Igor Šestak • petak, 01.06.2012.

Odličnom igrom u obrani i raznovrsnim napadom Oklahoma City je uspio svladati San Antonio u trećoj utakmici finala Zapadne konferencije. Bila je to izrazito loša večer Spursa, dok su igrači Thundera "letjeli" terenom i ubilježili pobjedu 102:82.

Nakon 50 dana i 20 uzastopnih pobjeda, San Antonio Spursi su doživjeli poraz. Momčad Gregga Popovicha posljednju je utakmicu izgubila 11. travnja od Los Angeles Lakersa i od tada nanizala deset pobjeda u osnovnom dijelu sezone i još deset u doigravanju. Toj su seriji na kraj stali igrači Oklahoma Cityja.

U prve dvije utakmice finala Zapada Spursi su bili izrazito uvjerljivi i činilo se da neće imati pretežak posao plasirati se u veliko finale. Ipak, nakon prve utakmice u Oklahoma Cityju vidljivo je da i Thunder ima što za reći u ovoj seriji. Nošeni sjajnom publikom, igrači Scotta Brooksa su u trećoj utakmici doživjeli preobražaj. Zaigrali su daleko racionalnije u napadu, angažiranije u obrani i svojom brzinom izludili goste iz Texasa.

Sefolosha dodatni adut OKC-a

Scott Brooks je zadužio Sefoloshu za čuvanje Tonyja Parkera i taj mu se potez isplatio već nakon nekoliko minuta. Branič Thundera je zaslužan za četiri izgubljene lopte Spursa na početku utakmice, a kasnije je odigrao i veliku ulogu u napadu. U ovogodišnjem doigravanju je zabijao četiri poena po utakmici, a večeras je zabio 19, što mu je najbolji učinak ove sezone.

Da Spurse očekuje teška večer pokazao je sami početak utakmice. U prve tri minute su promašili tri pokušaja iz igre i izgubili četiri lopte. OKC je poveo 8:0, a Popovich pozvao minutu odmora. Prvi koš za Spurse zabio je Tim Duncan nakon gotovo tri i pol minute igre. U idućem napadu je dodao još jedan pa je Tony Parker pogodio tricu i Spursi su napokon krenuli. Na semaforu je stajalo 10:7.

Predvođeni Parkerom i Duncanom, gosti su ubrzo došli do vodstva koje su uspjeli zadržati do kraja prve četvrtine. Iskusnom dvojcu se još priključio i Stephen Jackson s pet poena za pet i pol minuta na parketu. Iako je omjer izgubljenih lopti bio 7-2 u korist Spursa, oni su vodili 24:22.

Drugu četvrtinu je tricom otvorio Manu Ginobili, ali su Spursi nakon nje upali u novu veliku krizu. Nakon kraćeg pada u igri, domaći su ponovno uhvatili dobar ritam, napravili seriju 24:5 i stigli do uvjerljivog vodstva. U tu je seriju devet uzastopnih poena ugradio James Harden. U završnici poluvremena se aktivirao i Kevin Durant, a na veliki odmor se otišlo s vodstvom Thundera 54:41.

Domaći su u drugoj dionici igre pogodili 55 posto šuteva iz igre i svih osam slobodnih bacanja. Spursi su izgubili novih šest lopti, a iz igre su šutirali slabih 6/17. Jedini pozitivni segment igre Spursa u prvom poluvremenu bio je šut za tri poena (4/8).

"Od samog početka smo odigrali odličnu obranu. Bili smo vrlo aktivni i napadali smo svaki njihov posjed lopte. To je najbolji mogući način na koji možete igrati protiv najbolje košarkaške ekipe. Nadigrali su nas u prve dvije utakmice, ali smo im večeras uzvratili."

Scott Brooks, trener Oklahoma City Thundera

Prednost Oklahoma Cityja je nastavila rasti i u trećoj četvrtini. Nakon točno četiri minute igre Durant je pogodio za 17 poena prednosti, četiri minute kasnije je bilo plus 20, a dvije i pol minute prije kraja četvrtine je Derek Fisher pogodio tricu za 73:51. San Antonio se malo vratio zahvaljujući trenucima inspiracije Jacksona, koji je upisao polaganje pa još dvije trice za 75:59.

