Miami i drugi put uspješno obranio svoj parket, još samo korak do NBA naslova

Igor Šestak • srijeda, 20.06.2012.

Rezultatom 104:98 Miami Heat je slavio i u drugoj utakmici na svom parketu i tako stigao do velike prednosti u NBA finalu. Momčadi s Floride treba još samo jedna pobjeda u iduće tri utakmice kako bi se okitila naslovom NBA prvaka.

LeBron James i Miami Heat su samo korak od osvajanja NBA naslova. Nakon četiri utakmice imaju prednost od 3-1 nad Oklahoma City Thunderom i pred sobom čak tri meč-lopte za osvajanje prstena.

Iako su samu završnicu utakmice odigrali bez Jamesa, koji je morao napustiti parket zbog problema s grčevima, igrači Miami Heata su još jednu neizvjesnu završnicu odnijeli na svoju stranu. Osim uobičajeno dominantnih Jamesa i Dwyanea Wadea, veliku je utakmicu za Heat odigrao Mario Chalmers i barem na jednu večer postao junak Miamija.

"Stvari se jednostavno ponekad ovako odigraju, ne trebamo biti razočarani. Russell je odigrao sjajnu utakmicu, odigrao je neke fantastične akcije, ali nažalost nismo uspjeli realizirati nekoliko ključnih napada koji su nam mogli donijeti pobjedu."

Scott Brooks

U redovima OKC-a nezaustavljiv je bio Russell Westbrook, ali osim njega i Kevina Duranta u momčadi Thundera nije bilo raspoloženog igrača. Momčad Scotta Brooksa je imala nekoliko akcija koje su ju mogle odvesti do pobjede, ali je u neizvjesnoj završnici ponovno ostala kratkih rukava.

Igrači Oklahoma Cityja ovoga puta nisu imali problema s ulaskom u utakmicu, naprotiv. Zahvaljujući dobrom startu Westbrooka, Thunder je u prvih pet minuta utakmice stvorio prednost od deset poena. Privremeno su se "probudili" James i Wade pa smanjili na pet poena zaostatka, ali su domaći u drugoj polovici prve četvrtine ostali bez poena čak tri i pol minute, što su gosti iskoristili za bijeg na 27:12. Harden je 21 sekundu prije kraja prvih 12 minuta odveo OKC na plus 17, što se pokazalo najvećim vodstvom na utakmici.

Tri sekunde prije kraja prve četvrtine Norris Cole je pogodio tricu za 19:33. Odmah na startu druge dionice je zabio još jednu i tako pokrenuo seriju kojom je Heat u manje od četiri minute stigao na samo poen zaostatka. Miami je tricom Wadea izjednačio na 35:35, ali Westbrook i Durant domaćinima nisu dozvolili vodstvo. Do poluvremena je prednost Thundera varirala od jednog do tri poena.

Nakon 62,5 posto šuta u prvoj, Oklahoma City je u drugoj četvrtini imao tek 30 posto uspješnih pokušaja, što je omogućilo Miamiju da u kratkom roku nadoknadi veliki zaostatak. Westbrook je u prvoj polovici utakmice zabio 18 poena, a pratio ga je Durant s 12. Kod Miamija po deset su zabili Wade i James, a po osam Cole i Bosh.

Za prvo vodstvo Miamija nakon početnih 2:0, zabio je Wade na otvaranju trećeg perioda igre. U tim se trenucima igralo izjednačeno, ali je Miami postepeno gradio svoje vodstvo. Točno na polovici četvrtine Chalmers je pogodio tricu za 66:60, dvije minute kasnije Battier je pogodio tricu za 71:66, ali su se gosti uporno vraćali.

"Kad je LeBron završio na klupi želio sam uskočiti, pomoći momčadi najbolje što sam mogao. Mislim da sam bolje birao svoje šuteve. Gledao sam prije utakmice jednu snimku i sada sam napravio korekciju."

Mario Chalmers

Na scenu je tada stupio James i zabio posljednjih osam poena svoje momčadi u trećoj četvrtini. Iako je u posljednjoj minuti prednost Miamija iznosila sedam poena, Westbrook i Durant su smanjili na minus četiri u posljednje tri sekunde.

Thunder je početkom posljednje četvrtine stigao na samo poen zaostatka, ali su novu značajniju prednost Miamiju donijeli Chalmers sa sedam uzastopnih poena i Wade tricom za 90:83. Uspješno je na to odgovorio Westbrook i u posljednjih šest minuta se ušlo s rezultatom 90:90.

James je zabio za novo vodstvo Heata, ali se u idućem napadu pri jednom padu ozlijedio i morao je napustiti igru. Njegov izostanak je iskoristio Durant i s četiri poena doveo Oklahoma City u vodstvo. Vidljivo šepajući, James se vratio na parket. Na 94:94 je izjednačio Bosh, a onda je James, u nemogućnosti da probije protivničku obranu, opalio tricu preko Sefoloshe i pogodio. Durant je na drugoj strani izgubio loptu, a Wade položio za visokih pet poena prednosti, nakon loše obrambene reakcije gostiju.

