Durant preuzeo kontrolu i Thunder odveo do pobjede u prvoj utakmici finala

Mario Majdić Natrlin • srijeda, 13.06.2012.

Počelo je NBA finale. Domaćini Oklahoma City Thunder u prvoj su utakmici slavili 105:94 protiv Miami Heata. Thunder je odigrao odigrao fantastično drugo poluvrijeme, preokrenuo rezultat i poveo 1-0 u finalnoj seriji...

Momčad Thundera nije imala namjeru razočarati vjerne navijače u Oklahoma Cityju koji su svjedočili svom prvom NBA finalu.

Oklahoma City Thunder četvrtu je dionicu odnijela s 31:21 i pobijedila 105:94 u prvoj utakmici ovogodišnjeg NBA finala protiv Miami Heata. Odličnim su drugim poluvremenom preuzeli kontrolu, preokrenuli rezultat i stigli do važne pobjede.

Utakmicu su prelomili sredinom četvrte četvrtine kada su se na krilima fantastičnog dvojca Durant - Westbrook odvojili serijom 9:0 na 91:83, sa 4:41 do kraja. Do zadnjeg zvižduka su pametno i kvalitetno održavali prednost i nisu dopustili Miamiju da im zaprijeti.

Thunder odličan u protunapadu

Koševi iz kontre bit će važan segment ovogodišnjeg finala. Sinoć su u tome puno bolji bili domaćini koji su Miamiju zabili čak 24 poena iz kontre, dok je Heat stao na svega četiri.

Thunder je bio bolji i u reketu odakle su zabili čak 56 od svojih 105 poena dok je Miami iz reketa ubacio 40. Momčad Oklahoma Cityja bila je bolja i u skoku, 43-35. Imali su deset napadačkih skokova.

Momčad Scotta Brooksa u prvom je dijelu izgubila čak osam lopti, ali bitan faktor u njihovom preokretu i pobjedi jest i činjenica da su u druge 24 minute izgubili svega dvije lopte. Obje momčadi završile su s po deset izgubljenih lopti.

Durant i Westbrook u drugom su poluvremenu sami zabili više koševa od cijele momčadi Miamija. 41:40.

Kevin Durant zabio je 36 poena (šut 12/20) od čega 17 u zadnjoj četvrtini uz osam skokova i četiri asistencije. Vrlo dobri Russell Westbrook ubacio je 27 koševa (šut 10/24) uz 11 asistencija i osam skokova. 10 poena zabio je Serge Ibaka pridodavši tome i šest skokova dok je važnu ulogu odigrao Nick Collison koji je uz osam poena imao i deset skokova (pet napadačkih).

"Oni su odlično otvorili utakmicu. Imali su lijep protok lopte i zabijali svoje šuteve. Mi smo samo htjeli nastaviti igrati kako znamo. Trener bi nam svaki put rekao da je utakmica duga i da igramo čvršće i upravo to smo i napravili", izjavio je Durant.

Miami je u drugom dijelu ispustio prednost iz prvog poluvremena. LeBron James zabio je 30 koševa uz devet skokova, četiri asistencija i četiri ukradene lopte, a Thabo Sefolosha odradio je odličan posao na njemu u završnici. Dwyane Wade ubacio je 19, ali uz loš šut 7/19. Dodao je i osam asistencija uz četiri skoka. 17 poena imao je Shane Battier, 12 uz šest asistencija Mario Chalmers. 10 poena zabio je Chris Bosh.

Miami je krenuo sa Chrisom Boshom na klupi, iskoristio loš šuterski start i izgubljene lopte Thundera te se tricama Battiera i Chalmersa odvojio na 20:10 u prvoj četvrtini koju odnosi s 29:22 nakon što James Harden zabija koš sa zvukom sirene. Vodstvo Heata u drugoj je četvrtini iznosilo i 13 poena razlike (37:24) nakon krađe i zakucavanja Jamesa, a gosti s Floride na poluvrijeme odlaze pri vodstvu 54:47.

Serijom 10:4 na otvaranju drugog dijela Thunder stiže na pola koša razlike (57:58), a ubrzo i izjednačava na 60:60. Miami se nakratko odvaja i bježi na 71:66, ali završnica treće četvrtine pripada domaćinima. Koševima Westbrooka i Duranta hvataju priključak, a Westbrook zatim polaže uz prekršaj što Thunder dovodi do vodstva 74:73 na ulazu u zadnju dionicu. Westbrook je imao 12 poena u trećoj četvrtini.

"Mislim da su u trećoj četvrtini povećali intenzitet u obrani i jednostavno su napravili više dobrih poteza od nas", kratko je rezimirao Wade.

Thunder je kontrolu preuzeo upravo u prijelazu iz treće u četvrtu četvrtinu. Nakon vodstva Heata 71:66, Oklahoma City serijom je od 12:2 stigla do vodstva 78:73 početkom posljednje četvrtine.

36 poena Kevina Duranta drugi je najveći broj poena u povijesti NBA finala za igrača koji je igrao svoje prvo veliko finale. Allen Iverson je u svojoj premijeri zabio 48 i to 2001.

• gerrard13.06.2012. u 19:43
    jedan od razloga tome je Jamesov veći učinak u obrani, gdje se on više trošo od Duranta., da se james netroši tolko u obrani, njegov bi učinak u završnicama bio veći nego što ga ostvaruje,iako je Durant asolutni kralj u završnicama
    gerrard
  • Obrisan korisnik13.06.2012. u 17:31
    Gledao sam jutros na SportKlubu, odlična utakica,...Durant nezaustavljiv, fenomenaln, uz neizostavno "driblanje" sa štitnikom za zube,... :)))) Genijalac!
  • Obrisan korisnik13.06.2012. u 16:57
    bas to thiago, nick collison...jednostavno kad ude taj covik kao da donese ogromnu kolicinu energije cijelom timu, borbenost, skokovi u napadu...stvarno faktor x, a sijecam se kako je prosle godine odlicno cuva dirka... znate ono kad vam jedan covik kaze da ste budala, kreten, ovakav, onakav pa se... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.06.2012. u 15:20
    i da...thabo sefolosha je jedan od najvećih antitalenata u prvim petorkama NBA...ali i i jedan od najzahvalnijih igrača lige...ključ pobjede sinoć je njegova herojska obrana na lebronu i udvajanje s durantom...i grijeh bi bio ne spomenuti ništa manje herojsku predstavu nicka collisona koji... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.06.2012. u 15:02
    Durant je za cijelu ligu apsolutni kralj clutch time-a. Ovako utakmice ne završavaju ni Kobe ni James ni itko drugi. Čovjek je jednostavno stvoren za zadnje četvrtine. Ne vidim kako Heat može parirati ovoj momčadi OKC-a. Ako uzmu dvije u cijeloj seriji bit ću iznenađen. Jedino uz sudačku... [više na forumu]