u izgubljenim loptama 8-8, James nije imao svoj dan, Wade je u prvom dijelu bio nevidljiv, a Boston to nije iskoristio čak ni uz ovakav nastup Ronda. Miami je imao daleko više slobodnih bacanja od Bostona, ali ni to nije u potpunosti iskoristio. Domaći su gađali slabih 31/47, a gosti 26/29.

Momčadi sada putuju u Massachusetts, a treća utakmica finala Istoka je na rasporedu u noći s petka na subotu po hrvatskom vremenu.

• ziki01.06.2012. u 00:16
    Ne mogu mu se divit. Svaka čast, odličan je. Ima ga na svim dijelovima terena, fizički bezprijekoran, skače, zabija, asistira. Međutim nema onu finesu u igri i zato će mi uvijek biti draže pogledati Ginobilijai takve igrače sa imaginacijom do neba.
    ziki
  • Obrisan korisnik31.05.2012. u 18:00
    A tko to od nas nije egoist, htio ne htio? LeBrona se može kao bilo kojeg drugog igrača voljeti ili ne voljeti ali genijalnost mu se ne može poreći. Ne divit se igraču koji je s 27 godina 3 x NBA mvp???
  • Obrisan korisnik31.05.2012. u 16:53
    Brzopotezni, odličan komentar. James je alfa i omega Heata i zaista mislim da bi bez njega bili ekipa na rubu playoffa, (dobro playoff svakako ali ne bi imali šanse za naslov), Wadeu unatoč. Pretanku klupu imaju, previše fali Bosh. Nekad sam i ja ovdje pisao da imaju neke solidne... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik31.05.2012. u 16:46
    Pa James nije bolji ni od suigrača Wadea koji je plemenit igrač.Ali odradi svoje zadaće i trudi se ali je ipak malo preglup da bi bio kalibra Koby,Jordana ili Wadea.I jebiga , jednostavno nema kontrolu lopte i igre na vrhunskom nivou.Ali je najveći fizikalac kog sam gledao u životu.Fizikalac i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik31.05.2012. u 16:14
    Bdija san do 6 ujutro, mater se probudila za na posal, da bi oni uspili izgubit. Krasno.