Igor Šestak • srijeda, 06.06.2012.

Raspoloženi Boston Celticsi stigli su na korak do velikog NBA finala. U petoj utakmici finala Istoka, igranoj u Miamiju, stigli su do prve gostujuće i ukupno treće pobjede te će u noći s četvrtka na petak u svom TD Gardenu imati prvu meč-loptu za ulazak u finale NBA lige.

U prvih osam utakmica konferencijskih finala nijedan gost nije ubilježio pobjedu, a onda je prvo Oklahoma City šokirao San Antonio, da bi u Miamiju večer kasnije gostujući podvig upisali i Boston Celticsi.

Miami se dva puta odvajao na ozbiljniju prednost, ali su se "starci" iz Bostona uporno vraćali. Odluka je pala u neizvjesnoj završnici, koju je tricom prelomio Paul Pierce. Veliku večer je imao Kevin Garnett, dok je na drugoj strani LeBronu Jamesu i Dwyaneu Wadeu nedostajalo raspoloženih suigrača. Na teren se vratio i Chris Bosh, ali ni njegov povratak nije pomogao u lošoj večeri Heata.

Boston je utakmicu otvorio sa šest uzastopnih promašaja, pa su domaći poveli sa 7:0. Celticsi su brzo uhvatili priključak i stigli na dva poena zaostatka, ali je tada uslijedila nova serija Miamija za vodstvo od 11 poena. Pet poena je u tu seriju ugradio i Bosh, koji se vratio na parket nakon devet propuštenih utakmica zbog ozljede trbušnih mišića. Posljednje poene u prvoj četvrtini je postigao Pierce za 24:16.

Početak druge četvrtine je pripao Jamesu koji je prednost povećao na 13 poena, ali su mu Celticsi uzvratili s osam uzastopnih poena i stigli do prihvatljivijeg zaostatka. Gosti su potpuni priključak uhvatili dvije minute prije poluvremena kada je Garnett pogodio za 38:36, a s istom se razlikom otišlo i na veliki odmor.

"Kevin Garnett je naš život, zaista je. Večeras je bio nevjerojatan. Iako su nam njegovi poeni izrazito važni, on čak i ne mora zabijati. Svojom pojavom na terenu čini razliku, radi toliko stvari koje se ne mogu prikazati brojkama i na svoj čudan način utječe na sve ostale suigrače."

Doc Rivers, trener Boston Celticsa

Boston u prvom poluvremenu nije vodio, a iz igre je pogodio tek 33,3 posto šuteva. Neznatno bolji bili su igrači Miamija s 36,6 posto. LeBron James je u prvom dijelu postigao 18 poena, dok je Boston s deset predvodio Brandon Bass.

Igrači Doca Riversa su nakon tri minute igre u drugom dijelu stigli i do prvog izjednačenja na utakmici, ali je nakon 50:50 krenula raznovrsna 9:0 serija Heata u kojoj su zabijali James, Chalmers, Battier tricu i Haslem. Miami je nakon te serije, u posljednjih šest minuta treće četvrtine, zabio tek jedan poen, što su Celticsi znali iskoristiti. Prvo za stizanje zaostatka, a onda i za prelazak u vodstvo. Treću dionicu igre je tricom za 60:65 zaključio Keyon Dooling.

U posljednjoj se četvrtini vodila izjednačena bitka. I jedni i drugi su prokockali prednost od šest poena, a minutu i 39 sekundi prije kraja na semaforu je svijetlilo 85:85. Pierce je pogodio svoja dva bacanja, Haslem je na drugoj strani pogodio jedno, a onda je uslijedio prijelomni trenutak.

Na ulasku u posljednju minutu Pierce je pogodio tricu preko LeBrona Jamesa za 86:90. Igrači Miamija u završnici nisu uspjeli pogoditi tricu kojom bi uhvatili priključak, a Ray Allen i Garnett su mirno pogodili svoja slobodna bacanja za veliku pobjedu Bostona.

Upravo je Garnett bio prvo ime Celticsa s 26 poena, 11 skokova i dvije blokade. Pierce je zabio 19, ali je iz igre šutirao slabih 6/19. Važnih 13 poena je postigao Mikael Pietrus, koliko je na kraju imao i Allen, ponajprije zahvaljujući slobodnim bacanjima (8/8). Bass je ostao na deset poena iz prvog dijela, a velikih problema s realizacijom je imao i Rajon Rondo. Razigravač Bostona je iz igre gađao 3/15 pa je susret završio sa skromnih sedam poena. Ipak, podijelio je 13 asistencija i upisao šest skokova.

Miami se u ovoj utakmici sveo na samo dvojicu igrača. James je zabio 30, a Wade 27 poena. Zajedno su iz igre šutirali 21/47. Iako su imali odličnih poteza, često su šutirali preko ruku protivnika i iz neizrađenih akcija, a LeBron se nije proslavio u samoj završnici utakmice jer je u posljednjih osam minuta zabio tek dva poena. Potpuno je zakazao ostatak momčadi Miamija. S devet postignutih poena značajniji napadački učinak upisali su još jedino Chalmers i Bosh, koji je na parketu proveo samo 14 minuta i nije igrao u posljednjoj četvrtini.

Boston je odigrao odličnu obrambenu utakmicu, a dosta poteškoća Miamiju su stvarale čest promjene između zonske i obrane čovjek na čovjeka. Domaći su u ovoj utakmici zadržani na skromnih 39 posto šuta iz igre. Slab je bio i šut za tri poena (7/26), a uspješniji od Celticsa bili su jedino u skokovima (49-39). Igrači Bostona su iz igre bili nešto uspješniji s 40,7 posto pogođenih šuteva, dok su trice gađali 6/15. Miamiju su ukrali 13 lopti, a prednjačio je Rondo s četiri krađe i tako nadoknadio pet lopti izgubljenih u napadu.

• Obrisan korisnik08.06.2012. u 10:16
    a jbg, avatar ima veze sa nečim totalno drugim. inače, ne bih se nazvao navijačem heata jer mi taj klub i nije nešto drag ali sam simpatizer jamesa i wadea inače, od klubova, chicago mi je najdraži
  • Obrisan korisnik07.06.2012. u 02:25
    @ maric... argumentirat cu svoje misljenje kratko i jasno: za Miami je sve neuspjeh izuzev titule prvaka. A to sta ti mislis tko se ne bi slozio sa mnom, to ti samo mislis.... A titula prvaka im izmice jer se role players ne isticu onda kad im to najvise treba.
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 23:53
    "Starci" su još jednom pokazali da nisu za staro željezo :)) Letˇs go Celtics!!
  • Obrisan korisnik06.06.2012. u 20:42
    Irilov, tvoj post me baš opustio.Svaka čast:) Samo je pitanje tko će to posložiti u Miamiju?
  • irilov06.06.2012. u 19:58
    ah da, i to- moj sud je da bi trejdanje wadea bilo velika greška, ne odičeš se igrača koji je sinonim za klub, a posebno ne ako je takva ekstra klasa. moj sud je da je u miamiju problem nešto drugo, a ne igrčka klasa- psiha, i individuačna i kolektivna, te pitanje lidera, kako... [više na forumu]