Westbrook je dva puta smanjio prednost Miamija na tri poena, ali mu je oba puta odgovorio Chalmers. Razigravač Thundera je pogriješio kada je napravio prekršaj na Chalmersu 13 sekundi do kraja jer je Miami u tom trenutku imao samo pet sekundi za napad. Razigravač Miamija je bio precizan i zapečatio pobjedu 104:98.

"Nema isprika"

Osim LeBrona Jamesa lakšu ozljedu je doživio i Dwyane Wade kada je sredinom druge četvrtine pao na leđa nakon Ibakine blokade. "Treba sve istrpjeti, nema isprika. Ovu dvoranu ne želimo napustiti sa žaljenjem za propuštenim prilikama", izjavio je.

Mario Chalmers je svakako iznenađenje večeri za Miami Heat. S 25 poena, od čega 12 u posljednjoj četvrtini, nadmašio je svoj učinak iz prve tri utakmice finala zajedno. LeBron je ostao na skok od triple-doublea, kojeg bi vrlo vjerojatno ostvario da zbog ozljede nije morao prosjediti na klupi posljednjih nekoliko minuta. Zabio je 26 poena, podijelio 12 asistencija i ubilježio devet skokova. Wade je zabio 25, baš kao i Chalmers, a Bosh je dodao 13 poena i devet skokova.

Russell Westbrook je u posljednjoj četvrtini zabio 17 od 23 poena svoje momčadi. Večer je okončao s 43 poena (šut iz igre 20/32), sedam skokova i pet asistencija. Bila je to zaista velika Westbrookova večer i može žaliti što njegovi suigrači ovakvu predstavu nisu adekvatno popratili. Jedino je Durant imao dvoznamenkasti broj poena (28), a u posljednjih 16 minuta utakmice su jedino njih dvojica zabijali za Oklahoma City. Svi ostali su zakazali u napadačkom dijelu. Harden je iz igre šutirao 2/10 i završio utakmicu s osam poena, Sefolosha s pet, a Ibaka i Perkins po četiri.

Miami je ukupno iz igre pogodio 48,1 posto svojih pokušaja. Za tricu su gađali 10/26, a slobodna bacanja 18/25. Domaći su odnijeli pobjedu u skoku s 40-35, u asistencijama s 19-13, a imali su i manje izgubljenih lopti (9-11). Gosti su iz igre šutirali 48,8 posto, ali ih je izdala trica. Pogodili su tek tri od 16 pokušaja, dok su s linije slobodnih bacanja bili vrlo precizni (15/16).

Nakon utakmice je potvrđeno da su LeBrona zadesili grčevi i kako nije došlo do nikakvog istegnuća ili kakve ozbiljnije ozljede pa je vjerojatno kako će bez većih poteškoća nastupiti u petoj utakmici finala koja je na rasporedu u noći s četvrtka na petak, također u Miamiju.

Otkad je uveden ovakav 2-3-2 raspored igranja finalnih utakmica 13 je momčadi došlo do vodstva 3-1 u seriji i nijedna tu prednost nije ispustila. Velika je to prilika za Miami Heat, a posebno za LeBrona Jamesa da se dočepa svog prvog NBA prstena. Ipak, ne treba zaboraviti da je Oklahoma City u finalu Zapada izbacila San Antonio s četiri uzastopne pobjede, nakon što je izgubila prve dvije utakmice.

• ziki21.06.2012. u 17:49
    Da, nije omalovažao ni Dirka prošle sezone! Ni on ni Wade. Pravi sportaši. Odlični igrači, ali arogancija i bahatost na djelu. Izgleda je Stern dobro objasnio tko ove godine treba dobiti finale. Promocija NBA je ipak velika stvar.
    ziki
  • Obrisan korisnik21.06.2012. u 14:24
    Iako navijam za HEAT...ovo je totalno istinit post!! Gledao sam 3 od 4 tekme i bolilo me koliko se Heatu sve svira a vec slj napad ista situacija na drugoj strani parketa i ništa...Tako da sve stoji i zapravo je zalosno sto se te velike kolicine novca jednostavno pokazuju kao odlucujuci... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.06.2012. u 11:50
    crni 8 - dobro si sve reka. stvarno nema potrebe mrzit jedne i gaditi ih, oni su vecinom prijatlji medjusobno, ako nista, za 15 dana ce ici skupa na pripreme i olimpijske. ali da na terenu postoji rivlitet, postoji. trenutno gledamo jedno od boljih finala, sve utakmice su stalno u egalu, imamo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.06.2012. u 11:15
    lebron šuti, skače, trpa i asistira. voljeli ga ili ne, igračina je, a protivnika nikad ne omalovažava. dobro je za miami i što uvijek netko drugi iskoči uz jamesa i wadea....prvo battier, pa bosh, evo sad i chalmers. možda će u 5. iskočiti haslem ili miller.  ako ovako... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik21.06.2012. u 09:57
    voljeti lebrona i istovremeno voljeti duranta je moguce...ja se divim i miamiu i okc...uzivam i u westbrooku i wadeu i hardenu i boshu...neznam zasto volite jednu ekipu a ruzno pisete o drugoj ekipi...oni se međusobno jako poštuju i najmanje sto mi mozemo napraviti je isto to jer ako stvarno volite... [više na forumu]