Thunder šokirao San Antonio i poveo 3-2 u finalu Zapada

Mario Majdić Natrlin • utorak, 05.06.2012.

Oklahoma City Thunder napravili su ogroman posao u finalu Zapada. U petoj utakmici u San Antoniju svladali su Spurse 108:103 i stigli do vodstva 3-2 u seriji koja se igra na četiri pobjede...

Momčad Oklahoma City Thunder slavila je u San Antoniju 108:103 i postala prva ekipa u ovogodišnjim konferencijskim finalima koja je pobijedila na gostujućem parketu.

Po prvi puta ove sezone San Antonio Spursi poraženi su triput zaredom.

Thunder je kontrolirao veći dio utakmice i u četvrtoj dionici stigli su na 101:88 nakon trice Jamesa Hardena uz prekršaj i dodatno slobodno bacanje, s 5:16 do kraja susreta. Spursi su zatim ozbiljno zaprijetili i serijom 11:0 stigli na svega dva poena zaostatka (103:101), 50 sekundi prije kraja.

Izgubljene lopte

San Antonio izgubio je čak 21 loptu što je rezultiralo sa čak 28 poena za OKC Thunder. U Oklahoma Cityju Spursi će morati biti mnogo pažljiviji ukoliko misle pobijediti i ostati na životu. Sinoć su po pet izgubljenih lopti imali Parker i Ginobili, a Spursima nije pomogao ni bolji skok (42-34), ni više asistencija (23-22), ni prednost u koševima iz kontre (15:13), ni više koševa iz reketa (38:30).

Fantastični Harden zatim zabija ključnu tricu za 106:101. Nakon brzog koša Spursa, Thabo Sefolosha gubi loptu nakon što ga je uz rub terena pritisnuo Kawhi Leonard. Domaćini tako dobivaju priliku za izjednačenje, ali trica Manua Ginobilija četiri sekunde prije kraja ne prolazi, a Kevin Durant s druge strane zabija slobodna bacanja za konačnih 108:103.

"Vrijeme za napad je isticalo, morao sam nešto napraviti. Leonard me odlično čuvao, a ja sam šutirao s mnogo samopouzdanja. U finalu smo Zapada i to je bio važan koš", prisjetio se Harden ključne trice za 106:101.

Durant je završio s 27 koševa uz pet asistencija i četiri skoka. Russell Westbrook zabio je 23 uz 12 asistencija i četiri ukradene lopte. Junak Harden zabio je 20 koševa, devet je dodao Serge Ibaka, a osam Daequan Cook koji je u drugoj četvrtini zabio sve svoje koševe.

Gregg Popovich ovu je utakmicu odlučio otvoriti s Ginobilijem u startnoj petorci umjesto Dannyja Greena. Argentinac je utakmicu završio s 34 koša uz sedam asistencija i šest skokova. 20 poena dodao je Tony Parker (šut 5/14, četiri asistencije), 18 uz 12 skokova Tim Duncan, a 13 Stephen Jackson.

"Sada smo u situaciji da moramo pobijediti ili idemo kući. To nam je posao. Nećemo se sažalijevati", direktan je bio Ginobili.

Thunder je preuzeo kontrolu nakon ranog vodstva San Antonija. Nakon prvih 12 minuta gosti iz Oklahoma Cityja vodili su 26:21. Dvije trice Daequana Cooka u drugoj četvrtini vodstvo je povećalo na 40:33, a dvije minute prije odmora Thunder je vodio i sa 14 poena razlike. Prvi dio završen je s vodstvom OKC-a 52:44.

Predvođeni Ginobilijem u trećoj četvrtini Spursi su preuzeli vodstvo i poveli 67:61 nakon jedne njegove trice. Završnica treće četvrtine ipak je pripala Thunderu koji preuzima kontrolu i u završnu dionicu ulazi s vodstvom 81:72.

Gosti vodstvo više nisu ispuštali, breaknuli su Spurse i sada će pred svojim navijačima "servirati" za ulazak u NBA finale. Šesta utakmica igra se u večeri sa srijede na četvrtak.

• Obrisan korisnik06.06.2012. u 01:05
    Hardena nisam previše gledao, jer su mi tekme OKC-a ipak malo prekasno, ali sada vidim da je on izvanredan igrač. Ibaku sam gledao i prije i mogu reći da su on i Perkins uspjeli donijeti stabilnost pod koševima, i obrambeno i napadački, Duncan je sinoć zaigrao tek kada se Perkins... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 00:27
    Sreća da Durant i Harden imaju savršen igrački instinkt i inteligenciju pa pokriju štetu njegovih kamikaza naleta u krcati reket! Da zna iznervirat navijača OKC-a, zna itekako.
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 00:11
    Svaka čast, u potpunosti se slažem sa ovim o Westbrooku. Gledao sam utakmicu sinoć i u nevjerici promatro njegove poteze. Strašno!!
  • Obrisan korisnik05.06.2012. u 22:36
    Uz dužno štovanje svima, Westbrook je sinoć skoro izgubio dobivenu utakmicu. Kod rezultata 88:101 za OKC je valjda mislio da je gotovo, i počeo je solirati. Tipa, napad od 24 sekunde, on dribla sam sebe na centru 18 sekundi, i onda kada vidi da je napad pri kraju krene u neki proboj. Mic po... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.06.2012. u 17:15
    To stoji, bolje bi im stajalo zeleno-žuto. Reggie Miller komentator br 1. ikada!