Miami Heat ostao na životu, Jamesovih 45 poena za uvjerljivu pobjedu u TD Gardenu

Igor Šestak • petak, 08.06.2012.

Miami Heat je "preživio" šestu utakmicu. Nakon poraza na domaćem parketu 48 sati ranije, Miami je morao pronaći put do pobjede na gostovanju u TD Gardenu kako bi ostao u igri za veliko finale. Na tom putu ih je vodio LeBron James, koji je ovu utakmicu uzeo u svoje ruke i odličnim nastupom odgovorio na brojne kritike.

Boston Celticsi su propustili veliku priliku. U prvih pet utakmica finala Istoka su u potpunosti pratili put Oklahoma City Thundera u finalu Zapada, ali su im se putevi razišli u šestim utakmicama konferencijskih finala. Dok je OKC uspio break iz pete utakmice pretvoriti u prolaz u NBA finale, Bostonu to nije pošlo za rukom. Miami je projurio TD Gardenom s visokih 98:79 i izborio sedmu utakmicu.

Za povratak serije na Floridu najzaslužniji je LeBron James. Očigledno ljut zbog brojnih kritika koje su sletjele na njegovu adresu, James je zabio gotovo polovicu Miamijevih poena i sjeo na klupu tek tri minute prije kraja kada je bilo jasno da je utakmica riješena. Dok je igrao za Cleveland, Celticsi su Jamesa dvaput izbacili iz doigravanja. U ovoj utakmici im nije dozvolio da to ponove.

"U napadačkom dijelu jednostavno nismo uspjeli postići ono što smo željeli. Miami je odigrao odlično u obrani i prisilio nas da uzimamo šuteve koje mi nismo željeli, makar su ponekad bili i otvoreni. Previše smo promašili, a Miami je imao odgovor na svaku našu seriju. Svaki igrač je želio donijeti pobjedu našoj momčadi, što je dobro, ali loše je što zbog toga nismo imali protok lopte."

Doc Rivers

Za dva poena je šutirao 17/22, za tricu 2/4, s linije slobodnih bacanja 5/9 i završio utakmicu na golemih 45 poena. Dodao je još 15 skokova i pet asistencija, a teško će mu netko zamjeriti četiri izgubljene lopte. James ponovno nije imao pravu podršku svojih suigrača, tek se u drugom dijelu probudio Dwyane Wade, ali mu ovaj put nije bila ni potrebna.

"Nadam se da će sada svi prestati s pričama kako LeBron nije igrač za velike utakmice. Meni se činio prilično dobar večeras. Sada možemo te priče spremiti pod krevet i odigrati sedmu utakmicu", izjavio je nakon utakmice Doc Rivers.

Heat je utakmicu otvorio tricama Chalmersa i Battiera, a za priključak Celticsa u prvim minutama je najzaslužniji Rajon Rondo. Rezultatsko odvajanje Miamija je krenulo nakon 12:12 na isteku sedme minute utakmice. Posljednjih pet minuta prve četvrtine gosti su dobili rezultatom 14:4. U tu seriju LeBron je ugradio osam poena, a četiri je dodao Chris Bosh.

Wade je svoj prvi koš postigao na otvaranju druge četvrtine, a prednost Miamija je nastavila rasti. U petoj minuti druge dionice James je postigao dva uzastopna poena za 25:40, a već je tada imao 22 poena na kontu.

Privremeno se razigrao Brandon Bass, koji je s osam poena drugoj četvrtini omogućio povratak Bostona na deset poena zaostatka, a palicu je od njega preuzeo Rondo. Razigravač Celticsa je serijom ubačaja smanjio na 42:50, ali je Miami u posljednjoj minuti postigao pet poena i otišao na odmor s plus 13.

Rondo je u prvom poluvremenu postigao 19 poena i podijelio pet asistencija, ali nije mogao pratiti Jamesa koji je zabio 30 poena. Svi ostali igrači Heata su zabili 25. Wade je poluvrijeme okončao s 1/6 iz igre, a gotovo nevidljiv je bio i Paul Pierce sa šutom iz igre 1/4.

Svaki put kad bi se Boston malo približio, gosti su imali odgovor. Pierce je pogodio za 50:60, ali su Battier i James brzo podigli prednost na plus 14. Tri minute prije kraja treće četvrtine Boston je s pet uzastopnih poena, uz tehničku pogrešku Jamesa, još jednom stigao na deset poena zaostatka, ali je James odgovorio tricom i još jednim košem dvije minute kasnije pa se u posljednjih 12 minuta ušlo sa 74:61 za goste.