Pogodio je Jackson i svoju četvrtu tricu večeri na otvaranju posljednje četvrtine, ali osim njega raspoloženih Spursa nije bilo na vidiku. Igrači Thundera su prednost brzo vratili iznad 20 poena, a tricom Sefoloshe, šest i pol minuta do kraja utakmice, poveli s najviših 95:68. Popovich se nakon mnogo hvatanja za glavu pomirio s gubitkom ove utakmice pa su završnicu odigrali igrači s klupe. Priliku je iskoristio Blair i postigao deset poena.

Za OKC su se u strijelce upisali svi igrači koji su dobili priliku ući u igru, njih 12. Najbolji strijelac je bio Durant s 22 poena, a dodao je još šest skokova i pet asistencija. Igrač prevage je bio Thabo Sefolosha s 19 postignutih poena i čak šest ukradenih lopti. Harden je zabio 15, a Ibaka 14 poena. Posebna priča je Russell Westbrook koji se ovaj put ograničio na "samo" 15 šuteva iz igre, od kojih je pogodio pet. Ipak, osim s deset poena, ovoj je pobjedi doprinio s čak devet asistencija, sedam skokova, četiri ukradene lopte i dvije blokade.

San Antonio je utakmicu završio s 21 izgubljenom loptom. Prednjačili su Parker s pet te Ginobili i Jackson s četiri turnovera. Parker i Jackson su se donekle iskupili napadačkim učinkom od 16 postignutih poena, dok je Argentincu jedini ubačaj iz igre bila ona trica s početka druge četvrtine. Lošu večer je imao i Duncan koji je uhvatio tek dva skoka, a iz igre je šutirao 5/15 za konačnih 11 poena.

Spursi su pogodili 11 trica od 26 pokušaja, a ukupno su iz igre šutirali skromnih 39,5 posto. Domaća trica je bila slabija (6/22), ali su ukupno iz igre pogodili 45,5 posto pokušaja. Thunder je odnio pobjede i u skokovima (44-41) i u asistencijama (23-18).

Utakmicu su obilježila i dva jubileja. Tim Duncan je s pet blokada prestigao Kareema Abdul-Jabbara na prvom mjestu po broju blokada u povijesti NBA doigravanja. Duncan sada ima 478 blokada, dok je Abdul-Jabbar u svojoj karijeri prikupio 476. Derek Fisher je odigrao svoju 221. utakmicu u doigravanju i tako skočio na treće mjesto vječne liste igrača s najviše odigranih utakmica u NBA doigravanju iza Roberta Horryja i Abdul-Jabbara.

Četvrta utakmica igra se u Oklahoma Cityju u noći sa subote na nedjelju.

• Obrisan korisnik01.06.2012. u 23:50
    "U prve dvije utakmice finala Zapada Spursi su bili izrazito uvjerljivi i činilo se da neće imati pretežak posao plasirati se u veliko finale" Prva utakmica-San Antonio 101-98 Okc Druga utakmica-SAn Antonio 120-111 Okc To vi zovete izrazito uvjerljivo
  • johnny00801.06.2012. u 19:45
    vidim, pobjeda dvajst razlike, pogledam westbrookove suteve i odma mi je jasno =) nadam se da ce shvatit da mora ovako igrati ako zele proć u finale =)
    johnny008
  • Obrisan korisnik01.06.2012. u 15:33
    nije uopce podcjenjivanje vec jednostavno mislim da su spursi bolji i da za poraz od 20 razlike je morala se poklopiti losa noc spursa i odlicna utakmica thundera...  odgovor hugu...
  • Obrisan korisnik01.06.2012. u 15:30
    Koliko je bilo blokada od Ibake? Vidim da se RW bolje kontrolira u šutu, ali još mi je draže kad vidim ove druge brojke
  • Obrisan korisnik01.06.2012. u 13:33
    Ma samo su počeli koncentrirano igrati odbranu.Ako uspiju dalje braniti kao večeras biće belaja.Mamuze su načete,mogle bi najebati lagano..