Igor Šestak • petak, 15.06.2012.

Oklahoma City Thunder je doživio prvi domaći poraz u ovogodišnjem doigravanju. Miami Heat je iskoristio loš ulaz domaćih u utakmicu i ostvario prednost koju je teškom mukom sačuvao u samoj završnici utakmice. Momčadi su još jednom predvodili LeBron James i Kevin Durant, svaki s 32 poena.

Vodstvom od prve do posljednje minute, uz četiri igrača s više od 15 postignutih poena, Miami Heat je pobjedom 100:96 izjednačio finalnu seriju NBA lige na 1-1.

"Skok je u ovoj utakmici bio jako važan i to je segment igre u kojem možemo napredovati. Ja sam se trudio odraditi svoj dio posla i pomoći u obrani. Želio sam dati doprinos kakav sam davao prije, bez obzira na moje trenutno kondicijsko stanje. Samo sam se trudio biti što agresivniji."

Chris Bosh

Oklahoma City Thunder je u treću utakmicu zaredom krenuo vrlo slabo. U šestoj utakmici protiv Spursa i u prvoj utakmici finala su uspjeli nadoknaditi rani zaostatak, ali ovaj put to nije bio slučaj. Zaostatak od 16 poena iz prve četvrtine pokazao se prevelikim zalogajem, unatoč dobroj igri u posljednjoj četvrtini. Samo 37 sekundi do kraja utakmice domaći su stigli na samo dva poena zaostatka, imali su i šut za izjednačenje, ali preokret se nije dogodio.

Miami je uspio sačuvati vodstvo do samog kraja i time uoči selidbe finala na Floridu nanio Oklahoma Cityju prvi domaći poraz u ovogodišnjem doigravanju. Sljedeće tri utakmice igraju se u American Airlines Areni, prva od njih u noći s nedjelje na ponedjeljak po hrvatskom vremenu.

U startnu petorku Miamija vratio se Chris Bosh - sa stilom. Ubilježio je double-double učinak sa 16 poena i 15 skokova i tako u velikoj mjeri olakšao posao udarnom tandemu Heata. Eric Spoelstra je prvi put ove sezone u utakmicu krenuo s petorkom Chalmers, Wade, Battier, James i Bosh.

Učinkom svog centra zadovoljan je bio i trener Miamija: "Znao sam da nam treba značajniji Chrisov učinak. Danas je bio senzacionalan. Trebao nam je svaki djelić njegove velike utakmice, a to smo večeras i dobili. U reketu nam je donio mnogo i trebat ćemo ovakve predstave i u narednim utakmicama."

"Moramo zaigrati bolje u otvaranju utakmice. Promašili smo dosta, a njima smo poklanjali lagane šuteve. Miami ima tri odlična igrača i sva trojica su odigrala odličnu utakmicu."

Scott Brooks

Ta petorka donijela je Miamiju start iz snova, vodstvo od nevjerojatnih 18-2 nakon sedam minuta igre. Za domaće je jedini šut pogodio Kevin Durant, a promašili su ih čak 11, uz četiri izgubljene lopte. Scott Brooks je reagirao uvođenjem Jamesa Hardena, koji je napokon pokrenuo domaću momčad.

U promašajima je prednjačio Russell Westbrook, koji je prvu četvrtinu završio sa šutom iz igre 1/7. Thunder je četvrtinu izgubio s 15:27, a deset poena je zabio Harden u završnih pet minuta četvrtine. Miami je bio raznovrstan i njihova igra ovoga puta nije ovisila samo o LeBronu Jamesu i Dwyaneu Wadeu. Shane Battier je pogodio dvije trice, a četiri poena je dodao Bosh.

U iduće dvije četvrtine domaći su uspjeli nadoknaditi tek jedan poen. Druga četvrtina je završila 28:28, a treća 24:23 za OKC. U te 24 minute igrači Thundera su tek dva puta uspjeli smanjiti zaostatak na manje od deset poena.

Prvi put nakon pet minuta igre u drugoj četvrtini kada je Durant zabio za 29:37. Westbrook je imao šansu dodatno približiti svoju momčad, ali je bio neprecizan. Suci su u Ibaki sudili blokadu u silaznoj putanji lopte, na što je Miami nadovezao koš Bosha i novu tricu Battiera za plus 13.

Miami kontrolirao reket

Miamijev šut iz igre se zaustavio na 47,4 posto. Gosti su zabili šest trica iz 14 pokušaja i 22 od 25 slobodnih bacanja. Domaćini su iz igre pogodili 43 posto šuteva, tricu su gađali 9/26, a slobodna bacanja 19/26. Na stranu Heata je otišao i skok (40-36), zabili su više poena iz reketa (48:32) i bili uspješniji iz kontranapada (11:10). Domaći su imali manje izgubljenih lopti (10-13) i više blokada (9-4).

Na poluvremenu je bilo 55:43 za goste s Floride, a domaći su se drugi put približili nakon osam minuta igre u trećoj dionici kada je Durant zabio za 61:70. Miami je i na to imao odgovor i to u liku LeBrona Jamesa, koji je prednost vratio u dvoznamenkaste brojke. Najveća prednost Miamija u utakmici iznosila je 17 poena.

