Mario Majdić Natrlin • ponedjeljak, 18.06.2012.

Momčad Miami Heata odigrala je iznimno mirno, iskusno i pametno u završnici treće finalne utakmice i rezultatom 91:85 stigla do vodstva 2-1 u seriji protiv Oklahoma City Thundera.

Mlada momčad Thundera u završnici je napravila nekoliko pogrešaka, a Miami s druge strane nije ništa davao besplatno. Ključna trojka Heata zabila je posljednjih 15 poena za momčad i Miami je pred svojom publikom slavio unatoč šutu iz igre od 37,8%.

Domaćini su se serijom 8:0 odvojili na 84:77. Thunder uzvraća i približava se na 86:85 nakon što Thabo Sefolosha vrlo lijepo krade loptu Dwyaneu Wadeu i zabija, a nakon promašenog šuta Wadea Westbrook ubacuje za pola koša zaostatka. Chris Bosh u sljedećem napadu s linije slobodnih bacanja podiže vodstvo na 88:85, a s druge strane Westbrook promašuje tricu i propušta priliku izjednačiti rezultat.

Slobodna bacanja važan faktor

Miami je sinoć na liniju slobodnih bacanja odlazio čak 35 puta od čega su pogodili 31. Thunder je šutirao 24 slobodna bacanja i zabio tek 15 (62,5%). Durant je imao tek četiri slobodna, a Westbrook svega dva.

Miami Heat je i ovaj put dobio bitku pod koševima nadskakavši Oklahoma City 45-38 i to ponovno bez pravog centra. Domaćini su imali 14, a gosti 11 napadačkih skokova.

James i društvo bili su dominantni u reketu, osobito u prvom dijelu. Zabili su čak 46 poena iz reketa, dok je Thunder dodao 42. Heat je imao 19 koševa iz kontranapada, a Oklahoma City 12.

16 sekundi prije kraja nesmotren prekršaj na LeBronu Jamesu radi James Harden. James zabija jedno slobodno za 89:85, a nakon izgubljene lopte Thundera posao s linije slobodnih bacanja dovršava Wade.

LeBron James predvodio je Miami s 29 poena i 14 skokova. Wade je imao 25 poena (šut 8/22) uz sedam skokova i asistencija te pet izgubljenih lopti. Deset poena (šut 3/12) uz 11 skokova ubilježio je Chris Bosh.

"Prošle godine mislim da kao momčad nismo imali dovoljno iskustva za ono što nas je čekala. Sada imam osjećaj da bolje razumijemo situaciju u kojoj se nalazimo i da se s njom možemo bolje nositi", smatra Dwyane Wade.

Kod Thundera je 25 koševa zabio Kevin Durant koji je dodao i šest skokova, 19 poena upisao je Westbrook (šut 8/18) uz pet skokova i četiri asistencije. Harden je stao na devet poena uz veoma loš šut iz igre (2/10), ali i po šest skokova i dodavanja, a puno bolju partiju nego do sad pružio je Kendrick Perkins s deset poena i 12 skokova (šest napadačkih). Devet ubačaja imao je i Derek Fisher.

Ekipa Thundera je šutirala 18 trica i zabila svega četiri. Griješio je i Miami koji je u četvrtoj četvrtini imao čak devet izgubljenih lopti - ali gosti to nisu znali kazniti.

Momčad Oklahoma Cityja ovog puta nije dozvolila Miamiju da se ozbiljnije odvoji na samom početku utakmice. Nakon prvih 12 minuta Heat je vodio 26:20, a na poluvrijeme je Miami otišao s prednošću od minimalnih 47:46. Dvije trice za domaćine zabio je Shane Battier, a tricu pred kraj sam prvog dijela pogodio je Westbrook i Thunder je na odmoru zaostajao svega pola koša razlike.

Miami je u prvom dijelu imao čak deset napadačkih skokova. Iznimno je zanimljiv bio podatak da su domaćini u prvom poluvremenu imali svega tri ubačaja izvan reketa. Dok su iz reketa šutirali odličnih 15/22, izvan njega su imali tek 3/22, uključujući te dvije trice Battiera u završnici.

Thunder puno kvalitetnije otvara drugo poluvrijeme i nakon trice Dereka Fishera uz prekršaj gosti bježe na 64:54. Durant tada mora na klupu zbog problema s prekršajima, a Miami radi seriju 15:3 nakon koje preuzima vodstvo i pri rezultatu 69:67 ulazi u odlučujuću četvrtinu.

"Kevin je skupio četiri osobne. Prečesto smo radili prekršaje. Šutirali su 35 slobodnih bacanja, a mi tek 24. Moramo naučiti igrati obranu bez toliko prekršaja", izjavio je trener Thundera, Scott Brooks.

U toj trećoj dionici Oklahoma City se nije dobro snašla s Durantom i Westbrookom na klupi. Vodstvo od deset poena su veoma brzo izgubili, a čak dva puta su faulirali igrače Miamija na šutu za tri poena. U završnici je nedostajalo mirnoće i vodstvo u finalu se preselilo u ruke Miami Heata.

Iduće dvije utakmice također se igraju u Miamiju, iduća već u večeri s utorka na srijedu.

• ziki18.06.2012. u 18:58
    Šteta što se i OKC-u ne dopušta taj intenzitet obrane o kojem se ovdje priča. Neka im poklone još jedan naslov kao i onaj ukradeni što već imaju. Fuj.
    ziki
  • Obrisan korisnik18.06.2012. u 18:21
    momčad koja ima westbrooka ne može do naslova, amen
  • Obrisan korisnik18.06.2012. u 17:22
    jednako volim i miami i okc i sve sto predstavljaju jer ovo moze samo nba ponudit...za sada mislim da se vidilo u prve 3 utakmice da ovu seriju odlucuje james i to u korist svoje momcadi..cetvrtu jedva cekam..nek pobijedi bolji..uzivajmo jer ovo finale cemo jos jako dugo prepricavat,siguran sam
  • Obrisan korisnik18.06.2012. u 17:01
    Tko uzme četvrtu pobjedu osvaja naslov.. Da su prošli Spursi, da se Rose nije ozljedio, da ovo da ono. Finale igraju Miami i Thunder. Svaku utakmicu može odlučiti neko drugi - seriju neće rješiti Westbrook, isto tako može se reći da će odlučiti Wade i intenzitet obrane Miamija.