"Bila je to utakmica u kojoj smo morali pobijediti kako bismo nastavili našu sezonu i sretan sam što smo prvi put u ovoj seriji odigrali pravu utakmicu. Od prve utakmice nismo igrali dobro i zato me veseli što smo svih 48 minuta bili na visokom nivou. U ovakvom okruženju jednostavno želite odigrati veliku utakmicu i sretan sam što sam uspio pomoći ekipi da dođe do pobjede."

LeBron James

Konačni udarac Celticsi su primili na otvaranju posljednje četvrtine kada se Miami serijom 9:3 odvojio na 19 poena prednosti. Rivers je pozvao minutu odmora i dio nje proveo sam na parketu puštajući igrače da sami pronađu izlaz.

Nisu ga pronašli. Prednost Miamija je rasla i do 25 poena, a James je sjeo na klupu tek tri minute i 11 sekundi prije kraja, nakon što je Bosh pogodio za 92:70.

U 45 minuta na parketu James je zabio isto toliko poena. Osim njega, jedino je Wade stigao do dvoznamenkastog broja poena. Uz šut iz igre 6/17, zabio je 17 poena te dodao osam skokova i četiri asistencije. Zapaženiji učinak ostvario je još jedino Chalmers pogodivši tri trice iz četiri pokušaja. Bosh je ušao s klupe i odigrao 28 minuta te ostvario učinak od sedam poena i šest skokova.

Rondo u drugom poluvremenu nije uspio ponoviti igru iz prvog. Zabio je samo dva poena i utakmicu završio na 21 poenu, deset asistencija i četiri skoka, ali i sedam izgubljenih lopti. Po 12 poena su za Celticse ubacili Garnett (šut iz igre 6/14) i Bass, a deset Ray Allen. Pierce je zabio tek devet poena uz šut iz igre 4/18.

Boston je pogodio tek jednu tricu od 14 pokušaja, a ukupno je iz igre gađao 42,7 posto. Miami je završio na 48,7 posto šuta iz igre, uz tricu 7/16. Na stranu momčadi s Floride je otišla i skakačka bitka i to s deset skokova razlike (44-34).

Dok se Oklahoma City u miru priprema za NBA finale, Miami i Boston će o drugom finalistu odlučiti u noći sa subote na nedjelju po hrvatskom vremenu. Nakon iscrpljujućih šest epizoda, finalna serija Istočne konferencije svela se na posljednjih 48 ili više minuta u American Airlines Areni.

• Obrisan korisnik09.06.2012. u 22:14
    samo da te ispravim 2 nije duplo veće od nule :)
  • Obrisan korisnik09.06.2012. u 14:48
    Kao prvo, nisam nikakav lebronovac ni miamijevac...navijam za san antonio jos od vremena Admirala Robinsona te naravno Popa i Big Fundamentala i to se neće promijeniti. Sada kada su Spursi out simpatiziran Boston kao ekipu vjerojatno četvorice Hall-of-Famera od kojih je svaki u stanju potisnuti... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik09.06.2012. u 11:21
    Kapa do poda LB-u, Boston je pokazao ono svoje bezlično i anemično lice. Muka mi dođe kad vidim Mike Millera kako trčkara u obranu nakon što promaši tricu, kao neki alkos sredovječni. Miamijevi role playeri među najgorima u ligi ( uz Bostonove), biće tu na ljeto rekonstrukcija opaka.
  • Obrisan korisnik09.06.2012. u 10:05
    @Thiago Obzirom da sam dosta najvećih igrača gledao uživo( Jordan,Barkley,Drexler,Hakeem) i da NBA manje ili više fanatično pratim NBA od  1982. mislim da je vrlo hrabro od tebe tvrditi da nemam pojma.A da sam vrhunski poznavatelj poput tebe,vjerojatno nisam. A sad me oprosti jer za par... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik09.06.2012. u 00:32
    Strava u ulici Bostona... Nego, naš Žan Tabak ima 2 prstena, znači duplo više od LBJ, Horry ako se ne varam ima 7... Ima takvih primjera još... Nego, jel netko primjetio jučer (ili prekjučer) iskusnjaru Dereka Fishera... Frajer ima 5 prstena s LAL i na tragu je šestog s... [više na forumu]