Osim konstantnog zaostatka za Miamijem, domaće su mučili i prekršaji njihovog najboljeg igrača. Durant je tri i pol minute prije kraja četvrte četvrtine zaradio četvrtu osobnu, a petu nakon samo minute i pol igre u posljednjoj četvrtini. Brooks ga je ostavio na terenu jer je znao da je to jedini način na koji njegova momčad može preokrenuti rezultat.

Kod rezultata 69:82 krenuo je domaći povratak. Durantova trica pa zakucavanje, Hardenovo polaganje, Westbrookov koš i dodatno bacanje. Miami su u vodstvu držali Wade i Bosh, ali je pet i pol minuta prije kraja na semaforu svijetlilo 83:87. Tada se još jednom pojavio Battier sa svojom petom tricom na utakmici, ali mu je odmah uzvratio Durant.

Miami se još jednom odvojio na 94:87, u posljednju minutu ušao s 98:91, ali ni tu nije bio kraj. Durant je položio pa nakon izgubljene lopte Miamija pogodio još jednu tricu za 98:96. Promašio je tada James i Oklahoma City je imao napad za produžetak ili čak pobjedu. Durant je šutirao za dva, uz blagi dodir Jamesove ruke. Suci se nisu oglasili, lopta je odsjela na obruču, a James zapečatio pobjedu Miamija s dva slobodna bacanja.

MVP regularnog dijela sezone je završio utakmicu s 32 poena, osam skokova i pet asistencija. Na parketu je proveo nešto više od 42 minute, iz igre šutirao 10/22, osvojio jednu, izgubio dvije lopte i zaradio četiri osobne. Slobodna bacanja je šutirao 12/12, što mu je najbolji učinak u doigravanju u karijeri. Wade je pogodio 50 posto svojih pokušaja (10/20) za 24 poena, čemu je dodao šest skokova i pet asistencija. Battier je zabio 16 poena, a Bosh ostvario već spomenuti double-double.

Durant je iz igre šutirao 12/22 i zabio 32 poena, baš kao i James. Ponovno je briljirao u posljednjih 12 minuta kada je zabio polovicu svojih poena. Westbrook je šutirao 10/26 za 27 poena, a upisao je još osam skokova i sedam asistencija. Najprecizniji iz igre bio je Harden (7/11), a susret je završio s 21 poenom. Ibaka, Perkins, Fisher i Sefolosha su zajedno zabili preostalih 16 poena Thundera.

Loš početak utakmice OKC je ovaj put platio porazom. Miami je više poena postigao jedino u prvoj četvrtini, ali im je stvorena prednost bila dovoljna. Početna petorka Thundera će uoči idućih utakmica morati poraditi na tom segmentu igre jer im se takav start počeo događati prečesto.

"Ne možemo početi utakmicu s 2:18. Ne smijemo si dozvoliti takav zaostatak, pogotovo ne na domaćem parketu", izjavio je nakon utakmice Kevin Durant.

Iduće tri utakmice se igraju u Miamiju, a Oklahoma City će morati pobijediti barem u jednoj, kako bi finale još jednom stiglo u Chesapeake Energy Arenu

• Obrisan korisnik15.06.2012. u 17:09
    u nba nista nije sigurno ali mislim da miami uzima barem 2 na svome terenu.. ka šta sam i reka, uz standardnog lebrona i njegovih 30-35, jučer su se priključili bosh i wade (40 skupa) i tu je bija battier tako da je pobjeda logična. malo je završnica napetija bila ali tako to ide... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.06.2012. u 15:06
    Ako Brooks primiri Westbrooka da prestane forsirati šut kada ga ne ide kao što je napravio u kasnijim utakmicama protiv Spursa OKC će puno lakše igrati. Ovako RW otvori utakmicu sa šutom 1-5 umjesto da razigrava momčad što mu je osnovni zadatak. Kako Brooks... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.06.2012. u 12:22
    Eto. Dobili su jednu u gostima. No, u ovakvoj izjednačenoj seriji to malo znači. Uzmimo da je omjer snage ove dvije momčadi 50:50 (kažem uzmimo jer pravi omjer je koji postotak na ovu ili onu stranu, ovisno za koga navijate :) ) i da na domaćem terenu taj omjer ide nekih (odoka) 5 - 10 postotaka. I... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.06.2012. u 12:13
    Ko manje oscilira profitira. Ima i Miami svoje crne rupe i loše večeri, i to jako često. Ako odigraju doma 3 dobro u kontinuitetu i dobiju svaka čast, skidam im kapu do poda. Ali u svjetlu playoffa - Indiane i Bostona te njihove igre overall ne vjerujem u to.
  • Obrisan korisnik15.06.2012. u 12:07
    Miami je sinoc jednostavno bia bolji malo sam gleda utakmicu dobro su sli i kontrolirali predonst sve do kraja okc je kao sta san vidija u video tek pri kraju malo se priblizili ali ,eto sad su 2 u Miamiu ali ja nikad nebi otpisao ovaku dobru momcad kao OKC