Mario Majdić Natrlin • četvrtak, 07.06.2012.

Mlada i talentirana momčad Oklahoma City Thundera plasirala se u NBA finale preko fantastične i iskusne ekipe San Antonio Spursa. U iznimno zanimljivoj šestoj utakmici finala Zapada, Thunder je pred svojim navijačima izrežirao nevjerojatan preokret i izborio finale...

I prije nego što je bilo gotovo, Kevin Durant našao se u zagrljaju svoje obitelji.

23-godišnji Durant predvodio je mladu momčad Oklahoma City Thundera do velikog preokreta i pobjede 107:99 u šestoj utakmici finala Zapada protiv San Antonio Spursa i gradu u koji su se bivši SuperSonicsi preselili 2008. donio konferencijski naslov.

Durant odigrao svih 48 minuta

Kevin Durant doživio je zaslužene ovacije prilikom uručivanja trofeja za naslov Zapadne konferencije. Odigrao je svih 48 minuta, zabio 34 poena uz šut iz igre 9/17 uz 14 skokova, pet asistencija i dvije blokade. Odigrao je ključnu ulogu u preokretu svoje momčadi.

Russell Westbrook dodao je 25 poena uz osam skokova i pet asistencija. 16 koševa ubacio je James Harden (trica 3/4), deset Serge Ibaka, a po devet Sefolosha i Fisher. Thunder je završio sa šutom iz igre od 50%, šutirajući tricu 10/18. Nadskakali su Spurse 42-34.

Momčad Thundera preokrenula je vodstvo Spursa od 18 poena iz prvog dijela i 15 poena s kojima su gosti iz San Antonija otišli na odmor. U drugom su dijelu nadigrali Spurse 59:36

Durant i društvo nisu željeli propustiti priliku da pred svojim navijačima završe seriju i plasiraju se u veliko NBA finale. S odlične 24 minute u drugom dijelu preokrenuli su vodstvo i iz doigravanja izbacili prve nositelje Zapadne konferencije.

"Nikad ne želim ovakve trenutke uzimati zdravo za gotovo. Znam da je ovo tek jedan korak na putu prema ostvarenju našeg sna, ali jako je lijep osjećaj", izjavio je Durant.

Thunder je serijom 11:2 otvorio treću četvrtinu u kojoj su uhvatili priključak sa Spursima. Trica Thaba Sefoloshe smanjila je vodstvo San Antonija na 74:72, a Kevin Durant zatim tricom po prvi puta dovodi Thunder u vodstvo 79:77. Četvrtina je pripala domaćinima 32:18, a Spursi su u zadnjih 12 minuta ušli sa svega pola koša razlike, 81:80. Durant je zabio 14 koševa u toj dionici.

"Treća četvrtina doimala se kao da smo igrali u blatu. U njoj se više od svega odrazio naš pad", komentirao je trener Spursa, Gregg Popovich.

Odmah na početku četvrte četvrtine Thunder iskorištava nervozu Spursa i preuzima vodstvo. Važnu tricu zabija prvo Derek Fisher za 96:91, a zatim i James Harden za 99:93, tri minute prije kraja. U završnici su razmak održali zahvaljujući vrlo važnim koševima Russella Westbrooka i Dereka Fishera. Spursima jednostavno nije ostalo dovoljno vremena.

"Želim čestitati Oklahoma Cityju. Koliko god smo mi razočarani, za njih je ovo kao filmski scenarij. Morali su proći prošlogodišnje prvake, Dallas pa Lakerse pa onda nas. To su momčadi s deset od zadnjih 13 naslova prvaka. Sada će u finalu igrati ili protiv Bostona ili Miamija i bit će to ukupno 11 od 13 naslova. Ne znam je li itko kroz doigravanje prošao igrajući protiv takvih momčadi. To je nevjerojatno i veoma cool."

Gregg Popovich

"Ova pobjeda je dokazala kakvi smo kao muškarci i kao momčad i kakav timski duh pokazujemo svaki puta kada smo na parketu. To je bilo najvažnije. Govor tijela i zajedništvo. Naši momci su se tako postavili od prvog napada u drugom poluvremenu i više se nisu zaustavili", ponosan je bio trener Scott Brooks.

Uzbudljiva sezona Spursa koji su nedavno nanizali i 20 uzastopnih pobjeda, naglo je završila sa četiri uzastopna poraza. Momčad Gregga Popovicha uz Bullse je imala najbolji omjer u regularnom dijelu i briljirala većim dijelom ovogodišnjeg doigravanja. Protiv mladih i motiviranih Thundera jednostavno nisu mogli.

San Antonio u fantastičnom ritmu otvara utakmicu i uz pomoć nezaustavljivog Parkera, koji u prvih 12 minuta zabija 17 koševa uz pet asistencija, ekspresno se odvajaju od Thundera. Razlika se penjala i do 16 poena razlike nakon trice Stephena Jacksona, a nakon prve dionice Spursi su vodili 34:20 uz 60% šuta i četiri zabijene trice.

U drugoj četvrtini Spursi održavaju vodstvo, prednost se penje na 18 poena razlike, a obrana Thundera jednostavno nema odgovora za napad gostiju. San Antonio je tricu šutirao 9/15 za 60% i na poluvrijeme je otišao pri vodstvu 63:45 nakon što Durant pogađa tešku tricu za smanjenje vodstva. Parker je imao 21 poen i čak deset asistencija, a Stephen Jackson tricu je šutirao 4/4.

29 poena za Spurse imao je Tony Parker podijelivši i 12 asistencija, 25 uz 14 skokova imao je Tim Duncan, a Stephen Jackson nanizao je šest trica u nizu i završio s 23 poena dok je Manu Ginobili ostao na deset. Spursi su u prvom dijelu imali svega tri izgubljene lopte, ali su utakmicu završili s ukupno 12. Nakon eksplozivnog prvog dijela, u drugom su zabili svega 36 poena.

"Nemamo se zašto žaliti. Odradili smo odličnu sezonu, ali ove momke jednostavno nismo mogli pobijediti", kazao je nakon poraza Manu Ginobili.

Oklahoma City Thunder u NBA finalu čeka pobjednika iz dvoboja između Miami Heata i Boston Celticsa.

• LivFan08.06.2012. u 00:03
    jel bas moras u ovako ljepoj sportskoj prici sve pokvarit s mourinhom, realom i barcom??
    LivFan
  • johnny00807.06.2012. u 23:39
    i,da, Gregg Popovich, gospodin prije svega, jel mozete zamislit mourinha kako daje ovakvu izjavu nakon kaj je popusio od barce 4:2 a vodio je 2:0? svaka cast Pope, svaka cast... a bome svaka cast i okc-u, i obecajem da cu napravit sve moguce da pogledam koju utakmicu finala uzivo da vidim ove... [više na forumu]
    johnny008
  • johnny00807.06.2012. u 23:27
    oprosti,ali bas suprotno, ko i u lp sprema se pravo finale, a ne finale placenika...(tu naravno ne mislim na sas)